Rašyk
Eilės (78156)
Fantastika (2307)
Esė (1554)
Proza (10911)
Vaikams (2714)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (370)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 35 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Geriausios 2005 m. vaikų ir paauglių knygos

2006-04-26
2005-ieji vadintini rekordiniais vaikų literatūros metais, nes pasiektas vaikų bei paauglių knygų leidybos rekordas – per metus pasirodė per 500 pavadinimų knygų. Tik apie 13 procentų spaudinių – pakartotiniai leidimai, visi kiti – nauji. Bemaž pusę knygų (apie 43 proc.) sudaro mažiausiems skaitytojams skirta literatūra. Tai žaislinės, aiškinamosios, paveikslėlių knygelės, adaptuotos ar originalios pasakaitės, eilėraščių ir spalvinimo knygelės. Ryški praėjusių metų leidybos tendencija – knygų paaugliams, ypač vyresniems, gausėjimas. Leidyboje vyrauja vertimai: daugiausia verčiama iš anglų (48 proc.), vokiečių (20 proc.), prancūzų ir ispanų (po 8 proc.) kalbų. Tik apie trečdalį visų knygų sudaro lietuvių literatūra ir tautosaka. Naujas prozos ir poezijos knygas išleido per 70 lietuvių autorių. Būtų sunku visus juos pavadinti rašytojais. Kaip Rubinaičio metų knygų apžvalgoje rašė literatūrologė Džiuljeta Maskuliūnienė, tarp autorių – „pripažinti rašytojai, parašiusieji prastokus kūrinėlius, puikūs debiutantai, vargani grafomanai, menininkai ir amatininkai…“

Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus iniciatyva kasmet skaitomos, analizuojamos ir vertinamos vaikų bei paauglių knygos, organizuojami geriausios metų vaikų knygos rinkimai, kurie šiemet vyko jau keturioliktą kartą. Autoritetingos komisijos, analizavusios kelias dešimtis originalių ir verstinių vaikų bei paauglių knygų, skyrė devynių pobūdžių apdovanojimus.

Aukščiausią apdovanojimą, Geriausios 2005 metų vaikų bei paauglių knygos titulą, pelnė Kęstučio Kasparavičiaus Kvailos istorijos (leidykla „Nieko rimto“). Autoriui įteikta knygų karaliaus karūna. K. Kasparavičius yra žinomas dailininkas, pastarąjį dešimtmetį iliustravęs nemažai vaikų literatūros knygų Vokietijos, Amerikos, Taivanio ir kitų šalių leidykloms. Jis kuria ir paveikslėlių knygas, rašo trumpus pasakojimus. Savo paties iliustruotas Kvailas istorijas jis sukūrė remdamasis nonsenso stilistika. K. Kasparavičius buvo įvertintas ir kaip dailininkas – jo iliustruota Hanso Christiano Anderseno pasaka Coliukė (leidykla „Nieko rimto“) pripažinta meniškiausiai iliustruota vaikų knyga.

Geriausia metų knyga jaunimui išrinkta Algimanto Zurbos Melnragės akmenys (leidykla „Gimtasis žodis“). Šioje knygoje autorius grįžta prie bręstančio jaunimo temos. Romane vaizduojamas vienas abiturientės Jurgos vasaros mėnuo, po egzaminų prabėgantis Klaipėdoje, prie jūros.

Geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams komisija išrinko Laisvydės Šalčiūtės Nykštuko kepurėlę (leidykla „Baltos lankos“). L. Šalčiūtė – tarptautinį pripažinimą pelniusi grafikė, iliustruojanti knygas ir kurianti tekstus paveikslėlių knygoms. Jos knygelė labiausiai atitiko geros paveikslėlių knygos reikalavimus, nes tekstas ir paveikslėliai papildo vienas kitą ir rišliai pasakoja nuotaikingą istoriją apie nykštuką, ieškantį savo kepurėlės.

Specialus apdovanojimas už išradingai ir kūrybingai panaudotus tautosakos motyvus paskirtas Selemonui Paltanavičiui už knygą Velniukas ir vieversiukas (leidykla „Žara“). Pagrindinis kūrinio veikėjas – iš folkloro atėjęs, bet visiškai kitoks velniukas – jautrus, mielas ir rūpestingas.

Kaip reikšmingiausias metų vaikų bei paauglių literatūros debiutas buvo įvardyta Gendručio Morkūno knyga Vasara su Katšuniu (leidykla „Tyto alba“). Jos autorius – radioekologijos ir radiacinės saugos specialistas, fizikos mokslų daktaras, tačiau šis žmogus turi talentą rašyti. Komisijos nariai kviečia ir vaikus, ir suaugusiuosius „čiupti šią knygą ir skaityti“. Vasara su Katšuniu pelnė dar ir kitą apdovanojimą –  knygos dailininkui Valentinui Ajauskui įteikta premija už meniškiausias paauglių knygos iliustracijas. 

Reikšmingiausiu ir meniškiausiu metų vertimu komisija pripažino Linos Būgienės išverstą Melvino Burgesso knygą Eiprilės meilė (leidykla „Alma littera“).

Vaikų literatūros tyrinėjimų bei sklaidos premija paskirta literatūrologei, VPU dėstytojai Loretai Žvironaitei už knygą Žaidimas lietuvių vaikų poezijoje (leidykla „Šviesa“). 

Apdovanojimai buvo įteikti balandžio 3-iąją Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje Tarptautinės vaikų knygos dienos minėjimo metu. Laureatai gavo diplomus ir simbolines premijas, kurias įsteigė IBBY Lietuvos skyrius, leidyklos „Gimtasis žodis“, „Tyto alba“ ir „Žara“, konsultacinė firma „Sabelija“, dailininkas Algis Augustaitis, krepšininkas ir verslininkas Šarūnas Marčiulionis. Premijų dydis – nuo 200 iki 1000 litų.

Tą pačią dieną švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas įteikė ir Vaikų literatūros premiją. Ji teikiama antrus metus. Šiemet jos laureatais tapo rašytojas Vytautas V. Landsbergis ir Šiaulių apskrities P. Višinskio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Aldona Šiaulienė. V. V. Landsbergis apdovanojimą pelnė už pastarųjų trejų metų kūrybą vaikams, ypač už knygą Arklio Dominyko meilė, kuri buvo pripažinta geriausia 2004 m. vaikų knyga. A. Šiaulienei premija skirta už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą, skaitytojų kūrybiškumo ugdymą, skaitymo skatinimą ir naujos bibliotekinės veiklos formų propagavimą. Premijų dydis – 60 MGL už literatūros kūrinius ir 40 MGL – už vaikų literatūros populiarinimą.


Roma Kišūnaitė
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą