Rašyk
Eilės (78094)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 5 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Metų knygos rinkimai – ar pagrįsta akcija?

2006-12-12
Metų knygos rinkimai – ar pagrįsta akcija?

LRT ir LR kultūros ministerija rengia Metų knygos rinkimus. Kaip pažymi akcijos organizatoriai, skaitytojai turės išrinkti labiausiai jiems patikusias trijų kategorijų knygas: knygą vaikams, knygą paaugliams ir knygą suaugusiems. Akcijoje dalyvaujančios knygos turi būti parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių, išleistos nuo 2005 iki 2006 m. rugsėjo 1 dienos.

Šiemet po keturias kiekvienos kategorijos knygas išrinko dvi ekspertų komisijos. Po vieną knygą pasiūlė skaitytojai, balsavę interneto svetainėje www.lrt.lt

Knygos suaugusiems ekspertų komisiją sudarė deleguoti asmenys „Šiaurės Atėnų“ savaitraščio – Rasa Drazdauskienė, „Nemuno“ savaitraščio – Kęstutis Navakas, „Metų“ mėnraščio – Laimantas Jonušys, interneto svetainės www.omni.lt – Ernestas Parulskis, interneto svetainės www.bernardinai.lt – Gediminas Kajėnas, interneto svetainės www.skaityta.lt –Viktorija Vilkauskaitė, „Literatūros ir meno“ savaitraščio – Karolis Baublys. Kaip ir praėjusiais metais, komisijai pirmininkavo Laimantas Jonušys. K. Navakas ir L. Jonušys iš karto pateikė keturias, jų manymu, vertingas knygas. Tas ketvertukas taip ir nepasikeitė, nors buvo ir diskusijų, ir abejonių.

Knygų suaugusiems penketukas

Ekspertų išrinktos knygos:

1. Andriaus Jakučiūno „Servijaus Galo užrašai“, („Lietuvos rašytojų sąjunga“)
2. Herkaus Kunčiaus „Nepasigailėti Dušanskio“, („Versus aureus“)
3. Saros Poisson „Šmogus“, („Ciklonas“)
4. Alvydo ŠlepikoLietaus dievas“, „Lietuvos rašytojų sąjunga“)

Skaitytojų išrinkta knyga – Galinos Dauguvietytės „Post Scriptum“, („Tyto alba“).

Komisijos nariai vieningai sutarė tik dėl vienintelės meniniu požiūriu pavykusios knygos – Alvydo Šlepiko „Lietaus dievo“. Subjektyviu šio straipsnio autoriaus įsitikinimu, Saros Poisson novelių knyga „Šmogus“ tėra elementari provokacija; jos išliekamoji vertė kelia abejonių. Kai kuriose novelėse esama vykusio žodžių žaismo ar net savotiškos filosofijos, tačiau, vertinant elitinės literatūros aspektu, tai knyga apie antrarūšį gyvenimą, skirta tokiam pat antrarūšiam skaitytojui. Apskritai net tris iš keturių išrinktų prozos knygų vienija didesnis ar mažesnis noras provokuoti. Apie provokacinį romano „Nepasigailėti Dušanskio“ pobūdį rašė literatūros kritikas Algimantas Bučys straipsnyje „Senovės žydų ir bolševikų „raštai“ H. Kunčiaus tekste“: „Jei kam, neskaičiusiam romano, šeimyninės Aarono Dušanskio ir jo žmonos Odetės biografijų schemelės pasirodys banalios, skubu įspėti, kad jos pateikiamos tokiame srutų, šlapimo, spermos, alkoholio, saikingos pedofilijos, transvestizmo, onanizmo, pederastijos, lesbianizmo, sadizmo etc. padaže, kad mažai nepasirodytų net visko mačiusiam psichiatrui“ („Literatūra ir menas“, 2006-5-26). Kiek įdomesnis atrodytų Andriaus Jakučiūno pirmasis romanas „Servijaus Galo užrašai“: pasirinktas lietuvių literatūrai neįprastas erdvėlaikis – pirmojo mūsų eros amžiaus Romos miestas. Pritariu literatūros kritikei Daliai Černiauskaitei, kuri recenzijoje „Kūno siautėjimai ir išpažinimo galia“ („Literatūra ir menas“, 2006-3-24) teigė: „A. Jakučiūnui, turinčiam klasikinį išsilavinimą, mėgdžiojant antikos klasikų pasakojimo manierą, puikiai pavyko atkurti senosios Romos dvasią“.

Į pirminį labiausiai vykusių knygų sąrašą buvo patekusi Marcelijaus Martinaičio esė knyga „Tylintys tekstai“, Lauros Sintijos Černiauskaitės pirmasis romanas „Kvėpavimas į marmurą“, Paulinos Eglės Pukytės „Jų papročiai“, Vaidos Marijos Knabikaitės romanas „Mėnesiena tamsiame lange“. Po diskusijų nuspręsta, jog Lauros Sintijos Černiauskaitės ankstesnė knyga „Artumo jausmas“ vis dėlto meniškesnė, o Marcelijaus Martinaičio dienoraščio užrašų pavykę tik kai kurie fragmentai.

Komisijos nariai pažymėjo, jog šiais metais vertingų knygų kur kas mažiau nei praėjusiais. Bet tuomet kyla retorinis klausimas – ar reikėjo rinkti būtent keturias „vertingas“ knygas, jei nėra iš ko rinkti? Ar nebūtų užtekę dviejų ar trijų knygų?

Kitas klausimas – ar ekspertams prasminga siūlyti tam tikras knygas, jei skaitytojai jau turi savo favoritą (šiuo atveju – Galinos Dauguvietytės „Post scriptum“)?

Knygas paaugliams ir vaikams rinko vaikų ir paauglių literatūros ekspertų komisija, kurios nariai buvo: vaikų ir jaunimo literatūros ekspertas doc. Kęstutis Urba, Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorė Aldona Augustaitienė, rašytoja ir lietuvių literatūros mokytoja Vilija Dailidienė, rašytoja Renata Šerelytė, knygų apžvalgininkė ir vertėja Rasa Drazdauskienė, mokytojas Marius Mikalajūnas, mokinės Rūta Kaminskaitė ir Gabija Kriščiūnaitė.

Knygų paaugliams penketukas

Ekspertų išrinktos knygos:

1. Gendručio Morkūno, „Vasara su Katšuniu“, („Tyto alba“)
2. Kazio SajosKurio niekas nemylėjo“, („Alma littera“)
3. Daivos Vaitkevičiūtės „Trise prieš mafiją“, („Magilė“)
4. Vytautės Žilinskaitės „Kintas“, („Alma littera“).

Skaitytojų išrinkta knyga – Justino Žilinsko „Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“, („Tyto alba“).

Ekspertų išrinktos knygos:

1. Kęstučio Kasparavičiaus „Trumpos istorijos“, („Nieko rimto“)
2. Vytauto V. Landsbergio ir Kęstučio Kasparavičiaus „Tinginių pasakos“, („Nieko rimto“)
3. Selemono Paltanavičiaus „Velniukas ir vieversiukas“, („Žara“)
4. Laisvydės Šalčiūtės „Nykštuko kepurėlė“, („Baltos lankos“).

Skaitytojų išrinkta knyga – Martyno Vainilaičio „Vario varteliai“, leidykla „Kronta“.

Kaip teigia projekto koordinatorė Rūta Kačkutė, platesnę informaciją apie rinkimams pasiūlytas knygas, pokalbius su rašytojais, skaitytojais bei kritikais bus galima pamatyti ir išgirsti per LTV ir LTV2 televizijos kanalus, LR Pirmąjį kanalą ir „Klasikos“ kanalą, taip pat rasti interneto svetainėje www.lrt.lt. Pokalbiai su suaugusių ir paauglių knygų autoriais bus rodomi LTV 1 kanalo laidoje „Kultūra“. Vaikų knygų penketukai bus pristatomi vaikams skirtose televizijos bei radijo laidose. Apie akciją informuos ir kitos televizijos bei radijo laidos, jose bus galima išlošti akcijoje dalyvausiančias knygas. Organizatoriai ketina išleisti akcijos knygas pristatančius plakatus, kuriuos gaus visos bibliotekos, švietimo institucijos ir knygynai.

Už labiausiai patikusią knygą suaugusiems nuo sausio 8 d. bus galima balsuoti telefonu – trumpuoju numeriu. Jau dabar galima balsuoti elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu (adresuojant laišką „Metų knygos rinkimams“, LRT, S. Konarskio 49, LT-03123 Vilnius). Balsuojant reikia nurodyti savo vardą, pavardę ir telefono numerį.

Už labiausiai patikusią knygą vaikams vaikai gali balsuoti piešiniais – labiausiai patikusios knygos iliustracijomis. Piešinius reikia siųsti „Metų knygos rinkimams“ į LRT, S.Konarskio 49, LT-03123 Vilnius. Šie vaikų piešiniai bus demonstruojami Vilniaus knygų mugėje. Kai kuriose švietimo institucijose lankysis aktorė, kuri skaitys ištraukas iš 5 vaikiškų knygų.

Paaugliai gali balsuoti, siųsdami atvirlaiškius – trumpas recenzijas, skirtas labiausiai patikusios knygos autoriui. Juos irgi reikia siųsti „Metų knygos rinkimams“ į LRT, S. Konarskio 49, LT-03123 Vilnius arba elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt. Balsuojant reikia nurodyti savo vardą, pavardę ir telefono numerį.

Pasibaigus akcijai, bus paskelbta savivaldybė, kurios vaikai ir jaunimas aktyviausiai dalyvavo akcijoje. Bus skaičiuojamas piešiniais ir atvirlaiškiais balsavusių vaikų procentas nuo savivaldybės gyventojų skaičiaus1.

Balsuoti galima iki vasario 22 dienos, Vilniaus knygų mugės pradžios.

Kaip pažymi projekto koordinatorė Rūta Kačkutė, visų trijų išrinktų Metų knygų autoriai tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje bus apdovanoti piniginėmis premijomis. Burtais išrinkus po dešimt aktyviausiai dėl kiekvienos kategorijos knygų balsavusių skaitytojų, jiems bus įteikti knygynų dovanų čekiai.   

Nors tokio pobūdžio akcija organizuojama jau antri metai, taip ir nesusigriebta į Metų knygos rinkimus įtraukti naujausių poezijos rinkinių. Nejaugi mūsų visuomenė poeziją laiko neverta dėmesio literatūros rūšimi? Kai prieš pat Vilniaus knygų mugę meniškiausių knygų dvyliktuką renka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, į jo akiratį patenka ir proza, ir eseistika, ir dramaturgija, ir, be jokios abejonės, poezija. Tačiau ar Metų knygos rinkimai nors kiek gali prilygti kvalifikuotam, profesionaliam Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiandieninės literatūros skyriaus darbuotojų požiūriui? Belieka tik retoriškai klausti: Metų knygos rinkimai – vertinga akcija ar nonsensas?



Karolis Baublys
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą