Įvykiai - rašyk.lt Norintiems sužinoti kas vyks, kas vyksta, kas įvyko ir kaip pavyko. http://rasyk.lt lt kitoks.lt <![CDATA[Rašytojos Ramutės Skučaitės jubiliejinis vakaras]]>

Spalio 27 d. 18.00 val. Rašytojų klube / K. Sirvydo g. 6, Vilnius

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės, rašytojos Ramutės Skučaitės jubiliejinis vakaras su nauja knyga „Buvau atėjus“.

Renginys iš ciklo „Atradimai: knyga ir rašytojas“. Renginio vedėjas – literatūros kritikas Valentinas Sventickas.

Vakare dalyvaus literatūrologė prof. Viktorija Daujotytė, poetas Rimvydas Stankevičius, kultūros žurnalo „Santara“ vyr. redaktorius Romualdas Norkus, aktoriai Gintaras Mikalauskas, Dalia Jankauskaitė. Gros violončelių kvintetas QuinCelli: Tomas Ramančiūnas, Lionius Treikauskas, Dainius Misiūnas, Rūta Balčiūtė, Gaudas Paulius Krištaponis.

Išsamiau >>

]]>
Fri, 22 Oct 2021 13:22:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/rasytojos-ramutes-skucaites-jubiliejinis-vakaras.html http://rasyk.lt/ivykiai/rasytojos-ramutes-skucaites-jubiliejinis-vakaras.html
<![CDATA[Nijolės Daujotytės kūrybos vakaras]]>

Spalio 25 d. 18.00 val. Rašytojų klube / K. Sirvydo g. 6, Vilnius

Nijolės Daujotytės kūrybos vakaras su nauja knyga „Aiški linija“.

Renginys iš ciklo „Atradimai: knyga ir rašytojas“.
Dalyvauja knygos autorė, poetė Nijolė Daujotytė, literatūrologai Lina Buividavičiūtė, dr. Regimantas Tamošaitis.

Išsamiau >>

]]>
Fri, 22 Oct 2021 13:15:37 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/nijoles-daujotytes-kurybos-vakaras.html http://rasyk.lt/ivykiai/nijoles-daujotytes-kurybos-vakaras.html
<![CDATA[Laconica: Poezija ir tyla]]>

Laconica. Poezija ir tyla: Kajokas, Zelčiūtė, Marčėnas, Valantinaitė

Spalio 21 d., 18 val. Pamėnkalnio galerijoje vyks
tarptautinės meno bienalės Laconica renginys Poezija ir tyla.
 
Poezija nuo kitų literatūros žanrų skiriasi tuo, kad geba vos keliose eilutėse sutalpinti visą pasaulį. Tikroji poezija įvyksta ten, kur kur baigiasi žodis ir prasideda tyla. Tai menas, kuris maitinasi įtampa tarp to kas pasakyta ir nutylėta.
Minimalistiniuose eilėraščiuose skamba pati garsiausia tyla, juos persmelkia ir kviečia skaitytoją drauge atsiverti tam, kas niekaip negali būti įžodinta. Tam, kad išgirstum eilėraščio tylą ir su ja pabūtum, turi nurimti ir išmokti klausytis.

Poezija - tai vidinės tylos pamokos. Kviečiame ketvirtadienį drauge naujai patirti tylą su talentingiausiais šių laikų Lietuvos minimalistinės poezijos kūrėjais - Donaldu Kajoku, Dovile Zelčiūte, Aidu Marčėnu bei Indre Valantinaite.

Renginio metu poetinės tylos pamokas garsinėmis improvizacijomis įrėmins vienas originaliausių šiuolaikinių Lietuvos garso menininkų Simonas Nekrošius.
Renginio kuratorė: poetė, rašytoja, filosofijos mokslų daktarė Aušra Kaziliūnaitė.
Įėjimas - nemokamas.

Bienalės rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Clear Channel Lietuva.
Partneriai: galerija „Tsekh“, Hunt Kastner Prague, Galerie Ron Mandos, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos dailininkų sąjunga.

Bienalės rengėjas: Pamėnkalnio galerija.
Kuratorės: Agnė Jonkutė, Kotryna Džilavjan, dr. Aušra Kaziliūnaitė.
Architektas: Vladas Suncovas.
Dizainerė: Monika Janulevičiūtė.
Viešųjų ryšių specialistė: Stefanija Jokštytė.

Išsamiau >>
]]>
Fri, 15 Oct 2021 21:14:01 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/laconica-poezija-ir-tyla.html http://rasyk.lt/ivykiai/laconica-poezija-ir-tyla.html
<![CDATA[Trumpų novelių konkursas]]>

Iki lapkričio 1d. LRS Klaipėdos skyrius kviečia rašyti trumpas noveles (vieno psl.) Tema: “…kaip šuo pasiutęs…”. Tai citata iš Sigito Poškaus (amžiną atilsį) eilėraščio.

Klaipėdiečiu vertintojų komisija M. Šidlauskas, J. Šikšnelis, N. Kepenienė ir A. Jonušauskaitė išrinks verčiausias ir apdovanos pinigine premija. Noveles reikia siųsti el. adresu: klrasytojai@gmail.com. Tekstą reikia pasirašyti slapyvardžiu, bet laiške nurodyti ir tikrą pavardę.

Išsamiau >>

]]>
Fri, 15 Oct 2021 20:49:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/trumpu-noveliu-konkursas.html http://rasyk.lt/ivykiai/trumpu-noveliu-konkursas.html
<![CDATA[2021 metų Nobelio literatūros premiją pelnė Abdulrazakas Gurnah]]>

Spalio 7 d. Švedijos akademija paskelbė 2021 metų Nobelio literatūros premijos laureatą. Laureatu paskelbtas rašytojas Abdulrazakas Gurnahas „už bekompromisį ir atjaučiantį skverbimąsi į kolonializmo padarinius ir pabėgėlių likimą prarajoje tarp kultūrų ir žemynų“.

Abdulrazakas Gurnah gimė 1948 m., užaugo Zanzibaro saloje Indijos vandenyne, tačiau septintojo dešimtmečio pabaigoje kaip pabėgėlis atvyko į Angliją. Jis išleido dešimt romanų ir nemažai apsakymų. Visoje jo kūryboje atsispindi pabėgėlių temos.

Garsiausi jo romanai yra „Rojus“ (1994 m.), kuris buvo įtrauktas į „Booker“ ir „Whitbread“ premijų trumpuosius sąrašus, „Desertion“ (2005 m.) ir „By the Sea“ (2001 m.), kuris buvo įtrauktas į ilgąjį „Booker“ ir trumpąjį „Los Angeles Times“ sąrašą.

Prestižinę Nobelio premiją sudaro aukso medalis ir 10 mln. Švedijos kronų (apie 985 tūkst. eurų).

Paprastai laureatai apdovanojimą atsiima iš karaliaus Carlo XVI Gustafo (Karlo XVI Gustavo) rankų per oficialią ceremoniją Stokholme gruodžio 10 dieną, kai minimos Alfredo Nobelio mirties metinės. 1896 metais miręs išradėjas A. Nobelis šias premijas įsteigė savo testamentu. Praeitą mėnesį Nobelio premijų teikimą organizuojantis komitetas informavo, kad antrus metus iš eilės dėl COVID-19 pandemijos mokslo ir literatūros sričių laureatams apdovanojimai bus įteikti jų pačių šalyse.

Praėjusiais metais Nobelio literatūros premija skirta amerikiečių poetei Louise Glück. „už jos nepakartojamą poetinį balsą, kuris savo griežtu grožiu individualią egzistenciją paverčia universalia“.

Nobelio literatūros premija teikiama nuo 1901 metų ir ji buvo paskirta 114 kartų 118 Nobelio premijos laureatų (1901–2021 metais).

Išsamiau >>

]]>
Sat, 9 Oct 2021 20:56:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/2021-metu-nobelio-literaturos-premija-pelne-abdulrazakas-gurnah.html http://rasyk.lt/ivykiai/2021-metu-nobelio-literaturos-premija-pelne-abdulrazakas-gurnah.html
<![CDATA[Poetų I. Rudžianskaitės ir T. Vyšniausko kūrybos vakaras]]>

2021 m. spalio 12 d. (antradienį) 18:00 val. vyks

poetų Ievos Rudžianskaitės ir Tomo Vyšniausko kūrybos vakaras.

Vakare bus pristatytos naujos knygos: Ievos Rudžianskaitės „Iš gervių“ ir Tomo Vyšniausko „Invazinės rūšys“.
Renginyje kartu su autoriais dalyvaus knygų leidėjas, rašytojas Viktoras Rudžianskas.
Renginys nemokamas. Įėjimas į renginį su galimybių pasu.

Rašytojų klubas
Vilnius, Vilniaus apskritis

Išsamiau >

]]>
Wed, 6 Oct 2021 21:51:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/poetu-i-rudzianskaites-ir-t-vysniausko-kurybos-vakaras.html http://rasyk.lt/ivykiai/poetu-i-rudzianskaites-ir-t-vysniausko-kurybos-vakaras.html
<![CDATA[XXXII tarptautinis literatūros festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo 2021“ vyks rugsėjo 29 – spalio 4 dienomis]]>

Šių metų festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“ vyks rugsėjo 29 – spalio 4 dienomis.

P R O G R A M A >>


Šių metų tema – „Poezijos kalėjime“.

Kaip ir kasmet, kviečiame į festivalį atsinešti savo anoniminius eilėraščius: 

  • Vieno eilėraščio;
  • Vieno eilėraščio tema „tankios tavo grotos eilute“
  • Humoristinio eilėraščio tema „Tai uždaryk mane, poezija“

 

Dalijamės Kornelijaus Platelio tekstu šių metų festivalio tema

Poezijos kalėjimas

Jei poezija – kalėjimas, tai kaip mes į jį patekome ir kas mus jame laiko?

Tai turėtų būti kalėjimas autoriui. Juk suvokėjas laisvas rinktis jį (kaip tokį), disneilendą ar prekybos centrą. Na, nebent vis labiau nuo mūsų tolstančiu sovietmečiu Zonoje gyvenantys suvokėjai patys ateidavo prisiduoti dar ir į poezijos kalėjimą. Kodėl? Gal jame matė kokią nors laisvės iliuziją?  Iki šiol taip darosi ten, kur egzistuoja Zonos su cenzorių užtvaromis idėjoms. Nes užsimojus tas idėjas šmugeliuoti į viešumą prireikia poetinių priemonių transporto.

Tiek to tą socialinę perspektyvą. Tarkime, poezijos kalėjimo sienos sumūrytos iš kalbos plytų.

Tada – kas tarp tų sienų – iš niekur su vėju atskridęs jausmas (juk nesakysime, kad prasmė?), kurio kalbos plytos neva neleido perteikti, bet jis atskrido ir štai – nebegali ištrūkti? Koks dar jausmas? Sakykime tiesiai – pats autorius, nes tik jam galėtų vaidentis kažkas, ko negalėtų (neįstengtų) perteikti kalba. Nes suvokėjas tiesiog ateina ir sugriauna eilėraščio fligelį, ir pasiima kiek įmano prasmės bei jausmo, glūdinčio jo plytose, ir patraukia toliau skaityti kito eilėraščio. Kartais jis pasiima ir tai, ko tekste nėra, kas iškyla iš jo sužadintos sąmonės ir susilieja su tais griuvėsiais. Bet jam tai nesvarbu, jis mielai ir gal visai teisėtai tai priskiria rūmo statytojui.

Tad kaip čia viskas galėtų vykti? Įsivaizduokime: autorius maišo skiedinį su savo gyvybės vandeniu, prideda visokių priedų, mūrija žodžių plytas, paiso prasmės bei architektūros, o kai pastatas baigtas, pabėga iš jo slaptu tuneliu. Poezijos kalėjimas lieka tuščias. Tada ateina suvokėjas, ir gal – ne, jo gal nesugriauna, o tik įsivaizduoja į jį visa savo paties esybe, atgauna iš jo savo jausmus ir prasmes ir išeina. Kaip iš muziejaus.

O kartais gal viskas vyksta paprasčiau? Autorius statosi kalėjimą skubotai, be aiškaus plano, per daug nesirinkdamas plytų, vedamas jausmo, kuris, pasirodo, kilęs iš jo tuštybės, pamiršta įsirengti slaptą tunelį, baigęs darbą, pamato, kad įsikalino, ir tupi laukdamas suvokėjo. Šiam atėjus, žvelgia į jį žibančiomis akutėmis, kuriose – lyg ir lūkestis, lyg ir prašymas... Kam nėra taip nutikę? Suvokėjas jo pasigaili ir išeina kaip iš muziejaus.

 

Daugiau informacijos rasite adresu pdr.lt >>

Programa >>

 

Rugsėjo 29 d., trečiadienis

18.00 „Poetinio Druskininkų rudens“ almanacho pristatymas.
Veda Dominykas Norkūnas ir Vytas Dekšnys.
Istorijų namų kavinė „Druska Miltai Vanduo“. T. Kosciučkos g. 3, Vilnius

 

 

Spalio 1 d., penktadienis

11.00 Dalyvių registracija.
Druskininkai, centras „Dainava“, kavinė „Širdelė“, „Bubilo“ salė, Maironio g. 16
13.45 Festivalio atidarymas. PDR vėliavos pakėlimas prie kavinės „Širdelė“
14.00 Diskusija „Poezijos kalėjime“. Moderuoja Dalius Jonkus. Dalyvauja Virginija Cibarauskė, Laima Kreivytė, Gytis Norvilas, Kornelijus Platelis.
Centras „Dainava“, „Aušrinės“ salė
16.00 Kavos pertrauka.

Gedimino Sadausko paroda „Šv. sodas“.
Centras „Dainava“, „Aušrinės“ salės vestibiulis.

Benedikto Januševičiaus paroda „50 Ričardo Šileikos portretų“.
Centras „Dainava“, „Aušrinės“ salė
16.30 Per metus išėjusių knygų pristatymas.
Veda Giedrė Kazlauskaitė ir Ieva Rudžianskaitė.
Centras „Dainava“, „Saulės“ salė.
Leidyklos pristatys ir prekiaus savo leidiniais
19.00 Poezijos vakaras.
Veda Birutė Black ir Aivaras Veiknys. Skaito Dainius Gintalas, Liudvikas Jakimavičius, Aušra Kaziliūnaitė, Kerry Shawn Keys, Laima Kreivytė, Tomas Petrulis, Alvydas Šlepikas.
Centras „Dainava“, „Aušrinės“ salė.
21.00 Poetiška naktis: jaunųjų poezijos skaitymai.
Veda Laura Kromalcaitė ir Simonas Bernotas. Skaito Justina Žvirblytė, Ingrida Viluckytė, Dominykas Andriuškevičius, Austėja Eglynaitė, Alina Borzenkaitė, Augustas Lapinskas, Ugnė Makselytė, Linas Daugėla, Guoda Taraškevičiūtė, Uršulė Toleikytė.
Centras „Dainava“, kavinė „Širdelė“, „Bubilo“ salė
22.30 Praviras mikrofonas.
Veda Donatas Petrošius.
Centras „Dainava“, kavinė „Širdelė“, „Bubilo“ salė

 

 

Spalio 2 d., šeštadienis

11.00 Dviejų eilėraščių – kito poeto mėgstamiausio eilėraščio ir savojo – skaitymai.
Veda Ričardas Šileika ir Dainius Gintalas.
V. K. Jonyno galerija. Turistų g. 9, Druskininkai
14.00 ES programos „Kūrybiška Europa“ platformos VERSOPOLIS poetų skaitymai.
Veda Rūta Elijošaitytė-Kaikarė. Skaito Raymond Antrobus (JK), Valentina Colonna (Italija) Olena Herasymiuk (Ukraina), Olga Stehlikova (Čekija).
Centras „Dainava“ kavinė „Širdelė“, „Bubilo“ salė
15.00 Jauna poezija: jaunųjų poezijos aptarimas.
Centras „Dainava“, „Perkūno“ salė
16.00 Poezijos popietė.
Veda Neringa Butnoriūtė. Skaito Eugenijus Ališanka, Sabina Brilo (Baltarusija), Juhasia Kaliada (Baltarusija), Liutauras Leščinskas, Ramūnas Liutkevičius, Solveiga Masteikaitė, Donatas Petrošius, Paulina Pukytė, Vytautas Stankus.
Centras „Dainava“, kavinė „Širdelė“, „Bubilo“ salė
19.00 Iškilmingas baigiamasis poezijos vakaras.
Veda Daiva Čepauskaitė ir Gytis Norvilas. Skaito Arthur Sze (JAV), Giedrė Kazlauskaitė, Konrad Góra (Lenkija).
Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijų teikimas. Antano A. Jonyno prizo įteikimas. Žurnalo „Nemunas“ prizo Poezija mus vienija ir jungia įteikimas. Šiaurės vasaros Tropo premijos įteikimas. Konkursų laureatų apdovanojimas.
Centras „Dainava“, „Aušrinės“ salė
21.00 Vakaro programa: Pė DR diskoteka: 7-9 dešimtmečių aidai

 

 

Spalio 3 d., sekmadienis

16.00 Baigiamasis poezijos vakaras. Skaito festivalio laureatai ir svečiai
Istorijų namų kavinė „Druska Miltai Vanduo“. T. Kosciučkos g. 3, Vilnius

 

 

Spalio 4 d., pirmadienis

19.00 Baltijos šalių autorių skaitymai ir „NO MORE AMBER“ žurnalo pristatymas.
Paviljonas, Pylimo 21B, Vilnius

 

 

Anoniminiai konkursai, registracija į skaitymus

Vieno eilėraščio;
Vieno eilėraščio tema „tankios tavo grotos eilute“
Humoristinio eilėraščio tema „Tai uždaryk mane, poezija“ 

Į šeštadienio skaitymus registruoja Dainius Gintalas ir Ričardas Šileika.
Į penktadienio skaitymus registruoja Donatas Petrošius

]]>
Fri, 24 Sep 2021 17:08:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/xxxii-tarptautinis-literaturos-festivalis-poetinis-druskininku-ruduo-2021-vyks-rugsejo-29-spalio-4-dienomis.html http://rasyk.lt/ivykiai/xxxii-tarptautinis-literaturos-festivalis-poetinis-druskininku-ruduo-2021-vyks-rugsejo-29-spalio-4-dienomis.html
<![CDATA[Jotvingių premija bus įteikta Dainiui Gintalui, Jaunojo jotvingio – Nojui Saulyčiui]]>

Jotvingių premiją šiemet pelnė Dainius Gintalas už įtaigų vaizduotės ir atminties proveržį poezijos knygoje „Vienos vasaros giesmė“. Knygą išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 2021 m.

Jaunojo jotvingio premija paskirta Nojui Saulyčiui už atvirą, drąsią ir rizikingą poeziją debiutinėje eilėraščių knygoje „SMS gėlytė“. Knygą išleido leidykla „Kitos knygos“ 2020 m.

Jotvingių premija kasmet skiriama už per pastaruosius dvejus metus išleistą geriausią poezijos knygą, Jaunojo jotvingio – už geriausią jauno autoriaus (iki 35 metų) originaliosios poezijos, verstinės poezijos ar poezijos kritikos knygą.

Premijos laureatams bus įteiktos tarptautiniame literatūros festivalyje „Poetinis Druskininkų ruduo“ spalio 2 d. 19 val. (centras „Dainava“, „Aušrinės“ salė, Druskininkai).

Pagrindinį festivalio prizą – Jotvingių premiją – 1985 metais įsteigė Sigitas Geda. Tais metais jo įsteigtą premiją gavo poetas Kornelijus Platelis už eilėraštį „Jotvingių malda šuoliuojant į priešą“. Prasidėjus „Poetiniams Druskininkų rudenims“ 1990 metais, S.Geda sutiko premiją susieti su festivaliu. Šiuo metu premijoms pateiktas kandidatūras apsvarsto premijos komitetas ir pagal jo pateiktus siūlymus skiria kultūros ministras. Šių metų Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijos komiteto nariai – Eugenijus Ališanka, Daiva Čepauskaitė, Gytis Norvilas, Rūta Lazauskaitė, Ieva Toleikytė, Alvydas Šlepikas, Agnė Žagrakalytė.


Skaitykite daugiau >>

]]>
Fri, 24 Sep 2021 17:03:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/jotvingiu-premija-bus-iteikta-dainiui-gintalui-jaunojo-jotvingio-nojui-saulyciui.html http://rasyk.lt/ivykiai/jotvingiu-premija-bus-iteikta-dainiui-gintalui-jaunojo-jotvingio-nojui-saulyciui.html
<![CDATA[Rašytojo Tado Žvirinskio autorinis vakaras su nauja knyga „Manuscriptum discipuli, arba Studentiška 1990–1991 metų kronika“]]>

Rugsėjo 30 d. 18.00 val. Rašytojų klube / K. Sirvydo g. 6, Vilnius

Rašytojo Tado Žvirinskio autorinis vakaras su nauja knyga „Manuscriptum discipuli, arba Studentiška 1990–1991 metų kronika“.

Dalyvaus autorius Tadas Žvirinskis, tapytojas, menotyrininkas, rašytojas dr. Vidas Poškus, poetas, kritikas, knygų redaktorius Justinas Kubilius, knygų dailininkas Rokas Gelažius, smuikininkas Daniel Gancevski.

]]>
Fri, 24 Sep 2021 16:52:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/rasytojo-tado-zvirinskio-autorinis-vakaras-su-nauja-knyga-manuscriptum-discipuli-arba-studentiska-19901991-metu-kronika.html http://rasyk.lt/ivykiai/rasytojo-tado-zvirinskio-autorinis-vakaras-su-nauja-knyga-manuscriptum-discipuli-arba-studentiska-19901991-metu-kronika.html
<![CDATA[Rašytojo Rimanto Kmitos kūrybos vakaras su nauja knyga „Remyga“ Prienuose]]>

Rugsėjo 28 d. 16.00 val. Prienų Just. Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje /Kauno g. 2B, Prienai/

Rašytojo Rimanto Kmitos kūrybos vakaras su nauja knyga „Remyga“. 

Kartu su autoriumi renginyje dalyvaus literatūrologė dr. Jūratė Čerškutė.

]]>
Fri, 24 Sep 2021 16:51:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/rasytojo-rimanto-kmitos-kurybos-vakaras-su-nauja-knyga-remyga-prienuose.html http://rasyk.lt/ivykiai/rasytojo-rimanto-kmitos-kurybos-vakaras-su-nauja-knyga-remyga-prienuose.html