Įvykiai - rašyk.lt Norintiems sužinoti kas vyks, kas vyksta, kas įvyko ir kaip pavyko. http://rasyk.lt lt kitoks.lt <![CDATA[D. Saukaitytės poezijos rinktinės pristatymas]]>

Spalio 15 d., pirmadienį, 17 val. Maironio lietuvių literatūros muziejuje Dalios Saukaitytės poezijos rinktinės „Purpurinis vakaras” pristatymas.

Kartu su autore dalyvaus: aktorius, bardas Gediminas Storpirštis, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė, rašytoja Aldona Ruseckaitė, asociacijos „Slinktys” pirmininkas Juozas Žitkauskas.

Knygą bus galima įsigyti.

]]>
Tue, 9 Oct 2018 09:23:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/d-saukaitytes-poezijos-rinktines-pristatymas.html http://rasyk.lt/ivykiai/d-saukaitytes-poezijos-rinktines-pristatymas.html
<![CDATA[Spalio 12 d. Vytauto Tamulaičio literatūrinės premijos įteikimo šventė]]>

Paskelbti Vytauto Tamulaičio premijos laureatai: Aidas Jurašius (I-oji premija), Neringa Dangvydė ir Gediminas Kaltenis (dvi II-osios premijos).

Sveikiname ir maloniai kviečiame į renginius.

]]>
Tue, 9 Oct 2018 09:10:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/spalio-12-d-vytauto-tamulaicio-literaturines-premijos-iteikimo-svente.html http://rasyk.lt/ivykiai/spalio-12-d-vytauto-tamulaicio-literaturines-premijos-iteikimo-svente.html
<![CDATA[Rašytojų klubo renginiai spalio 10-19 d.]]>


MALONIAI KVIEČIAME Į RAŠYTOJŲ KLUBO RENGINIUS


Spalio 10 d. 17.00 val. Zarasų viešojoje bibliotekoje (D. Bukonto g. 20, Zarasai)
Susitikimas su rašytoju Sauliumi Šalteniu.


Spalio 10 d. 17.30 val. Rašytojų klube
Poetės Marijos Meilės Kudarauskaitės atminimų knygos „Istorijos iš pastalės“ pristatymas.
Dalyvauja poetė Marija Meilė Kudarauskaitė, kunigas Arūnas Peškaitis OFM, literatūrologė dr. Žydronė Kolevinskienė, folkloro ansamblis „Vilniaus gija“, vadovas Arvydas Kirda. Vakaro vedėjas – literatūrologas dr. Vilius Gužauskis.
 

Spalio 15 d. 17.30 val. Rašytojų klube
Sukaktuvinis ir iliustratyvus Rimanto P. Vanago vakaras
„Išpažintis už visą gyvenimą“ su dviem naujausiomis dokumentikos knygomis: „Likimų medžiotojas“, „Avižienio algoritmas ir kiti neramūs ritmai“. Dalyvauja autorius, knygų herojai prof. Algirdas A. Avižienis, prof. Rimantas Plėštys, aktorė Gražina Urbonaitė, anykštėnai.
 

Spalio 16 d. 16.00 val. Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje (Kauno g. 2A, Prienai)
Renginys iš ciklo „Vasarvidžio nakties skaitymai“.
Dalyvauja Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, poetas Kornelijus Platelis. Kartu dalyvauja poetė Nijolė Daujotytė.


Spalio 18 d. 11.00 val. Pakruojo J. Paukštelio viešosios bibliotekos vaikų erdvės-sinagogoje
(Vytauto Didžiojo g. 41, Pakruojis)
Renginys iš ciklo „Rašytojo skaitykla“. Dalyvauja rašytojas Selemonas Paltanavičius.


Spalio 18 d. 16.00 val. Pakruojo r. Petrašiūnų bendruomeniniuose vaikų globos namuose
(Stoties g. 36-1, Petrašiūnai, Pakruojo r.)
Susitikimas su rašytoju Selemonu Paltanavičiumi. Renginys iš ciklo „Atverstos knygos puslapiai“.


Spalio 19 d. 17.00 val. Rašytojų klube
Žemaičių kūrybos almanacho „Už kalno kalnas“ pristatymas.
Dalyvauja almanacho sudarytojai Gvidas Latakas, Vytautas Stulpinas, leidėjas Andrius Konickis, autoriai Nijolė Daujotytė, Egidijus Gaidauskas, Petras Gintalas, Ona Jautakė,
Danielius Milašauskas, Danielius Mušinskas, Egidija Šeputytė, Dalia Tamošauskaitė ir kiti.

 

Rašytojų klube veikia dailininkės Kotrynos Šešelgytės akvarelių paroda „Tarp Japonijos ir Lietuvos“.


Įėjimas į renginius ir parodą nemokamas.
Smulkesnė informacija tel.: (85) 2629627; (85) 2617727.
El. paštas: rasytojuklubas@aiva.lt, rasytojuklubas.info@gmail.com

]]>
Tue, 9 Oct 2018 09:06:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/rasytoju-klubo-renginiai-spalio-10-19-d.html http://rasyk.lt/ivykiai/rasytoju-klubo-renginiai-spalio-10-19-d.html
<![CDATA[Pasveikink Čiurlionį su gimtadieniu!]]>

2018 m. rugsėjo mėn. 22 d. M. K. Čiurlionio galerija (Putvinskio g. 55, Kaunas) kviečia susitikti kasmetėje muziejaus šventėje – 143-ąjame M. K. Čiurlionio gimtadienyje.

Renginyje lankytojų laukia visą dieną trunkanti nemokama programa: jau tradicija tapusios teminės ekskursijos, įvairūs edukaciniai užsiėmimai ir čiurlioniški žaidimai. 

Renginio akcentas:
12 - 16 val. Šokolado ir saldumynų internetinės parduotuvės „Dangaus pupos“ kolektyvas M. K. Čiurlionio gimtadienio proga pristatys suvenyrinę saldumynų liniją „Čiurlioniški linkėjimai“.

Kviečiame visus įvertinti čiurlioniškus skanumynus, kurių pristatymas neapsieis ir be saldžių staigmenų lankytojams!Teminėms ekskursijoms būtina registracija:
(tel. nr. 8 37 221 418, el. p. ciurlionisdepartment@gmail.com)

11.00 Čiurlioniški mitai ir pasakos
12.00 Ezoterinė M. K. Čiurlionio kūrybos kelionė
13.00 Skambantys Čiurlionio paveikslai
14.00 Čiurlioniški mitai ir pasakos
15.00 Ezoterinė M. K. Čiurlionio kūrybos kelionė
16.00 Skambantys Čiurlionio paveikslai

Renginys nemokamas.

]]>
Wed, 19 Sep 2018 12:46:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/pasveikink-ciurlioni-su-gimtadieniu.html http://rasyk.lt/ivykiai/pasveikink-ciurlioni-su-gimtadieniu.html
<![CDATA[„Valanda Liukai“]]>

Rugsėjo 19 d. 18.00 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) „Valanda Liukai“ / Leonido Donskio pamėgtų poetų eilės ir improvizacijos.

Atlieka Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai Viačeslavas Ganelinas (klavišiniai) ir Rolandas Rastauskas (balsas).

]]>
Wed, 19 Sep 2018 12:37:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/valanda-liukai.html http://rasyk.lt/ivykiai/valanda-liukai.html
<![CDATA[T.Žvirinskio poezijos rinktinės „Sunki knyga“ pristatymas]]>

Rugsėjo 20 dieną, ketvirtadienį, Kaune bus pristatoma Tado Žvirinskio poezijos knyga „Sunki knyga“. Renginys vyks Maironio lietuvių literatūros muziejuje. Pradžia 17 val.

Dalyvaus: leidyklos „Naujosios Romuvos fondas“ vadovas filosofas Andrius Konickis, literatūros kritikė Ramutė Dragenytė, pianistė Irma Vidugirienė, muziejaus atstovė Eglė Rankauskienė ir autorius Tadas Žvirinskis.

Kad nebūtų labai sunku, gerbiamos publikos laukia dovanos ir staigmenos.

]]>
Wed, 19 Sep 2018 12:26:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/tzvirinskio-poezijos-rinktines-sunki-knyga-pristatymas.html http://rasyk.lt/ivykiai/tzvirinskio-poezijos-rinktines-sunki-knyga-pristatymas.html
<![CDATA[Tryliktame „Atviro rato“ sezone – trys premjeros, programa užsienio žiūrovams bei kitos naujienos]]>

Teatro laboratorija „Atviras ratas“ į naująjį sezoną žengia su daugybe naujų planų ir idėjų, tarp kurių – teatro festivalinė programa užsienio žiūrovams, du nauji spektakliai suaugusiems bei ilgai laukta premjera vaikams. Ir tai – dar ne viskas: aktyviai veikiantys kūrėjai žada toliau plėsti bendradarbiavimą su jaunaisiais menininkais „Atviro rato“ studijoje bei vykdyti šią vasarą sėkmingai startavusias kūrybines dirbtuves jaunimui.

Pirmą kartą per trylika sezonų „Atviras ratas“ naujus veiklos metus pradeda teatrine programa (angl. showcase) „Out of(f) circle“, kurioje rugsėjo 27-28 dienomis užsienio žiūrovams bei teatralams bus pristatyti du spektakliai su vertimu į anglų kalbą – „Apie žmogų, nužudžiusį gulbę“ ir „Lietaus žemė“ (rež. Aidas Giniotis). Šia programa bus siekiama su teatro laboratorijos kūryba supažindinti ne tik tautiečius, bet ir užsienio valstybių atstovus.

Pasak „Atviro rato“ prodiuserės Giedrės Liugaitės, šie du spektakliai pasirinkti neatsitiktinai: biografinės improvizacijos „Lietaus žemė“ jau spėjo apkeliauti keliolika šalių nuo Latvijos iki Jungtinių Amerikos Valstijų, o „Apie žmogų, nužudžiusį gulbę“ dėl savo unikalios teatrinės formos turi daug potencialo pakartoti ankstesniojo spektaklio sėkmę už Lietuvos ribų. Teatro laboratorijos kūrėjai ketina šią programą tarptautinei publikai tęsti ir toliau – „Out of(f) circle“ galėtų tapti pilnaverte alternatyva kitiems tarptautiniams teatro festivaliams Lietuvoje. Pažintį su kitų šalių publika spalio 5 dieną pratęs spektaklio „Identify“ (rež. Ieva Stundžytė) pasirodymas Rumunijos festivalyje „Excelsior Teen-Fest 2018“, kuriame teatro laboratorija pakviesta dalyvauti su keliolika kitų paaugliams bei jaunimui kuriančių Europos teatrų.

Lietuvos žiūrovams „Atviras ratas“ iki žiemos pristatys net tris premjeras.

Spalio 6 dieną vieno išskirtiniausių šių dienų rusų dramaturgų Ivano Vyrypajevo pjesę “Saulėtoji linija” apie sudėtingus sutuoktinių santykius eksperimentuodami interpretuos Vesta Šumilovaitė-Tertelienė su Justu Terteliu. Spalio 20 dieną pati jauniausia teatro auditorija pasiners į ritmo ir garsų pasaulį – po ilgos petraukos „Atviras ratas“ pakvies mažylius bei jų tėvus į ritminį muzikinį spektaklį ne tik vaikams „Gėda pelėda“ (rež. Ieva Stundžytė, idėjos autorė – J. Urnikytė). Tuo tarpu lapkričio 14-15 dienomis į sceną vėl sugrįš Justas Tertelis, režisuojantis spektaklį „CV, arba Kas aš esu“ pagal savo paties pjesę. Ši didžioji sezono premjera nagrinės kiekvienam lietuviui aktualius tapatybės ir savęs suvokimo klausimus. Lietuvos kultūros tarybos finansavimą pelnęs spektaklis kiek anksčiau jau buvo pristatytas žiūrovams eskizo pavidalu. Teatro laboratorijos kūrėjai teigia, jog „CV, arba Kas aš esu“ nemažai keliaus po Lietuvos regionus, dėl to save teatre atpažinti galės ne tik sostinės publika, bet ir kitų miestų bei miestelių žiūrovai.

„Nuoširdžiai džiaugiamės, kad Justas vėl aktyviai įsitraukė į „Atviro rato“ kūrybinę komandą ir labai smagu, kad savo pjesę stato ne kažkur kitur, o čia. Nekantriai laukiame jo dviejų didelių iniciatyvų šį sezoną, taip pat labai džiugu, kad ir Vesta Šumilovaitė-Tertelienė visu pajėgumu įsitraukė į darbus. Bus labai įdomu pamatyti Justą trijuose amplua – tiek kaip aktorių, tiek kaip režisierių ir dramaturgą. Taip pat manau, jog tik nedaugelis Lietuvos kūrėjų galėtų taip įtaigiai atskleisti visas I. Vyrypajevo dramaturgijos spalvas, todėl neabejoju, kad laukia labai įdomi „Saulėtosios linijos” interpretacija“, – sako teatro laboratorijos vadovė Ieva Stundžytė. Anot kūrėjos, Justas Tertelis nuo pirmųjų „Atviro rato“ gyvavimo metų neretai buvo atpažįstamas kaip teatro veidas ir pelnė bene daugiausiai žiūrovų simpatijų; įvairiapusis menininkas teatro laboratorijoje taip pat pastatė ne vieną savo spektaklį ir išgarsėjo ne tik ryškiais vaidmenimis „Atvirame rate“, Keistuolių teatre bei kino filmuose, bet ir pjesėmis, viena iš kurių taps centrine naujojo sezono ašimi.

„Atviras ratas“ nepamiršta ir kitų kūrėjų, su kuriais aktyviai bendradarbiauja bei dalinasi nauja kultūrine erdve Vilniaus senamiestyje – „Atviro rato“ studija, įsikūrusia Ašmenos gatvėje. Šią studiją siekiama atverti įvairioms kūrybinėms iniciatyvoms iš šalies, o jaukias patalpas skliautuotomis lubomis paversti naujų teatrinių eksperimentų inkubatoriumi.

Jau rugsėjo 25 dieną „Atviro rato“ studijoje bus surengtas aktorių B. Ivanausko ir A. Dubakos „Vakaras P“, spalio 11 d. Apeirono teatras parodys spektaklio eskizą pagal A. Strindbergo pjesę „Pelikanas“ (rež. Eglė Kazickaitė), o spalio 13 dieną savo diplominį darbą – autentiškomis patirtimis paremtą dokumentinį spektaklį „Charonas“ – pristatys Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventės Giedrė Kederytė ir Kristina Trinkūnaitė. „Per dvylika metų mes sėkmingai augome ir toliau progresuojame, o mūsų veiklos ir erdvės plečiasi drauge su patirtimis, kuriomis atsiranda galimybė dalintis. Tai – ir savotiškai naujas etapas, kuriame bendradarbiaujame su jaunais menininkais. Esame be galo dėkingi Menų spaustuvei, kurioje vaidiname nuo pat pirmųjų mūsų egzistavimo metų, ir tai, kad atsirado „Atviro rato“ studija, jokiu būdu nereiškia, jog išsikraustome – mes ir toliau liekame Menų spaustuvės rezidentais, o studijoje kaip Vilniaus miesto teatras norime suteikti jauniems menininkams galimybę pasirodyti“, – pasakoja I. Stundžytė. „Atviro rato“ kūrėjai ir patys ketina pasirodyti už savo įprastų teatrinių namų ribų – neretai teatro laboratorijos vyresniuoju broliu vadinamo Keistuolių teatro koncertų cikle „Skamba keistai“ naujai suskambės ir „Atviro rato“ komandos atliekamos dainos.

„Atviro rato“ kūrėjai sezoną pasitinka žvelgdami dar toliau – teatro laboratorijos planuose jau mezgasi nauji projektai. Vienas iš jų – kūrybinių dirbtuvių su režisieriumi Aidu Giniočiu, pirmą kartą surengtų šią vasarą, tąsa. I. Stundžytės teigimu, viena iš „Atviro rato“ misijų ir svarbiausių veiklų – jaunų žmonių edukacija, todėl po sėkmingai įgyvendintų pirmųjų kūrybinių dirbtuvių tikimasi kitais metais jas dar labiau praplėsti, į mokymo procesą įtraukiant ir likusius teatro laboratorijos kūrėjus. „Atviro rato“ vadovė mano, jog ilgainiui kūrybinės dirbtuvės gali atnešti net labai konkrečių rezultatų – pavyzdžiui, tapti jaunų neprofesionalių kūrėjų statomo spektaklio pagrindu.

]]>
Wed, 19 Sep 2018 12:01:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/tryliktame-atviro-rato-sezone-trys-premjeros-programa-uzsienio-ziurovams-bei-kitos-naujienos.html http://rasyk.lt/ivykiai/tryliktame-atviro-rato-sezone-trys-premjeros-programa-uzsienio-ziurovams-bei-kitos-naujienos.html
<![CDATA[XXIX tarptautinis literatūros festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo 2018“]]>

Poetinis Druskininkų ruduo – tai tarptautinis kasmetinis literatūros festivalis, pirmoje spalio mėnesio pusėje rengiamas Druskininkuose ir Vilniuje. Tai festivalis-laboratorija, skirtas pirmiausia poetams, kritikams, literatūros tyrinėtojams ir leidėjams, į kurį maloniai kviečiama publika.

Pagrindinis festivalio siekis – telkti poetų bendruomenę, sudaryti sąlygas dalintis savo kūryba, apmąstyti ir vertinti kūrinius, įvardyti kaitos tendencijas. 1990 metais festivalį pradėjo rengti Lietuvių P.E.N. centras, o 2001 metais visą vadybą perėmė visuomeninė organizacija „Poetinis Druskininkų ruduo". Nuo 1997 metų Druskininkuose jį globoja Centras „Dainava". Festivalis išsiskiria savo anoniminiais eilėraščių konkursais, kuriuose gali dalyvauti visi norintys, ir sąsajų ieškojimu su kitais menais.

Festivalis kasmet leidžia almanachą, kuriame pristatoma jo svečių kūryba originalo kalba suvertimu į lietuvių kalbą ir 5-6 lietuvių autorių kūriniai su vertimais į anglų kalbą. Vis daugiau veiklų vykdome ir ne festivalio metu – susitikimai, skaitymai, dalyvavimas Vilniaus knygų mugėje, Pasaulinės poezijos dienos minėjimas, vaikų ir jaunimo ugdymas.

Valdybos pirmininkas Kornelijus Platelis


29-ojo tarptautinio poezijos fetivalio „Poetinis Druskininkų ruduo 2018“ tema – „Poezija: triukšmas ir įniršis“. Poezija : triukšmas ir įniršis

Per ilgus festivalio metus susiklostė tradicinė festivalio programa, kuri kasmet pasipildo vienu kitu įvykiu, atsinaujina naujais programos akcentais.

Programa bus pildoma >>

Spalio 3 d., trečiadienis

18.00„Poetinio Druskininkų rudens“ almanacho pristatymas. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerija.

 

Spalio 5 d., penktadienis

11.00Dalyvių registracija. Druskininkai, centras „Dainava“, kavinė „Širdelė“, Bubilo salė, Maironio g. 16.

13.45Festivalio atidarymas. PDR vėliavos pakėlimas prie kavinės „Širdelė“.

14.00Diskusija. Aušrinės salė.

16.00Kavos pertrauka. Aušrinės salės vestibiulis.

16.30Per metus išėjusių knygų pristatymas. Leidyklos pristatys ir prekiaus savo leidiniais. Centras „Dainava“, Saulės salė.

19.00Poezijos vakaras. Veda Laura Kromalcaitė ir Nerijus Cibulskas. Centras „Dainava“, Aušrinės salė.

21.00Poetiška naktis: jaunųjų poezijos skaitymai. Veda Greta Ambrazaitė ir Dominykas Norkūnas. Kavinė „Širdelė“, Bubilo salė.

22.30Naktinė programa. Atviras mikrofonas. Veda Tomas Petrulis. Kavinė „Širdelė“, Bubilo salė 

 

Spalio 6 d., šeštadienis

11.00Dviejų eilėraščių – kito poeto mėgstamiausio eilėraščio ir savojo – skaitymai. Veda Ričardas Šileika ir Dainius Gintalas. Mikalojaus Konstantino Čiurlionio memorialinis muziejus, M. K. Čiurlionio g. 35.

12.30Mariaus Abramavičiaus tapybos paroda „Pro angelo langą“. Mikalojaus Konstantino Čiurlionio memorialinis muziejus, M. K. Čiurlionio g. 35.

14.00ES programos „Kūrybiška Europa“ projekto VERSOPOLIS poetų skaitymai. Kavinė „Širdelė“, Bubilo salė.

15.00Vaikų poezijos popietė. Veda Tomas Dirgėla. Skaito Daiva Čepauskaitė, Tomas Dirgėla, Dainius Gintalas, Gytis Norvilas, Agnė Žagrakalytė. Centras „Dainava“, Saulės salė.

16.00Lietuvių poezijos popietė. Veda Dainius Dirgėla ir Gytis Norvilas. Kavinė „Širdelė“, Bubilo salė.

19.00Iškilmingas baigiamasis poezijos vakaras. Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijų teikimas. Žurnalo „Nemunas“ prizo įteikimas. Konkursų laureatų apdovanojimas. Veda Lina Buividavičiūtė ir Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė Centras „Dainava“, Aušrinės salė.

21.00Vakaro programa, aukcionas. Restoranas „Nakviša“.

23.00Mint Vinetu diskoteka. Kavinė „Širdelė“, Bubilo salė. 

 

Spalio 7 d., sekmadienis

17.00PDR svečių, VERSOPOLIO poetų bei laureatų poezijos vakaras. Šiuolaikinio meno centro skaitykla, Vokiečių g. 2, Vilnius.

 

]]>
Mon, 10 Sep 2018 22:12:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/xxix-tarptautinis-literaturos-festivalis-poetinis-druskininku-ruduo-2018.html http://rasyk.lt/ivykiai/xxix-tarptautinis-literaturos-festivalis-poetinis-druskininku-ruduo-2018.html
<![CDATA[Mirė rašytojas Algimantas Zurba]]>

Rugsėjo 8 d. po ilgos ir sunkios ligos mirė prozininkas, publicistas Algimantas Zurba. Jis ėjo septyniasdešimt septintuosius metus.

]]>
Mon, 10 Sep 2018 11:13:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/mire-rasytojas-algimantas-zurba.html http://rasyk.lt/ivykiai/mire-rasytojas-algimantas-zurba.html
<![CDATA[Mirė rašytojas Vladas Kalvaitis]]>

Lietuvos rašytojų sąjunga su giliu liūdesiu praneša, kad š. m. rugsėjo 6 d., po sukios ir ilgos ligos, eidamas devyniasdešimtuosius gyvenimo metus, mirė prozininkas, poetas, Vyriausybės premijos laureatas Vladas Kalvaitis.

Vladas Kalvaitis gimė 1929 06 27 Radviliškyje. 1942–1948 m. mokėsi Radviliškio gimnazijoje. 1948 m. už dalyvavimą pogrindinėje veikloje buvo suimtas. Penkerius metus kalėjo griežto režimo stovyklose Komijos respublikoje. Dirbo šachtose, kirto sušalusią uolieną Intos elektrinės pamatams. Atlikusį bausmę, jį 1953 m. ištrėmė į Irkutsko sritį, kur jau gyveno ir pušų sakus rinko mama ir dešimtmetė sesuo. Tuo metu tėvas, areštuotas 1944 m., kalėjo Kazachstane, Spasko lageryje. Jam grįžus iš įkalinimo vietos, visa šeima persikėlė gyventi į rajono centrą – Tulūną. Joje Vladas baigė vidurinę vakarinę mokyklą, o 1964 m. – neakivaizdines studijas Irkutsko universitete, įgydamas filologo ir rusų kalbos mokytojo diplomą. 

1966 m. Vladas Kalvaitis grįžo į Lietuvą. Dirbo Veliučionių specialiojoje proftechninėje mokykloje, Tytuvėnų žemės ūkio technikume, Kelmės rajono neakivaizdinėje vidurinėje mokykloje, Tytuvėnų vidurinėje mokykloje.

Vlado Kalvaičio pavardė Lietuvos spaudoje pirmą kartą buvo paminėta 1966 m., kai „Šluota“ išspausdino keletą jo epigramų. Paskui pasirodė 13 satyrikų (tarp jų ir Vlado) kūrybos rinkinys – „Velnio tuzinas“ (1977 m.). Tačiau tikrasis debiutas įmanomas buvo tik atgavus Nepriklausomybę – 1997- aisiais, autoriui sulaukus 68 metų – išėjo satyrinės miniatiūros ir epigramos „Kolega įsiūlė“. 1999 m. – eilėraščiai ir humoristiniai eilėraščiai „(Ne)nusipelnęs“, 2002 m. – eilėraščių knygelė „Prieblandos varnas“, 2004 m. – eilėraščių, epigramų ir miniatiūrų rinkinys „Skuduriniai žmogeliukai“. Ir galiausiai išsipildė Vlado Kalvaičio svajonė: gimė apsakymų rinkinys „Volungė“ (2007 m.), įvertinta R. Biržinytės premija, paskui antrasis rinkinys – „Svečias iš Magadano“ (2008 m. ) – pelnęs P. Cvirkos premiją.

2011 m. buvo išleistas svarbiausias Vlado Kalvaičio dvidešimt metų rašytas kūrinys, sulaukęs net trijų papildomų leidimų – novelių romanas „Sustiprinto režimo barakas“, už kurį autorius buvo apdovanotas Vyriausybės kultūros ir meno premija (2016), Žemaitės literatūrine premija (2012), Liudo Dovydėno premija (2012), „Varpų“ literatūrine premija (2013), Jono Marcinkevičiaus literatūrine premija (2016).

2015 m. Vladui Kalvaičiui buvo paskirta Lietuvos rašytojų sąjungos suvažiavimo premija už kūrybinius nuopelnus lietuvių literatūrai.

Vladas Kalvaitis rašė ir toliau: pastaraisiais metais pasirodė novelių knyga „Balandis ir bandonija“ (2015), „Striukos PASAKĖČIOS bet kam (senoliam ir vaikam)“ (2016) ir apsakymų rinktinė „Vakarai, kurių nebuvo“ (2017).

Vladas Kalvaitis gyveno Tytuvėnuose su dukros šeima, nuo 2008 m. buvo Lietuvos rašytojų sąjungos narys.

Rašytojas Vladas Kalvaitis – buvo tylusis lietuvių literatūros darbininkas, atėjęs į ją jau garbaus amžiaus ir turbūt todėl net ir ne visų kolegų skaitomas ir žinomas. Šio humanistinių nuostatų, gamtai ir pilietinėms vertybėms jautraus žmogaus pavardė nebuvo linksniuojama nei Facebooke, nei literatūros festivaliuose, nei TV laidose, o tuo labiau – užsienio knygų mugėse. O gaila. Nes jo romanas „Sustiprinto režimo barakas“ turėtų būti verčiamas į visas pasaulio kalbas jau vien dėl autentiško liudijimo apie gyvenimą sovietų lageryje. Tuo labiau, kad knyga parašyta be nuoskaudų, pasakojimui būdinga satyrinė, humoristinė stilistika ir švari vidinė šviesa: pabuvojęs ne tik pragare, bet ir pragaro pragare – Bure (barak usilennogo režima), anot Vytauto Rubavičiaus, knygos veikėjas visur aptinka žmogiško bendravimo apraiškų. Kai kada – tiesiog neįtikėtinų. Žmogiškumą, pasirodo, sunku ištrinti net tokiai šėtoniškai galiai. Autorius nesiima kaltintojo vaidmens, – pati lagerio kasdienybė, iškalbingos detalės, kalinių tarpusavio santykiai, labai išraiškingi personažų charakteriai savaime byloja apie buvusią kraupią realybę, apie sovietų vykdytą genocidą. Ši knyga yra nusipelniusi garbingos vietos šalia tokių kūrinių kaip Dalios Grinkevičiūtės Lietuviai prie Laptevų jūros, ar Balio Sruogos Dievų miškas.
Su a.a. Vladu Kalvaičiu galima atsisveikinti Tytuvėnų parapijos šarvojimo salėje, esančioje prie vienuolyno (Maironio g. 2A) rugsėjo 7 d. nuo 15 iki 21 val., rugsėjo 8 d. nuo 9 iki 21 val. ir rugsėjo 9 d. nuo 9 iki 17 val. Laidojamas rugsėjo 9 d. 17 val. Tytuvėnų kapinėse. Šv. Mišios už Mirusįjį – Tytuvėnų bažnyčioje rugsėjo 9 d. 9 val.Vlado Kalvaičio asmeniniai pasidalinimai su mumis >>


]]>
Fri, 7 Sep 2018 14:46:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/mire-rasytojas-vladas-kalvaitis.html http://rasyk.lt/ivykiai/mire-rasytojas-vladas-kalvaitis.html