Įvykiai - rašyk.lt Norintiems sužinoti kas vyks, kas vyksta, kas įvyko ir kaip pavyko. http://rasyk.lt lt kitoks.lt <![CDATA[Vasara su knyga: Baltarusija]]>

Asociacija „Slinktys“ tęsia projekto „Su knyga per literatūrinę Europą: pėdsakai Vilniuje“ renginius Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemelyje.

Penktoji projekto kelionė – rugpjūčio 7 d. 18 val. – su Baltarusija ir autoriais Jakub Kolas, Janka Kupala, Natallia Arsenneva, Maksim Tank.

Renginyje dalyvaus: aktoriai Karolina Elžbieta Mikolajūnaitė, Eimantas Bareikis, skaitovė Vanda Martins, literatūrologė Alma Lapinskienė, Šalčininkų baltarusių kultūros centro ansamblis "Ranica" (vad. Regina Dmuchovskaja).Renginio partneris – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.
Visi renginiai skirti Vilniaus 695-osioms metinėms.
Projektą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.
Įėjimas laisvas.

Renginio informacija Facebook >>

Renginio vieta – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Trakų g. 10, Vilnius.

]]>
Tue, 7 Aug 2018 14:10:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/vasara-su-knyga-baltarusija.html http://rasyk.lt/ivykiai/vasara-su-knyga-baltarusija.html
<![CDATA[Viena iš „Re:formacija“ festivalio dalių – skaitymai ant laiptų Reformatų skvere]]>

Viena iš „Re:formacija“ festivalio dalių – skaitymai ant laiptų Reformatų skvere. Bus skaitomi trumpi idėjiniai savo ar kitų tekstai, tinkami skaityti mitinge.

Tema – „re:formacija“: Reformacija, reformos, viešos ir privačios erdvės (trans)formacijos, medžių kirtimas, paveldo naikinimas, istorijos perturbacijos.

Svarbus performatyvus elementas ir įvietinimas, todėl galima siūlyti performansus (su kopūstais ir be), dainas bei skanduotes.

Norintiems dar tvirčiau „prisirišti“ prie konkrečios vietos, siūlome pagalvoti apie laiptus, laiptines, laiptuotas piramides, architektūrinius ir skulptūrinius paminklus.

Elegijos ir parodijos, sonetai ir slamas, staugsmai ir riksmai – viskas tinka, kas gerai skambės nuo Reformatų skvero laiptų.

Čia susitiks Dovilė Bagdonaitė, Neringa Dangvydė, Degėsys Liutauras, Dainius Dirgėla, Aušra Kaziliūnaitė, Laima Kreivyte, Virginija Kulvinskaitė Cibarauskė, Darja Lyzenko, Sara Poisson, Ričardas Šileika, Saulius Vasiliauskas, Aistis Žekevičius ir kiti.

Norintys dalyvauti – rašykit ir ateikit!

Laikas – rugpjūčio 9 d., ketvirtadienis, 13 val.
Vieta – Reformatų skveras, Vilnius
Renginio informacija Facebooke >>

]]>
Tue, 7 Aug 2018 14:05:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/viena-is-reformacija-festivalio-daliu-skaitymai-ant-laiptu-reformatu-skvere.html http://rasyk.lt/ivykiai/viena-is-reformacija-festivalio-daliu-skaitymai-ant-laiptu-reformatu-skvere.html
<![CDATA[Antradienio (ŠIANDIEN!) puslapiai su Gintaru Grajausku ir Dovydu Grajausku]]>

Kai pasirodė Dovydo Grajausko poezijos knyga „Apie reiškinius“, pradėjom svajoti apie abiejų poetų Grajauskų – tėvo ir sūnaus – interviu (pavadinimas galėjo būti „Aš ir mano tėvas“), laidas, pokalbius, kūrybos panašumų ir skirtumų refleksijas.
Visgi, sutikit, pati kūryba yra daug stipriau nei kalbėjimas apie ją.

Rugpjūčio Antradienio puslapiai prasideda šeimyniškai. Svečiuose – poetai Gintaras Grajauskas ir Dovydas Grajauskas.

Poezijos savaites pradedame nuo antradienio!

Vieta – Salionas, K. Sirvydo g. 6, Vilnius.
Laikas – antradienis, rugpjūčio 7 diena, 20-21 val.

Renginio informacija Facebooke >>
 

Viršeliui panaudota Eugenijaus Maciaus nuotrauka iš 2013 metais Klaipėdoje vykusio „Literatūrinio džiazo“, kuriame, kaip rašo spauda, Gintaras ir Dovydas poeziją kartu skaitė pirmą kartą.

]]>
Tue, 7 Aug 2018 13:55:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/antradienio-siandien-puslapiai-su-gintaru-grajausku-ir-dovydu-grajausku.html http://rasyk.lt/ivykiai/antradienio-siandien-puslapiai-su-gintaru-grajausku-ir-dovydu-grajausku.html
<![CDATA[Vaikų literatūros konkursas Vytauto Tamulaičio premijai gauti]]>

Lietuvos rašytojų sąjunga ir Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka skelbia vaikų literatūros konkursą Vytauto Tamulaičio premijai gauti.

Premija skiriama rašytojui už reikšmingą lituanistinę veiklą, lietuvių kalbos puoselėjimą, grožinę kūrybą vaikams per praėjusius trejus kalendorinius metus.

Kūrinius konkursui gali siūlyti patys autoriai, kiti fiziniai ir juridiniai asmenys. Laisvos formos paraiška dalyvauti konkurse, kūrinys arba veiklos pristatymas pateikiamas Lietuvos rašytojų sąjungai adresu K. Sirvydo g. 6, LT-01101 Vilnius, el. paštas valdyba@rasytojai.lt iki 2018 m. rugsėjo 15 d.

Darbus vertina ir premijos laureatą renka premijos teikimo metais sudaryta komisija. Pagrindiniai vertinimo kriterijai: reikšminga lituanistinė veikla, lietuvių kalbos puoselėjimas, grožinė kūryba vaikams, jos originalumas, minties raiškos ir stiliaus sklandumas, dvasinių vertybių atskleidimas.

Premijos laureatas skelbiamas viešai. Premija įteikiama 2018 m. spalio mėn. 6 d., Vytauto Tamulaičio 105-ųjų metinių minėjimo metu Kriūkuose, Šakių r. 

]]>
Sun, 5 Aug 2018 22:16:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/vaiku-literaturos-konkursas-vytauto-tamulaicio-premijai-gauti.html http://rasyk.lt/ivykiai/vaiku-literaturos-konkursas-vytauto-tamulaicio-premijai-gauti.html
<![CDATA[Liudo Dovydėno premija – Markui Zingeriui]]>

Žymaus XX amžiaus rašytojo Liudo Dovydėno premija, kuria apdovanojamas geriausio naujo lietuviško romano autorius, šiemet paskirta rašytojui Markui Zingeriui. Kūrėjas įvertintas už romaną „Aš sėdėjau Stalinui ant kelių“, 2017 metais išleistą Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos. 

Rašytojo ir žurnalisto Liudo Dovydėno (1906-2000) premija teikiama nuo 2008-ųjų. Jos mecenatas – Jungtinėse Valstijos gyvenantis rašytojo sūnus fotomenininkas Jonas Dovydėnas.

Premijos laureatais yra tapę rašytojai Romualdas Granauskas, Leonardas Gutauskas, Vytautas Martinkus, Valdas Papievis, Vladas Kalvaitis, Donaldas Kajokas, Grigorijus Kanovičius, Kristina Sabaliauskaitė, Birutė Jonuškaitė ir Sigitas Parulskis.

Šiemet premijai taip pat buvo pasiūlyti: Liutauras Degėsys (romanas „Tavo rytoj buvo vakar“), Gabija Grušaitė (romanas „Stasys Šaltoka: Vieneri metai“), Vilius Kočiubaitis (romanas „Afganistano daktaras“) ir Undinė Radzevičiūtė (romanas „Kraujas mėlynas“).

Vertinimo komisijoje dalyvavo Premijos mecenatas Jonas Dovydėnas, jo deleguota atstovė Kristina Sabaliauskaitė, Lietuvos rašytojų sąjungos atstovai – Laimantas Jonušys ir Danielius Mušinskas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto narė Elžbieta Banytė.

Markas Zingeris – poetas, prozininkas, dramaturgas, vertėjas. Lietuvos rašytojų sąjungos narys – nuo 1990 m. Išleido tris eilėraščių knygas (Namas iš kedro (1984), Vakaras vaikystėje (1989), Šitiek saulėlydžių (esė ir eilėraščiai, 1993)); apsakymų knygą Iliuzionas (2000), penkis romanus (Aplink fontaną, arba Mažasis Paryžius (1998), Grojimas dviese (2002), Sezonas su šokėja (2005), Rudens ir pavasario pasikalbėjimas (2009), Aš sėdėjau Stalinui ant kelių (2017)). Iš anglų k. išvertė A. Margalit Jeruzalės mitą (1993), I. B. Singer apsakymų knygą Kavinė Brodvėjuje (1997), R. M. Pirsig autobiografinį romaną Dzenas ir motociklo priežiūros menas. Vertybių tyrinėjimas (2006).

M. Zingerio kūryba ne kartą apdovanota literatūrinėmis premijomis, versta į anglų, švedų, prancūzų, vokiečių, italų, vengrų, lenkų kalbas, publikuota prozos bei poezijos rinktinėse Lietuvoje ir užsienyje. 2013 m. už kultūrinę veiklą rašytojas apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.

Romanas „Aš sėdėjau Stalinui ant kelių“ – „epinis nostalgiškas pasakojimas apie senovinę „Kauno Lietuvos“ šeimą ir nenumaldomas aplinkybes, lemiančias žmogaus gyvenimo kelią“ (http://www.rsleidykla.lt/as-sedejau-stalinui-ant-keliu-el?search).

Romano kalba yra tiksli ir vaizdinga, žaisminga ir laki, pasižyminti įsimintinais įvaizdžiais, pasažais, kuriais galėtų didžiuotis ir iškilaus poeto strofa, drastiškomis metaforomis, kurios yra nepriekaištingai tikslios, taip pat aforistiškais ir taikliais pastebėjimais. Knygos kompozicija – originali. Nuosekliai plėtojama fabula, įvairialypės ir išradingos siužetinės linijos, kurios, artėjant finalui, išpinamos nelauktai, bet nenusižengiant psichologinei charakterio tiesai. Knyga, apimanti septynias dešimtis metų, pasakoja istoriją, nepaliestą grožinėje lietuvių literatūroje - buržuazinės prieškario Lietuvos dinastijos žlugimas, jos palikuonių likimas tarybmečio ir šių dienų Lietuvoje. Apimti tokią epochą su jos neįtikėtinomis peripetijomis ir apie tai papasakoti šviežiai ir originaliai, – tai labai platus užmojis. Tačiau Marko Zingerio romanas pateisina ir reikliausio skaitytojo lūkesčius. 

Rugpjūčio 29 d. 13 val. Rokiškio krašto muziejuje (Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis) laureatui bus įteiktas diplomas ir 5000 eurų piniginė premija. Premijos įteikimo iškilmėse dalyvaus Premijos mecenatas ir vertinimo komisijos narys Jonas Dovydėnas, laureatas Markas Zingeris, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė ir Premijos laureatė Birutė Jonuškaitė, Vertinimo komisijos pirmininkė Kristina Sabaliauskaitė. Šventės organizatorė – Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešoji biblioteka.

-------

Fotografavo Paulius Račiūnas.

]]>
Sun, 5 Aug 2018 22:10:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/liudo-dovydeno-premija-markui-zingeriui.html http://rasyk.lt/ivykiai/liudo-dovydeno-premija-markui-zingeriui.html
<![CDATA[Antradienio puslapiai su Rimvydu Stankevičiumi]]>

Vieno pokalbio su Donaldu Kajoku metu kalba pasisuka apie poeziją. Rimvydai, sako Donaldas Kajokas, poezija yra tai, ką jau kažkada esi girdėjęs. Bet ne iš žmogaus. 

„Ne iš žmogaus“ – būtent taip ir vadinasi naujausias poeto Rimvydo Stankevičiaus parašytas eilėraščių ciklas, kuriuo Antradienio puslapiuose jis pasidalins su visais. Nepublikuotas, negirdėtas, balsu gal neskaitytas. 

Išpešėm pažadą, kad Rimvydas paskaitys ir senų, laukiamų, giliai strėlėmis smigusių, drauge panosėje murmuliuojamų tekstų. 

Poezijos savaites skaičiuojam nuo antradienio. Ateikit!

Rengėjai: Salionas ir Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

Vieta – „Salionas“, K. Sirvydo g. 6, Vilnius

Renginio informacija Facebooke >>

]]>
Sat, 7 Jul 2018 17:43:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/antradienio-puslapiai-su-rimvydu-stankeviciumi.html http://rasyk.lt/ivykiai/antradienio-puslapiai-su-rimvydu-stankeviciumi.html
<![CDATA[Kultūros naktis 2018]]>

Menu, muzika ir kultūra geriausia mėgautis tamsoje. Juk prieš filmą kino teatre užgęsta visos šviesos, prieš spektaklį teatre išjungiamos visos lempos, aptemsta ir koncertų salės prieš orkestro ar grupės pasirodymą. Tik tamsa leidžia pasinerti į kultūrą, išlaisvinti savo fantaziją ir mėgautis aplink vykstančiais procesais. Įjunk šviesą ir magija dings. 

Šiais metais vienos nakties festivalis „Kultūros naktis“ šviesų nejungs ir pakvies pasimėgauti kultūra ir menu nakties tamsoje. Įvairiausi projektai ir renginiai Vilniaus miestą apims naktį iš birželio 15 į 16 d. nuo 18 val. iki 02 val. nakties. 

Visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai yra NEMOKAMI. Tai menininkų, kultūros ir švietimo organizacijų dovana Vilniaus miestui ir jo svečiams. 

Apie festivalį trumpai: 

„Kultūros nakties“ (anksčiau – „Tebūnie naktis!”) metu Vilniaus aikštes, gatves, parkus ir netikėčiausias erdves užpildo įvairiausių meno rūšių projektai – muzika, šokis, teatras, kinas, fotografija, šiuolaikinės instaliacijos ir daugybė kitų. Vienos nakties festivalis Lietuvoje pradėtas rengti 2007 metais besiruošiant „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ renginiams. Tiesa, pirmaisiais metais festivalio metu Vilniaus mieste vyko tik apie 40 renginių, o renginių, juos rengiančių menininkų ir dalyvių kasmet vis daugėjo – praėjusiais metais kultūros ir meno festivalis miesto svečius ir gyventojus pakvietė į 130 projektų, kuriuos pristatė 400 menininkų iš Lietuvos ir užsienio šalių, skaičiuojama, jog renginiuose dalyvavo apie 100-150 tūkstančių žmonių.

Programa, žemėlapiai, tvarkaraščiai >>

 

]]>
Thu, 14 Jun 2018 17:29:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/kulturos-naktis-2018.html http://rasyk.lt/ivykiai/kulturos-naktis-2018.html
<![CDATA[Gegužės mėnesio TOP: 8 knygos, į kurias verta atkreipti dėmesį]]>

Audrius Ožalas pasakoja apie gegužės mėnesio 8 TOP knygas, į kurias verta atkreipti dėmesį >>

 

  1. Samanta Schweblin „Prieraišumo laisvė“
  2. Tommi Kinnunen „Šviesa tavo akyse“ 
  3. Dainius Žičkus „Stabmeldžio memuarai“ 
  4. F.Scott Fitzgerald „Keista Bendžamino Batono istorija ir kiti apsakymai“ 
  5. Paul Monty „Vilniaus kelrodis. 1918-ųjų miesto veidas“ 
  6. Abir Mukherjee „Kalkutos detektyvas“ 
  7. Dirk Kurbjuweit „Baimė“ 
  8. Krzysztof Zanussi „Gyvenimo strategijos, arba Kaip suvalgyti sausainį ir jį turėti“
]]>
Sat, 9 Jun 2018 14:30:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/geguzes-menesio-top-8-knygos-i-kurias-verta-atkreipti-demesi.html http://rasyk.lt/ivykiai/geguzes-menesio-top-8-knygos-i-kurias-verta-atkreipti-demesi.html
<![CDATA[Kultūros naktis. Čiurlionio noktiurnas]]>

M. K. Čiurlionio namai (Savičiaus g. 11, Vilnius) kultūros naktį taps kelių kartų menininkų saviraiškos lauku, suvienytu viena idėja „Noktiurnas“. Pirmasis nakties akcentas bus nukeltas į specialiai Kultūros nakčiai atidarytus XVII amžiaus arkinius rūsius. Šiose erdvėse lankytojai susipažins su jaunųjų menininkų kūriniais, sukurtais Kultūros nakčiai.

18.00 val. choras „Aidija“ pakvies į paskaitą-koncertą „Giesmė“. Skambės lietuvių kompozitorių lotyniški motetai, religinės giesmės ir dainos. Česlovo Sasnausko, Juozo Naujalio, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Teodoro Brazio, Juozo Gaubo, Aleksandro Kačanausko gyvenimus, nuveiktus darbus ir kūrybą plačiau nušvies muzikologas, muzikos akademijos lektorius dr. Jonas Vilimas. Chorui diriguos Romualdas Gražinis, Gedas Jurgutis, Mantvydas Drūlia, Neringa Sidaugaitė.

23:00 val. kambaryje, kuriame prieš 111 metų gyveno M. K. Čiurlionis, įvyks specialiai Kultūros nakčiai rengiamas koncertas „Nakties vizijos“. Pianistas Rokas Zubovas skambins Čiurlionio kūrinius, praturtintus videomenininkės Akvilės Anglickaitės sukurtais šviesos ir vizualiniais akcentais, panardinančiais klausytoją į slėpiningai mistišką nakties atmosferą.

Įvykis internete >>

]]>
Tue, 5 Jun 2018 00:00:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/kulturos-naktis-ciurlionio-noktiurnas.html http://rasyk.lt/ivykiai/kulturos-naktis-ciurlionio-noktiurnas.html
<![CDATA[Pirmos Karolio Baublio knygos pristatymas]]>

Eikit, kas galit, į geros knygos pristatymą.

Mint Vinetu, šv. Ignoto 16, Vilnius. Gegužės 30, 18:00.

Oficiali objava tokia:


Pirmasis Karolio Baublio - literatūros kritiko, poeto, kino tyrėjo - eilėraščių rinkinys „Geležinė vėjarodė“ kalba apie žmogiškosios patirties – skaudžios, gaivališkos, fatališkos – skonį.
Įtampa tarp gyvenimo ir meno, tarp realios (egzistencinės) ir tekstų (knyginės) išminties tampa struktūrine eilėraščių rinkinio ašimi.

Geležinė vėjarodė – eilėraščių rinkinio leitmotyvas –
tai neišvengiamos žmogiškosios patirties ir per ją ateinančio pasaulio pažinimo metafora; ji siejama su tuo, ko neįmanoma sustabdyti, išvengti ar pakeisti, ją galima suvokti ir kaip individualaus gyvenimo kelio ar likimo metaforą.

Pristatyme dalyvauja literatūros kritikė Virginija Cibarauskė, knygos autorius Karolis Baublys, renginį veda poetė Aušra Kaziliūnaitė.

https://www.facebook.com/events/2502097826682787/

]]>
Tue, 29 May 2018 19:48:00 +0200 http://rasyk.lt/ivykiai/pirmos-karolio-baublio-knygos-pristatymas.html http://rasyk.lt/ivykiai/pirmos-karolio-baublio-knygos-pristatymas.html