Rašyk
Eilės (78127)
Fantastika (2308)
Esė (1556)
Proza (10913)
Vaikams (2716)
Slam (74)
English (1198)
Po polsku (371)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 15 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





XVIII Tarptautinio Poetinio Druskininkų rudens kronika

2007-10-19
XVIII Tarptautinio Poetinio Druskininkų rudens kronika

Spalio 5-8 dienomis Druskininkuose ir Vilniuje vyko XVIII tarptautinis literatūros festivalis – Poetinis Druskininkų ruduo. Šiemet jame dalyvavo daugiau kaip 100 poetų, literatūros kritikų ir leidėjų. Kaip visuomet, savo eiles festivalio renginiuose skaitė ir keliolika poezijos kūrėjų iš užsienio: Paulas Muldoonas (Airija), Gerard’as Augustinas (Prancūzija), Paulas Henry’s (Velsas), Janas Wagneris (Vokietija), Edita Petrauskaitė-Page (Kanada), Leszekas Szaruga (Lenkija), Andrejus Chadanovičius (Baltarusija), Leonas Briedis (Latvija), Mihkaelis Kaevatsas (Estija), Natalka Bilocerkivec, Liudmila Taran (Ukraina), Félixas Grande, Abelis Murcia (Ispanija), José Luisas Peixoto (Portugalija), Xavieras Farré (Katalonija) ir Irina Nechit-Popa (Moldova). Su daugelio jų kūryba ir jos vertimais galima susipažinti prieš festivalį išleistame 2007 metų PDR almanache.

Šventė penktadienį tradiciškai prasidėjo Druskininkuose festivalio vėliavos pakėlimu (ją iškėlė vienas iš festivalio organizatorių Kornelijus Platelis) ir poetų susitikimais su moksleiviais Senamiesčio bei Atgimimo vidurinėse mokyklose.

Šiųmečio PDR tema – „Eldoradas už kampo: artima ir tolima literatūroje“. Lauryno Katkaus vadovaujamoje diskusijoje pranešimus skaitė Rimantas Kmita, Giedrė Kazlauskaitė, Eugenijus Ališanka, Janas Wagneris, Paulas Muldoonas ir Jose Luisas Peixoto (dviejų pirmųjų tekstai publikuojami savaitraščio puslapiuose). Po diskusijos – jaunųjų poezijos skaitymai, kuriuos vedė A. Žagrakalytė, o laimėjo ir Antano A. Jonyno įsteigtą prizą atsiėmė Giedrė Kazlauskaitė. Vėliau vyko tradicinis poezijos vakaras (vedėjai – Jurgita Mikutytė ir Kerry’s Shawnas Keysas), po jo – A. Žagrakalytės suorganizuotas netradicinis ir pasisekimą turėjęs poetų rankraščių aukcionas „Dainavos“ salėje. Penktadienio vakaras baigėsi „Širdelės“ kavinėje „Vieno eilėraščio naktimi“ (vedėjai – L. Jakimavičius ir Antanas A. Jonynas). Klausantis skaitomos poezijos, buvo galima piešti komentarus ant gatvės grindinio (videomenininkų Aistės Valiūtės ir Daumanto Plechavičiaus projektas „Šviesos grafitai“).

Šeštadienį nuo ryto ligi pietų „Dainavos“ centro kieme šurmuliavo rytietiškas turgus, kuriame literatūros kritikai pardavinėjo poetams sąžinę, būrėjos pranašavo ateitį, o už klevo lapus ir kitą valiutą buvo galima įsigyti naudingų daiktų ir gražių suvenyrų. Po pietų Virginijus Gasiliūnas, Valentinas Sventickas, Viktoras Rudžianskas ir kiti pristatė per metus išėjusias vertesnes knygas. Daugelį paminėtų leidinių šalia esančioj salėj siūlė leidyklos. Po pristatymų „Sofos“ galerijoje atidaryta Romualdo Rakausko fotografijų paroda „Užuovėja“, o Ričardas Šileika vedė dviejų dalių kamerinius lietuvių poezijos skaitymus, kurių pirma šiemet skirta Vlado Šimkaus atminimui, antra – seniai girdėtiems poetams.

Iškilmingame baigiamajame poezijos vakare (vedėjai – Erika Drungytė ir Gerardo Beltránas) paskelbti ir apdovanoti Jotvingių premijos ir anoniminių eilėraščių konkursų laureatai. Pagrindinę Jotvingių premiją gavo Almis Grybauskas, Jaunojo jotvingio apdovanojimą – Benediktas Januševičius. Vieno anoniminio eilėraščio konkurso nugalėtojai: 1. Agnė Žagrakalytė; 2. Ričardas Šileika; 3. Paulius Norvila; 4. Klemenas Piskas (Slovėnija; vertė Laima Masytė); 5. Artūras Valionis. Teminio eilėraščio „Kelionės daina“ laureatai: 1. Laurynas Katkus; 2. Aušra Kaziliūnaitė; 3. Ričardas Šileika. Nerimtojo eilėraščio konkurso „Mano gimtasis gėrimas“ prizininkai: 1. Andrejus Chadanovičius (vertė Vytas Dekšnys); 2. Dovilė Zelčiūtė; 3. Artūras Valionis. Iškilmingą šeštadienį užbaigė grupės „Pieno lazeriai“ koncertas ir šokiai „Nakvišos“ restorane.

Sekmadienį festivalis persikėlė į Vilnių. Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyko baigiamasis Jotvingių premijos laureatų ir užsienio svečių kūrybos vakaras, kurį vedė Birutė Mar ir Eugenijus Ališanka, o pirmadienį paskutinis renginys – Antano A. Jonyno vedami skaitymai Užupio kavinėje.



Antanas Šimkus
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą