Rašyk
Eilės (78156)
Fantastika (2307)
Esė (1554)
Proza (10911)
Vaikams (2714)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (370)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 13 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Pasaulio vaikų ir jaunimo literatūros atstovų susitikimas

2006-10-30
Rugsėjo 20–24 d. Macao mieste, Kinijoje, vyko 30-asis IBBY – Tarptautinės vaikų ir jaunimo knygos tarybos (International Board on Books for Young People) kongresas. IBBY organizacija – pasaulio vaikų ir jaunimo literatūros sklaidos ir bendradarbiavimo centras – įkurta 1953 m. Ciuriche ir turi nacionalinius skyrius daugiau kaip 70 pasaulio šalių. Ji jungia įvairių profesijų žmones, kurių veikla susijusi su vaikų knyga, – rašytojus, knygų iliustruotojus, leidėjus, vertėjus, literatūros tyrėjus ir dėstytojus, skaitybos specialistus bei bibliotekininkus.

IBBY Lietuvos skyrius buvo įkurtas 1992 m. pabaigoje, ir po pusmečio jo atstovai pirmą kartą dalyvavo kongrese Berlyne. Nuo to laiko įvyko šeši kongresai (jie rengiami kas dveji metai), tačiau lietuviai dalyvavo ne visuose, o priežastis paprasta – lėšų trūkumas. 30-asis IBBY kongresas turėjo vykti Kinijos sostinėje Pekine, bet, likus maždaug penkiems mėnesiams iki jo pradžios, buvo paskelbta, kad kongresas perkeliamas į Macao. Kai keliavome į Macao, težinojome, kad tai specialus Kinijos administracinis regionas ir kad Lietuvos piliečiams ten nereikia vizų.

Į kongresą susirinko per 300 delegatų, kurie atstovavo savo šalių nacionaliniams IBBY skyriams. Daugiausia buvo kongreso šeimininkų – Kinijos atstovų, nemažos delegacijos atvyko ir iš Japonijos, Indijos, JAV bei kitų kraštų. Kitų šalių delegacijas sudarė 1–3 nariai, tad septyni delegatai iš Lietuvos daugeliui sukėlė nuostabą (Latvijos ir Estijos delegatų iš viso nebuvo). Lietuvai atstovavo IBBY Lietuvos skyriaus valdybos pirmininkas Kęstutis Urba, valdybos narė Roma Kišūnaitė, dailininkė Sigutė Ach, leidyklos „Nieko rimto“ vadovas Arvydas Vereckis, literatūros tyrėja Loreta Jakonytė ir vertėjos – Jonė Ramunytė bei Rūta Jonynaitė.

Kongreso tema – „Vaikų knygos ir socialinė raida“. Plenarinių posėdžių ir seminarų temos buvo labiau apibrėžtos: „Vaiko teisė skaityti“, „Vaikų knygos – visuomenės pasikeitimų atspindys“, „Vaikų knygos ir multimedijos era“, „Naujos paveikslėlių knygų tendencijos“, „Hario Poterio fenomeno refleksija“, „Vaikų literatūra ir etika“. Būtent pastarosios temos seminare pranešimą „Naujos realybės iššūkiai literatūrai: kūryba vaikams postsovietinėje Lietuvoje“ skaitė L. Jakonytė.

Visų IBBY nacionalinių skyrių atstovų forume, kuriame buvo kalbama apie dabartinę IBBY veiklą ir diskutuojama dėl jos ateities, pasisakė ir Lietuvos skyriaus pirmininkas K. Urba. Po forumo buvome pakviesti į Baltijos regiono šalių atstovų susirinkimą, kuriam pirmininkavo Danijos skyriaus vadovai. Danijos IBBY nariams dveji ateinantys metai bus ypač darbingi, nes kitas kongresas vyks Kopenhagoje, ir danai jam intensyviai ruošiasi, renka kolegų pasiūlymus, pageidavimus. IBBY generalinėje asamblėjoje buvo išrinktas naujas IBBY Vykdomasis komitetas, o IBBY prezidente tapo Kanados atstovė Patricia Aldana.

IBBY kongresuose įteikiami apdovanojimai vaikų knygų kūrėjams. Svarbiausias apdovanojimas – H. Ch. Anderseno medalis, vadinamas „mažuoju Nobeliu“. Medalis, kurį parūpina Danijos karalienė, yra pagrindinė šios premijos išraiška, piniginio apdovanojimo laureatai negauna. Medaliai teikiami rašytojui ir dailininkui, kurie paprastai būna neseniai išleidę vieną reikšmingą knygą, nors dažnai ši premija teikiama už visą kūrybą. Už literatūrinę kūrybą šiais metais medalis buvo skirtas Naujosios Zelandijos rašytojai Margaret Mahy, o už iliustracijas – dailininkui iliustruotojui iš Vokietijos Wolfui Erlbruchui. Iškilmingoje aplinkoje rašytojai medalį įteikė H. Ch. Anderseno premijos žiuri pirmininkas Jeffrey’s Garrettas; dailininkas į ceremoniją neatvyko.

Per kitą iškilmingą ceremoniją buvo teikiami IBBY Garbės diplomai (Honour List). Juos gauna pasaulio rašytojai, dailininkai ir vertėjai, kurie už nuopelnus vaikų literatūrai įrašyti į IBBY Garbės sąrašą. Kandidatus gauti Garbės diplomus siūlo IBBY nacionaliniai skyriai. Tokio apdovanojimo sulaukė 68 rašytojai, 56 iliustruotojai ir 43 vertėjai. Glostė širdį skelbiamos lietuviškos pavardės ir ekrane rodomi pažįstamų knygų viršeliai. IBBY Garbės diplomai paskirti Vytautui V. Landsbergiui ir Sigutei Ach už knygą „Arklio Dominyko meilė“, Sigutei Chlebinskaitei, iliustravusiai Kazio Jakubėno knygą „Kas kiemely daros“, ir vertėjui Virgilijui Čepliejui, išvertusiam Louiso Sacharo apysaką „Duobės“. Nors Lietuvą pagarsino net keturi autoriai, bet pasiimti apdovanojimo į sceną užlipo tik Sigutė Ach. (Sigutė į kongresą vyko savo lėšomis, negavusi iš LR kultūros ministerijos finansinės paramos.) Kitiems kūrėjams skirti diplomai parvežti į Lietuvą ir netrukus bus jiems įteikti. Apie IBBY Garbės diplomų savininkus yra išleistas leidinys „IBBY Honour List’ 2006“.

Kongreso metu veikė kelios knygų ir iliustracijų parodos. Didžiausio susidomėjimo sulaukė H. Ch. Anderseno laureatų ir nominantų bei visų autorių, kurie įtraukti į IBBY Garbės sąrašą, knygos. Tarp parodų eksponatų radome daug įdomių dalykų. Daugiausia darbo čia turėjo leidėjas A. Vereckis, kuris kelis kartus peržiūrėjo eksponuojamas knygas. Gal netrukus vienas ar kitas čia pamatytas vaikų literatūros kūrinys bus išleistas lietuvių kalba?

Kongresas – tai ne tik posėdžiai, pasitarimai, seminarai, apdovanojimai, bet ir galimybė atnaujinti bei užmegzti pažintis, kontaktus. Ekskursijos, kultūriniai renginiai ir reginiai praplėtė kongreso dalyvių akiratį ir išprusino: aplankyta nemažai žymių Kinijos vietų, pažiūrėta Pekino opera, ką bekalbėti apie kinų virtuvę! Tačiau didžiausias atradimas – Macao miestas. Tai tik šešiolikos kvadratinių kilometrų administracinis regionas, esantis pietinėje Kinijos dalyje. Ši ilgiausiai Kinijoje buvusi europiečių kolonija portugalų buvo perduota Kinijai administruoti 1999-aisiais. Čia puikus kraštovaizdis, čia valstybinės kinų ir portugalų kalbos, savi pinigai, daugybė kazino. Tikras Azijos Las Vegas. „Iki susitikimo 2008 m. kongrese Kopenhagoje!“ – toks buvo atsisveikinimas su 30-ojo IBBY kongreso dalyviais, tačiau dauguma jų puoselėja viltį kada nors vėl sugrįžti į Macao.


Roma Kišūnaitė
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą