Kauno valstybinis akademinis dramos teatras, siekdamas paminėti Hanso Christiano Anderseno 200-ąsias gimimo metines, organizuoja festivalį „Hanso Christiano Anderseno metai teatre“. Festivalio tikslas yra pasitelkiant vienos stipriausių ir jautriausių asmenybių – rašytojo Hanso Kristiano Anderseno kūrybą, atgaivinti pasakos žanrą teatre. Šis projektas apima itin plačią kultūrinę erdvę: jame dalyvauja kelių Lietuvos miestų, visų amžiaus grupių, skirtingo išsilavinimo teatralai.
Anderseno festivalis – tai reakcija į pastaruoju metu Lietuvoje susidariusią padėtį, kai teatre statomos tik kelios ir vis tos pačios Anderseno pasakos, o likusi jo kūrybos dalis lieka nežinoma. Projekto organizatoriai taip pat siekia išsklaidyti tarp teatralų įsigalinčią nuomonę, kad pasaka teatre yra atgyvenęs ir nebeaktualus dalykas. Kadangi šios nuomonės priežastis iš dalies yra Anderseno kūrybos sklaidos silpnumas, pirminiu projekto uždaviniu organizatoriai laiko edukacinę jo funkciją.
Festivalio uždaviniai yra dvejopi. Pirma – suteikti progą ir galimybes teatro kūrėjams atrasti dar nepažintus Anderseno pasaulio klodus ir su jais supažindinti publiką. Antra – pasitelkiant galingą kūrėją, suteikti naujų impulsų teatrą kuriantiesiems ir jo besimokantiesiems.
Preliudija į Anderseno festivalį buvo šiemet gegužės mėnesio pabaigoje Kauno dramos teatre vykęs moksleivių teatro festivalis „Mes be teatro negyvensim“. Šį festivalį kartu su Kauno miesto savivaldybe ir teatru rengia prie teatro įsikūrusi mokyklėlė „Mano teatras“, kuri šiemet tapo tarptautinės vaikų teatrų asociacijos „Asitežas“ (ASSITEJ) nare. Jau tradiciniu tapusio moksleivių teatro festivalio tema šiemet buvo Anderseno kūryba, o geriausiai jame pasirodžiusios studijos dalyvaus spalį vyksiančiame festivalyje „Anderseno metai teatre“. Prie jų prisijungė ir Vilniaus bei Kretingos moksleivių teatro studijos.
Festivalyje dalyvauja Kauno valstybinis dramos teatras, Lėlių teatras „Paršiukas Ikaras“ (Vitalijus ir Nijolė Mazūrai), Klaipėdos dramos teatras, Panevėžio lėlių vežimo teatras, režisierė Kristina Šimonytė-Christensen, Vilniaus teatras „Lėlė“, Kauno valstybinis lėlių teatras, Kauno kamerinis teatras. Studentų programoje – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Rimo Tumino ir Aido Giniočio kursų studentų spektakliai. Festivalio metu teatro fojė veiks Kauno vaikų gerovės centro „Pastogė“ surengta paroda „Padėkime vaikų pasakoms tapti realybe“.
Festivalio spektaklius vertins profesionalių teatro kritikų ir vaikų žiuri. Konkurso tikslas – ne tik apdovanoti įdomiausių Anderseno interpretacijų autorius, bet ir suteikti pretekstą tolesnėms diskusijoms apie šio rašytojo kūrybą, pasakos inscenizavimą ir teatrą vaikams.
Festivalio partneriai ir rėmėjai – Danijos kultūros institutas, Kauno savivaldybės Kultūros skyrius.