Rašyk
Eilės (72131)
Fantastika (2164)
Esė (1684)
Proza (10342)
Vaikams (2458)
Slam (49)
English (1091)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 20 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Čakas Palahnikas

Chuck Palahniuk

Apie:

Čakas Palahnikas (Chuck Palahniuk) - amerikiečių rašytojas, eseistas ir žurnalistas, labiausiai išgarsėjęs tokiais kūriniais kaip Kovos klubas (Fight Club), Pasprink (Choke) ir Nematomi monstrai (Invisible Monsters). Fikcija, satyra ir siaubas - tai žanrai, kuriuose šis rašytojas specializuojasi, tačiau pats savo kūrybą apibūdina kaip transgresyvią postmodernistinę fikciją. 

Rašytojas gimė 1962 m. Pasco mieste, Vašingtono valstijoje. Tėvams anksti išsiskyrus, Palahnikas apsigyveno pas motinos tėvus rytų Vašingtone. Jo tėvas buvo tragiškai nužudytas 1999 m. pavydaus buvusio vaikino moters, kurią sutiko per pažinčių reklamas. Motina - mirė nuo vėžio. Pati pavardė - Palahnikas - yra ukrainietiškos kilmės ir gali būti rašoma bei tariama įvairiai. Anot jos savininko, Palahniko seneliai iš tėvo pusės nusprendė tarti šią pavardę kaip jų pirmųjų vardų kombinaciją - Paula ir Nikas. Palahnikas nepažinojo savo tėvo tėvų. Jo senelis nusišovė, prieš tai užmušdamas savo žmoną konflikto dėl siuvimo mašinos kainos metu. 

1980 m. Palahnikas baigė Kolumbijos vidurinę Burbanke, vėliau studijavo žurnalistiką Oregono universitete. Mokyklos išleistuvių metu jis laimėjo „drąsiausiojo“ apdovanojimą - daug kas mano, jog tai jo susidomėjimo rašymu pradžia, tačiau Čakas laurus priskiria savo penktos klasės mokytojai, kuri jam pasakė: „Čakai, tau puikiai sekasi rašyti. Ir tai kur kas geriau nei laužų kūrimas“.

Jo pirmoji knyga Nemiga: Jei gyventum čia, būtum jau namie (Insomnia: If You Lived Here, You Would be Home Already) niekuomet nebuvo išleista dėl paties rašytojo nusivylimo ja, tačiau kai kurios dalys buvo panaudotos Kovos klube. Tačiau iki Kovos klubo, Palahnikas bandė publikuoti Nematomus monstrus: leidėjai atsisakė tai daryti dėl nemalonios prigimties turinio. Tai ir paskatino jį sukurti kai ką dar nemalonesnio - taip ir gimė jo žymiausias darbas Kovos klubas. 1999 m. praėjus trejiems metams po šios knygos išleidimo,  pasirodė Deivido Finčerio sukurta ekranizacija, kur nemigos kankinamą ofiso darbuotoją įkūnija Edvardas Nortonas, o šėtonišką muilo gamintoją - Bredas Pitas.  

Kovos klubo sėkmė suteikė Palahnikui savotišką kūrybinę laisvę. Tais pačiais 1999 m. jis išleido religinę satyrą Išlikęs gyvas (Survivor )ir perrašytą Nematomų monstrų versiją. 2001 m. išleista novelė Pasprink tapo jo pirmuoju New York Times bestseleriu.

Palahnikas vadina save minimalistu. Tai sakydamas, rašytojas turi galvoje tai, jog savo kūriniuose jis naudoja kasdienius žodžius, sutalpindamas juos į trumpus ir aiškius sakinius, taip imituodamas paprasto, vidutinio žmogaus pasakojimą. Jo darbams būdingos pasikartojančios eilutės, kurias pats Palahnikas vadina kūrinių priedainiais - jų apstu Nematomuose monstruose. Darbuose atsispindintys personažai mus (ne)pasitinka žemiškai ir kasdieniškai, tačiau ilgainiui įvilioję į paprastas mintis ir kone atsainius dialogus, jie persmelkia mus patraukliu kitoniškumu, siūlydami skaitlingą kiekį keistų filosofinių teorijų ir nuomonių. Palahniko darbai persisunkę tamsiu absurdu, ekstravagantiška mizantropija, seksu ir anti-morale. 

Bibliografija (išversta į lietuvių k. ):

Kovos klubas: romanas/ iš anglų k. vertė Aušra Simanavičiūtė. – Vilnius: Tyto alba, 2001. – 230 psl.

Pasprink: romanas/ iš anglų k. vertė Regina Leonavičienė. – Kaunas: Obuolys, 2009. – 304 psl.

Nematomi monstrai: romanas/ iš anglų k. vertė Mykolė Lukošienė. – Kaunas: Kitos knygos, 2010. – 229 psl. Gimė: 1962-02-21
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2013-12-02 00:24
kondensofkė
palahniukas geras, bet lets be fair - tikrai ne vienas iš dviejų geriausių štatų rašytojų. juolab šalia vonneguto. shit no. pirmoj vietoj kingas, tada faulkneris <...> tada kokioj 8 vietoj palahniukas ir jis yra taip dievas still. imo nors fight club yra chrestomatinė ir aš esu dedikavus jam net savo vieną nususį kūrinį gūdžiais mokyklos laikais vis tik choke yra jėga. :)
neblogas aprašymas, norisi daugiau asmeniškumo. like, aš ir palahniukas: suburbijos monstrai. just an idea
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-07-23 02:25
veikejas
man irgi padrė įtakos... žiūrėjau paauglystėje, kai buvau labiausiai paveikiamas - db neseniai vėl pažiūrėjau - atpažinau savo gyvenime likučius kūrinio..
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-05-30 20:51
Svoloč
Mano irgi gal įdomiausias, konkuruoja nebent su Welshu.
Visas tris pristatomas knygas su malonumu sukrimtau. Dabar klausau dar vienos Čako knygos.
Manau, kad jis man padarė didžiulę įtaką.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-05-30 13:18
pralaimintis
Puikus rašytojas ir geras aprašymas. Apskritai, geriausi man du Amerikos rašytojai - Palahniuk'as ir Vonnegut'as. O pats aprašymas įdomus, daugelį faktų apie Palahniuko absurdišką gyvenimą ir jo pripažinimo istoriją žinojau iki tol, tai galiu pasakyt, kad aprašymo autorius tikrai atliko namų darbus ir gerai pasirausė internete apie jį rašydamas. Nu bravo, mielasai - įdomu buvo apie jį prisimint.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą