Knygos
Romanai (1924)
Poezija (621)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (905)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 30 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Da Vinčio kodas

Da Vinčio kodas Apie bestselerių bestselerį Dano Browno trilerį „Da Vinci kodas“ tiek prirašyta, kad nė neatsimenu, kuriame iš laikraščių perskaičiau sielvartingą apžvalgininko klausimą: „Kodėl knyga, iškovojusi pasaulinį populiarumą, būtinai turi būti trileris, atitinkantis dvylikamečio protinį išsivystymą?“

Iš tiesų, kodėl? Tas klausimas galioja ne tik „Da Vinci kodui“. Prisiminkime garsųjį, pasaulį šturmu paėmusį intelektualinį veikalą „Sofijos pasaulis“. Pagaliau „Tris muškietininkus“ ar „Grafą Montekristą“. Tai vis paaugliškos knygos, o faktas, kad jos buvo, yra ir (atrodo) išliks perkamiausios, šį tą sako apie mus visus. Ir, beje, ne vien tik bloga.

Dano Browno stebuklingai išgarsėjęs trileris mažai kuo išsiskiria iš panašių knygų konteksto. Jame yra mįslė – net daug mįslių, o tai, kad viso romano intriga priklauso, kaip liūdnai pažymėjo kitas apžvalgininkas, „nuo to, kad freskoje „Paskutinė vakarienė“ šv. Jonas nutapytas šiek tiek panašus į mergaitę“ – ką gi, esame skaitę ir silpnesnių dalykų. Taigi mįslė tokiame romane nėra svarbiausias variklis. Panašu, kad svarbiau – savotiška sąmokslo teorija, alternatyvus istorijos eigos paaiškinimas. Siono brolija (lietuviškame vertime nepaaiškinamai virtusi pastatu – „Siono vienuolynu“), per šimtmečius sauganti Jėzaus ir Marijos Magdalietės paslaptį, kurią neva įnirtingai slėpė oficialioji Bažnyčia, – puikiausias trilerio veikėjas. Organizacija, kuriai galėjo priklausyti daugybė garsiausių žmonių, turinti slaptą misiją ir siekianti jokiais būdais neišlįsti į viešumą. Herojus, išmanantis simbolius, ir jo pagalbininkė, herojė šifruotoja, „kriptologė“. O svarbiausia – sąmokslai, paslaptys, pavojai... Tai kas, kad narsių herojų taip sunkiai gaunamą slaptąją informaciją skaitytojas gali susirasti įsijungęs internete google.com paiešką. (Negaliu susilaikyti nepacitavusi dar vieno autoriteto, aktoriaus Antonio Banderaso, kuris atsakydamas į klausimą apie labiausiai jam patikusią knygą įvardijo „Da Vinci kodą“ ir pridūrė: „Tai labai intelektuali knyga; ją skaitant teko ne kartą atsiversti enciklopediją“. Banderasas, priminsiu, narsuolis herojus. Zoro.)

Paaugliškos knygos tuo ir geros, kad joms nereikia nei tikslumo, nei patikimumo. Priešingai – juo labiau nežabota autoriaus vaizduotė, juo geriau. (Ar kas nors iš tiesų tiki, kad d’Artanjanas išgelbėjo Prancūzijos karalienės garbę, laiku atgabenęs deimantus? Ir ar kam nors tai rūpi?) Todėl iš visų reakcijų, kurias sukėlė „Da Vinci kodas“, labiausiai nesuprantamas kritikų noras paneigti jos turinį „pagrįstais argumentais“. (Tiesa, ją galima paaiškinti tuo, kad autorius lyg ir pretenduoja į moksliškumą.) Kokie argumentai?! Vaikinas fantazuoja! Ir fantazuoja taip, kad Dieve duok kiekvienam: siužeto sukalimo ir veiksmo vystymosi požiūriu trileris nepriekaištingas. Žinoma, erzina baisiai prastas stilius (ne tik vertimo, originalas toks pats). Bet gal tai irgi paaugliškas ypatumas? Retorika ir sugebėjimas kalbėti paprastai bei elegantiškai ateina su amžiumi. Subtilus literatūros žinovas regimai krūpteli, perskaitęs, kaip veiksmo vietoje išnyra „trisdešimt dvejų metų, nepaprastai atkakli ir užsispyrusi moteris, [kuri] karštai kibo į naujausią britų kriptologijos metodologiją ir todėl ilgainiui ėmė erzinti prancūzų kriptografus veteranus“. Bet juk subtilus literatūros žinovas puikiai supranta, kad tokia herojė būtina tokiam veiksmui? Todėl atsidūsta ir susidomėjęs skaito, skatinamas vienintelio (pripažinkime, paaugliško) klausimo: o toliau? Kas buvo toliau?

Taip, knyga „Da Vinci kodas“ beviltiškai bloga. Tačiau tai iš esmės ne knyga, o savotiškas laisvalaikio žaidimas, leidžiantis skaitytojams pasijusti herojiškiems, neišmintingiems, maištingiems. Jauniems.

Tiesa, ši knyga (ar, veikiau, jos nesaikingas populiarumas) atskleidė ir daugiau įdomių dalykų apie mus pačius. Bet jie irgi nėra itin nauji. Kodėl gausybė smalsuolių it saldainį prarijo legendą apie Jėzaus ir Marijos Magdalietės santuoką bei Vatikano klastas? Ši legenda egzistuoja nuo gnostikų laikų, ir Brownas ją tik apvilko pseudomoksliškumo rūbu, beje, irgi labai mėgstamu paauglių. Dar Chestertonas rašė: „Kai žmonės liaujasi tikėti Dievu, tai nereiškia, kad jie nebetiki niekuo: jie pradeda tikėti bet kuo“. Pavyzdžiui, da Vinci kodu. Arba Ifo pilies kalinio žygiais.
Rasa Drazdauskienė
2004-12-14
 
Kita informacija
Pavadinimas
originalo kalba:
Da Vinci Code
Tema: Romanai
Leidykla: Jotema
Leidimo vieta: Kaunas
Leidimo metai: 2004
Vertėjas (-a): Indrė Žakevičienė
Puslapių: 368
Kodas: ISBN 9955-527-99-4
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 12 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2010-01-03 11:56
Andrew Thomas
labai gera knyga.skaiciau ja 2 kartus.ir visiems patariu ja paskaityti :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-04-26 19:09
kristolo_zibuciu_sodas
knyga, mano nuomone, tėra popsas.
pritariu rezenzijos autorei.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-03-21 21:37
Darius 30
Labai kritiška recenzija. Deja, dar nesu skaitęs tos knygos, bet ši recenzija vis tiek atrodo šiek tiek per arši. Gal autorė religinė fanatikė?
Bet kokiu atveju, recenzija verta 5.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-01-01 18:07
DIMERA
"„Tris muškietininkus“ ar „Grafą Montekristą“. Tai vis paaugliškos knygos"..khm isdrysiu papriestarauti, paaugliskos? Na jei filosofuoti gali kekvienas nupiepes paauglys tai nebezinau ka ir besakyti. Tai yra nuotykiu romanai, visais laikais pripazinti geriausiais, o autoriu vardai dar dabar su pagarbe minimi. Geriau meiles istorijos? Geriau siaubo fantastines knygos?khm.. O dan brouwn teikiamos mintys nera tokios jau nelogiskos ir uzgauliojancios, pakanka pasiskaityti kitu istoriniu darbu, ar siaip istoriniu faktu. Tai tik gerai isdestytos mintys, kad butu suprantama daugeliui.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-03-31 13:39
neegzistuojantis
na ne visai ta knyga tokia prasta, kaip čia parašyta. Būna ir blogesnių.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-03-19 17:28
mumis
Puiki recenzija. Sakau tai subjektyviai bet uztikrintai. Si knyga isties beviltiskai bloga. Nes nevercia mastyt, o tik jaustis tikru "intelektualu".Zmogus gali megautis knygos suteikiamu statusu, bet bent kiek mastantis zmogus suvoks kad tai ne tikra. Ne apie knygoje pateikiama informacija kalbu, o apie tai, kad mastanciam zmogui si knyga paprasciausiai per buka.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-20 13:48
Prozerpina
tikrai prieštaringai vertinama knyga. vieniem vos ne naujoji Biblija, kitiems beviltiškai bloga ir paaugliška. man buvo įdomu skaityti, užsimiršti su šia knyga, nuklysti į nuotykių ir intrigų kupiną pasaulį, "palakstyti" po romantiškąjį Paryžių, sužinoti įdomių faktų apie meno, religijos istoriją ir t.t.  lengva, bet skani knyga, puikiai tinkanti maloniam, turiningam, galbūt net kažkiek stilingam laisvalaikiui. iš dalies sutinku ir su šios recenzentės nuomone, tačiau tam, jog Da Vinčio kodas "beviltiškai bloga" knyga, niekaip nepritarčiau.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-15 16:03
KNX
KNX
5. taip ir yra. taip ir turi būti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-18 22:21
nuojauta
o dėl bestselerių paaugliškumo- kiek, lyginant su visa žmonija (na gerai, atmeskim nemokančius skaityti/neperkančius knygų/neskaitančius), yra profesionalių literatūros kritikų?.. na bent jau literatūrinį išsilavinimą turinčių žmonių?..
manyčiau, mažuma.. todėl skaitomiausios knygos dažniausiai, pasak kritikų, skirtos paaugliškam suvokimui.. nes kritikai tik mažuma.
vo tep.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-18 22:17
nuojauta
puiki recenzija apie puikią knygą:)
kūrinys mane labai sužavėjo ir iki šiol nebuvau skaičiusi štai tokio vertinimo- taiklaus, nors ir neliaupsinančio:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-15 19:46
Bangpūtys
Recenzija šauni, tik pergrūsta palyginimų su spoguota paauglyste. Tai labai subjektyvu. Dargi šis palyginimas recenzijoje įgauna neigiamą toną.
Mano manymu, "Da Vinčio kodas" savo siužetu stimuliuoja skaitytojų maištą dar kartą pamąstyti apie dvasingumą, galbūt pasidomėti liturgija ar Vistos kilmės terorijomis (kad kuriant pasaulį dievas nieko dėtas) Panašiai kaip autorės minėti klasikiniai veikalai galbūt stimuliavo socialinės sferos reikalus.
vataipvamanau :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-14 18:15
maze jota
sutinku,kad recenzija taikliai parasyta.
BET:
na tegul, tegul ta knyga bus parasyta paaugliskai. na ir visi kiti bestseleriai paaugliski.. bet klausimas tada...kodel butent tokios knygos tampa bestseleriais?
gal todel, kad zmonems patinka?
ir kodel tik niekad kritikams nepatinka knygos, patekusios i bestseleriu sarasa? ir dazniausiai jiems vieniems jos atrodo kvailai paaugliskos, nerislios ir nemokslines...?

bet juk grozine literatura neturi buti sunki!

juk ji ir yra grozine, kad autorius gebetu islaisvint savo vaizduote! paleist ja nevarzomas.
manau butent laisvos knygos suprantamos, kur nera skaitymo taisykliu, nesilaikoma kazkokio etiketo, maistaujama ir t.t., kaip kad priprate kritikai. gal jiems reiketu atsipalaiduot?

ir dar, argi zmonems nepatinka paaugliski laikai? arg jie niekada nenori grizti i juos, kur lauzomos taisykles, kur nera ribu ir kur kovoji uz save taip aklai, kad pamirsti uz ka kovoji....
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-14 18:04
Guoda
Hmmm...taip žinoma geriau būtų jei visa liaudis pasinertų į meilės romanų skaitymą:) Sudirbta meistriškai, tačiau sudirbti galima viską, ar ne?Būtų įdomu sužinoti recenzentės nuomonę, kokios knygos intelektualiai pateisinamos? Istorija yra istorija ir niekas nežinos kaip ten buvo iš tikrųjų, galbūt tai buvo fantazijos vaisius, o galbūt ir ne.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-14 14:01
Katinukas
Turbut pirma karta idemiai perskaiciau tokia ilga recenzija:) Labai gerai parasyta, o dar as galvojau kada nusigriebt ja ir paskaityt, o pasirodo neverta.
P.S. Nors siaip idomu paskaityt mistinius romanus, pvz.: U.Eco "Fuko svytuokle", kuris atvirksciai reikalauja intelektualaus skaitytojo, nors is tiesu turinys irgi gana paaugliskas, nors juk ka sias laikais beisgalvosi naujo...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-14 13:43
Mari Poisson
Puiki protinga ir eleganti6ka recenzija!
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą