Balandžio 2-ąją, H. Ch. Anderseno gimimo dieną, nuo 1967 m. visame pasaulyje švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena. Ta proga Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje balandžio 3-iąją vyko tradicinė šventė, kurioje dalyvavo vaikų literatūros tyrinėtojai, bibliotekininkai ir mokytojai iš visos Lietuvos.
Pirmojoje renginio dalyje, skirtoje specialistams, buvo kalbama apie 2005-aisiais išleistas knygas: aptarta vertimų situacija, knygų meninio apipavidalinimo klausimai, ilgai diskutuota apie lietuvių autorių prozą ir poeziją. Šių metų vaikų prozoje pažymėtinas dėmesys socialinei tematikai (A. Zurbos „Melnragės akmenys“, K. Sajos „...kurio niekas nemylėjo“), gerai vertintinos originalios literatūrinės pasakos (K. Kasparavičiaus „Kvailos istorijos“, G. Morkūno „Vasara su Katšuniu“, V. V. Landsbergio „Pelytė Zita“).Sukurta nemažai įdomių paveikslėlių knygų patiems mažiausiesiems (I. Babilaitės „Ulė ir peliukas“, L. Šalčiūtės „Nykštuko kepurėlė“, S. Žuko „Uodas“). Deja, nieko gera negalima pasakyti apie 2005-ųjų poeziją vaikams. Knygų išleista apie 40, bet visų jų, išskyrus L. Jakimavičiaus „Sargo nuotykį“ ir V. V. Landsbergio „Žuveliuką“, meninė vertė abejotina. Džiugina tik rinktinės, sudarytos iš anksčiau parašytų eilėraščių: S. Gedos „Strazdelio dainos“, J. Vaičiūnaitės „Aitvaras“, L. Žitkevičiaus „Čampar vampar“.
Antrojoje vaikų knygų šventės dalyje buvo įteikti apdovanojimai. Antrus metus Švietimo ir mokslo ministerija skiria Vaikų literatūros premiją už trejų metų kūrybą ir veiklą vaikų literatūros srityje. Šiemet ji teko Vytautui V. Lansbergiui, kurio knyga „Arklio Dominyko meilė“ buvo pripažinta gražiausia 2004 m. knyga. Už vaikų literatūros sklaidą premija buvo įteikta Šiaulių apskrities viešosios P. Višinskio bibliotekos vaikų skyriaus direktorei A. Šiaulienei.
Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius keturioliktą kartą apdovanoja geriausius metų vaikų bei paauglių knygų kūrėjus.
Geriausia 2005 metų vaikų bei paauglių knyga pripažinta Kęstučio Kasparavičiaus „Kvailos istorijos“ (leidykla „Nieko rimto“).
Geriausia metų knyga jaunimui – Algimanto Zurbos „Melnragės akmenys“ (leidykla „Gimtasis žodis“).
Geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams – Laisvydės Šalčiūtės „Nykš¬tuko kepurėlė“ (leidykla „Baltos lankos“).
Reikšmingiausias metų vaikų bei paauglių literatūros debiutas – Gendručio Morkūno „Vasara su Katšuniu“ (leidykla „Tyto alba“).
Specialus apdovanojimas už išradingai ir kūrybingai panaudotus tautosakos motyvus skirtas Selemono Paltanavičiaus „Velniukui ir vieversiukui“ (leidykla „Žara“).
Už gražiausiai iliustruotą knygą vaikams apdovanotas Kęstutis Kasparavičius, iliustravęs H. Ch. Anderseno pasaką „Coliukė“ (leidykla „Nieko rimto“).
Už meniškiausias paauglių knygos – Gendručio Morkūno „Vasara su Katšuniu“ (leidykla „Tyto alba“) – iliustracijas apdovanotas Valentinas Ajauskas.
Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas – Linos Būgienės išversta M. Burgesso „Eiprilės meilė“ (leidykla „Alma littera“).
Už vaikų literatūros tyrinėjimus bei sklaidą premija paskirta Loretai Žvironaitei, išleidusiai knygą „Žaidimas lietuvių vaikų poezijoje“ (leidykla „Šviesa“).