Rašyk
Eilės (78168)
Fantastika (2308)
Esė (1557)
Proza (10915)
Vaikams (2716)
Slam (76)
English (1198)
Po polsku (371)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 19 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Antroji J. L. Borgeso knyga lietuviškai

2006-08-21
Jorge Luis Borges. Smėlio knyga: smulkioji proza. Iš ispanų kalbos vertė Linas Rybelis. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2006. – 383 p.

Jorge Luisas Borgesas (Jorge Luis Borges), garsus Argentinos prozininkas, poetas ir eseistas, Lotynų Amerikos avangardo pradininkas, gimė 1899 m. rugpjūčio 24 d. Buenos Airėse. Studijavo Ženevoje, kurį laika gyveno Ispanijoje. 1921 m. grįžo į Argentiną. Čia kartu su kolegomis įkūrė daugelį literatūros ir filosofijos žurnalų. Jo eilėraščiai išleisti lyrikos rinkiniuose Buenos Airių aistra (Fervor de Buenos Aires, 1923), Mėnulis priešais (Luna de enfrente, 1925) ir San Martino užrašai (Cuar-detno San Martin, 1929).

Ketvirtajame XX a. dešimtmetyje dėl galvos traumos pablogėjo J. L. Borgeso sveikata - pamažu silpo rašytojo rega. Tuo metu J. L. Borgesas dirbo bibliotekininku Nacionalinėje Argentinos bibliotekoje (1938-1947). 1955 m. jis tapo bibliotekos direktoriumi ir šias pareigas ėjo iki 1973 m. Nuo 1955 m. Buenos Aires universitete J. L. Borgesas dėstė anglų kalbą.

J. L. Borgesą ypač išgarsino prozos rinkiniai, reikšmingiausieji: Fikcijos (Fkciones, 1944), Alefas (EI Aleph, 1949), Broudžio pranešimas (EI injbrme de Brodie 1970), Smėlio knyga (EI libro de arena 1975).

J. L. Borgesas rašė ir filosofinius bei literatūrinius straipsnius. Kai kurie išleisti esė rinkinyje Apklausos (Otras inauiskūmes, 1952). 1960 m. pasirodė rinktinė Dangaus ir pragaro knyga (Libro del cieloy del inftrno). Joje sudėti visi darbai, kuriuos labiausiai vertino pats rašytojas.

1986 m. birželio 14 d., baigdamas aštuoniasdešimt septintuosius metus, J. L. Borgesas mirė Ženevoje.

Kupini fantastikos ir sapnų pasaulio elementų, išsiskiriantys ypatinga vaizduotės galia bei menine įtaiga J. L. Borgeso kūriniai tapo visuotinai pripažinta XX a. pasaulio literatūros klasika. Jo raštai sklinda svarbiausiomis pasaulio kalbomis, Niujorke ir Londone išleisti išsamiausi autoriaus kūrybos tyrinėjimai.

Profesoriaus Ivano Almedos teigimu, būdamas grynas „Literatūros žmogus“, bet paradoksaliai mėgstamas semiotikų, matematikų, filologų filosofų ir mitologų, Borgesas per kalbos tobulumą siūlo savo žinių erdves, idėjų universalizmą, fikcijų originalumą ir poetinį grožį. Rašytojas sukūrė literatūrą, kurioje įstabiai dera tarptautiniai ir nacionaliniai kontekstai - nuo Argentinos iki Tolimųjų Rytų, nuo Islandijos iki Buenos Airių gatvių.

Ir J. L. Borgeso proza, ir eseistika - labai intelektuali, pasižyminti formos tobulumu, stiliaus tikslumu, minties aiškumu, jo kūrybai būdingos universalios temos, neretai pasikartojantis labirinto motyvas gali būti suprastas kaip gyvenimo mįslės metafora, o dažni veidrodžių įvaizdžiai - kaip menamų tapatybių atspindžiai.

Autoriui didelę įtaką padarė Europos kultūra, tarp jo pasaulėžiūros formuotojų galima paminėti žydų kabalistus ir gnostikus, Cervantcsą, Dante'ę, Schopenhauerį, Shakespeare'ą, Johną Miltoną, Samuelį Taylorą Coleridge'ą ir tokius mąstytojus kaip George'as Berkeley - šis britų empirikas teigė, kad materiali substancija neegzistuoja, o juntamą pasaulį sudaro vien idėjos, tveriančios tiek, kiek yra suvokiamos.

Daugelis to meto Lotynų Amerikos autorių savo kūryboje pagrindinį dėmesį skyrė socialiniams ir politiniams klausimams, tačiau J. L. Borgesas susitelkė ties filosofiniais bei egzistenciniais klausimais ir į pasaulį žvelgė amžinybės požiūriu.

J. L. Borgesas - daugelio premijų laureatas. Nors buvo ne kartą pasiūlytas kandidatu Nobelio premijai gauti, tačiau jos taip ir negavo.

Lietuviškai autoriaus kūrinių buvo skelbta „Atodangose“, „šiaurės Atėnuose“, „Metuose“, apsakymai „Babelio bokštas“ ir „Loterija Babilone“ 1982 m. išleisti rinkinyje Lotynų Amerikos novelės, 2000 m. „Baltų lankų“ leidykla išleido apsakymų rinkinį Fikcijos.

Šiame rinkinyje pirmą kartą lietuviškai pateikiamos keturios J. L. Borgeso smulkiosios prozos knygos: „Alefas“, „Broudžio pranešimas“, „Smėlio knyga“ ir „Šekspyro atmintis“.


 

Rašytojai

Jorge Luis  Borges
1899 - 1986
 

Knygos

Smėlio knyga
Jorge Luis Borges
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2006-08-21 15:33
lead zeppelin
vajei kiek daug klaidų tekste
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą