Rašyk
Eilės (78236)
Fantastika (2309)
Esė (1557)
Proza (10921)
Vaikams (2717)
Slam (80)
English (1198)
Po polsku (372)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 5 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Žanas Polis Sartras

Jean-Paul Sartre

Apie:

Žanas Polis Sartras (Jean-Paul Sartre) gimė 1905 metų birželio 21 dieną, Paryžiuje. Būdamas vienerių jis neteko tėvo ir su motina persikėlė gyventi pas senelį. Senelis buvo griežtas ir vertė anūką laikytis disciplinos. Ž. P. Sartras anksti susidomėjo knygomis, mėgo skaityti ir rašyti, tačiau senelis nepritarė tokiems užsiėmimams, nes, jo nuomone, „literatūra neužpildo tuščio skrandžio“.

1911 m. Ž. P. Sartras su motina persikėlė atgal į Paryžių ir pradėjo lankyti mokyklą. Vėliau, studijuodamas, susipažino su Simone de Beauvoir, viena iš garsiausių XX a. rašytojų feminisčių. Visą gyvenimą jiedu praleido drauge. Baigęs studijas Ž. P. Sartras pradėjo dėstyti filosofiją licėjuje. Čia jis pradėjo rašyti, domėtis politika. Būdamas 33 metų išleido pirmąjį romaną Šleikštulys (La Nausée, 1938), kuriame iškėlė mintis, vėliau išplėtotas didžiausiame jo filosofijos veikale Būtis ir nebūtis (L‘Etre et le Neant, 1943).

Antrojo pasaulinio karo metais Ž. P. Sartras tarnavo Prancūzijos kariuomenėje ir buvo vokiečių paimtas į nelaisvę. Kalėjime jis skaitė Heidegerį, parašė ir pastatė pjesę. 1941 m. dėl silpnos sveikatos buvo paleistas į laisvę.

Grįžęs jis dar kurį laiką mokytojavo, tačiau paskui įsidarbino redaktoriumi žurnale Les Temps. Karo metų patirtis paskatino rašytoją įsitraukti į politiką – jis įsteigė radikalią kairiųjų partiją, o filosofijos veikaluose prakalbo apie komunizmą. Kūryboje Ž. P. Sartras ėmė linkti prie dramaturgijos. Karui baigiantis, Prancūzijoje buvo pastatyta viena iš garsiausių jo pjesių Užsklęstos durys (Huis clos, 1944). Čia pasakojama apie tris personažus, pakliuvusius į kambarį kaip į spąstus, o galiausiai suprantančius, kad jie atsidūrė pragare.

Geriausiose savo pjesėse Ž. P. Sartras jaudinantį ir dramatišką veiksmą derina su filosofiniais svarstymais apie dorovę ir politiką. Visą gyvenimą rašytojas liko ištikimas politinei veiklai, protestavo prieš Vietnamo karą ir prancūzų valdžią Alžyre. Tačiau šią veiklą trukdė silpna rašytojo sveikata. 1971 m. jis patyrė vieną širdies smūgį, po dvejų metų antrą. Tačiau net sveikata nesustabdė jo politinės veiklos ir kovos už Alžyro nepriklausomybę.

1980 m. kovo 20 d. Ž. P. Sartras buvo paguldytas į ligoninę, balandžio 13 d. jį ištiko koma ir dar po dviejų dienų rašytojas mirė. Palaidotas Monparnaso kapinėse.Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Žodžiai : [autobiografinė apysaka] / Ž.P. Sartras ; vertė A. Merkytė. – Vilnius : Vaga, 1966. – 259 p.
Žodžiai / Jean Paul Sartre ; iš prancūzų k. vertė Aldona Merkytė. – Vilnius : Pasviręs pasaulis, 2000 (Kaunas : Aušra). – 270, [2] p.
Šleikštulys : romanas / Jean-Paul Sartre ; iš prancūzų kalbos vertė Alina Kiliesaitė. – Vilnius : Vaga, 2002 (Vilnius : Vilspa). – 207 p.
Siena : novelės / Jean-Paul Sartre ; iš prancūzų kalbos vertė Goda Butkienė, Pranas Bieliauskas. – Vilnius : UAB "Baltos lankos", 2003 (Vilnius : Vilspa). – 203 p.
Žodžiai / Jean-Paul Sartre ; iš prancūzų kalbos vertė Aldona Merkytė. – Vilnius : Lietuvos rytas = Madrid : Mediasat Group, 2007. – 190, [2] p. ("Lietuvos ryto" kolekcija)Nuorodos:

Ž. P. Sartro biografija ir bibliografija:
http://www.kirjasto.sci.fi/sartre.htm

Svetainė apie Ž. P. Sartrą:
http://www.geocities.com/sartresite/

Egzistencializmas ir Ž. P. Sartras:
http://members.aol.com/KatharenaE/private/Philo/Sartre/sartre.html


Gimė: 1905-06-21
Mirė: 1980-04-15
 


Įvykiai

  • 2005-11-11
    Praėjusį šeštadienį savo namuose Anglijoje mirė 79-erių metų amžiaus sulaukęs rašytojas Johnas Fowles‘as (Džonas Faulzas). Kadangi bent keturios jo knygos išverstos į lietuvių kalbą, jis, be abejo, mūsų skaitytojams gerai žinomas. Tad ir mums ne pro šalį prisiminti jį plačiau, o tai aš padarysiu pasitelkdamas „New York Times“ lapkričio 8-ąją išspausdintą nekrologą. Jame autorė Sarah Lyall vadina Johną Fowles‘ą „britų postmodernistu, kuris patikrino, išbandė romano kanonus“. „Jo...
     


Knygos

Brandos amžius
Žanas Polis Sartras
 
Siena
Žanas Polis Sartras
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2011-04-15 07:27
Vadinasi
Nekenčiu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2008-06-21 12:55
Balta Baltaitė
Sartras jo... Camus labiau :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-04-15 10:09
būsimoji
Tai įdomus faktas, kad vokiečiai karo metu ką iš kalėjimo paleistų dėl silpnos sveikatos:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-06-21 00:08
majonezas
tris kart valio Sartrui.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-18 20:36
lead zeppelin
to Darrka: atsisakė, nes tai prieštaravo jo įsitikinimams, gyvenimo filosofijai.
Sartre: ,,Šitokia nuostata, mano supratimu, yra paremta rašytojo darbu. Autorius, kuris turi savo politinę, visuomeninę ir literatūrinę poziciją, turi veikti tik savomis priemonėmis, tai yra parašytu žodžiu... Tad rašytojas turi priešintis savo susiejimui su kokiomis nors institucijomis''.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-11-01 18:42
Prozaika
skaičiau jo "Siena"-patiko..šiaip gan įdomi asmenybė ir jos pasaulėžiūra
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-06-21 03:25
Darrrka
kažkaip įdomu pasidarė kodėl Nobelio atsisakė.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą