Rašyk
Eilės (78292)
Fantastika (2285)
Esė (1541)
Proza (10855)
Vaikams (2686)
Slam (68)
English (1208)
Po polsku (347)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook TwitterBeveik dokumentinė apysaka, visi įvykiai ir veikėjai beveik neišgalvoti, tik pakeisti vardai arba pavadinimai, tad jeigu visgi bus kažkokių sutapimų, tai tiesiog likimo pokštas, kaip sakoma, nuo likimo nepabėgsi.
Ir dar, tie, kas labai jautrūs patriotinei temai, pasidėkite šalia valerijono ir telefoną išsikviesti greitąją pagalbą. Malonaus skaitymo.

2014. 03. 11, 7 valanda ryto, gal.

Geriausiai  žinoma  Lukui Pašokai buvo Berlyno  siena. Tai buvo topinė siena, sienų siena. Per visas istorijos pamokas, žinių laidas, laikraščių publikacijas išvien buvo kalama ir kalama - Berlyno siena, skirianti dvi pasaulėžiūras; Berlyno sienos griuvimas; naujas posūkis pasaulio istorijoje;  kertinis  taškas politinėje priešpriešoje ir taip toliau. Dar Lukas žinojo ilgiausią pasaulyje Didžiąją Kinų Sieną.  Jos ilgis siekė daugiau nei tūkstantį kilometrų. Lygiai tiek, kiek nuo namų iki Berlyno.
Bet labiausiai jam patiko Pink Floyd’ų  Siena.   Apie ją  sužinojo visai neseniai, per vieną iš paskutinių susitikimų su tėvu. Jie susitikdavo tik  kartą arba du per tris mėnesius, kai  tas grįždavo iš reisų po Europą.  Jis ir atvežė iš ten, iš Berlyno  originalų kompaktinį diską. Dvigubą. Ir papasakojo, kad tais laikais, aštuoniasdešimtaisiais, tai buvo kiečiausia muzika. 
Taip pat Lukas Pašoka regėjo ir nematomą sieną, kuri ketverius ar penkerius metus skyrė tėtį  ir mamą. Jie nebuvo išsiskyrę, bet ir negyveno kartu.  Tai yra, tėtis negyveno su jais.  Bet apie tai Lukas stengėsi negalvoti.
Negalvoti jam padėdavo spoksojimas į sieną. Atsiguldavo ant dešinės pusės ir įbesdavo akis į pasenusį ir apsiblaususį nuo saulės tapetą. Viskas aplinkui išnykdavo, mintys išskrisdavo,  jausmų nelikdavo, jie tarsi ištirpdavo, ir viduje jis jausdavo nebent malonų šaltuką. Ta būsena kartais trukdavo  ilgiau nei valandą.
Bet šiandien jo lauks naujas išbandymas – jis pats įsibraus į Giedrės kūną. Žinojo, kad kelią jo draugui pastos nekaltybės siena.

7 val. 49 min.
Kad šios dienos budėjimas bus ypatingai sunkus, Renatas Požėla suprato jau po pirmo skambučio:
- Budėtojas klauso.
- Geležinkellio gatvėje ant namo numeris penki iki šiol dar nekabo valstybinė vėliava, - sprendžiant iš skambinančiojo balso tai buvo pagyvenęs pilietis, be to,  aiškiai susijaudinęs, todėl Požėla nusprendė būti kiek galima taktiškesnis.
- Ant kurio, sakote, namo? - jis, žinoma, žinojo, kad ant penkto, bet derėjo visokiais perklausimais bandyti pašnekovą prigesinti.
- Ant penkto, Geležinkelio gatvėje, - priešingai, nei norėjo budėtojas, skundikas ėmė karščiuotis.
- Aišku, - nors Renatui visai buvo neaišku, ką daryti toliau. – Bet dar tik aštunta valanda, gal dar pakabins netrukus.
- Ji jau turėjo kaboti, - kėlė balsą neabejingas pilietis. – Negi lauksite vakaro, kol pakabins?
- Ačiū už pranešimą.
- Ką jūs ruošiatės daryti? - neatlyžo pilietis.
- Išsiųsime ekipažą. Pasakykite savo pavardę, - perėjo į puolimą Požėla.
- O kam jums? Aš tik pranešiau. Negaliu taikstytis su netvarka. Jūs turėtumėte nedelsiant reaguoti į pranešimą, - ir padėjo ragelį.

Buvo tik aštunta valanda ryto.
- Donatai, - pašaukė jis eilinį, pavardės neprisiminė, - o ant mūsų fasado jau kabo vėliava?
- Ne, o kas ją kabins? - linksmai atsakė vaikinukas.
- Paimk iš sandėliuko, ten ir kopėčios yra, ir pats pakabink, - griežtai nutraukė pavaldinio linksmybę Renatas.
- Tu rimtai? - dar pasitikslino Donatas, ir pamatęs susiraukusį savo viršininko veidą pakilo nuo stalo.
- Alio, budėtojas klauso, - vėl teko atsiliepti.
- Tai jūs jau išsiuntėte ekipažą? - nerimo tas pats pilietis.
- Kokia, sakėte, jūsų pavardė? - atkirto Požėla ir ragelyje vėl pasigirdo trumpi pypsėjimai. 


8 val. 23 min.
Neregys ėjo Pylimo gatve, kartkartėmis pabaksnodamas lazdele į grindinį, kol įkrito į atvirą kanalizacijos šulinį. Niekas to nematė. Balta neregio lazdelė liko gulėti gatvėje. Po kiek laiko ją pastebėjo praeivis, apsidairė, pakėlė ir nuėjo, nešinas lazdele. Pylimo gatvėje vėl nebuvo nei gyvos dvasios.


8 val. 44 min.
Tos laidotuvės siutino Signatarą. Jo kolega mirė prieš tris dienas, tai kodėl būtinai reikėjo tempti iki šiandien, kodėl negalėjo palaidoti vakar? Užsigeidė ypatingos garbės – laidotuvių kartu su valstybės švente. Žinoma, giminaičių noras yra suprantamas, bet jis negali persiplėšti ir dalyvauti  dviejose vietose vienu metu. Jis renkasi iškilmingą posėdį Seime, ir tegul kaltina jį kuo nori, bet kitaip jis nesielgs, taškas.
Miręs kolega, aišku, buvo artimas ir atsidavęs jam bendražygis, bet negalima šitaip – atitraukti jį nuo galimybės pasisakyti Seime. Tų pasisakymų gal jau nebe daug ir liko, vienas kitas. O prie kapo – kas jo klausys prie kapo, bus gal vienas žurnalistas, gal viena kamera ir viskas, kam jis kalbės, varnoms, tiems giminaičiams? Ir ką pasakys prie kapo? Kad buvo geras pilietis, atsidavęs tėvynei patriotas, tai šitą bet kas gali pasakyti. Juk nekalbės prie kapo apie šiandieninę situaciją valstybėje, apie pavojus ir klastą, slypinčią šiandieninės valdančiosios koalicijos veiksmuose. Toks pasisakymas yra skirtas Seimui, valstybės svečiams ir plačiajai visuomenei, kuri stebės iškilmingą posėdį per televizorių. Štai taip.
Ir Signataras toliau ruošė save šventei: karpė ūsus, šukavo negausius plaukus ir rinko kaklaraištį prie tamsaus kostiumo.


9 val. 16 min.
Rytas buvo šaltas, anaiptol ne pavasariškas, kaip buvo galima tikėtis iš vasario mėnesio pasirodymo – neįprastai švelnaus. Priešingai, ko nepadarė žiema su vasariu, nusprendė pasismaginti kaip sena kekšė su jaunėliu kovu, įsikibo į jį lediniais nagais ir leidosi velkama pažeme per visą šalį nuo jūros iki Gedimino bokšto papėdės.
Tokią dieną negaila buvo palikti tėvynę, ji, regis, tyčia stengėsi rodytis atšiauri, nemiela ir bejausmė. Visur šalta, bet tėvynėje šalčiausia, pagalvojo Ingmaras Keleras, sėdėdamas taksi automobilyje ir spausdamas prie krūtinės piniginę su smulkiais angliškų svarų banknotais, kurių, žinojo, prireiks išlipus iš lėktuvo: autobuso bilietui, metro ir pan. Deja, draugas pasitikti negalės, jam darbo diena, nors ir sekmadienis, bet jei vadovausis atsiųstomis nuorodomis, neturėtų pasiklysti, o raktą nuo buto ras laiptų aikštelėje po vazonu ant palangės. Viskas paprasta. Taip sakė jam Dominykas. Sudie, prakeikta Lietuva!09 val. 42 min.
Žmonės prieidavo ir nueidavo. Pakalbindavo, šnektelėdavo tarpusavyje ir nuskubėdavo kitur.
Pirmas jį pastebėjo kažkoks pensininkas.
- Ei, ar ten kas yra?
- Tai negi nematai, gal tu aklas?
- Tamsu gi, – pasiteisino pensininkas, – kur jau ten įžiūrėsi.
- Yra. Dabar jau žinai.
- Geriau padėtum ženklą, jei dirbi, nes gali kas įkristi. Einu į policiją pranešti apie nepakabintas vėliavas ir, žinok, apie tave pranešiu, kad taip neatsakingai elgiesi.
- Bet aš...
- Taip taip, pamatysi, nubaus tave.
Ir nuėjo. Už kelių žingsnių sustojo ir kažkam energingai ėmė aiškinti, kaip neatsakingai darbuojasi tie avarinės tarnybos žmonės. Girdėjosi, kad ten verda gan karšta diskusija. Paskui ji priartėjo prie šulinio.
- Kad bent dangtis būtų, galima būtų uždengti, – pasakė senyvas moteriškas balsas.
- Kaip jį uždengsi, jei žmonės ten dirba, – paprieštaravo vyriškis prarūkytu balsu. Į šulinį dvelktelėjo stiprus tabako kvapas.
- Vyrai, pasistatykit tvorelę ar ženklą, jei dirbate, – tai buvo jauna skardžiabalsė moteris.
- Aš vienas, – atsiliepė aklasis. – Aš nedirbu.
- Tinginys, – tai buvo senyvos moters balsas.
- Cha, – nusistebėjo prarūkytasis, – tai kokio velnio tą šulinį laikai atidengtą?09 val. 51 min.
Julius Janonis visą rytą neturėjo progos padėti telefoną, skambučiai vijo vienas kitą vos pasibaigdavo eilinis pokalbis.
- Taip, dvyliktą valandą prie Katedros.
Diena žadėjo staigų proveržį Juliaus karjeroje. Tai ne juokdarys Rumza, kurio atviras fašistavimas buvo pasmerktas dar net neužgimęs. Aišku, Janonis visai ne prieš fašizmą, ypač tą jo dalį, kurioje pasisakoma už švarią rasę, tvarką ir drausmę valstybėje. Bet visa tai juk galima užmaskuoti nekaltu lozungu - „Lietuva lietuviams“, ir tada prikabinti nusikalstamus siekius Tautinio jaunimo organizacijai darosi keblu. Arba neįmanoma.
Kaip toli praeityje liko Juliaus panko etapas, neatnešęs jokios bent kiek apčiuopiamos naudos jo biografijai. Tiesą sakant, dabar Julius Janonis šiek tiek net ir gėdijosi tos anarchistinės, destruktyvios praeities ir apsimesdavo nepažįstąs nieko iš tų laikų, jei netikėtai  susidurdavo su kuo nors akis į akį.
Ir vėl skambutis.
- Ne, jokiu būdu, Zurofas tik to ir laukia. Jokių žydų, tik „Lietuva lietuviams“. Daugiausia. Ir pasirūpinkit, kad nebūtų provokatorių.
Janonis buvo tikras, kad pasiruošė tinkamai.10  val. 07 min.
Renatas Požėla jau rimtai ėmė nervintis. Įvykiai vijo vienas kitą. Negana, kad tas idiotas privertė jį išsiųsti vienintelį savo pagalbininką Donatą (kaip ten jo pavardė?) į Geležinkelio gatvę pakabinti vėliavą, kurią tik ką iškeltą prie komisariato teko nukabinti ir dėl šventos ramybės paaukoti tam nelemtam namui numeris penki (gal vakare pavyks ją vėl susigrąžinti? – neprarado vilties Požėla), tai dar pasipylė visokie pranešimai apie buitinius konfliktus: kažkas su kažkuo susimušė ant Žaliojo tilto, prie Kongresų išdaužtas mašinos stiklas, kitur per garsiai grojo muzika ir panašiai. Į visus karštus taškus jis neva siuntė ekipažus.
– Kas, sakot, nutiko? Išprievartavo? Gerai... ne, aišku, negerai, tik sakau, gerai, kad pranešėt. Keliese prievartavo? Tikrai? Gerai, siunčiu ekipažą.
Tų ekipažų išvažiavo jau dvylika. Kai kurie skambindavo ir klausdavo, kodėl taip ilgai niekas neatvyksta, o kiti arba kantriai laukė, arba savo problemas išsprendė patys.
Pagaliau parsirado Donatas (prašyti priminti savo pavardę Požėlai buvo nejauku, nežinia, ką tas pagalvos, todėl nusprendė vėliau rasti jo duomenis budėjimo žurnale) ir Renatas jau ketino siųsti jį į piceriją už kampo parnešti didelę Margaritą su česnakiniu padažu, kai vėl  suskambo nelemtas telefonas.
- Budėtojas klauso.
- Čia policija?
- Taip, juk sakiau. Kas atsitiko.
- Ne, jūs nesakėt, tik tai, kad esat budėtojas, bet nesvarbu. Mano senelis nepareina. Prieš dvi valandas išėjo ir dar nėra.
- Jūs ką, neturit ką veikti, ar sumanėt pasišaipyti? - Renatas nejuokais supyko ir ko netrenkė ragelio, bet...
- Palaukit, aš tuoj viską paaiškinsiu – jis aklas.
- Senelis?
- Taip. Jis išeina pasivaikščioti čia pat po Pylimo gatvę, tris šimtus žingsnių į vieną pusę ir tiek pat atgal. Tai trunka tik pusvalandį, o dabar jo nėra jau dvi valandos ir dešimt minučių. Aš pati esu neįgali, judu tik su vežimėliu. Bet viena išvažiuoti negaliu. Mane po pietų išveža senelis.
- Tas pats aklas?
- Taip.
- O kodėl dabar jis jūsų neišvežė?
- Rytais šalta, ir jis manęs tokiu metu neveža, tik po pietų, kai oras būna įšilęs.
- Nieko nesuprantu. Tai kokio velnio jis rytais vienas eina? Ir dar aklas, – Požėla pažvelgė į išsižiojusį iš nuostabos Donatą. (Velnias, kokia jo pavardė?)
- Taip jis mankštinasi. Aš sakau, kad neitų, bet jis neklauso.
- Tai jūs tik dviese gyvenate? Niekas nepadeda?
- Mano tėvai žuvo, aš likau vežimėlyje, o senelis apako dar prieš dešimt metų. Na, ateina, kartais iš tarnybų, prieš šventes. Štai ir šiandien gal ateis. Bet, iš esmės, mes gyvename dviese.
- O kiek tau metų?
- Man devyniolika.
- Tu velnias, – norėjo riebiau nusikeikti Renatas, bet laiku pakeitė žodžius. – Gerai, mes tuoj atvažiuosim. Atsiųsiu ekipažą. Koks adresas? Tu, Donatai, lėk. Čia už kampo. Grįždamas nepamiršk man didelę Margaritą prigriebti. Čia ne jums. Tuoj atvyks mūsų patrulis. Jam viską paaiškinsit. Kokia pavardė? - Požėla aiškiai sumišo. Donatas stebeilijosi į jį. – Jis parodys jums savo pažymėjimą. Nebijokit. Toks aukštas, gražus vaikinukas.


10 val. 24 min.
Išsimiegoti Zurofui šią naktį nepavyko. Vartėsi vartėsi ir tik apie ketvirtą užsnūdo, bet miegas buvo neramus, ir devintą nustojo kovoti su savimi nutaręs, kad Lietuva tokia šalis, kurią slegia nepakeliama kaltės našta, ir kurioje normalus pilietis negali išsimiegoti.
Papusryčiavęs viešbutyje išskubėjo į šaltą ir nesvetingą žydams lietuvišką pavasarį-žiemą Vilniaus gatvėse. Ėjo skubėdamas, kad sušiltų, ir su neapykanta žiūrėjo į visur iškabinėtas Lietuvos vėliavas.
Kažkurioje gatvėje pamatė būrelį žmonių, susispietusių prie kanalizacijos šulinio, ir pagalvojo:
„Netoli nuo šūdo nuėjote, kaip buvote mužikai, tokie ir pasilikote. “
Gedimino prospektas, paskui Katedros aikštė, kurioje dar buvo tik nedideli būreliai tautiškai nusiteikusio jaunimo, Pilies gatvė iki Rotušės ir vėl atgal. Efraimas šiek tiek sušilo, bet blogos nuotaikos tai nepataisė, visur buvo žymu valstybinė šventė ir šioks toks pilietinis sujudimas.
„Prakeikti žydšaudžiai“, - mintyse ištarė Zurofas, - „dar jums visa tai atsirūgs“.10 val. 53 min.
- Aš prašau tavęs, neik.
- Nepyk, Mindaugai, aš turiu ten būti.
- Po velnių! Tada bent neišlįsk į viešumą. Labai prašau.
- Bus matyt. O ko tu ten eini? Negi negali vieną kartą suprasti, kad tau su jais nepakeliui.
- Aš už Lietuvą, Dovydai, turiu būti su lietuviais. Myliu tave, iki.
Ir nutraukė pokalbį, nes keli draugai, stovintys atokiau, staiga atsigręžė į jį – su kuo jis ten kalba. Pamatęs jų akis, Mindaugas suprato, kad paskutinius žodžius pasakė per garsiai. Reikėjo velniškai gero pasiteisinimo, tad priėjo prie draugų ir nerūpestingai tarstelėjo su šypsena lūpose:
- Brolis Raseiniuose, vis jaudinasi.
Draugai su palengvėjimu atsiduso, tik Vytenis Žliauka nusistebėjo:
- Tavo brolio vardas Dovydas?
- Taip, o kas čia tokio?
- Maniau tai žydiškas vardas.
- A, Mindaugai, ar tik ne žydelis būsi? - pasigavo progą amžinai pasišaipyti Ernestas Kalbaris.
- Eik tu, - tiek teatkirto Mindaugas ir lengvai stumtelėjo išsiviepėlį.
Katedros aikštė sparčiai pilnėjo, ir jie vis dažniau ir dažniau sveikinosi su bendražygiais, o galop ir suvisam išsiskirstė į naujas grupeles. Mindaugas lengviau atsikvėpė. Reikia būti atsargesniam.

Dovydas studijavo žurnalistiką. Buvo dvidešimt vienerių. Su Mindaugu susipažino visai neseniai, per Valentadienį  Forum Cinema Akropolyje. Taip atsitiko, kad Dovydas pavėlavo į seansą ir matė tik šviečiantį eilės numerį, o vietą bandė atspėti paklausdamas: „Čia laisva? “, į ką sportiškos išvaizdos jaunuolis atsakė „taip“. Tuščių vietų eilėje dar buvo dvi, ir Dovydas ištikrųjų nežinojo, ar sėdi savoje, bet tai jau buvo nesvarbu, kaimynas jį žiauriai domino. Tas po kurio laiko atkišo pakuotę su kukurūzais, ir Dovydas džiugiai priėmė pasiūlymą. O paskui jau pats uždėjo ranką ant gėrimo indo, klausiamai žiūrėdamas į geradarį. Jaunuolis linktelėjo sutikimo ženklą, ir jie gėrė iš vieno šiaudelio.
Vėliau pasikalbėjus paaiškėjo, jog Mindaugas paliko gimtuosius Raseinius, nes nedideliame miestelyje buvo neįmanoma nuslėpti, kad merginos jo nedomina. Todėl ir atsibeldė į sostinę.
Dovydas gi buvo įvairiapusis, susitikinėjo ir su merginomis, tad gyventi su Mindaugu nesutiko, be abejo, neatskleisdamas tikros priežasties. Jį kiek stebino Mindaugo naivumas, nemokėjimas gudrauti, provincialumas, o netašytumas netgi vertė jaustis nesmagiai. Mindaugas nieko nebaigė, išskyrus amatų mokyklą, ir dirbo betonuotoju. Aišku, pinigų užsidirbdavo užtektinai, nuomojosi jaukų butuką Lazdynuose, bet visiškai nieko neskaitė, nebuvo teatre, ir kai Dovydas pavadino juos abu Dovydu ir Galijotu, nes Mindaugo pavardė Galiautis, jam šis mitinis duetas nebuvo žinomas, teko išsamiai pasakoti visiems žinomą pasaką.
Dovydas dažnai publikuodavo internete savo straipsnius apie toleranciją, žmogaus teises. Mindaugas jų nesuprasdavo arba apsimesdavo, kad jie jo nedomina, bet prieš kelias dienas jie nejuokais susikibo: Galijotas aršiai užsistojo tautinį jaunimą, kurį į miltus sudirbinėjo Dovydas. Nieko nepadėjo aiškinimai, kad tas judėjimas maskuoja nepakantumą kitataučiams, yra diskriminacinis, turi visus rasizmo ir antisemitizmo požymius, galop, neabejotinai krypsta į fašizmą.
- Agresyvumas akivaizdus net jūsų atributikoje – skustos galvos ir kerziniai batai. O jau retorika – net gėda klausytis. Jei išvestume dvi tieses iki begalybės, kažkuriame taške jūs ir naciai neabejotinai susijungsite, ir visi jūsų postulatai bus tapatūs fašistų lozungams. Lietuva lietuviams yra ne kas kita, kaip Deutsches überalles.
Mindaugas neleido jam užbaigti, įsisiurbė į lūpas, ir po kelių akimirkų jie jau nusiplėšinėjo nuo savęs drabužius.
Beje, skaitydami komentarus po straipsniais, jie dažnai aptikdavo tokius, kuriuose su pasigėrėjimu ir pavydu buvo aptarinėjama autoriaus išvaizda (kai kurie tiesiai drėbdavo: gėjus), ir Mindaugas tada savininkiškai glausdavo Dovydą prie savęs, o tas atlapaširdiškai leido jam taip manyti.11 val. 09 min.
Tai buvo neįtikėtina, jis padarė ją, jokios abejonės. Ir kraujas ant paklodės buvo to įrodymas. Vis gi ji buvo nekalta, kaip ir tikėjosi, Berlyno siena griuvo. Jie gulėjo jos tėvų plačioje dvigulėje lovoje, ta lova žymėjo jos gėdą,  ir tai buvo jėga. Tai buvo pergalė. Kol kas didžiausia Luko gyvenime. Vaikino, kuris viso šito neturėjo: darnios šeimos ir dvigulės lovos.
Giedrės Požėlaitės tėvas buvo kažkoks policijos šefas, bent ji taip kalbėjo, o motina kažką veikė Seime. Dabar jų abiejų nebuvo namuose, ir Lukas atsipūtęs mėgavosi patirtu malonumu. Taip, Giedrė puiki mergina, bet  jis nebuvo jos įsimylėjęs, ir net dabar po visko  nejautė jai ypatingo švelnumo, jautėsi suteikęs tai, ko ji galų gale ir norėjo (juk ne šiaip sau  pasiūlė būtent  savo namus), ir ne daugiau. Jokių įsipareigojimų, jokių pažadų. Tiesiog buvo smagu gulėti ir nejudėti lovoje, kurioje dar šįryt vartėsi policininkas ir kurioje jis vėl vartysis su savo kekše žmona, neįtardamas, kad jų meilės guolis buvo išniekintas Luko Pašokos, jo dukrelės bendraklasio, kurį per vieną tėvų susirinkimą bandė auklėti tas pasipūtęs faras. Gulėti ir jausti, kaip rangosi iš pasitenkinimo to faro dukra, kurią po kelių valandų, galbūt, paliks visam laikui.


11 val. 20 min.
Ir oras toks šūdinas, toks nelietuviškas, atrodo, kad Maskva tyčia užleido ant mūsų Nepriklausomybės šventės tą Sibiro šaltį. Signataras muistėsi ant galinės Seimo automobilio sėdynės, stebėjo negausius ir, kaip jam atrodė, nepakankamai šventiškai nusiteikusius piliečius ir keikė mintyse parsidavėlius komunistus, kurie vaidenosi jam kiekviename susirūpinusio praeivio veide.
Kažkurioje gatvėje, atrodo, tai buvo Pylimo gatvė, žmonės kažką veikė prie atviro kanalizacijos šulinio. Jų buvo gal penkiolika. „Labai keista“, pagalvojo Signataras, „tokią dieną“.
Pikčiausia, kad niekas nesigręžiojo jo pusėn, nors Signataras ir laikė prispaudęs savo barzdelę prie stiklo, tikėdamasis galvos linktelėjimu pasiųsti tautiečiams pasveikinimą šventės proga.
„Nedėkingi mužikai, “ - galop nusivylė jais Signataras ir įtraukė savo mažą galvutę į kailinę  palto apykaklę.


11 val. 31 min.
Galiausiai jie su Karolina surado senelį, bet teko nemažai paplušėti: kol ištempė jos vežimėlį, nes liftas kaip tyčia buvo sugedęs, o gyveno ketvirtame aukšte (dar Donatas pasidomėjo: kodėl invalidams nesuteikia gyvenamo ploto pirmame aukšte,  į ką Karolina išraudusi atsakė, kad jie visai ne invalidai, o tik neįgalūs 85% (raudonis jai labai tiko, pamanė Donatas ir atsiprašė už netaktiškumą), paskui paaiškino, kad  gyvena nuo tada, kai dar buvo sveiki, praradę 85%  įgalumo nepasirūpino keisti gyvenimo sąlygų, nes vieta ir butas jiems patinka – taip taip, atleisk man, aš kvailys, sumurmėjo Donatas ir nudardėjo laiptais su vežimėliu, paskui jau atsargiai, nedardėdamas  nusileido su Karolina ant rankų, ji buvo tokia lengvutė, galėtų ir į viršų užnešti, jei reiktų, o gal ir reiks, kas tokią dieną liftą taisys?)), paskui pasileido ne į tą pusę, o į priešingą penkis šimtus metrų, jis stengėsi skaičiuoti, kad nenuklampotų per toli ir nesukeltų dar didesnio pavojaus dingusiam aklajam, galop grįžo priešinga kryptimi aštuonis šimtus metrų – penki šimtai, nueiti į neteisingą pusę, plius trys šimtai ten, kur reikia – ir pamatė vidury gatvės nemažą būrį žmonių, iš ko Donatas suprato, kad ten ir bus Karolinos senelis. Bet pasirodė viskas ne taip paprasta, jo nebuvo galima ištraukti, visi aplinkui triukšmavo, patarinėjo arba barėsi, o senelis šulinyje vaitojo ir keikėsi iš skausmo visai nelietuviškais keiksmažodžiais, dėl ko Karolina antrą kartą smarkiai išraudo, ir tas antras raudonis jai dar labiau tiko nei pirmas, kol galų gale jaunasis policininkas susiprato susisiekti su savo tiesioginiu viršininku ir gauti iš jo instrukcijas, kaip veikti susidariusioje situacijoje.
Bet tiesioginis viršininkas pirmiausiai pasiteiravo apie picas, po to pradėjo kelti balsą, kad, girdi, jis, Donatas (pavardės vėl nepaminėjo, negi galėtų jos nežinoti?), blogai atlieka jam pavestas užduotis, amžinai kažkur prapuola ir jis, reiškiasi, Renatas Požėla, turės apie naujoką pranešti nuovados viršininkui, o gal net ir miesto policijos vadovybei (Donatas persigando, ar neseks grasinimas pranešti generaliniam komisarui, bet tas, reiškiasi, Renatas Požėla, ačiū Dievui, taip toli nenuklydo), o paskui ėmė teirautis apie padėtį įvykio vietoje, į ką Donatas įsitempęs ir kiek susijaudinęs raportavo:
- Senelį radome. Tiesa, jis kanalizacijos šuliny. Išlipti negali. Įstrigo. Nežinau, ką daryti.
Tas raportas palengvėjimo neatnešė, o tik sukėlė dar didesnę audrą kitame telefono laido gale. Dabar išraudo Donatas  – tokie stiprūs keiksmai pasipylė jo adresu, – ir jau Karolina nustebusi ir susižavėjusi žiūrėjo į to labai labai aukšto vaikino visai dar vaikišką veidą.
Bet reikalai visgi nuo šio momento pajudėjo: netrukus atkaukė viena greitosios pagalbos ir dvi ugniagesių mašinos. Gatvėje tapo visai ankšta.


11 val. 45 min.
Pagaliau Mindaugas pamatė aikštėje Julių, jų dvasinį vadą, judėjimo tėvą, ir neišmatuojama pagarbos ir atsidavimo banga užliejo krūtinę. Aplink Janonį iškart susibūrė entuziastingai šurmuliuojančių jaunuolių minia, ir Mindaugas žiūrėjo, kaip sunkiai, bet kartu labai patenkintas  dėmesiu, skynėsi kelią vadas į aikštės vidurį. Įpratęs vertinti visus vyrus dešimtbalėje sistemoje, Mindaugas negalėjo jam skirti daugiau kaip vieną balą: žemas, apystoris, nuplikęs, reta barzdele, bet jo pasisakymai, debatai televizijos laidose patriotine tema darė įspūdį vaikinui iš nedidelio Lietuvos miestelio.
Visa Tautinio jaunimo retorika buvo prie širdies Mindaugui ir tik nepakantumas homoseksualams vertė jį susigūžti savyje. Jų nuostatos teigė, kad šis reiškinys nebūdingas lietuviams ir mūsuose atsirado dėka vakarų kultūros ir mentaliteto invazijos, atsivėrus geležinei uždangai. Per vieną sueigą kažkoks bernelis iš lituanistikos instituto jiems porino, kad niekur lietuvių literatūroje nėra prasitarta apie lietuvių lytinius iškrypimus; apie girtuoklystę, svetimoterystę – taip, yra, bet apie vyrų santykiavimus tarpusavyje – nėra, net Donelaitis savo Metuose šito reiškinio neaprašo, o juk aprašė iš esmės viską, kas dėjosi lietuvių buityje ir papročiuose. Iš to tas bernelis darė tokią išvadą: homoseksualizmas yra žydų ir nešvarios rasės asmenų atvežtinis produktas, kuris gali būti  išnaikintas tik kartu su šitos prekės komivojažeriais.
Savo vyrų vertinimo sistemoje Mindaugas tą bernelį įvertino devyniais, bet prasitarti kam nors apie tai, jis, žinoma, negalėjo.


12 val. 00 min.
Oro uostas knibždėte knibždėjo išvykstančiųjų. Didžiuliai lagaminai ir jų kiekis piršo mintį, kad beveik visi arba bent dauguma, visam laikui, kaip ir Ingmaras, palieka Lietuvą. Keleras padėkojo taksistui, kuris privežė jį prie pat terminalo durų, ir paliko gausius arbatpinigius. Taksistas dar kartą pritarė jo pasirinkimui palikti šitą šūdiną šalį ir pasišalino su savo Opel Zefyra. Ingmarą  tai nuteikė gerai, buvo smagu žinoti, kad esi ne vienas, kurį  gimtinė išspjovė iš savo namų.
Užsipisk dabar, Mykolai, su savo Kubiliumi, ir nesakyk, kad viską galima pasiekti ir čia, Lietuvoje. Nieko čia negalima pasiekti, jei nesi įžūlus, nesibrauni per galvas ir kantriai lauki, kada tave pastebės. Ypač jei nesi modelinės išvaizdos, o tiesiog eilinis, neišsiskiriantis tipas: 1, 70, svoris 70, plaukai šviesiai pilki, kaktoje ir visai jų nėra, veidas suraitytas kaip gydytojo parašas ant recepto.
Ir nesvarbu, kad tu buvai geriausias studentas, nes turėjai aibes laiko mokytis, kadangi nesikraustei iš lovos į lovą (tavęs į tas lovas niekas ir nekvietė), kaip tą darė kambariokas Mykolas, kuris iš tikrųjų net ir neturėjo teisės vadintis kambarioku, nes nemiegojo tame kambaryje ir keturių naktų per pusantrų metų, o paskui galiausiai iš viso dingo iš Lietuvos, metęs universitetą, ir pasirodė tėvynėje po trejų metų iškart ministro pirmininko patarėjų komandoje.
Ingmaras Keleras gi dulkinosi vienoje Finansų ministerijai pavaldžioje įstaigoje, jauniausio mokslinio bendradarbio pareigose, iš tikrųjų darydamas įvairiausių skaičiavimų suvestines, diagramas ir kreives, ir tikėtis bent kokio paaukštinimo galėjo nebent po šimto metų.
Todėl jis čia, todėl jis laukia lėktuvo, todėl jis niekada nesugrįš.12 val. 10 min.  
Eisena nuo Katedros pajudėjo Gedimino prospektu. Ją sudarė gal keli šimtai jaunuolių. Mindaugas laikė rankose įbruktą lozungą Lietuva lietuviams, kuris leido jam netrukdomai žvalgytis į kitus eisenos dalyvius. Buvo keista matyti šalia savęs ryžtingus ir agresyvius veidus, o juk tik neseniai jie juokavo, buvo linksmi ir atsipalaidavę. Daugelis visai arba iš dalies nusiskutę galvas, dėvėjo maskuojamos medžiagos kelnes arba striukes ir visa ši sukarinta stilistika kėlė baugų šiurpulį. Prisiminė Dovydo žodžius apie nacius, neapykantą kitataučiams ir neišvengiamą tokių judėjimų agresiją kitų žmonių atžvilgiu. Dabar pats buvo tos agresijos dalimi, milžiniško dėmėto tanko, lėtai judančio Gedimino prospektu, sraigteliu. Bandė šypsotis šaligatvyje stovintiems praeiviams, bet matė tik jų smerkiančius nebylius žvilgsnius, todėl galiausiai nubedė akis sau po kojomis.


12 val. 21 min.
Atėjo metas tepti slides. Mažoji Požėlaitė patvarkyta net du kartus, vadinasi, Berlyno siena tikrai griuvo, atstatyti jos jau niekas negalės – ar čia ne iš dainos? – pagalvojo Lukas. Ir net pačiulpti Požėlaitę įkalbėjo, tai kas, kad trumpai, tik porą akimirkų, vis tiek draugams galės reikšmingai užsiminti: neprasidėkit, ji čiulpikė.
- Kas, kodėl, iš kur žinai?
- Jau man nežinoti, –  burbtels atsainiai Lukas, ir nuo pat tos minutės visa mokykla skanduos:
Požėlaitė vaflistė.
Pats jis, aišku, nė už ką nemanė laižyti, nors pirminis susitarimas toks ir buvo – tu man, aš tau, bet galų gale jis ją išdūrė. Ta glušė taip ir liko gulėti laukdama, kada jis pasiners savo liežuviu į jos  kliterį. Dar to betrūko, kad jį pramintų putlaižiu.
Reikėjo dingti. Požėlaitė savo apsiseiliojusiomis akimis varė jį iš proto. Rodos, imtum tą karvišką snukį ir trenktum į sieną.
Be to, jos mama neaišku kada gali grįžti, arba tas supistas policininkas tėvas. Supista šeimynėlė. Nors būtų gerai, kad tėvas jį rastų.
Supista kalė kažko paklausė.
- Ką?
- Sakau, išeini?
- Žinoma, ką daugiau veiksiu.
- Aš tau nepatinku?
Ką jai atsakyti? Kad tu esi nuopisa? Kad aš čia tik iš keršto?
Galima, žinoma, bet ne viskas iš karto, dar bus progų.
- Tiesiog man jau laikas.
12 val. 29 min.
Ties kažkuria gatve policija nukreipinėjo eiseną iš Gedimino prospekto, nes priešais artėjo nemenkas laidotuvių kortežas. Laidojo kažkurį pirmųjų persitvarkymo laikų asmenų ir palyda buvo itin gausi.
Juliui Janoniui tai labai nepatiko, bet jis susitvardė ir juokdamasis atsisuko į bendražygius:
- Mes dar sugrįšim į centrinę gatvę, tik apeisim juoduosius kranklius. Tai aiški provokacija.12 val. 30 min.
Signataras visai susigūžė galinėje sėdynėje ir meldė tik vieno, kad niekas iš laidotuvių eisenos neįžvelgtų jo barzdelės. Visgi negerai, kad jis neatėjo į laidotuves. Tą, žinoma, ypatingai pabrėš žiniasklaida. Ech, kaip gaila, visgi vienas dalykas sovietmečiu buvo geras – tai visagalė cenzūra. Kaip jos reiktų dabar. Tiesiog gyventi būtų kur kas paprasčiau, nereiktų slapstytis.
- Ar mes negalime kaip nors aplenkti tos eisenos? – kreipėsi jis į vairuotoją.
- Na, iš tikro tai nenorėčiau, toks prietaras yra – nelenktyniauk su numirėliu, tegul jis pirmas eina, – maloniai atsakė Seimo vairuotojas.
Ir kaip tada gali ant tokio pykti. Asilas.12 val. 34 min.
Dovydas su savo tolerantiškojo jaunimo kuopele (lyginant su tautinio jaunimo minia) kaip tik ruošėsi užkirsti kelią naciams, bet pamatė, kad juos iš Gedimino prospekto policija nukreipė į šalutinę gatvę. Tada visi tolerantiškieji, lyg pagal komandą, irgi metėsi į lygiagrečią gatvę, kad atsidurtų tiesiai prieš ultrapatriotus.
Jie nebuvo labai skrupulingi, nesistengė žingsniuoti vorele vienas paskui kitą, o bėgo kiek įkabindami ir netrukus jau buvo toje vietoje, kur kažkodėl stovėjo kelios gaisrinės, greitoji pagalba ir minia žmonių.12 val. 41 min.
Buvo gaila stebėti, kaip niekas negali padėti į nelaimę patekusiam aklajam. Ištraukti jo nesisekė, nes koja buvo įstrigusi tarp skersinių ir, ko gero, lūžusi. Nukentėjusysis visą laiką rėkė, kai jį mėgindavo kas pajudinti. Įlipti dar kam nors į šulinį ir išvaduoti koją nebuvo vietos, prieiti kanalizacijos tuneliu irgi nepavyko, tada ugniagesiai nusprendė ardyti asfaltą ir kastis prie kanalizacijos šulinio iš tos pusės, kurioje buvo nelemta koja.
Donatas visa tai matė, matė kaip jaudinosi Karolina, pergyveno savo bejėgiškumą ir meldė tik vieno, kad viskas kuo greičiau baigtųsi. Bet greitai baigtis viskas negalėjo, nes šventinę dieną nepavyko prisikviesti jokios kelių tarnybos, kuri sava technika greit atliktų ardymo darbus, ir Donatas su dar didesniu beviltiškumu stebėjo, kaip ugniagesiai savo turimais kirvukais daužo asfaltą, po to kastuvais rausia skylę ir taip toliau. Buvo galima išprotėti. Žmonių susirinko begalė. Atvažiavo dar kažkoks policijos ekipažas, trumpai pabendravo su Donatu ir pabėgo.
„Kur aš papuoliau, kur papuoliau“ – negalėjo suprasti situacijos absurdiškumo naujokas.12 val. 42 min.
Kokį velnią jis ten taip ilgai daro? Negali paprasčiausiai ištraukti to invalido už ausų ir atnešti nelemtą picą? Atrodo, kad tuoj šunį suvalgysiu, tegu tik pasipainioja. Reiks pranešti, kad šis Donatas, nesvarbukokiapavardė, netinka mūsų nuovadai, tegul jį siunčia į kokį kaimą.
Galų gale Renatas nusprendė paskambinti į namus. Kaip tik atsirado normali pauzė, kai niekas neskundė, kad kažkur nekabo valstybinė vėliava ar vidury gatvės guli prisigėrusi būtybė. Gal gi ir žmona jau grįžo iš to Seimo. Gal ji greičiau suveiks man kokį sumuštinį nei tas bepavardis Donatas.
Alio, Giedre, tu namie? ... O mamos nėra?... Kodėl niekur neini? ... Ką aš žinau, jauni žmonės dažniausiai nesėdi namie... Tu verki? .... Kas nors atsitiko? ... Ką?... Kaip nekaltybę?... Tu išprotėjai?... Palauk, tu prisigėrei? Gal pavartojai narkotikų? ... Ir narkotikų? ... Palauk, aš tuoj atvažiuosiu.... Ne, negaliu, tas pienburnis dar negrįžo. Atsiųsiu ekipažą. Tave išprievartavo? ... Ne? ... Kaip tai pati? Tu išprotėjai. Kas tas niekšas? ... Reikalauju, kad tučtuojau pasakytum. ... Tas nusmurgėlis? ... Nesiginčyk. Aš jį suimu, taip jam ir pasakyk. Kur tai įvyko? ... Tu tikrai išprotėjai, tu prostitutė. Kaip aš dabar miegosiu. Ar tu supranti, ką padarei? Jis jau išėjo? ... Niekur neik, aš tuoj... kažką padarysiu. Neik, girdi? Neik.12 val. 48 min.
Netikėtai Mindaugas išvydo priešais nežinia iš kur išdygusį nedidelį būrelį spalvingai apsirengusių jaunuolių, tarp kurių buvo ir merginų. Jie laikė plakatus Fašizmas nepraeis, Lietuva – Lietuvos piliečiams ir kitus. Minioje Dovydas švietė savo neįtikėtinai išsiskiriančia išvaizda – toks nei mergina, bet ir ne vaikinas, per daug gražus. Tautinis jaunimas tuo metu traukė dainą Kur žalia giria, todėl Mindaugas neišgirdo, ką šaukė Dovydas ir jo bendrai, bet, matyt, kažką įžeidžiančio, nes keli patriotiniai vyrukai, tarp jų ir Vytenis Žliauka su Ernestu Kalbariu, įsiveržė į tolerantiškųjų  būrelį ir  užvirė kautynės. Dovydas tuoj pat buvo nokautuotas Ernesto, vyruko plieniniais raumenimis, kiti dar bandė grumtis, bet patriotų prigužėjo triskart daugiau, tad mūšis baigėsi labai greitai, tik merginų nelietė, jos stovėjo nuošaliau ir verkė, o nugalėtojai nutarė dar paspardyti gulinčius, bet netikėtai į jų tarpą jau įsiveržė Mindaugas, pakeliui išmetęs lozungą Lietuva lietuviams, ir smogė Ernestui į žandikaulį. Po to puolė prie Dovydo, šūktelėjęs: Dovydai, kaip tu? norėdamas jį pakelti, bet gavo iš kojos į veidą  nuo Vytenio ir turėjo prigulti šalia savo bičiulio.
–  Tai čia ir yra tavo brolis? – prieš spirdamas antrą kartą spėjo paklausti Žliauka. – Visada galvojau, kad tu nenormalus, niekada nemačiau tavęs su merga. Ei, vyrai, jis pyderas, o čia jo panelė.
Po Mindaugo atakos jau buvo atsitokėjęs ir Ernestas, visas pritvinkęs pykčiu dėl netikėto užpuolimo, todėl dabar spyriai pasipylė kaip lietus iš dangaus tiek Mindaugui, tiek ir Dovydui.
Daugiau nesirodyk pas mus, gaidy, – pasibaigus egzekucijai spėjo pasakyti Vytenis, o netrukus prisistatė ir policija.
–  Kas nutiko? – paklausė vienas pareigūnas. Tolerantiškieji bandė aiškinti situaciją. Dovydas su Mindaugu vis dar gulėjo ant asfalto ir žiūrėjo į viens kitą. Abiejų veidai buvo pagražinti, Mindaugo kiek daugiau, viena akis visai užtinusi, iš skruostikaulio tekėjo kraujas, Dovydui  prakirsta lūpa. Galiausiai Mindaugas neiškentė:
–  Sakiau, neik.
–  O aš sakiau, tau su jais nepakeliui, – atsikirto Dovydas.
      Abu ėmė tyliai juoktis. Policininkas kreipėsi į juos:
–  Jums viskas gerai?
–    Ne, – atsakė Dovydas, bet tie vis tiek nuėjo šalin, tik gūžtelėjo pečiais.12 val. 52 min.
Zurofas mobiliu telefonu stengėsi nufotografuoti kuo daugiau gatvės kautynių scenų, ypač akcentuodamas plakatų, propaguojančių toleranciją, niokojimą. Galų gale pasilenkė visai arti kruvinų Dovydo ir Mindaugo veidų ir padarė nuotrauką stambiu planu. Padėkojo vaikinams ir nuėjo.
Signataras abejingai stebėjo muštynes, susitaikęs su mintimi, kad į posėdį pavėlavo. Neliko nieko kita, kaip tik išlipti iš Seimo automobilio ir grįžti pėsčiomis namo. Taip ir padarė.12 val. 57 min.
Laidotuvių eisena tik trumpam stabtelėjo ties susibūrusiais ugniagesiais, gydytojais ir šiaip žioplinėtojais. Paskui patraukė tiesiai į juos. Gelbėtojai jau buvo išsikasę reikiamą duobę ir joje suvirinimo aparatu darbavosi vienas jų, kai virš galvos pravažiavo katafalkas, paskui kažkas iš eisenos įkrito į duobę tiesiai ant gelbėtojo, po to dar vienas, ir dar, ir dar, kol besidarbuojantis vyras nebegalėjo pajudėti. Iš pradžių dar bandė šauktis pagalbos: gelbėkit! bet buvo vėlu – eisena kaip ėjo, taip ir praėjo per sukritusius į duobę žmones.
Ja pasekė ir patriotinis jaunimas. Savo kaustytais auliniais batais perskaičiavo gulinčius duobėje tautiečius, dainuodami dainą Kur bėga Šešupė.
Donatas  ir ugniagesiai tik veltui mėgino stabdyti veiksmą, netrukus patys buvo nušluoti į pakraštį.
Tikėtis, kad senelį pavyks išgelbėti nebuvo vilties, ir Karolina bejėgiškai gniaužė rankoje Donato uniformos skverną. 


13 val. 05 min.
Ingmaras Keleras  matė savo nelaimių miestą pro Boingo  iliuminatorių: Gedimino pilį, Katedrą ir žmonių minią Pylimo gatvėje. Matė ir mintyse tarė visiems: Užsikruškit.
2021-03-10 21:58
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 4 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-01 05:01
Passchendaele
5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2021-03-11 22:16
gogo
pro... fe... sio... kas...!?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2021-03-11 21:41
mengelia
Profesionalu, 5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2021-03-11 18:02
Vetra Vika
Profesionalia rašytojo plunksna - tipiški mus supanšio kasdieninio gyvenimo epizodai pamąstymui kuo skyriasi žmogus nuo laukinio žvėries.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2021-03-11 17:12
twentyThree
autorius puikia valdo žodį, o kas jo širdy...

na tai ne mums spręsti .

yra kaip yra, 
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2021-03-11 12:31
neberijus
Perskaityti nelengva. Viskas būtų gerai, rašyti moki ir pasimokyti yra iš ko. gali kai kam  kai kas nepatikti pats žinai dėl kokių priežaščių. Mane irgi šiek tiek šokiravo, bet kuolas parašytas tikrai niekšiškai. 5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2021-03-10 23:20
Borėjas
Dar neskaičiau ir nemoku vertinti, bet už tiek teksto kuolą parašyti niekšiška.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą