Rašyk
Eilės (80623)
Fantastika (2477)
Esė (1642)
Proza (11215)
Vaikams (2768)
Slam (92)
English (1223)
Po polsku (384)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 120 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







Man patinka jį stebėti. Ne, nelaikau savęs kokiu iškrypėliu. Man tiesiog patinka žiūrėti į jį valandų valandas. Galiu sau tai leisti. Būnant dvasia tai, ko gero, pats įdomiausias užsiėmimas, kuris lieka. Esu nežinomo kario dvasia. Bent jau taip apie mane pasakė kunigas numesdamas ant karsto grumstą žemės. Nežinau, kokiame kare dalyvavau, bet tai buvo seniai. Visi apie jį užmiršo.

***
Kartais jis atsigula ant lovos, įsijungia senus įrašus ir tiesiog žiūri į lubas: klausosi pasaulio. Jo gyvenimas pačiam atrodo nesuprantamas, gilus ir tamsus it jūros gelmė. Išties, stebint jį iš šono viskas atrodo daug paprasčiau ir lengviau. Tik nereikia apsigauti - viduje jis tikrai kankinasi: matau tai kūno kalboje, veido išraiškoje, kai kasryt prieina prie veidrodžio skustis. Nė nenutuokia, jog kitoje stiklo pusėje kaskart žvelgia į nematomą būtybę, pasimetusią sielą iš nežinomo karo, kuri seka kiekvieną jo žingsnį, nejučia laiko jį už rankos, kad neišprotėtų, nepartrenktų mašina ar nepratrūktų kraujagyslė jo pavargusiose smegenyse.  Visą šią harmoniją sukuria esybė, kurios jis niekuomet nepastebės.
Rytas. Velkasi marškinius, pasižiūri pro langą: pavasaris. Jam vis dar galioja metų laikai... Nejaučiu nei šalčio, nei šilumos. Nepavargstu. Neužmiegu. Nejaučiu laiko tėkmės. Nebežinau to jausmo, kada jusdavau rytinį šaltį vilkdamasis uniformą ryto rasa padengtoje palapinėje, kai odą nusėdavo maži taškeliai. Taip dabar jaučiasi jis. Jo butas šaltas. Jau atjungė šildymą: eis į darbą sušalęs, pusalkanis, nes pusryčiams suvalgys tik duonos riekę su sviestu ir greičiausiai jausis beprasmis tarp kokio pusšimčio kitų jo kolegų, sėdinčių dideliame stikliniame pastate, kurio dar nebuvo, kai buvau aš. Keista, pamenu tą rytinį šalčio jausmą, bet ne tai, kas vyko aplink, kai dar gyvenau tame pasaulyje, kurį dabar taip smalsiai stebiu iš šalies. Galbūt tai buvo sąmoningai nuo manęs nuslėpta? Gal tai aš pats sunaikinau dalelę savęs, kurios nekenčiau ir kuri galbūt žuvo apkasuose? Žmogaus žvėriškumą? Karo troškulį? Šios sąvokos manęs nebejaudina. Turiu vienintelį užsiėmimą - būti aplink ir stebėti, ką jis daro. Tai dabar atrodo kur kas prasmingiau už kulkas, pralėkusias pro mane. Per mane.

***
Jis dirba nekilnojamo turto brokerių firmoje. Praėjo keturi mėnesiai nuo tada, kai ten įsidarbino. Mėgstu stebėti jį pro didžiulį akvariuminį langą, šalia kurio - jo nedidutė klaustrofobiška darbo vieta. Kartais atslenku arčiau ir atsisėdu ant kopijavimo aparato, maudausi šviesoje, kai palieka spausdinimui šusnį popieriaus ir nueina išsivirti kavos. Kasdien tuo pat metu lyg užprogramuotas spausdina tas kopijas, tuomet jas rūšiuoja, po to, kelias valandas skambina klientams, tariasi dėl susitikimų, galiausiai važinėja ir rodo jiems namus, kuriuose gyveno įvairiausio plauko tipai nuo sumautų iškrypėlių iki beviltiškai įsimylėjusių porelių. Jo bosas yra tikrų tikriausias šiknius. Visuomet kabinėjasi prie įvairiausių smulkmenų. Štai vakar ne ta puse atšvietė klientų duomenų blankus. Buvo iškviestas pasiaiškinti, kaip koks piktadarys, tarsi būtų tai tyčia padaręs, tarsi norėtų sušikti tokią neapsakomai puikią dieną. Jo akyse mačiau pasibjaurėjimą visa ta situacija. Tokių buvo jau ne viena.

Po mėnesio paprašė paaukštinimo, bet negavo. Bosas linksmai išsišiepė kėdėje atrėždamas jam, jog nėra kompetetingas būti vyresniuoju brokeriu. Nušvietė visus smulkius jo nusižengimus, kaip kad dėmę šalia kavos aparato, kuri atsirado bekeičiant filtrą, kai blogai sureguliuotas aparatas apipurškė naujai patiestą kilimą kavos tirščiais; arba paštu jo parašytą ir išsiuntinėtą poemą apie svajonių ir realybės neatitikimą, kuri atsitiktinai pasiekė ir jo bosą, o anam tai labai nepatiko, neva švaisto brangų kompanijos laiką ir nedirba. Keturis mėnesius arė kruvinu prakaitu dėl tos pozicijos, o dabar jam tiesiog spjovė į veidą dėl kažkokių idiotiškų smulkmenų. Likusią dieną prasėdėjo savo kubelyje nepakeldamas akių nuo stalo. Net iš toli jutau jo įniršį ir pyktį ant pasaulio. Juk tai absurdiška, bet vyksta jam tiesiai prieš akis. Buvo užkietėjęs gerietis, visuomet stengėsi stovėti už tai, kas teisinga ir tikėdavosi to paties iš kitų. Buvo idealistas. Kažkodėl labai priminė mane, todėl, ko gero, jį ir pasirinkau. Buvo geras vyrukas, tačiau visi geri vyrukai anksčiau ar vėliau pavargsta.

***
Vakaras. Stebiu jį pro langą. Skaudu žiūrėti į tai, kas neišvengiamai bręsta jo galvoje. Po maža lempele ant stalo laiko pasidėjęs sidabro spalvos revolverį. Šalia sudėtos šešios kulkos. Paima jas į saują, pakrato: sužvanga metalas, iš žvangesio viena nepastebimai nusėda į tuščią lizdą. Būgnas užsitrenkia, atšoka gaidukas. Sukasi plokštelė su užrašu „Pink Floyd - The Wall“. Muzikoje paskęsta šalta beprotybė. Metalas paliečia gomurį, o aš šaukiu už lango, bet jis negirdi. Tai vienintelis dalykas, kurį abejoju, ar galiu pakeisti. Sumauta laisva valia...

- NEDARYK TO!

Akimirką jis sustingsta, apsidairo. Tarsi kažką pajustų, kažkas nuvilnytų per smegenis, tačiau negali suprasti, kas tai buvo. Pažvelgia už lango trumpam išspjaudamas vamzdį: nieko nėra. Gali prisiekti, jog prieš akimirką matė ten kažką sušmėžuojant. Ko gero, tai tik jo vaizduotė. Kišasi vamzdį atgal į burną.

- Nedaryk to, susimildamas.

Tačiau jis nebesiklauso. Jam neberūpi nebylūs mano šauksmai kitoje lango pusėje. Nebežinau, ką dar galiu padaryti.
Staiga suskamba telefonas. Lyg išsigelbėjimo valtis, tas realus garsas atplaukia iki jo ausų ir sustabdo tą absurdišką veiksmą.

- Atsiliepk, suski. ATSILIEPK PO VELNIŲ!

Ilgai dvejoja, kol galų gale padeda ginklą į šoną ir lėtai pakelia ragelį: vyriausiasis nacionalinės leidyklos redaktorius praneša, kad jo knygą, kurią prieš kelis mėnesius išsiuntė į redakciją, pasirinko išleisti. Pagiria jo talentą ir užsimena, kad tai, ko gero, vienas iš geriausių šį dešimtmetį parašytų poezijos veikalų, ypač, jiems patiko poema apie neatitikimą tarp svajonių ir realybės, kurią pavadino „Odisėja į realybę“. Nusviedžia telefoną į kampą, paskui juokiasi pro ašaras, o aš sėdžiu šalia ant grindų ir ilgai svarstau, apie tai, kas įvyko.

***
Kitą rytą nekrėtė šaltis kaip visuomet, nebegalvojo apie tą apgailėtiną darbą, kuris varžė jo kūrybiškumą. Per kelias minutes susiruošė eiti galvoje repetuodamas kalbą, kurią su pasimėgavimu išrėš bosui atsisakydamas viso to mėšlo, kurį per tuos keturis mėnesius patyrė. Gal net trenks jam į veidą, jei bus gera nuotaika: prieš veidrodį pasitreniruoja keletą kovos judesių. Jam labai patinka filmai apie kung fu muštynes.

Nusileidžiam į gatvę. Jis stovi ant šaligatvio krašto ir gracingai rūko cigaretę lietuje. Jam nerūpi, kad sušlaps. Šiandien laimingiausia diena jo gyvenime. Jis jaučiasi gyvas ir visiškai pamiršęs vakarykštį nuopuolį. Niekad nesužinosiu, ar iš tiesų būtų tam ryžęsis. Juk tai buvo tikrų tikriausias absurdas.

Žiūriu su pasididžiavimu, kaip nerūpestingai šokinėja per gatvės balas lakuotais batais, kaip mažas vaikas gadina brokeriško standarto garderobą.

- Laikykis, brolau. Nesuskysk dabar, kai turi šansą.

Jis atsisuka į laiptinę, kurioje, pasirodė, išvydo žmogišką siluetą, dėvintį kariškais rūbais. Kurį laiką neatitraukė akių atkartodamas savyje tą jausmą, kuris aplankė ir vakar, tokį pažįstamą: tarsi kažkas nuolat stebėtų ir mėgintų kažką svarbaus pasakyti.

Tą akimirką jį pasiglemžia autobuso šviesa.

- Aš matau tave.
2013-06-02 14:07
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 6 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2013-09-25 22:22
2 delfai 1 non cognosco
nepatinka kad stebi
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-07-01 14:38
Lengvai
  Būnant dvasia tai, ko gero, pats įdomiausias užsiėmimas, kuris lieka. - pernelyg greitai ir akivaizdžiai atskleidžiamos kortos, o galėjot pavedžiot skaitytoją už nosies;
Jo bosas yra tikrų tikriausias šiknius. - sakot, senovinė dvasia taip pasakytų?
paštu jo parašytą  - huh?
Keturis mėnesius arė kruvinu prakaitu dėl tos pozicijos, o dabar jam tiesiog spjovė į veidą dėl kažkokių idiotiškų smulkmenų. - vėlgi, tai ne dvasia kalba, tai stebimasis piktinasi; kitas dalykas - keturis mėnesius? rimtai? tiek ilgai ir daug? va-jė-zau!
Buvo geras vyrukas, tačiau visi geri vyrukai anksčiau ar vėliau pavargsta. - šitas ypatingai ilgai laikėsi, net keturis mėnesius!


Pasirinktas vaizdavimo būdas galėjo ištempti, bet to nepadarė, ne: nejaučiu senovinės kario sielos, skaitau tik stebimojo pyktį ir mintis, kad jis buvo geras (visus keturis mėnesius!) ir jį privertė pasielgti netinkamai, kad ir kaip jis to nenorėtų. Neįtikina ir pati istorija, jeigu jau rašo poeziją ir siunčia savo veikalą kažkur, tikėdamasis būti pripažintas, ar tikrai darbas vien dėl pragyvenimo šaltinio sukeltų norą nusižudyti? Netikiu.

2


Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-09 14:55
Le Hawk
Geras, gilus, vaizdingas ir natūraliai gyvenimiškas kūrinys. Vienas tik dalykas kliuvo - priežastis savižudybei per menka, na bet gal būna ir taip. O visa kita puikiai, tikro gyvenimo vaizdai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-05 18:16
Gija_
Pasakysiu, ką, mano akimis, galima buvo geriau.
Dažnokai kartojamas "stebiu", pabrėžtinai, įkyrokai.  Galvoju, gal verčiau ne rašyti, kad stebi, o parodyti berašant.
Nesileisčiau į bereikalingus paaiškinimus. Viskas pakankamai suprantama.
"Gali prisiekti, jog prieš akimirką matė ten kažką sušmėžuojant. Ko gero, tai tik jo vaizduotė." - čia pereita iš stebėtojo pozicijos į stebimojo.

Labai pavykęs pats pabaigos momentas, gal todėl, kad mažiausiai tikėjausi. Paskutinis sakinys pats gražiausias -  Aš matau tave. - fhuu, šiurpiai, net kažkaip dviprasmiškai čia man persiskaitė. :) 
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-03 23:00
Svoloč
Man patiko idėja su stebinčia dvasia. Mane irgi nervavo visi tie persidirbimai per keturis mėnesius be paaukštinimo. Bet į tokias smulkmenas nekreipiu dėmesio. Tai tik skaičiukai, jie gali būti vienokie arba kitokie.
Labiausiai neišryškinta norėjimo nusižudyti priežastis. Manęs neįtikina nesėkmė karjeroje ir panašiai. Nusižudymui reikia bent penkių svarių priežasčių arba trijų labai labai svarių. Kad nusižudytų dėl vienos priežasties, nežinau, kas tai galėtų būti, nebent žinojimas, kad rytoj bus sudegintas gyvas.
Apskritai savižudybių priežasčių puokštė susideda iš problemų su alkoholiu, nesutarimų šeimoje ir problemų darbe. Didelių problemų, tipo išmetimas arba galimas grobstymo atskleidimas. Prie to dar prisideda dešimt smulkių niuansų: ruduo, lyja, negalima į lauką išeiti, didelė sąskaita už šildymą, kolega pasiskolino 50 litų ir neatiduoda, kitas reikalauja 300 skolą tuoj pat grąžinti, uošvienė žmonai paskambino: sakiau netinka jis tau į vyrus, ir panašiai.
Panašių puokščių ir aš turėjau, bet reiškiasi per menkos jos buvo, jei likau gyvas. Pamenu vaikas buvau, gal penktokas ir gavome su draugu po dvejetą. Ėjome į Nemuną skandintis. Bet Nemunas užšalęs buvo, neradome kur įlįsti. Vaikam užtenka ir vienos priežasties padaryti kvailystę.
Bet tekstas geras.
Įvertinkite komentarą:
Geras (3) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-03 15:31
Marquise
Pralaimintis, nė neabejoju, kad yra visokiausių variantų, visko pasitaiko, bet kūrinio herojus sielojasi taip, lyg negauti paaukštinimo per 4 mėn.  yra norma, o taip tikrai nėra. Ir tai žinau, ne iš valstybinio sektoriaus, kur niekada nedirbau, o iš "laukinio" verslo, kur teko ne tik pačiai "parsisamdyti", bet ir kitus įdarbinti. 

Iš kitos pusės, tai tik mano nuomonė, herojus gali jausitis kaip tinkamas. Juk ne visuomet mes būname racionalūs ir logiški. Lygiai tokie pat gali būti ir mūsų herojai. Dažnai jų savotiškumas tik praturtina tekstą. Tad sėkmės ir lauksiu naujų darbų.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-03 12:49
pralaimintis
Kaip pats dar dirbau panašų darbą, klientų duomenis kopijuodavom ant abiejų lapo pusių. Jei vieną lapą padarydavai aukštyn kojom, reikėdavo kopijuot iš naujo, kad duomenys būtų vienoda puse.

Kunigas pasakė, kad tai yra nežinomas karys. Kita vertus, man labai keistai skambėtų, jeigu dvasia apie save kalbėtų lyg ji vis dar būtų tas nežinomas karys, kurio jau nėra.

Galiu duoti žmogaus kontaktus, kurį asmeniškai pažįstu, kuris buvo paaukštintas iš paprasto pardavimų vadybininko į vyriausiąjį vadybininką po 4 menėsių. Dabar jis atsakingas už remote sales branch. Ivanas jo vardas. Belgas. Paaukštinimai salesuose ateina žymiai greičiau nei kokiose valstybinėse įstaigose, nes viską parodai savo darbu ir rezultatais. Čia tik šiaip. Bendram išprusimui.

Dėl laiko, taip ir norėjau. Nežinau, ar čia blogas dalykas. Lai nusprendžia kiti.

Dėl visko kito sutinku.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-03 09:00
Neznana
Labai patiko. Trūkumų, aišku, stilistinių, logikos nelogikos, galima atrasti, bet padarė įspūdį pati idėja: kai angelai, dievas snaudžia, vis tiek kas nors stebi — nežinia kada kokiame kare žuvęs kareivis — lemiamu momentu sukrebždantis ir nubaidantis mirtį. Skamba labai viltingai. Pabaigoje veikėją pasiglemžianti šviesa ir "Aš matau tave" — kas gali būti geriau? Terapija sėkminga.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-03 08:08
Marquise
"Esu nežinomo kario dvasia. Bent jau taip apie mane pasakė kunigas" -> kunigas, mesdamas žemes ant karsto pasakė, kad "čia guli dvasia"? Skamba lyg būtų taip pasakęs. 

Pirmosiose pastraipose (ypatingai pirmoje) per dažnai naudojamas "tai".

"Esu nežinomo kario dvasia. Bent jau taip apie mane pasakė kunigas" -> būtų keisčiau, jei bosas būtų kitoks. Apie šiknius bosus jau tiek parašyta.

"ne ta puse atšvietė klientų duomenų blankus" -> kaip įmanoma tai padaryt? Kuria puse priklauso nuo to, kaip paimsi lapą, arba buvo norėta pasakyti kažkas kito, bet reikėjo tuomet šiek tiek detalizuoti.

"Po mėnesio paprašė paaukštinimo, bet negavo." -> bandomasis laikotarpis paprastai trunka 3 mėn., tad po mėnesio prašyti paaukštinimo yra šiek tiek naivu ir suprantama, kodės bosas jo nedavė.


"Po mėnesio paprašė paaukštinimo, bet negavo. <...> Keturis mėnesius arė kruvinu prakaitu dėl tos pozicijos" -> taigi iš tikro net neaišku, kada jis prašė to paaukštinimo. Bet kuriuo atveju, tiek po mėnesio, tiek po 4 tikėtis karjeros šuolio yra naivu.

"patinka filmai apie kung fu muštynes" -> "muštynes" yra perteklinis žodis. Ir taip aišku.

"dėvintį kariškais rūbais" -> dėvėti "ka?" 

Šokinėja pasakojimo laikas esamasis-būtasis.

Silpnas III
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-02 16:18
Zori
Kodėl vyrai taip mėgsta žudytis ?!

Kūrinys gražiai įrėmintas, bet Zori neverkė.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-02 15:24
Kailas Spenseris
Iš pradžių atrodė, kad siužeto vystymui parengti pernelyg buitiški ir kasdieniški dalykai, kaip kad nesėkmės darbe, bet pabaiga įtikino mane. Man patiko paskutinė eilutė. Man atrodo, kad kartais jos labai daug ką lemia. Keista, kad užgiedojai priedainį pabaigoje. Bet gerai, kad tai padarei.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą