Rašyk
Eilės (77025)
Fantastika (2252)
Esė (1533)
Proza (10780)
Vaikams (2620)
Slam (65)
English (1186)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 5 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

ieva3003 ieva3003

Paskutinė tvirtovė

Šis kūrinys buvo tarp savaitės geriausių


Egzistuoja nulis, kablelis, nulis (ir daug daug nulių) vienas tikimybė, kad kažkur Visatoje yra planeta, panaši į Žemę. Ir nulis, kablelis, nulis (dar daugiau nulių) vienas tikimybė, kad joje vystėsi gyvybė anglies pagrindu. Ir nulis, kablelis, nulis (be galo daug nulių) vienas tikimybė, kad joje išsivystė žmonės. Visas šias tikimybes padauginus (o ar dvi tikimybės nutiks vienu metu, skaičiuojama būtent taip), tikimybė, jog kažkur Visatos pakraštyje sukasi planeta, panaši į mūsiškę, yra nulis, kablelis, be galo didelis nulių skaičius, vienas.

Visata bekraštė, dėl to joje egzistuoja visos tikimybės. Ir tai, kad galbūt kažkas mintyse bandė suskaičiuoti, kokia gi tikimybė, kad tokia planeta egzistuoja – nenuginčijamas įrodymas, kad tokia planeta ramiai sau sukosi aplink kažkokią žvaigždę. Viename jos miestų, savo kvadratiniame bute, iškeltame septyniasdešimties metrų aukštyje, Oomb pro langą stebėjo praskriejančius oromobilius.
Jis buvo pavargęs po darbo. Savo kvadrato sienoms buvo paliepęs transformuotis į meditacijų kambarį. Atsidusęs Oomb suprato, kad oromobiliai ar meditacijos jam nepadės, ir apatiškai tarė:
- Virtuvė.
Kambarys transformavosi į virtuvę. Oomb nuėjo prie šaldytuvo ir sušnibždėjo:
- Sumuštinis.

Oomb dirbo sunkų palydovo darbą. Skirtingai nei Žemėje, Ivroko planetoje palydovo darbas buvo gerbiamas, nes nebuvo susijęs su seksualinėmis paslaugomis. Skirtingai nei Čeliabinske, Cly mieste jis buvo gerai apmokamas. Tiek gerai, kad Oomb galėjo nusipirkt savo kvadratėlį septyniasdešimties metrų aukštyje. Kvadrate atsiverdavo puikus vaizdas į oromobilių trasas, saulėtekius rytais ir saulėlydžius vakarais.
Palydovo darbas buvo lydėti žmones sunkiomis jų gyvenimo akimirkomis. Oomb reklaminis šūkis skambėjo taip: „Matėte draugo žūtį kalnuose? Pagavo pikti policininkai ar oreibusų kontrolė? Dalyvavote meteoritų gaudyme, pasibaigusiame katastrofa? Išgyvenote žemės drebėjimą ar smurtinį konfliktą? Nelikite vienas prisiminimuose. Aš būsiu kartu. Palydovas išgydo 75% potrauminio įvykio streso sutrikimų. “ Kuomet žmogus ateidavo pas Oomb, Oomb pavaišindavo jį arbata. Po dešimties minučių ant atėjusiojo galvos uždėdavo dailią diademą. Antrą diademą užsidėdavo pats ir paprašydavo klientą prisiminti savo emociškai sukrečiantį įvykį. Palydovo diadema retransliuodavo nelaimėlio smegenų reakcijas į įvykį į ir Oomb kartu stingdavo iš siaubo, verkdavo iš baimės ir matydavo viską, ką matė klientas. Kartu jie aptardavo kiekvieną smulkmeną. Traumuotasis išeidavo iš Oomb su įsitikinimu, kad įvykį jis išgyveno ne vienas. O kas nenorėtų, jog tame siaube, kurį išgyveno, jis būtų ne vienas? Cly mieste norėjo visi.
Asmeninis gyvenimas nesusiklostė, nes po darbo Oomb užsidarydavo savo kvadračiuke ir slampinėdavo iš kampo į kampą. Dėl intensyvaus dalyvavimo kitų žmonių gyvenime palydovas visiškai nenorėdavo matyti žmonių po darbo. To niekas nežinojo.

Tą vakarą Oomb sugeneravo savo kvadrate svetainę, tingiai kramsnojo sumuštinius ir žiūrinėjo mėmes. Mėmės ir anekdotai Ivroke buvo populiarūs tiek pat kiek ir Žemėje. Cly mėmių paveiksliukai populiarumu lenkė anekdotus. Nors dauguma mėmių buvo juokingos, Oomb nei karto nenusišypsojo.
Oomb dėmesį patraukė valstybinis oromobilis, sustojęs prie kvadrato sugeneruoto lango. Oromobilis keliskart draugiškai pyptelėjo ir atsidusęs palydovas atidarė langą. Iš atsivėrusio oromobilio išsilankstė elegantiškas takelis, ir juo perbėgęs žmogus įlipo pro langą.
- Pas mus yra liftas, - grinčiškai suniurnėjo Oomb.
- Laba diena, Oomb, ar atsimenate mane, - įlipęs žmogus šypsojosi ir nė nesiruošė pasiduot tokiam nedraugiškam pasveikinimui. Oomb susivaldė ir jautriai tarė:
- Kaip gi galima neatsiminti to siaubingo įvykio, Eldoogditai. Kaip sekasi? Kvadrate, svetainė.
- Puikiai. Mečiau kariuomenę, baigiau fiziką, dabar dirbu laboratorijoje.
- Fiziką, - pakėle antakius Oomb. Jam buvo gana netikėta. Prieš devynis metus jaunas kareivukas žavinga šypsena paliko gana kvailo jaunuolio įspūdį. - Kuo galiu padėt?
- Šį kartą aš jums turiu pasiūlymą, - šyptelėjo Eldoogditas. - Laboratorija, kurioje aš dirbu, tyrinėja laiką. Matote, mes nustatėme, laikas, kaip materijos egzistavimo forma, tikrai gali būti suskaidyta į laiko kvantus, kurie yra nedalijami, kaip ir prognozavo...
Oomb nusižiovavo ir sumurmėjo „atsiprašau, tęskite, tiesiog sunki diena“. Įsibrovėlis nusijuokė.
- Bandysiu paprasčiau. Laikas subjektyvus dalykas?
- Be jokios abejonės, - atsiduso kvadrato šeimininkas. - Trauminių įvykių metu valanda gali pralėkti kaip minutė arba atvirkščiai, sekundės slinkti lyg valandos. Septyniasdešimt procentų žmonių patiria laiko iškraipymus sunkiose situacijose.
- Tai, ką mes atradome, paaiškina, dėl ko laikas subjektyvus. Nesigilinant į techninius dalykus,  paprastai ir ne visai tiksliai tariant, mes kiekvienas turime laiko tunelį, tokį įplyšimą pasaulyje. Juo keliaujame. Kai kurių žmonių laiko tunelis tiesus. Kai kurie būna pasisukę, dėl to laikas teka pro juos. Kai kurių žmonių laiko tunelis kyla į viršų, kai kurių – leidžiasi. Trumpai tariant laikas – tai tik mūsų priedas. Mūsų laboratorija sukūrė laiko burbulą, kuris užbaigtų tą tunelį. Žmogus būtų jame amžinai. Pavadinome „Paskutinė tvirtovė“. - Pergalingai užbaigė savo pasakojimą Eldoogditas.
- Aha. Šaunu. Ir? - suniurnėjo Oomb, tarytum hobitas, kai jo namuose ėmė rinktis nykštukai. Mandagiai ir nervingai.
- Gal kiek neaiškiai papasakojau, - nusišypsojo vyriškis, - taigi, atsiminęs, kiek man padėjote, noriu pasiūlyti jums amžinybę. Pagalvokit, gyvensite amžinai. Deja, jūsų laikas nebesusikirs su kitų žmonių laiku... Bet „Paskutinėje tvirtovėje“ yra kačių. Pagalvokite. 
Oomb paniuro. Palydovas matė daug mirčių savo klientų atsiminimuose. Sau jis niekada neleisdavo galvoti apie mirtį. „Mintys apie mirtį – tiesiog sunkių išgyvenimų ir nepagrįsto nerimo pasekmė“, sakydavo jis. Ir vis tik mirti Oomb bijojo tiek pat, kiek ir kiti. Ir netikėtai pačiam sau apsisprendė:
- Tinka.
- Na, gal yra noro dar pagalvoti? - Eldoogditas nebesišypsojo.
- Tinka, - ryžtingai pakartojo Oomb.
- Tuomet, - Eldoogditas vėl šypsojosi, - jums reikės nuskrist į Frynjap rajoną. Dvidešimt devintam kvadrate ir yra „Paskutinė tvirtovė“. Užeikite ir pakliūsite į pirmąjį laiko burbulą. Taip aš atsidėkosiu, kad buvote su manimi to nelaimingo atsitikimo metu. Kažkada žmonės išmoks valdyt laiko tunelius, anksčiau ar vėliau jus pasieks ir kiti.

Frynjap rajone visi kvadratai buvo iškilę gan aukštai. Oomb kvadrato horizontus čia užstotų kiti kvadratai, kiek didesni. Tačiau Oomb kvadratas buvo toli nuo čia. „Buvęs mano kvadratas“, pagalvojo Oomb, išlipęs iš oromobilio. Jis paspaudė NVD* ir oromobilis pyptelėjo. Oomb apsidairė aplink ieškodamas lifto pakilt į dvidešimt devintą kvadratą. Jo žvilgsnis užkliuvo už nedidelio vaikio, laižančio ledus. Galbūt dėl to, kad laiko burbule Oomb neturėjo susitikt su kitais žmonėmis, jis įsispoksojo į vaikį. „Kaip man atsibodo žmonės su savo tragiškomis istorijomis, ko gero ir šiam vaikui nutiks kas nors bjauraus, “ pagalvojo palydovas ir nusipurtė. Gyvenimas laiko burbule atrodė tarytum ilgos ir gražios atostogos. 
Oomb pakėlė akis į dangų ir netikėtai pamatė atskriejantį meteoritą. Ivroke meteoritais lydavo tiek pat dažnai kiek Žemėje snigdavo. Daugiausiai meteoritų sustabdydavo meteoritų gaudytojai, tačiau būdavo ir nemažai nelaimingų atsitikimų. Oomb daug negalvodamas sugriebė vaiką ir puolė bėgti. Paslydo ir visu ūgiu išsitiesė. Vaikas išsprūdo iš rankų ir nusirito tolyn, o meteoritas nukrito prie pat Oomb kojų. Oomb apėmė nežmoniškas skausmas ir jis prarado sąmonę.

Atsibudo Oomb baltame stačiakampyje. Vietos užteko tik nedidelei lovai ir kėdei šalia jos. Nespėjus susivokti, kas ir kaip, šalia atsisėda Eldoogditas.
- Kaip jaučiatės? - klausia rimtas Eldoogditas ir nukreipia liūdną žvilgsnį į baltą stačiakampio sieną.
- Sušiktai, - sumurma Oomb ir piktai apsidairo. - Ką čia sugalvot tokioj šiknaskylėj? Sienos, povandeninis laivas.
- Man labai gaila, kad taip nutiko, - sako Eldoogditas. - Atvykau iš ateities, kad padėkočiau išgelbėto berniuko vardu. 
Oomb pakelia akis ir įdėmiai pažiūri į Eldoogditą. Tas pats jaunuolis, neseniai įlipęs pro jo kvadrato langą.
- Tu nepasenai?
- Ne, aš sugrįžau į savo kūną. Papasakoti, kad tas berniukas išaugo protingu vyru. Jis sukūrė specialią technologiją, leidžiančią susisiekti su kitomis planetomis. Mes susitikome su tokios keistos planetos Žemės gyventojais. Ech, jie taip panašūs į mus. Bendravimas buvo nepaprastai vaisingas. Tiek Ivroke, tiek Žemėje įsivyravo taika. Įsivaizduojat, jokių karinių konfliktų! Jūsų gyvenimas, išgelbėjus berniuką, yra nepaprastai prasmingas. Negana to berniukas nenurimo tol, kol neatrado, kaip keliauti tuneliais atgal. Jis norėjo jums padėkoti. - Eldoogdito veide pasirodo akinanti šypsena.
- O kodėl jis to nepadaro pats? - suraukia antakius Oomb.
- Porą dienų jis negalėtų ateiti, o po to... - Eldoogditas nebesišypso. 
Du vyrai minutei nutyla.
- Klausyk, jei aš jau mirsiu, - pirmas prabyla Oomb, - gal galiu ir aš nukeliauti atgal ir dar kartą pamatyti tą berniuką?

Ir Oomb, išlipęs iš oromobilio, pagalvojo „buvęs mano kvadratas“. Jis paspaudė NVD* ir oromobilis pyptelėjo. Oomb apsidairė aplink ieškodamas lifto pakilt į dvidešimt devintą kvadratą. Jo žvilgsnis užkliuvo už nedidelio vaikio, laižančio ledus. Oomb įsispoksojo į vaikį. Paspoksojęs kelias sekundes Oomb nesidairydamas nubėga. Jis skubiai pypteli NVD*, įlipa į oromobilį ir pakyla į orą. Pro šalį praskieja meteoritas. „Sujungt su Eldoogditu“, sušnabžda.
- Aš persigalvojau, - pasako du žodžius ir priduria, - atjungt ryšį.

Oomb metė palydovo darbą. Jis įsidarbino viename Cly restorane ir susilaukdavo daug mažiau padėkų nei dirbdamas palydovu. Po metų vedė ir susilaukė dviejų vaikų. Jiems gimtadienių proga paslaptingai linkėdavo „laimingų tunelių“. Oomb kvadrate visuomet buvo bent keturios katės.

Jei Oomb būtų pasirinkęs kitaip, du tūkstančiais tryliktais metais vasario mėnesį Žemėje būtų nutikę daug neįtikėtinų dalykų. Tačiau tais metais tą mėnesį Žemėje tiesiog nukrito keli meteoritai. Visai kaip Ivroke. 

*nesuvokiamai valdomas divaisas, Ivroke tuo laiku jį turėjo visi.
2013-03-11 00:16
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 12 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-01 05:47
Passchendaele
5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2015-09-02 09:18
forehater
Buvo gan juokinga vietomis. Visumoj gerai, tik kvadratai užkliuvo. Kaip ir supratau, kas vizualiai buvo norėta pasakyti, bet gal reikėjo daugiau aprašyt. Gal praleidau kokią detalę, bet atrodo, jog visa kita savo vietoje. Įdomu, kodėl Oomph apsisprendė neišgelbėti vaiko. Galbūt dėl to, jog žinojo, kokia bus ateitis. Čia jau vieta interpretacijai. Man kilo įvairiausių idėjų. Kaip ten bebūtų, su vardais tai trollini juodai. Bet jie tekstą gerokai pagyvina, nes kaskart mintyse ištardamas veikėjų vardus nusišypsai. Šis smagus toks kūrinys - lengvas ir paprastas, bet su įdomia idėja. Manau, idėja yra numero uno, o po to jau seka visokie pavykę/nepavykę bandymai suteikti jai formą. Formą visuomet galima išgryninti, o idėjos lieka universalios. Sėkmės ir gal netingėk įkelt dažniau, ką? Ar tu nesergi grafomanija?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-12-01 21:48
kondensofkė
hah, paskaičiau komentarus. noriu praantrint exmortis, ir kontra-paantrint visiems kitiems daugiau mažiau - nėra čia niekas painu? egocentriškumas ftw. laikų kaita zb, ypač tinka kai kalbama apie laiko tunelius, bet ir šiaip pati iš savęs pagyvina belekokį tekstą.. aš jau matau jus skaitančius the sound and the fury :D forever lost
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-12-01 21:42
kondensofkė
Ir tai, kad galbūt kažkas mintyse bandė suskaičiuoti, kokia gi tikimybė, kad tokia planeta egzistuoja – nenuginčijamas įrodymas, kad tokia planeta ramiai sau sukosi aplink kažkokią žvaigždę. >> po šito sakinio aš sėdėjau ir geras, bet rimtai geras 10 sec juokiausi tokiu kimiu daug gyvenime mačiusio žmogaus balsu, kad, kaip dievą myliu, jau dabar aš tau 5 duodu :)) bet no worries, skaitom toliau.

jaučiu tikriausiai labiausiai primeną kokį nors šeklį, ar rr martiną (kas skaitė ne tik GOT seriją mane supras) bet then again, man skaitant (buvo labai smagu) ir priminė kažką, ką parašytų nenuobodus kobo abė (nes kobo abė man nuobodus) ar murakamis. ploju - kaip sakydavo vienas rašyko mylimas veikėjas - rankom-pėdom!
pabaiga gal šiek tiek nuspėjama, bet vis tiek džiuginanti :)
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-05-17 21:56
zombikis
Paskaičius komentarus, susidaro įspūdis, kad  kai lirie žmonės neabejotinai yra Hugo, Nebula, Strannik ir Bronzinės sraigės premijų laureatai. Va, jeigu šie fantastai galėtų pasigirti galintys pagarsinti Lietuvą,išleidę pasaulinio lygio kūrinius (ne tik lietuvių kalba), tuomet manyčiu, kad tikrai verta priimti tiesiai į širdį visą tą kritiką.
O šis kūrinys įdomus, gyvas ir įstabus. Geras ir įtikinęs darbas. Literatūra iš tiesų - ne matematika ir ne fizikos veikalas, kuriame viskas turi būti tam tikrose nejudinamose vietose.
Atsiprašau, jei ką stipriai įžeidžiau. 
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-05-17 17:57
Exmortis
pasakysiu trumpai - zajabys. Pagaliau po 2 valandų radau šitoj šūdo duobėj gerą tekstą.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-04-04 17:36
Haldir
Labai fainai :)
Vietomis gal kiek per daug painu, bet iš esmės viskas aišku ir gražu. Ir stilius geras ^^ 5
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-28 07:18
Damastas
Ten kur esamasis, turbut, vis pastraipa vertejo juo ir pradeti.
..isrado specialia technologija.. - "specialia" mesciau lauk, nes atrodo butent taip, lyg autorius pats nezinotu apie ka raso, zodziu skamba nekompetetingai.
I pabaiga ne iki galo aisku kas nutinka pagr.veikejui isgelbejus vaika, o veliau kas nutinka jam persigalvojus. Keturios kates bute-kvadrate turbut simbolizuoja, kad jis visdelto pasirinko amzinaji gyvenima, arba nebesupratau kaciu vaidmens?

P.s. Skaitomas ir visai neblogas tekstas.

Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-25 14:35
laloona
hey, štai ir sulaukiau tavo naujo darbo. labai patiko! nepasakyčiau, kad tekstas "apkarpytas", bet vis dėlto norėtųsi šito gėrio daugiau :) privertė pagalvoti. kaip visada - balansuoji tarp fantastikos ir filosofijos. vienu žodžiu, iš manęs piatakas :)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-25 13:18
ieva3003
Esamuoju laiku rašiau, kai pačioje istorijoje "sutrinka laikas". Jau rašydama galvojau, kad kiek vaikiška ir nesuprantama, bet negalėjau susilaikyt tuo nepažaidus.

Komentarai yra gėris.
Mintyse porą kartų perrašiau savo kūrinuką.
Porą pastabų įsidėjau į omenį ir dabar ten turėsiu.
 
Ačiū.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-22 11:54
Fake_writer
"- Na, gal yra noro dar pagalvoti?"

Pakartosiu Aurimazo "WTF?". Iš kur tokia sumauta sakinių struktūra? Anksčiau tikrai pas tave to nesu pastebėjąs, o dabar atrodo, kad kitas žmogus rašė...

Kūrinio mintis patiko, išpildymas- ne.

Sakiau atsukt laikrodį atgal :)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-13 04:09
Mylista sutinka su viskuo
Linksma, gyva, nors kiek per daug supainiota istorija. Žaviuosi autorės fantazija ir pajėgumu inovacijoms. Jaučiasi kūrybiškumas, tekstas išlaiko dėmesį, nors ir sunku suprasti, kas ten, po Ooombais, darosi.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-12 12:22
Meškiukas
Nu bet pabaiga tai tikrai tokia "balti briedžiai laukuose". Pradžia - liuks, šauni, įdomi, smagiai skaitosi, skaitytojui žada neblogą skaitalą, tik kad palengva viskas labai jau surimtėja, o paskutiniais sakiniais vėl grįžti prie "smagaus šyzovo pasakojimo". Man būt labiau patikę nuo pat pradžių naudotas stilius.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-12 11:16
Lengvai
Na, apart to, kad nesupratau, kam reikėjo kaitalioti laikus (toj pastraipoj, kur Oomb atsibunda), visa kita čiki briki. Na gerai, ne visai taip=] Dar noriu paburbėti, kad kūrinukas pernelyg trumpas, norisi daugiau sužinoti apie pasaulį ir Oomb praeitį, apie Ivroko planetą ir panašiai. Dabar aplanko toks jausmas, kad kūrinys liko apkarpytas - cakt cakt ir kažko trūksta.

Todėl 4
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-11 13:23
Svoloč
Įdomiai.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-11 09:00
Aurimaz
WTF?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą