Rašyk
Eilės (75174)
Fantastika (2211)
Esė (1516)
Proza (10615)
Vaikams (2533)
Slam (50)
English (1159)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 25 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook TwitterJei doro prieškario laikų žmogaus būtų įmanoma paklausti, ar moralu garbę ir orumą vertinti pinigais, jis, manau, nustebtų. Bet taip yra šiandienos Lietuvoje. Labai dažnai valdininkai, neturėdami net paprasčiausio supratimo, ką šios dvi minėtos sąvokos – garbė ir orumas – reiškia, nes yra praradę gilumines savo doro elgesio šaknis, puolasi jų ginti, kad gautų pinigų. Taip taip, pinigų, nes gina tik sąvokas, o ne tikrąją garbę ir orumą, kuri dar vadinama vienu žodžiu savigarba. Savigarbos ir ginti, ir įvertinti pinigais nereikia, nes tai žmogaus doro gyvenimo išraiška, o jei gyvenimas nedoras, sąvokas imamasi ginti, ir doru siekiama išlikti nenatūraliai – dirbtinai. Dažniausiai ją gina visokiausi nevykėliai ar netikėliai siekdami pasipelnyti, kai tam atsiranda palankios sąlygos.

Labai dažnai ginama tai, kas seniai yra vienokiu ar kitokiu būdu prarasta, o gal net neturėta – nebuvo ugdyta šeimoje, tačiau Lietuvos valstybė, kurią sudaro jos piliečiai, už tai turi sumokėti gana nemenkus pinigus. Galima paduoti į teismą už kokiu nors būdu padarytą žalą, bet ne už orumo pažeidimą. Jei galima orumą pažeisti, tada ko jis vertas, ir kodėl mes visi, valstybės piliečiai ir kartu mokesčių mokėtojai, turime už jį primokėti kokiam nors prasikaltusiam valdininkui. Vadinasi, mūsų valstybėje kriminalizuota dar ir garbė bei orumas – savigarba. Vadinasi, ją galima nusipirkti, padavus į teismą, nes iš anksto žinoma, kad už tai sumokės visa Lietuva. Taip nutrinama riba tarp melo ir tiesos, tarp garbingumo ir niekšybės, taip reketuojama Lietuvos valstybė, o iš esmės – mes visi, nes dažniausiai teisingumo ieško visokie apsimetėliai garbingais ir padoriais, suvokę, kad iš to galima pasipelnyti. Kodėl turime mokėti už kažkieno prarastą garbę? Kodėl žmogus, dažniausiai praradęs bet kokią savigarbą, reikalauja ją jam priteisti, lyg ji būtų iš jo pavogta ar atimta. Savigarbą pirmiausia reikia turėti, tada nereikės jos dirbtinai ieškoti teismuose.

Dar yra viena nemenka bėda – etika. Tokia problema yra dirbtinai sureikšminama ir tada už etikos ima slėptis visokiausi nevykėliai, kurie įsižeidžia dėl tiesiai ir taikliai juos apibūdinusių sąvokų, kurias jie priima kaip šmeižtą, dirbtinai visa tai sureikšminę, nors iš tiesų būna pataikyta į tikslą ir tai stipriai žeidžia asmens ego. Tokiems atrodo, kad kieno nors aštresnė frazė pažeidžia jų garbę ir orumą ir savo „kritikus“ jie ima drausminti etikos laikymusi ar net teismais. Tai munduro, ant kurio nenorima turėti nė krislelio, švarinimo pavyzdžiai. Tokia laikysena kuria nenormalią dirbtinę padėtį, kurioje daugelis žmonių nebegali jaustis laisvi. Tai primena Viduramžius, kai buvo neetiška pienuotą stiklinę pavadinti pienuota: reikėjo tai situacijai sugalvoti „etišką“ apibūdinimą. Kuriamas dirbtinis ne tik etikos, bet ir garbės bei orumo suvokimas. Lygiai kaip ir Viduramžiais. O kodėl nepareikalavus pinigų iš tokio, kuris aštriau ką nors pasakė, jei tam susidarė tinkamos aplinkybės?! Taip išsivysto ne tik susireikšminimas, iki begalybės virš visų iškeliant savąjį ego, bet ir atsiranda piktnaudžiavimas garbe ir orumu iki nenormalios demagogijos turint sąlygas ją įgyvendinti iki pergalingos pabaigos.

Kažin ar pasaulyje yra kita tokia valstybė, kurioje būtų galima laimėjus teismą gauti pinigų už garbę ir orumą?!
2012-07-19 13:56
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 6 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2016-04-19 21:35
Čia ne Aš
Pritariu autorei, galvoju beveik kaip ji, gal ne taip giliai sugebu išmąstyti.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2014-09-21 09:31
Emvilkee
5
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-07-20 13:56
wentytwenty1
ir man patiko kaip autorė samprotauja 5
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-07-20 13:30
gunta
beje, tie trys vienetai, net šūdo neverti. (gi šūdas  yra trąša, liaudyje pasakyta "be šūdo, nebus grūdo." tai tie trys vienetai, net šūdo neverti.) bet jūs tik nesiskaudinkite, čia jau mutantai vertina; žinote, vakar buvo kūrinys, tuščia vieta - baltas lapas, tikrąja to žodžio prasme - o kategorija - eilės. vertinimai, kažkiek ten ar keturios ar trys su puse žvaigždikės; tai sakau, tie vertinimai dėmesio neverti. rašykite. jūs gražiai vyniojate ir išvyniojate žodis po žodžio ištisus sakinius; smagu skaityti.)) žmonės skirtingi, mąsto skirtingai, įdomį jūsų planeta, jei kiekvienas žmogus pasaulis savyje, kai kalba (kalbėjo) Mačernis viename eilėraščių, tai jūsų planeta įdomi.))
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-07-20 13:16
gunta
P.S.
tikrai nemanau, kad žmonės dabar yra dvasingesni nei žmonės po karo, ar prieškaryje...

man patinka kaip jūs dėstote mintis - smagiai skaitau ir žaviuosi. Tikrai; nežiovauju. galite rašyti ir neįdomius dalykus o skaitai ir nežiovauji; sklandumas, o gražumas. Būkit kokia esate, ir gyvenkite daug ir pažindama vis naujo ir naujo, nors Šviesa visada ta pati.

šiais laikais būdingas žmonėms emocinis bukumas, ir labai; žiaurumas, lėkštumas - toks laikas. bet visi visais laikais nori būti reikalingi, mylimi, džiaugtis gyvenimu, o formuojasi laike tokiais koksai laikas. kada prisikvėpuoji negero nešvaraus oro, atsigeri kolos ir užkandi traškučių, nelabai kokia savijauta... Bet niekas negrįš į prieškarį, neįmanoma, oras gi užterštas, ir produktai modifikuoti jau - evoliucija vyksta, žmogus mutuoja;
man gražu skaityti kaip jūs samprotaujate, ir žavu, kaip puikiai jūs formuluojate mintis.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-07-19 19:42
_ ho ho ho ir olimpiada _
nors apie pienuotą stiklinę patiko. pradžia, viską gadina taip, kad net nesinori skaityti toliau, dėl jau minėto naivumo maironiškai idealizuojant praeitį.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-07-19 19:40
_ ho ho ho ir olimpiada _
naivu ir tiek. išbriskime iš naivumo liūno ir pamatysime naujus iššūkius, problemos turės kitą veidą, jos nesidangstys laiko šydais. nejau jūsų žvilgsnis siekis tik prieškarį — beje, manau net tiek nesiekia..
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-07-19 18:30
gunta
bažnyčioje (ne būtinai Lietuvoje) yra ar nėra indulgencijos? Kokia jų funkcija?.. Man tai indulgencijų buvimas - nu juokingas reiškinys. Gal gali nusipirkti vietą į rojų?.. Kaip Dievas, ar jis žmogus?..

jei jums nukirto ranką, jūs jos neturite, jūs patiriate didelį fizinio kūno nuostolį, o jei yra pastoviai žeminamas jūsų orumas, jūs patyrėte dvasinio kūno - psichologinį nuostolį. Ir reziumė, visos ligos - nuo nervų. Juk vaistai pinigus kainuoja, ne?.. o ir remontuotas daiktas vaistais, nu nėr kaip naujas.

Pinigų sumokėjimas už žmogaus išniekinimą, jo orumo žeminimą, yra šiokia tokia kompensacija žmogui, jis gali atstatyti savo psichinę pusiausvyrą. Bėda ne tame, bėda kitkame; Teisingumas yra perkamas, štai kur visa bėda; Bet bažnyčioje indulgencijos irgi figūruoja.

juk mes esame  (grubiai tariant) sudaryti iš trijų kūnų (fizinio, emocinio, intelektualinio), už pinigus gali nusipirkti pavyzdžiui gerą knygą, ar pailsėti Sibire, pakeisti  aplinką, susigražinti pusiausvyrą už tau padarytą skriaudą.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (2)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą