Rašyk
Eilės (78094)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 11 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Galima rašyti vaikams, tačiau nereikia vaikiškai elgtis

2008-05-07
Galima rašyti vaikams, tačiau nereikia vaikiškai elgtis

Balandžio 2 – ąją, švenčiant Tarptautinę vaikų knygos dieną, skirtą Hanso Christiano Anderseno gimimo metams paminėti, Valstybiniame dramos teatre pagerbti vaikiškų knygų kūrėjai. Mažieji teatre turėjo progos pasižiūrėti Evaldo Jaro režisuotą spektaklį pagal Astridos Lindgren kūrinį „Pepė Ilgakojinė“, taip pat susitikti bei pasveikinti mylimiausius vaikiškų knygų autorius, kuriems tądien buvo gausiai dalijamos premijos.

Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtomis garbingiausiomis Vaikų literatūros premijomis šiemet apdovanotos rašytojos Ramutė Skučaitė ir Gintarė Adomaitytė. Rašytojai Ramutei Skučaitei premija buvo skirta už poeziją vaikams, o rašytojai Gintarei Adomaitytei – už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą.

„Ačiū, jaučiuosi gana šlykščiai, – paklausta, kaip jaučiasi gavusi premiją, „Nemunui“ sakė G. Adomaitytė. – Teko konkuruoti su vienu man labai mielu žmogum – Roma Kišūnaite, kuri yra tiek padirbėjusi mano labui, tiek man visko patiekusi ir pateikusi – bibliografinių sąrašų, ištraukų, knygų... Jeigu nebūčiau su ja konkuravusi, būčiau labai patenkinta, laiminga ir galvos sau nesukčiau, o dabar... Tiesą sakant, ji labiau nusipelnė šios premijos negu aš. Nuoširdžiai linkiu, kad ji ją gautų kitais metais. Aš net norėjau nubėgti ir atsiimti savo kandidatūrą, bet leidykloje pasakė, kad tai būtų labai paaugliška. Sakė, galima rašyti vaikams, tačiau nereikia vaikiškai elgtis...“ Rašytoja taip pat mano, kad šiais laikais vaikų literatūrai dėmesio skiriama tikrai daugiau, nors panašios premijos egzistuoja jau kelerius metus. „Anksčiau buvo manoma, kad vaikams rašo tie, kurie nemoka rašyti, kad vaikų literatūra – paribiai, pakraščiai... Būdavo sunku ką nors išspausdinti net „Literatūroje ir mene“. Dabar į mus žvelgiama kur kas rimčiau – visi kalbina, prašo atsiųsti recenzijų, apžvalgų... Taigi laikai pasikeitė. Kęstutis Urba dirbo dirbo ir pagaliau padarė, ką norėjo“, – džiaugėsi rašytoja, tačiau neslėpė susirūpinimo dėl to, kad padidėjęs dėmesys gali duoti ir atvirkščią efektą – pritraukti į šią sritį autorių, kurie nepajėgūs kurti kokybiškos literatūros.

Tądien išdalyta ir daugiau premijų. Geriausia metų knyga vaikams ir paaugliams išrinkta Gendručio Morkūno „Grįžimo istorija“. Už vaikų literatūros tyrinėjimus pagerbta Vytauto Didžiojo universiteto doc. Gražina Skabeikytė – Kazlauskienė, išleidusi knygą „Mitas – tautosaka – vaikų literatūra“. Metų debiutu tapo Urtė Uliūnė už knygą „Miegančios boružės“, kurią išleido būdama vos šešiolikos.

Vaikiškas knygas sunku įsivaizduoti be iliustracijų, todėl nenuostabu, jog net dvi nominacijos skirtos geriausiems knygų iliustracijų autoriams. Už meniškiausias nespalvotas iliustracijas Marijos Molickos knygoje „Terapinės pasakos“ apdovanota dailininkė Jurga Šarmavičiūtė. Gražiausia metų knyga dailės specialistų komisija išrinko Vytauto V. Landsbergio „Briedį Eugenijų“, kurio iliustracijas sukūrė Vaidas Žvirblys.

Tarptautinę vaikų knygos dieną įvertinti ir du geriausi metų vertėjai. Reikšmingiausio ir gražiausio vertimo paaugliams kategorijoje laimėjo Adomas Druktenis, išvertęs Johannos Spyri knygą „Heida“. Vertimo vaikams kategorijoje – Raimonda Jonkutė, gražiausiai išvertusi Ulfo Starko knygą „Murkšlinas ir Turkšlinas“.

Vaikų literatūros premija įsteigta 2004 metais. Jos laureatais yra tapę rašytojai Martynas Vainilaitis, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, literatūrologai Kęstutis Urba, Vincas Auryla, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Aldona Šiaulienė. Šia premija siekiama skatinti Lietuvos rašytojus kurti knygas vaikams, įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.



Andrius Jakučiūnas
 

Rašytojai

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą