Rugsėjo 19-21 d. Vilniuje dainuojamosios poezijos atlikėjai iš Lietuvos, Švedijos, Farerų salų, Norvegijos ir Prancūzijos susirinks į pirmąjį tarptautinį festivalį "Tai - aš". Lietuvai atstovaus Vytautas Kernagis, Virgis Stakėnas, Gediminas Storpirštis, Kostas Smoriginas, Olegas Ditkovskis, Aidas Giniotis, grupė "Upė" su Vaidu Makseliu, Giedrius Surplys ir Laimis Vilkončius.
Pasak festivalio meno vadovo Gedimino Storpirščio, sužavėti autorinės dainos gerbėjus turėtų ir svečiai iš užsienio: Stanley`s Samuelsenas iš Farerų salų, Hansas Ericssonas iš Švedijos, norvegai Vidaras Larsenas ir Oistenas Rianas ir kiti.
H.Ericssoną švedai pažįsta kaip baladžių atlikėją. Jis pats rašo tekstus ir yra puikus kompozitorius. S.Samuelsenas - trubadūras iš Farerų salų. Muzikinę karjerą pradėjo grodamas Farerų salų orkestre. Vėliau išvyko į Daniją, kur išgarsėjo dainuodamas "Nemirtingajame duete". Jis kuria muziką pagal Farerų poeziją. 1992 m. S.Samuelsenui suteikta Danijos kultūros premija.
S.V.Larsenas, be dainuojamosios poezijos, atlieka kitų žanrų muziką: džiazą, roką, šokių muziką. Tačiau jį Norvegijoje išpopuliarino dainuojamoji poezija. Dažnai groja kartu su kraštiečiu O.Rianu (klasikinė gitara).
Festivalis "Tai - aš" prasidės diskusija apie atgimstančią bardų muziką, jos metamorfozes ir vietą šiandien. Žiūrovų laukia bendri bardų koncertai Vilniaus aikštėse ir soliniai užsieniečių bei lietuvių bardų pasirodymai Vilniaus mokytojų namuose. Bus surengtas koncertas vaikams.
Tiek pradedantieji bardai, tiek dainuojamosios poezijos atlikėjai, mylimi savo miesteliuose, bet dar nepažįstami didžiosiose scenose, kviečiami kreiptis į festivalio "Tai - aš" rengėjus ar atvažiuoti į Vilnių nusiteikus pabūti ne tik žiūrovu, bet ir atlikėju. Jiems skirti "Naktinėjimai prie žvakių" Vilniaus mokytojų namuose.
"Kas yra dainuojamoji poezija? Koks šiuolaikinis bardas? Kuo dainuojamosios poezijos žanras, įvairiai įvardijimas, skiriasi nuo kitų muzikos žanrų? Tikime, jog šis festivalis atsakys į šiuos klausimus, - sako Vilniaus mokytojų namų renginių organizatorius Juozas Žitkauskas. - Festivalis rengiamas tam, kad dainuojamąją poeziją įprasmintų, padėtų sudėlioti akcentus. Lietuvoje - dainuojamosios poezijos renesansas".
"Kai muzika papildo tekstą ir tekstas papildo muziką", - taip dažniausiai apibūdinama dainuojamoji poezija, ypač populiari buvusi aštuntojo dešimtmečio pradžioje. Pasak muzikologo Laimio Vilkončiaus, griuvus "geležinei uždangai", kai Lietuvoje vėl buvo galima kalbėti tiesiai ir tradiciškai, kurį laiką šis žanras užleido pozicijas kitokiai muzikai, tačiau dainos, kuriose harmoningai liejasi muzika ir tekstas, vėl užkariauja scenas.
Dainuojamosios poezijos festivalio rengėjų informacija