Rašyk
Eilės (77630)
Fantastika (2271)
Esė (1539)
Proza (10841)
Vaikams (2659)
Slam (66)
English (1202)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 3 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Aido Marčėno ir Gintaro Grajausko pokalbis

2005-02-22
Šiųmetinėje knygų mugėje du poetai, pasak Viktorijos Daujotytės, rašantys gerą ir labai gerą poeziją, kartu pristatė naujausias poezijos knygas. Gintaras Grajauskas pasirodė su knyga Naujausių laikų istorija. Vadovėlis pradedantiesiems. Prieš pat mugę išleista ir naujausia Aido Marčėno knyga – Pasauliai.

G. Grajausko siūlymu, poetai surengė renga sesiją. Renga – Japonijoje populiarus eilėraščių skaitymas tam tikromis temomis. Paprastai poetai skaito ratu, tarsi atsiliepdami į vienas kito poeziją. Per renga sesijas netgi būdavo sustabdomi karai.

Taigi vakaras prasidėjo renga, kuriai buvo pasiūlytos dvi temos: „Pasaulių istorijos, istorijų pasauliai“ (A. Marčėnas). G. Grajausko leitmotyvas kilo iš jo poezijos: „Saugau savo akis / nieko nematau“.

Po poetų pasirodymo prabilo ir vertintojai – susitikimo vedėjas kritikas Valentinas Sventickas ir literatūrologė V. Daujotytė. V. Sventickas teigė, kad apie poetų kūrybą negalima sakyti „nieko nematau“, nes jų eilėraščiai paremti siužetų nuotrupomis, įvykiais, atsitikimais. V. Daujotytė suabejojo, ar A. Marčėnui vertėjo rinktis sudėtingą formą – rašyti sonetų vainiką (jis sudaro paskutinę knygos dalį), kad papasakotų apie gyvenimą. Juolab kad šalia prireikė ir poeto paaiškinimų. V. Sventickas sakė, kad šitaip buvo pasirinkta dviejų kalbėjimų sintezė, kad komentarų galėjo ir nebūti, tačiau toks yra autoriaus sumanymas. Komentarai – tarsi atskiras prozos kūrinys, išlaikantis santykį su sonetų vainiku.

Kaip teigė V. Daujotytė, šių poetų jungtis – nauja ir įdomi, nors jie ir skirtingi. Bendra tema – pasauliai ir vadovėliai, bendra problema – kaip galima pasaulį apimti vadovėliais. Literatūrologė teigė, kad A. Marčėnas suproblemina poezijos temą, nes poezijos rašymas aukštuoju stiliumi jau nebeįmanomas, taigi poetas reaguoja į pasikeitusią situaciją, ir šitaip poezija gauna naujų impulsų.

Pasak V. Daujotytės, susiduriame su gerais poetais, esančiais mūsų kultūros centre. Jie turi teisę dalyvauti renga skaitymuose, nes jų metu gali skambėti tik gera poezija. Poetai atstovauja naujai kartai, kuria savo stilistinius žaidimus, naujas taisykles ir čia pat jas išbando. Kritikai pažymėjo, kad abiejose knygose žaidžiama su žmogiška netobulybe, tačiau šis netobulumas parodomas per vidinį poezijos tobulumą.

V. Sventickas, baigdamas kritikų kalbas, teigė, kad šie poetai gali dalyvauti bet kuriame literatūriniame forume ir jį laimėti.

Renginį toliau tęsė renga – poetų pasikalbėjimas, klausytojų pakalbinimas...


Audronė Punytė
 

Rašytojai

Knygos

Žmogaus žvaigždė
Aidas Marčėnas, Šarūnas Leonavičius
 
Pasauliai
Aidas Marčėnas
 
Erezija
Gintaras Grajauskas
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2006-11-28 12:45
shiogas
turėjo būti smagu
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-25 22:56
Džigis krabas Nelė gyvybės gyslos turėtoja
ir aš ten buvau...alų midų gėriau;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-23 07:53
justickis
Turėjo būti nerealiai smagu. Džiaugiuosi dėl poetų, juos abu labai gerbiu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-22 07:31
Majestas1
galima ir rasykuose renga padaryti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą