Rašyk
Eilės (70338)
Fantastika (2137)
Esė (1677)
Proza (10186)
Vaikams (2405)
Slam (55)
English (1073)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 23 (5)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Apie kūrinio originalumą ir ne
2018-04-20 12:01

Nieks su pykstančiais dėl galimos vagystės ir nesiginčija, dėl to, kad apelsinas, antis, Godo, vilkas ar Šiaurė pasikartoja. Bet to neužtenka teiginiui, kad tai kūrinio plagiatas.

Kol neįrodyta teisme, negalit svaidytis pareiškimais-kaltinimais pernelyg drąsiai. Tai gali būti tik Jūsų asmeninė nuomonė, suabejojimas, dėmesio atkreipimas, pastebėjimas, bet ne kategoriškas teiginys, apkalbos ir šmeižimas.
Jeigu imat aiškinti kitiems, kad tas ar anas yra vagis – galit patys atsidurti teisme jau kaip atsakovai Dėl garbės ir orumo gynimo.

Lietuvoje autorių teisės ginamos remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu. Galite pradėti nuo 77 straipsnio – Teisių gynimo būdai

Jeigu norisi objektyviai suprasti, ar yra pagrindo teigti, kad kitas nuplagijavo kūrinį, ar tokio pagrindo nėra, galit savarankiškai susirasti teismo ekspertus toje srityje, nes teismas būtent į juos kreiptųsi.
Ekspertas padarytų analizę. Sumokėtumėt už jo laiką, konsultaciją ir praplėstumėt akiratį savo.

Visai kas kita yra, kai paimi svetimą kūrinį ir pateikti kaip savo, pasirašyti savo vardu. Toks veiksmas negalimas, baudžiamas. Tai Baudžiamojo kodekso 191 straipsnis Autorystės pasisavinimas:
1. Tas, kas savo vardu išleido arba viešai paskelbė svetimą literatūros <...> arba jo dalį, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. <...>

 
Štai teisme nagrinėtas atvejis, kai žmogui atrodė, kad jo kūrinys vogtas, kad pagal jį sukurtas filmas. Autorius gynė savo kūrinį, bylą pralaimėjo ir tai jam kainavo ne mažiau kaip 900 eurų vien žyminio mokesčio.  Papildomai turbūt dar mokėjo ir advokatui. Rekomenduoju paskaityti. Pamatysit, kaip teismai dirba tokiais klausimais. Plius tikrai įdomi medžiaga. Ji nėra labai moksliška ar sausa. Gal net įkvėps kūrybai. Gal net šyptelsite vietomis.

Taip, situacija čia kitokia, nes lyginami būtų ne literatūros kūrinys su filmu, bet du literatūros kūriniai. Visgi ir tokius atveju daroma viso teksto analizė, o ne išrankiojami pavieniai žodžiai.
Kūrinių stilius, braižas, mintis, idėja. Tas pats žodis kitame kūrinyje gauna visai kitas prasmes ir niekaip negalima tik pagal jį teigti, kad kopija.
Žodžių Jūs savintis negalite. Jie Jums nepriklauso nei vienam.

Teismuose dažniausiai nagrinėjami mokslinių darbų plagijavimo atvejai. Literatūrinės vagystės kol kas teismuose retos. Galbūt Jūs savo pareiškimais papildysite teismų praktiką. 
Dar va čia pažiūrėkite:
Everything is a Remix Remastered
Creativity is a remix 


Na ir nuo savęs pridurkite. 

Blogas komentaras Rodyti?
2018-10-07 15:50
Nuar
Čia ne rs. Kad plagiavimas yra nediskutuotina norma prašome pateikti konkrečiais įrodymais. :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-10-06 21:33
at the spirit moves
rs plagiavimas yra nediskutuojama norma, o čia kažkas dar bando kalbėti apie kažką.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-10-01 19:23
Nuar
cut-up sudėtinga technika ir veikiau prieinama ne naujokui, o įgudusiam autoriui, kuris sugeba ne mėgdžioti, bet rašyti originalius tekstus. Karpyti gali bet kas, bet iš iškarpų sudėlioti naują kūrinį su nauja potekste ir visiškai kitokiomis idėjomis gali ne kiekvienas. Mažiau patyrusiam geriau "žaisti" su "fanfikais".
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-10-01 19:20
Nuar
rudenėjam, o kur parašyta pagal taisykles, kad kopetėlės turi autorines teises čia prižiūrėti ir prisiimti atsakomybę už tai, kad autoriai piktnaudžiauja galimybėmis? Įtvirtinta atvirkštinė taisyklė - autoriai, talpinantys savo kūrinius, privalo gerbti autorines teises, jų laikytis ir jas žinoti. Administracija privalo reaguoti į kiekvieną pranešimą apie galimai paskelbtą plagiatą ir tokį atradus, ištrinti iš viešos prieigos. Tai visai kas kita. Taigi, jokių malūnų ir jokių don Kichotų čia ir būti negali.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-09-25 19:44
rudenėjam
Nugi ne teisiniai dalykai čia esą, nekovok su savo susikurtais malūnais, kažkas sakęs, kad parašyk kada nors 100 proc. kūrinuką neprifarširuotą prisikolintų žodžių idėjų. Į teismą nepaduosi, o atmosfera kaip pripersta. Arba atvirkščiai, kiek klejojo latentic, būk tai jį vos ne visa RS kopijuojanti, tai tau kaip vanduo nuvarvėjo be reakcijos.
O baigėsi kaip ? Pagaliau atsirado reakcijos blokavimų ir trynimų,  ko reikėjo nuo pat pradžių pradinių. Kai užsigavo asmeninė asmenybė.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-09-24 18:06
klimbingupthewalls
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-03 21:43
Nuar
Aš negaliu komentuoti Jūsų asmeninės nuomonės. Tai būtų neteisinga. Bet su pastoviu manęs "kuolinimu" Jūs esate labai mielas, nes primenate anime berniuką, dėl tam tikrų priežasčių tampanti mokykloje mergaitei už plaukų ir stumianti ją pastoviai į balą.:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-03 21:37
raidžių šalis
kalba eina apie tavo ne/su/si/vokimą
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-03 21:29
Nuar
Aš neskaitau komiksų. Jie man nepatinka. Aš skaitau manga. Ten daug paveiksliukų. Įdomu.:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-03 21:12
raidžių šalis
anekdotininkė
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-03 21:11
raidžių šalis
nuar net nesuprato kad kalbama ne apie sceninę kūrybą arba kiek jos ribos yra praplečiamos jei skaitai ne tik komiksus
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-03 20:05
____________
aš bet ką kas pasitaikė
vien bedievystė visatoj
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-03 19:02
Nuar
Aš sutikčiau su Ilgo brūkšnio pastebėjimu apie sceninės kūrybos ypatumus. Bet ar kas kada nors Lietuvoje matė teisinį ginčą tarp dviejų aktorių, kurių vienas teigia, kad kitas nukopijavo jo sukurtą sceninį įvaizdį. Su scenarijumi ir režisieriaus priimtais sprendiniais yra viskas paprasta. O su konkrečiu aktoriumi, kol nėra atgaminami neteisėtai jo vaidybos įrašai, jau sudėtingiau. Būtų panašu į anekdotą: naktį pusiaukelėje tarp dviejų teatrų susitinka du aktoriai. Kiekvienas rankose laiko po kanistrą su benzinu ir žiebtuvėlį. Vienas sako - einu tavo teatrą uždegti, nes tu mano vaidybą kopijuoji be mano sutikimo. Kitas sako - o aš einu tavo uždegti, nes tu tai darai be mano leidimo. O jei rimtai, ką turėtų nagrinėti teismas? Aktoriaus individualybę, asmeninių gebėjimų ir pasaulio suvokimo visumą, meninę pasaulėžiūrą? Teismo parinkti ekspertai turėtų spręsti tokius klausimus? Tada atsiranda dar vienas klausimas - o pagal tuos visus aspektus ar yra reikalingos specialios žinios? Apibendrinant, specialios žinios gali būti reikalingos tik vaidybos technikos ypatumams sulyginti. Visam kitam, jos teisės doktrinos aspektu nėra reikalingos, nes tai asmeninio vidinio vertinimo sritis. Gal kada nors ir bus tokių ginčų teisme, bet man iš karto gaila teisėjo, kuris pirmas tokią bylą nagrinės. Aukščiausiasis Teismas formuodamas teismo praktiką ant jo "visus šunis pakars". 
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-02 16:48
____________
Naratorius. Fuchs pastebėjimu, veikėjas miršta jau gerus šimtą metų – drąsioje „Panelės Džiulijos“ pratarmėje Johanas Augustas Strindbergas sakė, kad jo pjesės sielų negalima vadinti tipiškais veikėjais, jie yra visai necharakteringi, sudaryti iš „praeities ir dabarties kultūros etapų junginių, ištraukų iš knygų ir laikraščių, humanizmo skiaučių“2. B. Brechtas fundamentaliu atsiribojimo metodu ištraukė aktorių iš veikėjo kailio ir suteikė jam nepriklausomą gyvenimą scenoje. Netrukus po to prasidėjo aktoriaus, tiksliau – dramos kūrinio susitelkimo ties individualiu asmeniu, fragmentacija. Einama nuo stereotipų link archetipų, veikėjas tampa viena iš sudedamųjų spektaklio dalių, plaukiančių ta pačia srove kaip ir muzika, dekoracijos, kostiumai. Taigi šiuolaikinės pjesės užpildomos ne individualizuotais veikėjais, o kalbos sistema, įgaunančia pavidalą veikėjų, esančių kaip eilė veidrodžių, atspindinčių socialinius kodus, formas ir galimus socialinius pasirinkimus3.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-02 07:07
Nuar
Tai, apie ką šneka klimb yra visai kiti dalykai. Tarpusavio susitarimu ir iš anksto aptartomis sąlygomis vykdomas projektas, kuriame yra naudojami konkurento kūrinio motyvai, vaizdinai ar frazės yra bendro kūrybinio proceso dalis ir autorinė teisė šioje vietoje taikoma kitaip, kad ir kas būtų įstatyme parašyta. Taikymas, pasireiškiantis teismine praktika, ir įstatymo raidė gali skambėti kitaip ir tai yra natūralu praktika. Beje, nuo 2012 metų kovo mėnesio pabaigos pasikeitė normos ir atsirado draudimas be autoriaus leidimo jo kūrinio pagrindu sukurti naują jumoristinį kūrinį. Anksčiau to nebuvo. Bet, tautosakai tai negalioja, todėl "rašyke" pereitais metais skelbtas fantastinių kūrinių konkursas tautosakos pagrindu yra visiškai pagrįstas ir teisėtas. Trumpai tariant, kiekvienas atvejis yra konkretus ir jį nagrinėti reikia atskirai. Tame ir slypi teisės mokslo žavesys.:)
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas (2)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-02 01:40
raidžių šalis
tarsi kokia gudri išpažintis
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-02 01:22
klimbingupthewalls
o šiaip aš kartą viename etape pavogiau priešininko kito kūrinio frazes ir jas cituodama kabutėse, perkūriau viską savaip. ir laimėjau etapą. ir nebuvo nei minties apie plagiatus tada.
tiesiog mūšiuose buvo vertinama, jeigu pavyksta atkartoti stilių, suklaidinti publiką ir komisiją ir pan. yra kažkur ir originalas to kūrinio, bet dabar nerandu. tai tiesiog tai kas kabutėse, yra ne mano, bet sudurstyta savaip. gal taip padėtų spręsti konfliktus dėl kopijų, interpretacijų ir pan.? na jeigu sąmoningai paimta iš kito autoriaus frazė būtų tiesiog parašoma pasvirusi arba kabutėse. suprask, skaičiau, taip, naudoju, peržaidžiu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-02 01:08
klimbingupthewalls
prisiminiau tokį literatūrinį mūšį, kuriame mes net tą įstatymą vertėm kūriniu, o ir šiaip visas batlas buvo dėlionės
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-23 16:45
Nuar
Moralinė skriauda tai daugiau vidinio vertinimo kriterijus. Kūrėjas, pasiruošęs reikšti tikras pretenzijas, privalo moralinę skriaudą transformuoti į neturtinę žalą ir pats įrodyti jos ribas. Skauda daug kam, bet dėl ko skauda, reikia žinoti, kaip tai pateikti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-23 10:07
RhouLand
kūrėjo požiūris į nuoskaudą, kai dubliuojama jo kūryba, interpretuojama, dauginama, naudojama bet kokiais tikslais, iš jos kitas gauna pajamas, pripažinimą.
Nuoskauda egzistuoja. Ir šiuolaikinėje visuomenėje tai pripažinta moralinė skriauda. Deja,
O bet tačiau, mano asmeninė nuomoė - jeigu negalėsi susitaikyti su tokia nuoskauda - nekurk. Arba keisk požiūrį - „paleidai į pasaulį“ - ir kūrinys tampa visų nuosavybe, jokių teisių tik įrodymas, kad esi pirmapradis, pirminis kūrėjas. Tik tiek garbės ir to turi pakakti. O jei nesugebi iš to uždirbti, išplėtoti, gauti pripažinimą - pats kaltas ir kitam netrukdyk to pasiekti iš tavo kūrybos - kas sugeba.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
1 2
[iš viso: 38]


 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą