Rašyk
Eilės (78094)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Marcel Proust

Apie:

Marcel (Valentin Louis George Eugene) Proust, prancūzų rašytojas, geriausiai žinomas dėl savo autobiografinio romano Prarasto laiko beieškant (Á la recherche du temps perdu). Šiame kūrinyje yra M. Proust vaikystės detalių, aristokratiško gyvenimo aprašymų, gandų, vaizduojamas uždaras paties rašytojo pasaulis.

Marcel Proust gimė Auteuil miestelyje netoli Paryžiaus. Jis buvo daktaro Adrien Proust ir žydės Jeanne Weil sūnus. 1882 – 1889 m. rašytojas lankė Condorcet licėjų. Vėliau jis metus tarnavo armijoje Orleane, nors jau nuo vaikystės sirgo astma. M. Proust studijavo teisę garsiajame Sorbonos universitete. Jis taip pat rašė straipsnius laikraščiams ir lankydavosi prabangiuose salonuose Paryžiaus Faubourg Saint-Germain  aristokratiškame rajone. 1895 m. vasarą jis pradėjo rašyti romaną Jean Santeuil, kurį vėliau apleido. 1896 m. pasirodė pirmosios rašytojo knygos: Dailininkų portretai (Portraits de peintres) ir Malonumai ir dienos (Les Plaisirs et les Jours). M. Proust neišleisti šio periodo tekstai (Jean Santeuil ir Contre-Sainte Beuve) buvo rasti šeštajame dešimtmetyje.

1895 – 1899 m. rašytojas pradėjo kurti autobiografinį romaną, kurio neužbaigė. 1899 m. M. Proust pradėjo versti anglų meno kritiko John Ruskin darbus, nors nelabai mokėjo anglų kalbą. Iki kol rašytojui suėjo trisdešimt penkeri metai jis gyveno snobišką gyvenimą Paryžiaus salonuose; kurį laiką dirbo teisininku.

M. Proust nuo astmos kentėjo visą savo gyvenimą. Rašytoją slaugė jo motina. Kai 1903 m. mirė jo tėvas, o 1905 m. – motina, M. Proust pasitraukė iš aktyvaus visuomeninio gyvenimo. Rašymas jam tapo vieninteliu užsiėmimu. M. Proust iki 1919 m. vienas gyveno bute, kur atsidavė rašymui ir pasinėrė į introspekciją. M. Proust buvo finansiškai nepriklausomas ir pagaliau pradėjo rašyti romaną Prarasto laiko beieškant, kuriam įtakos turėjo J. W. von Goethe ir François Chateaubriand autobiografijos. Nuo 1910 m. rašytojas daug laiko praleido savo miegamajame: dienomis miegojo, o naktimis rašė.

1912 m. rašytojas išleido pirmą kūrinio Prarasto laiko beieškant dalį (iš viso jų yra septynios). Beveik trijų tūkstančių puslapių istorija atėmė iš M. Proust jo paskutinius dešimt metų. Pirmąją knygos dalį, kurią rašytojas pavadino Svano pusėje ( Du côté de chez Swann), išleido 1913 m., už savo pinigus. Ši romano dalis nesulaukė didelio pasisekimo. Kitas garsus rašytojas E.M. Forster kritikavo visą M. Proust kūrinį: „Knyga yra chaotiška, nevykusiai sukonstruota, ji neturi ir neturės išorinės formos; ir dabar ji laikosi tik todėl, kad rimtas tarsi sulipdo ją iš vidaus“. Antroji knygos dalis buvo išleista pavėluotai dėl pirmojo pasaulinio karo; ji pasirodė tik 1919 metais. Tačiau kitos M. Proust knygos dalys išgarsino rašytojo vardą pasaulyje. Jis vis dar taisė knygos rankraštį, net gulėdamas mirties patale. M. Proust nespėjo užbaigti paskutinių knygos dalių. Rašytojas mirė 1922 m. lapkričio aštuonioliktą dieną.

Prarasto laiko beieškant neturi aiškaus ir  vientiso siužeto. Pagrindinis knygos veikėjas – Marcel. Jis nėra Marcel Proust, bet yra panašus į rašytoją. Marcel yra apatiškas veikėjas ir tik labai lėtai ima suvokti paslėptos realybės esmę. Knygos pabaigoje Marcel ruošiasi parašyti romaną, lygiai tokį pat kaip ir skaitoma knyga. Marcel vaikystės prisiminimai užklumpa jį kai jis paragauja pyrago, pamirkyto arbatoje. Prisiminimai romane užima pagrindinę vietą ir yra labai svarbūs. Pirmoji kūrinio dalis vaizduoja Marcel vaikystę Combray miestelyje. M. Proust knygoje pasakoja trijų šeimų gyvenimus: Marcel, aristokratų de Guermantes ir bohemiškos žydų Swann. Knygoje susilieja praeitis ir dabartis, realybė egzistuoja pusiau užmirštuose prisiminimuose, taip pat dalis praeitis yra jaučiama skirtingai, skirtingose situacijose.

M. Proust yra modernaus romano atstovas. M. Proust kūriniai įkvėpė daugelį rašytojų, tarp jų Virginia Woolf  ir Jame Joyce. Rašytojas mėgo ilgus sakinius; kai kurie jo sakiniai tęsdavosi per kelis puslapius. Vėliau M. Proust prisipažino, kad jis nuo pat pradžių numato visą kūrinio struktūrą ir jos laikosi.

M. Proust nesulaukė didelio literatūros kritikų dėmesio iki 1954 m. kai pasirodė jo knyga Contre Sainte-Beuve. Pats M. Proust mėgo tokius rašytojus kaip Vigny, V. Hugo, Leconte de Lisle. Jo mėgstamiausias poetas buvo Baudelaire. M. Proust neigė, kad Henri Bergson turėjo įtakos jo kūriniams, nors juos abu domino laiko ir prisiminimų temos. Garsiausia M. Proust parašytų esė yra apie G. Flaubert rašymo stilių, jo laikų vartojimą rašytojas lygino su I. Kanto revoliucija filosofijoje. Įdomu tai, kad viena M. Proust silpnybių buvo laiškų rašymas.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Sodoma ir Gomora / Marcel Proust ; iš prancūzų kalbos vertė Galina Baužytė-Čepinskienė. - Vilnius : Alma littera, 1996 (Kaunas : Spindulys). - 405 p.
Atrastas laikas / Marcel Proust ; iš prancūzų kalbos vertė Galina Baužytė-Čepinskienė. - Vilnius : Alma littera, 1997. - 285 p. [Prarasto laiko beieškant]
Kalinė / Marcel Proust ; iš prancūzų kalbos vertė Pranas Bieliauskas. - Vilnius : Alma littera, 1998. - 349 p. [Prarasto laiko beieškant]
Germantų pusė : [romanas] / Marcel Proust ; iš prancūzų kalbos vertė Birutė Gedgaudaitė. - Vilnius : Alma littera, [2004] (Vilnius : Sapnų sala). - 460 p.
Svano pusėje : romanas / Marcel Proust ; iš prancūzų kalbos vertė Aldona Merkytė. - Vilnius : Vaga, 2004 (Vilnius : Vilniaus spauda). - 465 p. [kitas leidimas - 1979 m.]


Gimė: 1871-07-10
Mirė: 1922-11-18
 


Įvykiai

  • Kviečiame į paskaitą „Lietuviškasis Marcelis Proustas“
    2019-02-05
    Vasario 13 d., trečiadienį, 18 val. maloniai kviečiame Jus į paskaitą „Lietuviškasis Marcelis Proustas“, kuri įvyks Prancūzų institute (Didžioji g. 1, Vilnius). Pačioje praėjusių metų pabaigoje „Vagos“ leidykla baigė leisti žymiausio XX a. prancūzų rašytojo Marcelio Prousto septynių tomų ciklą „Prarasto laiko beieškant“. Iki šiol jį leido dvi leidyklos – „Vaga“ ir „Alma littera“, tačiau tik dabar viena leidykla ryžosi...
     
  • Kodėl Deleuze’as šifravo Proustą? (1)


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2016-10-15 01:54
Don Simon
nuostabus rašytojas. Visi prieš skaitydami aimanuoja dėl apimties, tačiau tikrai verta perskaityt, nes knyga pilna filosofinių apmąstymų, nemažai veiksmo ir pan.
Di primo cartello
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-09-05 21:11
San Rai
Tai kai pradedi skaityti,neina sustoti.primena F.Dostojevskį,tik perskaičius palieka,malonus jausmas,mėgstamas mano rašytojas.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-07-10 20:00
Snusmumrikas
nuostabu.
telpa visi vaikysės vakarai.

ir tarp kitko - nustebino filmas - drąsus užmanymas kine įgyvendinti/vizualizuoti tokį dalyką kaip "Prarasto laiko beieškant. Svano pusėje"

http://www.imdb.com/title/tt0189142/

už s kaitom.
Įvertinkite komentarą:
Geras (3) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-07-10 15:20
kaCius
o
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-07-10 00:06
majonezas
6
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-12-28 19:07
julie
miliu
Įvertinkite komentarą:
Geras (3) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-07-10 16:29
a pčy
ką čia kalbėt dar. jis tobulas
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2006-05-21 14:20
Gaivs Ivlivs Caesar
Nuostabios knygos.
Kiek nuobodokos, bet žiauriai prasmingos
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-09-07 10:43
Somnambulas
- va: ir prustas rašykuose. pagaliau -
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą