Rašyk
Eilės (78072)
Fantastika (2284)
Esė (1538)
Proza (10868)
Vaikams (2684)
Slam (68)
English (1208)
Po polsku (340)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 24 (5)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Lidija Šimkutė

Apie:

Lidija Šimkutė, poetė, gimė 1942 metais sausio 24 d. Krakių kaime (Kretingos raj.). Vaikystę praleido Oldenburge ir kitose pabėgėlių stovyklose Vokietijoje. Į Australiją atvyko su tėvais ir vyresniu broliu 1949 m. Džilonge (Gellong) baigė pradžios mokyklą, gimnaziją ir aukštąjį mokslą. Gordon Institute of Technology (Deakin University) įgijo dietetikos specialybę. Baigė praktiką Perto (Perth) ligoninėje ir padirbėjusi dvejus metus, persikėlė į Adelaidę. 1966 metais ištekėjo (tapo Lidija Pociene), turi du vaikus.

Lietuvių kalbos žinias tobulino per neakivaizdinį Lietuvių kalbos institutą Čikagoje, 1977 ir 1987 metais lankė Vilniaus universitete lietuvių kalbos kursus.
Eilėraščius pradėjo rašyti vaikystėje, bet spaudoje pasirodė tik 1975 m. Algimanto Mackaus knygų leidykla Amerikoje išleido du poezijos rinkinius: Antrasis ilgesys (1978) ir Prisiminimų inkarai (1982). Atskiri eilėraščiai išspausdinti Amerikoje leidžiamuose žurnaluose. 1991 m. „Vagos“ leidykla Lietuvoje išleido poezijos rinkinį Vėjas ir šaknys.

Dalyvauja literatūriniuose renginiuose. Yra įtraukta į Bibliography of Australian Multicultural Writers, Ethnic Arts Directory, Cambridge International Biographical Centre leidinius: Dictionary of International Biography, Who‘s Who of Women, Who‘s Who in Australia and the Far East, Australijos lietuvių metraštį ir Lietuvių enciklopedijos papildymų tomą.

Mėgsta keliauti. Yra aplankiusi daugelį kraštų, siekdama pažinti jų kultūrą. Ilgesnes keliones pradėjo nuo Australijos ir Šiaurės Amerikos. Paskui – Pietų Amerika (Brazilija, Argentina, Urugvajus), Naujoji Zelandija, Honkongas, Kinija, Japonija, Singapūras, Filipinai, Malaizija, Turkija, Izraelis, Jordanija, Egiptas, Graikija ir jos salos, Italija, Ispanija, Portugalija, Marokas, Anglija, Airija bei dauguma kitų Europos valstybių.


Kūrybos bruožai:

Labiau nei kitom išeivijos augintinėm, Lidijai Šimkutei būdingas hermetiškumas, susikoncentravimas savyje, iš skaitytojo reikalaujantis tolygaus ar didesnio susikaupimo. Ji mėgsta kiekvieną žodį apkrauti sunkiai pakeliamo daugiaprasmiškumo našta, kalbėti užuominomis, kontrastais ir priešingybėmis. Ieškodama neištartų žodžių ar nesuvokiamų minčių ir tituliniame pirmojo rinkinio cikle tarusi: Aš noriu kad ne žodžiai,/ Bet kūnas ir akys kalbėtų, poetė tąjį savotišką tylos kompleksą ne vienu atveju perkelia ir į antrąjį savo eilėraščių rinkinį Prisiminimų inkarai. Čia tąja tyla nuolat pabrėžiamas vakarykštę meilę išsakančio ir rinkiny dominuojančio monologo vienapusiškumas: Mano tyla pasislėpė tavyje./ Nykūs žingsniai nuaidėjo tarp išdilusių namų ir gatvių./ Nublankęs žodis/ Kaustėsi krūtinėje/ Nerasdamas supratimo. // Bet tyla, tyloj, tylėjo (Dėmė).
Rūpestingai ir kantriai rinkti žodžiai Lidijos Šimkutės miniatiūrose kartais sužiba aforistiškai nusmailintu taiklumu: Nemiga persunkta pagalvė/ dvelkia neapykanta laikui, tačiau per dažnai kartu su gal sąmoningai vengiamu gražbylystės ir sentimentalumo vandeniu išspaudžiamos ir gyvastingumo sultys, eilėraštį paliekant asketiškai kaulėtą ir nepatrauklų. O vis dėlto Lidijos Šimkutės stiprybė glūdi kaip tik trumpesniuose eilėrščiuose, kuriuose, poeto Kazio Bradūno žodžiais, „spalva, nuotaika, dinamika, net filosofinė potekstė blykstelia tikros poezijos švytesiu“.


Bibliografija:

Antrasis ilgesys: [eilėraščiai]. – Chicago, 1978;

Lietuviški ex-libris – Lithuanian Bookplates. – 1980;

Prisiminimų inkarai: [eilėraščiai]. – Chicago, 1982;

Contemporary Lithuanian Bookplates. – 1989;

Vėjas ir šaknys: [eilėraščiai]. – Vilnius, 1991.Gimė: 1942-01-24
 


ĮvykiaiKnygos

Iš toli ir arti
Sigitas Birgelis, Lidija Šimkutė
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2012-01-24 16:58
snobuketuriolika
visiems atrodo, kad gali rašyti taip kaip ji. bet jei ir čia yra taip manančių, tai duokit man žinoti, ateisiu pasiskaityti.
kaip tik skaitinėju jos Thought and rock / Mintis ir uola
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-24 14:16
Plėšiko Dukra
labai patinka man jos eilėraščiai... kažkada netyčia gavau jos knygutę, taip mane sujaudino kelios jos eilės...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą