Rašyk
Eilės (78094)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 9 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Frančeskas Petrarka

Francesco Petrarca

Apie:

Frančeskas Petrarka (Francesco Petrarca), itališkojo soneto pradininkas, 1304 m. liepos 20 dieną gimė Aece, Italijoje. Iš ten jo tėvai buvo ištremti už politinę veiklą, taigi Frančeskas augo pietryčių Prancūzijoje. Nemažai laiko praleido Avinjone, studijavo Monpeljė ir Bolonijoje. Po tėvo mirties, 1326 m., grįžo į Avinjoną, kur tarnavo įvairiose klierikalinėse tarnybose, tačiau, nepaisant „sauso“ darbo pobūdžio, visą laiką domėjosi literatūra, menu, kaupė biblioteką, rinko senuosius rankraščius, nykusius katedrose, juos skelbė ir populiarino.

Petrarką galima vadinti tikrų tikriausiu renesanso žmogumi, nors jis kai kuo ir buvo ištikimas Viduramžiams: manė, jog nedera atsisakyti krikščioniškosios dorovės, gynė asketizmą – net į ilgiausias keliones išsiruošdavo pėsčiomis.

Taip Petrarka atvyko ir į Romą, amžinąjį antikos miestą. Po keleto metų nuo to laiko, kai 1338-1339 metais rašė Afriką, kuria tikėjosi pralenksiąs „vulgariąją“ Dantės Dieviškąją komediją, Romoje Petrarka skelbiamas poetų karaliumi. 1341 m. balandžio 8 dieną Kapitolijaus kalvoje „karalius“ pasako kalbą apie poezijos esmę ir paskirtį, kuri lig šiol laikoma pirmuoju Renesanso manifestu, o jos pasakymo diena – ištisos epochos pradžia.

Renesansą Petrarka skleidė ne tik žodžiais, bet ir darbais: pats buvo ne tik rašytojas, bet ir mokslininkas, mąstytojas humanistas, - galbūt bandė siekti universalaus žmogaus aukštumų? Be to, vienas pirmųjų ėmė rašyti ne tik lotynų, bet ir vulgaria bei prasčiokiška laikyta italų kalba. Paradoksalu, tačiau būtent itališkoji jo kūrybos dalis turi išliekamąją vertę, tiksliau, Canzoniere – meilės eilėraščiai Laurai.

Negalima tiksliai pasakyti, kas toji Laura buvo ir ar apskritai ji egzistavo ne vien poeto mintyse bei tekstuose. Sakoma, kad 1321 m. poetas ją sutiko Avinjone. Šiaip ar taip, Petrarka Laurai skyrė 336 meilės sonetus, kurie, net ir praėjus daugiau kaip 600 m. po poeto mirties (1374), laikomi lyrinės poezijos pradžia ir atrama net šiandienos meilės lyrikos rašytojams.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Ji spindi žavesiu slaptu...:pasaulio meilės lyrika / sudarytojas Julius Jasaitis. – Marijampolė : Ramona, 2000. – 276 p.


Gimė: 1304-07-20
Mirė: 1374-07-19
 


Įvykiai

  • 2004-11-22
    Spalio 18–25 d. vyko ketvirtoji pasaulinė italų kalbos savaitė. Lietuvoje šis renginys organizuojamas antrą kartą. Italų kalbos savaitė rengiama visame pasaulyje. Renginį remia Italijos užsienio reikalų ministerija, Kruskos akademija, Italų pasaulyje ministerija, globoja Italijos Prezidentas. Lietuvoje Pasaulinę italų kalbos savaitę organizavo Italų kultūros institutas, oficialus partneris – Vilniaus universitetas, turintis senas italų kalbos dėstymo tradicijas. Renginiai vyko Italų kultūros...
     
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-07-19 22:29
Balta Baltaitė
su tuo, kad buvo toksai :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-07-19 22:29
Balta Baltaitė
sveikinam :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą