Rašyk
Eilės (72780)
Fantastika (2185)
Esė (1501)
Proza (10274)
Vaikams (2487)
Slam (49)
English (1097)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 38 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Džekas Keruakas

Jack Kerouac

Jean-Louis Lebris de Kerouac, amerikiečių rašytojas, vadintas „Hipių tėvu“ arba „Bitnikų karaliumi“, gimė kovo 12 dieną, 1922 –aisiais, Lovelyje, Masačiusetse, prancūzų-amerikiečių šeimoje. Jo tėvai buvo kilę iš Kanados, dėl to namuose buvo kalbama prancūziškai ir anglų kalbos Keruakas pradėjo mokytis tik būdamas šešerių. Rašytojo vaikystė nebuvo lengva, jo šeima vertėsi gana sunkiai, motina dirbo fabrike, o tėvas turėjo savo spaustuvę, kurią prarado ir tuomet pasinėrė į azartinius lošimus. Keruakas turėjo vyresnę seserį bei brolį. Tačiau, 1926 metais, būdamas labai silpnos sveikatos, jo brolis Gerardas mirė.

Nuo pat mažumės Keruakas buvo labai kūrybingas, paišė komiksus, „leido“ savo laikraščius. Mokykloje jis tapo futbolo žvaigžde ir būtent sporto dėka gavo stipendiją koledže Kolumbijoje. Tačiau lūžusi koja bei nesutarimai su treneriu privertė jį palikti futbolą ir Kolumbiją ir grįžti į Lovelį. Ten jis pradėjo dirbti žurnalistu „Lowell Sun“ laikraštyje, rašė apie sportą, tačiau išdirbęs septynis mėnesius, nusprendė kad toks darbas jam netinka ir išvyko į Vašingtoną, paskui į Bostoną, kur dirbo įvairius trumpalaikius darbus statybose bei aptarnavime. Tuo metu Jungtinės Valstijos kaip tik įsivėlė į Antrąjį Pasaulinį karą ir Keruakas nusprendė prisijungti prie karinio laivyno, tačiau buvo paleistas į atsargą dėl psichologinių priežasčių.

Kartu su savo mergina, Edie Parker jis apsigyveno Niu Jorke, kur susipažino su tais žmonėmis, kurie vėliau tapo jo partneriais kelionėse po Ameriką bei jo knygų herojais, taip vadinamąja Bitnikų karta: Lucien Carr ir rašytoju Allen Ginsberg, tuometiniais Kolumbijos universiteto studentais, rašytoju Williams S.Burroughs ir Neal Cassady. Ši kompanija tapo bitnikų judėjimo centru.

1944 metais Keruakas vedė Edie Parker. Tačiau santuoka truko tik keletą mėnesių ir pora išsiskyrė 1945. Tais pačiais metais mirė Keruako tėvas ir jis pradėjo savo pirmąjį romaną, kurį išleido 1950 m. 1949 m. Keruakas pirmą kartą išvažiavo į kelionę aplink šalį. Ateinantį dešimtmetį jis dar keletą kartų pervažiavo Ameriką ir Meksiką, kartais su mašina ir kartu su Neal Cassady, o kartais stabdydamas pakeleivingas mašinas.

1950 metais Keruakas vedė antrąją savo gyvenimo moterį Joan Haverty. Pora išsiskyrė sekančiais metais, kai Joana laukėsi dukters. 1951 metais Keruakas parašė pirmąją „Kelyje“ versiją. Keletas ateinančių metų jam buvo produktyviausi. Tačiau, nors tuo metu parašė ne vieną knygą, jis vis dar tebuvo išleidęs vieną knygą.

Paskui, keletą metų Keruakas keliavo iš vieno Amerikos galo į kitą ir dirbo laikinus darbus. 1955 metais jis susidomėjo budizmu ir išvažiavo vienas medituoti į Meksiką. 1957, po ilgo atidėliojimo ir perrašymų, pagaliau buvo išleistas romanas „Kelyje“ ir Keruakas pradėjo mėgautis šlove. Knyga sulaukė milžiniško pasisekimo. Keruakas tapo bitnikų judėjimo vadovu, simboliu.

Buvo pradėtos leisti kitos jo knygos, Keruakas skaitė savo poeziją ir prozą klubuose, turėjo porą skilčių populiariuose žurnaluose. Tačiau lauktoji šlovė nebuvo jam laiminga. Keruakas kovėsi su alkoholizmu, kuris, populiarėjant vis stiprėjo. Be to, nors ir populiarios jo knygos sulaukė neigiamų kritikų atsiliepimų.

1961 metais Keruakas persikėlė į Kaliforniją ir parašė savo paskutinį romaną, pusiau autobiografinį „Big Sur“. Paskutinius savo gyvenimo metus jis gyveno su savo motina. 1966 metais jis vedė vaikystės draugę Stella Sampas. Gyvenimo pabaigoje jo šlovė krito, autorius vis giliau klimpo į alkoholizmo liūną. 1969 metais Keruakas mirė nuo vidinio kraujavimo, sukelto kepenų cirozės. Tuo metu jis buvo 47 metų amžiaus. Rašytojas palaidotas Lovelo kapinėse.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Kelyje : romanas /iš anglų k. vertė I. Balčiūnienė - Kaunas : Šviesa, 1991 - 245 p.Gimė: 1922-03-12
Mirė: 1969-10-21
 


Įvykiai

  • Utopijos, dharmos ir valkatos
    2007-10-18
    Neseniai išleistos dvi knygos, kurioms geriausia būtų buvę pasirodyti pavasarį. Per vasarą daug kas būtų jas perskaitę, o dabar ėmęsi „įgyvendinti praktiškai“ – eksperimentuoti, kurti ir veikti. Tokią literatūrą privalu „skaityti“ tiktai taip – kojomis, rankomis, raumenimis ir strėnomis! Šie du pasivėlinę pavasariniai gaivalai: LRS leidyklos išleista Aldouso Huxley „Sala“ ir „Baltų lankų“ skanėstas – Jacko Kerouaco...
     


Knygos

Kelyje
Džekas Keruakas
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2016-03-12 18:30
N2
N2
Info apie vertimus į lietuvių kalbą pasenę. Yra ir Dharmos valkatos, ir Big Sur.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-10-21 20:59
Dievas saugo vaiką
netiesa. nepanašus nė į nieką
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-02-08 03:52
Fakto Klaida
"Ji buvo aštuoniolikos metų, labai miela ir žuvusi."
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-03-12 18:47
elo
elo
šiaip nieko ypatingo. ir kuo toliau- tuo labiau neaktualesnis
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-11-25 15:27
Alchemikas iš už Neries
Panašus i Ralphą Phiennes'a
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą