Rašyk
Eilės (75837)
Fantastika (2218)
Esė (1521)
Proza (10680)
Vaikams (2571)
Slam (50)
English (1166)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 9 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Charles Dickens

Apie:

Rašytojas Čarlzas Dikensas (Charles Dickens) gimė 1812 m. vasario 7 d. Anglijoje. Iš tėvų Č. Dikensas nepaveldėjo nei būdo, nei polinkių.

Tikrąjį savo mokslą, nors pats to ir nenujautė, Č. Dikensas įgijo Londono lindynėse, o tikrąjį jo pašaukimą nulėmė Smoleto, Fildingo ir Servanteso knygos. Jis jau buvo parašęs tragediją ir kūrė apsakymus, kuriuos skaitė namiškiams, klajos po miestą ir jo niūrius skurdo kvartalus, jis ras žaliavos, iš kurios vėliau kurs savo herojus.

1827 metais, būdamas penkiolikos metų, Č. Dikensas baigė mokyklą ir akis į akį susidūrė su gyvenimu. Nelaiminga pirmoji meilė įspaudė jautrioje Č. Dikenso sieloje randą. Tauri meilė liko be atsako. Č. Dikensas jai rašė: Aš tikrai žinau, kad ėmiau skintis kelią iš skurdo ir nežinomybės, turėdamas vieną vienintelį tikslą- Jus.

Neužilgo Č. Dikensas gavo laikraštyje parlamentaro vietą. 1832 metais tapo Bendruomenės rūmų reporteriu. 1833 metais Čarlzas įmetė į žurnalo „Monthly Magazine“ pašto dėžutę pirmą savo apybraižą, vėliau žinomą kaip „Misterio Minso ir jo pusbrolio“ pavadinimu.

1834 metais pirmą kartą pasirodė autoriaus psiaudonimas „Bozas“. Vieną apybraižą tyliai pasisavino kažkoks autorius, pastatė „Adelfio“ teatro scenoje. Tais laikais teatrams negaliojo autorinių teisių įstatymai. Č. Dikensui buvo tik dvidešimt vieneri, kai pradėjo „Bozo apybraižas“, tačiau jose jau matyti, kad jis pastabus žmonių gyvenimo stebėtojas, apdovanotas skvarbiu humoru, kuris vėliau jį taip išgarsino, ir ypač supratimu, jog nelaimes žmonės susikuria patys. Rašydamas apybraižas, taip patikusias leidėjams, dėl to, kad už jas nereikėjo mokėti, Č. Dikensas gyveno kaip klajoklis. Jis susidraugavo su škotu, išspausdinusiu laikraštyje daugelį jo apybraižų. Vėliau Č. Dikensas vedė šio redaktoriaus dukterį Ketę. Būti mylimam - buvo svarbiausias Č. Dikenso prigimties poreikis.

1836 metais išėjo Bozo apybraižos pilnos sveiko humoro. Jas noriai pirko. Ypač populiarus buvo Pikvikas. 1836 metais personažo Pikviko vardas Anglijoje buvo žinomas plačiau, negu premjero. Č. Dikensas nesutardavo su leidėjais. Visas pelnas atitekdavo leidėjams, o autoriui likdavo grašiai. Leidyklų savininkai lobo, o autoriai vos galą su galu sudurdavo. Č. Dikensas vienas pirmųjų pralaužė ledus.

Niekada gyvenime Č. Dikensas nedirbo tiek daug kaip 1838 metais. Jis rašė Oliverį Tvistą ir Nikolą Niklbį, šlifavo Grimaldžio memuarus, kūrė naujas apybraižas, rašė esė laikščiui, redagavo straipsnius. Č. Dikensas dirbo karštligiškai. Nenuostabu, kad nuo nežmoniškos įtampos autorius neišlaikė. Sirgo. Leidėjas Bentlis gavo iš Č. Dikenso dviejų romanų Nikolas Niklbis ir Oliveris Tvistas didžiulį pelną, o autorius tik grašius. Net buvo norėta patraukti Č. Dikensą baudžiamon atsakomybėn, jeigu jis norėtų nutraukti sutartį. Dikensas anksti įsitikino, kad iš jo kūrybinės energijos leidėjai kraunasi turtus, o jis pats uždirba tik tiek, kad išvengtų tauraus skurdo. Drąsiai atsisakė laikytis sutarčių.

Oliveris Tvistas laimėjo rašytojui naują skaitytoją. Geriausios romano scenos rodo, kad Č. Dikensas puikiai pažinojo tamsiąją gyvenimo pusę. Jaunystėje Dikensas dirbo batų tepalo fabrike, ir tai jam davė naudos, kaip menininkui. Jis sugebėjo pajusti ir perteikti Londono atmosferą.

Č. Dikensas mėgo labiau vyrų kompaniją. Dažnai leisdavosi karietomis su draugais į išvykas.

Rašytojas buvo užsigimęs aktorius. Dažnai organizuodavo savo namuose spektaklius. Pats buvo šių spektaklių režisierius ir aktorius. Tai ir buvo jo tikrasis pašaukimas. Jeigu Č. Dikensas nebūtų rašytojas, būtų aktorius. Viename spektaklyje jis vaidino skirtingus personažus.

Rašytojas H. Pirsonas rašė savo knygoje, kad misis gimdymo kančios buvo niekai, lyginant su Dikenso kūrybinėmis kančiomis. Jo proto kūdikiai užimdavo visas jo mintis. Į žmones Č. Dikensas žiūrėjo su meile: linkėjo jiems gera ir netroško pažinti jų blogosios pusės. Jis norėjo tikėti, kad žmonės geri, o kai susidurdavo su jų ydomis, savo nusivylimą paversdavo humoru.

Šekspyras iš pradžių buvo aktorius ir tik vėliau tapo rašytoju. Č. Dikensas savo gyvenimą pradėjo kaip rašytojas ir pamažu virto aktoriumi. Skaitydamas savo kūrinius, Dikensas išvažinėjo visą Angliją, Škotiją ir Airiją.

Č. Dikensas norėjo keliauti pas savo sūnų į Australiją, bet jo kelionė į Gaols Hilą 1870 metais buvo paskutinė.

Č. Dikensas mirė 1870 metais birželio 9 dieną.

Pagrindinė kūryba: Deividas Koperfyldas, Didieji lūkesčiai, Pikviko klubo užrašai, Oliveris Tvistas, Sunkūs laikai, Kalėdų giesmė, Dombis ir sūnus, Nikolas Niklbis.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Didieji lūkesčiai. - V.: Alka, 2000. - 240 p.
Deivydas Koperfyldas. -  V.: Alka, 1998. -  240 p.
Kalėdų giesmė / vertė E. Stasiulevičiūtė. -  V.: Alka, 1998. -  237 psl. [kitas leidimas: 1997]


Gimė: 1812-02-07
Mirė: 1870-06-09
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2007-06-09 22:37
Ziezirba
Protingas žmogus buvo...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-10-04 20:41
Illiana
Dikensas - senosios Anglijos perliukas...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-04-02 01:02
Majestas1
issamu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-03-18 17:04
Hannibaal_Barca
Dėkingas už ištaisytą klaidą. darbar visai kitas reikalas. Pirmąją žinutę galima ir pamiršti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-03-17 14:15
Laukinė Piliakalnio Radasta
Vilija, paprašyk Kati, kad pavardės klaidą ištaisytų: DiCkens. Ir kūrinių sąraše yra klaidele: DOmbis ir sūnus.
Darbas išsamus.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-03-16 17:58
Hannibaal_Barca
Jėzaumarija, bent klaidą varde originalo kalba ištaisykite...Rašybos klaidos nėr solidu, o ypačiai autoriaus pavardėj. Ir apskritai patarčiau aprašimą peržvelgt...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą