Rašyk
Eilės (72016)
Fantastika (2158)
Esė (1686)
Proza (10314)
Vaikams (2455)
Slam (48)
English (1090)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 22 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Axel Munthe

Apie:

Akselis Miuntė (Axel Martin Fredrik Munthe), gydytojas, psichiatras bei rašytojas, kosmopolitiškų pažiūrų asmenybė („pasaulio žmogus“), gimė 1857 m. spalio 31 d. Oskarshamn’e Švedijoje. Jo giminė yra kilusi iš flamandų, kurie XVI a. atsikėlė į Švediją.

1874 – 1880 m. Studijavo mediciną Upsalos universitete, po to Monpellier Paryžiuje, kuriame tapo jauniausiu medicinos daktaru. A.Miuntė lankė garsaus neurologo J.M. Šarko (Jean Martin Charcot) paskaitas apie hipnozę, kurios jam turėjo didelės įtakos, tačiau nesutiko su J.M. Šarko teiginiu, jog hipnozė labai panašu į isterijos priepuolį ir naudojo hipnozę savo pacientų gydyme.

1903 m. tapo Švedijos karališkosios šeimos gydytoju. Susitaupęs pakankamai pinigų rašytojas įgyvendino savo svajonę (būdamas 18 m. jis aplankė Kaprio salą Italijoje ir prižadėjo sau, kad pasistatys čia vilą su šviesiom arkadom, mažyte koplyčia, vynuogynu bei senovinėmis statulomis sode) ir pasistatė vilą Kapryje, aukščiausioje jos vietoje – Barbarosos kalno papėdėje, kurioje senovėje stovėjo imperatoriaus Tiberijaus vila. Ir pavadino ją San Mikele (joje rašytojas praleido net  56 m.).

Nuo 1908 m. jis buvo asmeninis Švedijos karalienės Viktorijos (1862-1930)  gydytojas , kuri gana ilgai gyveno Kaprio saloje dėl sveikatos. Pats A. Miuntė, taip pat ilgai gyvenęs Kaprio saloje, kartu su karaliene Viktorija rūpinosi Kaprio gyvūnais, gamta ir paukščiais.  Vakarais jie rengdavo koncertus, kuriuose pianinu skambindavo pati Viktorija, o Akselis buvo geras baritonas, griežė smuiku, taip pat skambindavo ir pianinu.

Kaip rašytojas, A. Miuntė debiutavo 1897 m. knyga Knyga apie žmones ir žvėris (Memories and Vagaries), kurioje autorius prisimena savo gyvenimą Paryžiuje ir Italijoje. Po jos sekė kita knyga Laiškai iš gedinčio miesto (Letters from a Mourning City), joje autorius pasakoja apie savo patirtį 1884 m. Neapolį apėmusioje choleros epidemijoje.  Plačiausiai A. Miuntė išgarsėjo savo autobiografiniu darbu Knyga apie San Mikelę (Boken om San Michele; 1929). Joje autorius aprašė savo gyvenimą, meilę gamtai,  įdomius sutiktus žmones (tarp jų knygoje šmėsteli ir garsusis prancūzų rašytojas Guy de Maupassant, gydytojas L. Pasteras (Louis Pasteur)). Ši kartu realistiška ir truputį mistiška knyga sulaukė milžiniško populiarumo ir buvo išversta į daugelį kalbų (dabar jau yra išversta į 45 kalbas). Savo kūryboje A. Miuntė aukština žmogaus taurumą, jautrumą grožiui, meilę visam, kas gyva, užuojautą kenčiantiems, humaniškumą bei tiki pagrindinių žmoniškųjų vertybių amžinumu.

Knygos apie San Mikelę autorinį honorarą, autorius panaudojo migruojančių paukščių draustinių ir rezervatų steigimui ir prižiūrėjimui Kapryje (Karalienė Viktorija paskatino Barbarosos kalno šlaite įkurti paukščių draustinį) ir Švedijoje, todėl  dar jis buvo žinomas kaip modernus šventasis Pranciškus Asyžietis („the modern St. Francis of Assissi“). Taip pat aukodavo vargšams ir labdarai.

1930 m. A. Miuntė visiškai apako, 1934 m. operacija grąžino jam regėjimą. 1942 m. sugrįžo į gimtąją Švediją ir praleido likusį gyvenimą kaip garbingas svečias Karališkuosiuose rūmuose Stokholme. A. Miuntė mirė būdamas 92 metų,  1949 m. vasario 11 d., testamentu palikdamas San Mikelės vilą Švedijai. Dabar San Mikelėje yra atidarytas muziejus, kurį lanko milijonai žmonių iš viso pasaulio, taip pat tai Švedijos kultūros institucija besirūpinanti migruojančių paukščių, Viduržemio gamtos bei Barbarosos kalno apsauga ir priežiūra.

„Keletas bičiulių, nedaug, labai nedaug knygų ir šuo, – štai viskas, ko reikia žmogui, kol jis turi pats save...“. - Akselis Miuntė


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Knyga apie San Mikelę : [romanas] / Axel Munthe ; iš anglų kalbos vertė Valentina Churginaitė. - Vilnius : Tyto alba, 2000 (Kaunas : Spindulys). - 412 p. [kiti leidimai: 1972 m., 1991 m.]

Knyga apie žmones ir žvėris : atsiminimai ir fantazija / Akselis Miuntė ; vertė Pranas Povilaitis. - Kaunas : Kultūros rūmų knygynas salonas, 1995 (Kaunas : Aušra). - 136 p. [kitas leidimas - 1940 m.]


Gimė: 1857-10-31
Mirė: 1949-02-11
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2010-06-25 09:32
Otilia
Puikus žodžio meistras. Jo "Prisiminimai ir mąstymai" tokie giedri, nerūpestingi... O "Knyga apie san Mikelę" - vienas geriausių mano skaitytų kūrinių.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-10-31 18:16
Mi_
Mi_
san mikele geeris visiskas :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-02-11 22:04
julie
san mikelė išties gardėsis
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-01-10 18:06
Ferryman
San Mikelė... Mmm... Nuostabi knyga.
Kažkada buvo vos ne tobulos knygos idealas.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-09-05 17:05
Somnambulas
- apie san mikelę. o!!!
sakė žiauriai gera knyga -
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą