Rašyk
Eilės (72720)
Fantastika (2185)
Esė (1498)
Proza (10265)
Vaikams (2486)
Slam (49)
English (1097)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 45 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Artas Tapijus Pasilina

Arto Tapio Paasilinna

Apie:

Artas Tapijus Pasilina – vienas produktyviausių ir mėgstamiausių suomių rašytojų. Parašė 40 kūrinių (iš jų 28 novelės), kurie išversti į 34 kalbas. Pelnė daug Suomijos ir užsienio šalių literatūros premijų, tarp jų Prix Littéraire Air Inter bei Giuseppe Acerbi Prize. Visų laikų labiausiai skaitomas suomių rašytojas Švedijoje. Laikomas kibirkščiuojančio „juodojo humoro“ kūrėju, nors pats humorą laiko tik stiliaus priemone, padedančia kalbėti apie rimtus dalykus ir veikti skaitytojo pasąmonę.

Artas Pasilina gimė 1942 m. balandžio 20 d. nedideliame Kittilä miestlyje, Suomijoje. Augo kartu su dviem broliais (Ernu Pasilina ir Reinu Pasilina), kurie vėliau taip pat tapo gerbiamais šalies veikėjais. 1962-1963 m. studijavo Laplandijos Suaugusiųjų švietimo koledže (Adult Education College).

Pasilinos knygose gvildenamos rimtos temos: pasaulio pabaiga, savižudybė, alkoholizmas, žmogaus ir visuomenės priešiškumas ir t.t. Jis teigia, kad „tradiciškai apie visa tai rašoma slogiai. Bet mano knygos skirtos gyvam žmogui: veikėjas dažniausiai patenka į beviltiškas situacijas ir vis dėlto iš jų išsikapanoja. Manau, kad rašytojas turi kalbėti apie pasaulį tokį, koks jis yra. Nemokyti ir nepropaguoti, tiesiog parodyti visa, kas neteisinga, žiauru, beprasmiška…“ Išėjus romanui Grupinės savižudybės magija (Hurmaava joukkoitsemurha, 1989), linkę į savižudybę žmonės ėmė skambinti ir dėkoti autoriui už pagalbą ir susigrąžintą gyvenimo džiaugsmą.

Sėkmingiausiu jo kūriniu Suomijoje galima laikyti romaną Zuikio metai (Jäniksen vuosi, 1977). Romane pasakojama istorija prasideda nuo to, kaip vieną vakarą laikraštininkas Vatanenas su draugu važiuodami namo mašina partrenkia jauną zuikį. Vatanenas išlipa pažiūrėti, kas nutiko, ir pasilieka miške. Taip ir prasideda jo ir zuikio metai. Ši knyga 2000 m. išversta ir į lietuvių kalbą.

Pasilinos neabejotinai populiariausias romanas Lietuvoje – Grupinės savižudybės magija, lietuvių kalba pasirodęs 2005 m. Pagrindinę knygos mintį geriausiai apibūdina garsioji autoriaus frazė: „Svarbiausias dalykas šiame gyvenime yra mirtis, tačiau tam tikrais momentais ir ji ne itin svarbi“.

Yra pastatyta daugybė filmų pagal Arto Pasalinos knygas. Sakoma, kad serialas, sukurtas pagal Grupinės savižudybės magiją, išgelbėjo Suomiją nuo išnykimo. Seriale buvo panaudota nauja humoro rūšis – juoko terapija. Manoma, kad dėl šio serialo Suomijoje žmonės ėmė vertinti gyvenimą ir staigiai ėmė kristi savižudybių skaičius.


Bibliografija:

Zuikio metai : [romanas] / Arto Paasilinna ; iš suomių kalbos vertė Aida Krilavičienė. – Vilnius : Tyto alba, 2000 (Vilnius : Standartų sp.). – 138, [1] p.
Grupinės savižudybės magija : [romanas] / Arto Paasilinna ; iš suomių kalbos vertė Danutė Sirijos Giraitė. – Vilnius : Charibdė, 2005 (Kaunas : Spindulys). – 237, [1] p.Nuorodos:

http://virtual.finland.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=26187
http://www.wsoy.fi/index.jsp?c=company&authorId=146&english=true


Gimė: 1942-04-20
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2011-04-20 12:42
Tiffany neskaitant šuns
O, kaip smagu pasveikinti su gimtadieniu žmogų, kuris rašo tokias įdomias knygas!

Skaičiau kol kas tik "Grupinės savižudybės magija".
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą