Rašyk
Eilės (80780)
Fantastika (2544)
Esė (1653)
Proza (11257)
Vaikams (2769)
Slam (94)
English (1226)
Po polsku (384)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 142 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







      TARMIŠKOS RAŠYBOS PROJEKTAS

      Turintys ir mylintys savo tarmę kada nors panūstam ja pakalbėti, atgaivinti. Matant, kad nyksta tarmė, norėtųsi įamžinti ją raštu. – Parašysiu ką nors savo miela tarme!
      Ir jau nuo pirmos eilutės stabdo klausimas – kaip? Kaip perteikti ne tam skirta  rašyba originalias savo tarmės ypatybes? Absoliuti dauguma bandančių nueina lengviausiu keliu – rašo bet kaip. Ir kažkas gaunasi! Gaunasi juokingai iškraipytas tekstas, bet aš girdžiu jame gimtąją tarmę. Ir namiškiai gražiai paskaito, ir kaimynai.
      Gal jau įamžinta tarmės melodija? Deja.
      Tokį užrašą gali perskaityti tik mano tarmę mokantys. Nei pamiršęs savo tarmę, nei kitatarmis – nė iš vietos: vapa nežinia ką. Ir paaiškėja – šitaip rašyti beprasmiška. Nebent sau – pasižymėti atminčiai, tikintis kada nors tobuliau užrašyti.
      Jei savo tarmę moku, skaitydamas išversiu – tarmiškai paskaitysiu bet ką: Maironį, Vydūną, Puškiną išverstą, Šv. Raštą, civilinį kodeksą... Ir dar suspėsiu skaitydamas, jei reiks, žodžių tvarką pakeisti, dar kokį tarmiškesnį žodelį įterpti. Tai kam kurpti juokingus netaisyklingus tekstus.
      Betgi vis tiek norim kurti tarmiškai, ir neretai pasitaiko gražių eilėraščių, kad ir ne be priekaišto surašytų. Štai Raistinės „Užuraistės“ – ne vien tinklapių, tai Lietuvos masto šedevras. Dzūkavimą įprastinė rašyba perduoda neblogai. Žemaičiavimą – nelabai. Dažniausiai tarmiškus tekstus skaitant erzina prasta rašyba.
      Tokia padėtis paskatino pasidairyti po tarmiškus tekstus. Daugelis autorių stengiasi tų opusų rašybą pagerinti. Vartoja brūkšnelį virš raidės ilgumui žymėti, apostrofus – minkštumui ir kt. Bet nėra sistemos, tai nors tos pastangos tekstą pagerina, to nepakanka.
      Štai nuosekliau užrašytas tarmiškas eilėraštis:

AUKŠTAITIŠKA BALADĒ

Jau kad preš frontų svietas gėrē
Keturiāsdešim ketvirtais!
Uzbonus faunēs tās nustvėrį
Tai pyłā Bakui, kad inkaist

Jā plikē... net ragan par viršų,
Ar dievā koserēn stačiai.
Ā ānas, biesas asimiřšįs,
Kedenā – vienų ypačiai, –

Ale ne faunį klaidžiaakį –
Letuvį laibų nā Kriaunų,
Ar nā Zibolių – teip man‘ sakē...
Jau kad isrietus – pamenu!

Nā šitā – poryk man‘ – paplitus
Mēlynanosių padeřmē,
Insūnijus, kitus apspitus,
Kaũni ir Skuodi giminē.

Ir kur tu beisi – rasì noOSį
Tākių vā keliā vidury.
Kal‘ klaĩki šiteipās? – galvosi.
Ale susgaudyt‘ tai gali:

Taigi Ālimpā, Žemēs genai,
Nā Nagasakiā debesių
Až metų gavį dozį vienų,
Prigimdē nosių tiek baisių.

Kur dainās, kur jākai, aitynēs,
Kur išdaigās linksmai girtų?
Skrepłėti vien balsai, peštynēs, –
Priryt‘ linksmybių apspjautų.

Ā Nojus gėrē – nepražuvā,
A gėrē žmonēs ir dēvai,
Kai karā šungrybiā nekliuvā...
– Kaďgi tei būt... Primelavai.

      Tai žalininkiškai (rākiškėnų). Tarmės nėra sustingusios kur nors Baranausko, Stanevičiaus laikais. Kaip ir bendrinė, jos pasipildo „moderniškais“ žodžiais. Dabar greičiau sakys „faunēs“, o ne „paunēs“. Bakchas – per sunku, bus Bakas. Taip pat tarmės daug gražaus ir praranda.
      Dėl pragaištingos bendrinės k. įtakos gali būti netikslumų. Ir dėl neištobulintos rašybos. Čia stengtasi pasiekti, kad kitatarmis galėtų bent suprasti, kaip ši tarmė išties skamba, pakenčiamai paskaitytų balsu.
      Kiek mačiau, žemaitiškai rašantys to nepasiekia – paskaityti jų tekstus gali tik žemaičiai arba gerokai žemaičių prisiklausę. Reikia tobulinti tarmių rašybas, kad nedaug paaiškinus galėtume tikrą skambesį įsivaizduoti.

      Ą, ę, į, ų, ā, ē – ilgieji. Žalininkų balsiai ne 2-jų, o 3-jų ilgumų, dėl įvairavimų kebloka tai pažymėti. Pvz., juokai – jākai – ā pusilgis, nekenks ir ilgas. Ne visi vienodai ištaria, kartais – ir gretimų sodybų gyventojai.
      Čia žymėta, kur kitatarmis gali klysti. Apskritai, būdingas balsių ilginimas. Ilguosius garsus reikia žymėti raidėmis ą, ę, į, ų ten, kur tai daroma bendrinėje kalboje. Tokio rašto pagrindą žinome, tas pagrindas visiškai galioja ir tarmėse. Taip parašytas tekstas kitatarmiui skaitytojui iškart daug aiškesnis, ir ilgumas parodomas.
      Jei bendrinėje garsas ilgas, o tarmėje trumpas, tai ir rašyti trumpąją.

      l‘, n‘, r‘, t‘ – minkštai; ir kitur būdingas minkštumas. Taip jau mačiau žymint. Negražu, kad taip žymint žodžio vidury tarpas atsiranda. Galima būtų naudoti, pvz., Ň, ř, Ĭ, ď. Žymėti kartais būtina: „priryt“ reiškia „prirytų“, o „priryt‘ “ – „priryti“.

      Ł, ł – kietai, kai kur pravartu pažymėti.

      – kirčio vieta . „Baladės“ žodyje „klaidžiaakį“ reikia pabraukti paskutinę a;
genai - e;
      Išdaigās - I didžioji. Nepažymėjus čia galima klysti.

      Toliau – „vertimas“ į bendrinę k. – parodant, kad vertimo problemos beveik tos pačios, kaip ir verčiant iš svetimos kalbos. Tai gana įdomu.

VERTIMAS

. Aukštaitiška baladė

O tai prieš frontą žmonės gėrė
Keturiasdešimt ketvirtais!
Ąsočius faunės nusitvėrę
Tai pylė Bakchui, kad įkaist

Jo plikė... net pervirš – į ragą,
Ar dievo koserėn stačiai.
O tas, pauostęs velnio nagą,
Kedeno vieną ypačiai,

Tiktai ne faunę klaidžiaakę –
Lietuvę laibą nuo Kriaunų,
Ar nuo Zibolių – taip man sakė.
Lenktas jos formas pats menu.

Iš to – sakyk tu man – paplitus
Mėlynanosių padermė,
Įsūnijus, kitus apspitus,
Vienodai Skuode ir Kaune.

Ir kur beeisi, noOSis rasis
Štai šitokia tavam kely.
Kodėl tokia klaiki? Gerasis!
Čia vieną tiesą semt gali:

Taigi Olimpo, Žemės genai,
Nuo Nagasakio debesų
Už metų gavę dozę vieną,
Tiek metų mėlo, kad baisu.

Kur dainos, juokas, kur eitynės,
Išdaigos kur linksmai girtų?
Skreplėti vien balsai, peštynės,
Viltis džiaugsmelių prišnerkštų.

O Nojus gėrė – nepražuvo,
O gėrė žmonės ir dievai,
Kol karo šungrybio nekliuvo...
– Kadgi taip būt... Bet melavai.

      Palikta aukštaitizmų – koloritui išlaikyti. 

      Siūloma sistema vargu begali būti paprastesnė ir lengviau išmokstama. Visi ženklai randami Word, insert > symbol, beveik visi visiems žinomi. Vertindami galimybes nepamirškime, kad raidės negali duoti to, ką duoda gyvo garso įrašas.
      Kiekvienam savo. Svarbu, kad „savo“ atliktų kuo geriau.

      Rimti komentarai padėtų spręsti problemas, tobulinti tą rašybą.

2012-11-10 15:55
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 6 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-22 23:16
Le Hawk
Kurio čia konkrečiai rajono tarmė? Nes tame Aukštaitijos regione, kuriame dažnai būnu, tarmė absoliučiai kitokia, panaši į Dviračio Žinių bratkų (kiek kitoks tarimas, daugiau slavizmų ir t. t.)

Šiaip tokie kūriniai iš tiesų įdomūs, turint omenyje, kad tarmės po truputį nyksta.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-20 18:29
Algmar
      Esė apie komentarus ir žanrus

      Tai jie gan vienpusiški, tie komentarai.
      Merginos, Kom Potas adekvačiai įvertino poetines dorybes. Žilis, Passion – lingvistines, tik Passion samprata apie esė scholastiška, gresia pypkės – cibuko ir glaukomos problemos. Beįsisavinant Tictac stilių – straipsniukams, eiliukams, darbukams – vertėtų pasidomėti Algmar  „Esė apie esė meną“, Algmar ten daug yr pasakęs. Be to, gal patiks „baladė 2“.
      O tictac žiūri susukčiau: – abi puses mato iš vienos pusės – iš siauručio tictac kampučio.
      Savotiškai Ticts kalba apie egzercisus: kaip kasdien ir visada, įspraudžia savo sakinėliams menkinantį prieskonėlį, šypsenėlę kreivutę – niekaip neįsisavina, kad vertė nuo žanro nepriklauso.
      Tuo tarpu visa Tictaco kūryba – ištisa ekzerciserija. Liejasi originali žanro atmaina – egzertictactai, ypač komentarų parodijėlėse, ten tarp bejėgiškų nuobodybių pasitaiko ir šaunių, pvz., tas kur  „vėjagūsiai birbino alksniais“ – prilygsta geriausiems jo egzertictactijos eiliams.

      Polinkis šiam žanrui kyla iš Tictac filosofijos, kurios visa apimanti tezė:  „vsio na svietie pustiaki“, – egzercisų žanras dailiai ją atspindi.
      Vienur kitur tictac exerco jūroje kaip uolos stūkso kūriniai kitoniški: „skola“ – ne scholasto nosiai,  „dovana“ – egzerciss triusikus sudraskęs, dar papuola koks „spalvos“ – exercicė, bet smagus.
      Taip šio puslapio „baladė“ įgyja naują reikšmę – progą žanro ir vertės santykiui apsvarstyti, – o svarstyti tictac oi nemėgsta. Neišaugus iš egzercisų lygmens, vertinimai atsitiktiniai – viens tikslus, kitas į rojaus langus. Tai kas? gi visvien – pustiaki.

      Pavasarį daug šnekėjau apie egzercisus, tik vadinau kur kas dailiau – etiudais.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-20 10:02
Passion_
Nėr čia esė. Tokio tipo darbukams, koger, tik Šiukšliadėžėje vieta.
Darbas prasmingas, įdomus, bet jis susijęs su dialektologija - kalbos mokslu. O Tic Tac yr pasakęs, kad čia - literatūrinė svetainė...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-18 23:46
Raiscinė
Skaičiau garsiai ir su malonumu. Graži, įdomi aukštaitiška tarmė, o dar ir sueiliuota. Pagarba Jums ir ačiū už tai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-17 14:38
sf
sf
Smagu, kad domitės tarmių rašybą. manau, tai aktualus dalykas. Ir, be abejo, turėtų būti aptarinėjamas. Buvo tikrai įdomu paskaityti. Ačiū už esė:)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-16 15:53
Ana Brydė
Šaunu, kad gerbiate savo tarmę. Man tarmiškai - daug žvitriau. Ačiū.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-16 15:52
Ana Brydė
Taigi Ālimpā, Žemēs genai,
Nā Nagasakiā debesių
Až metų gavį dozį vienų,
Prigimdē nosių tiek baisių.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-16 13:57
Arletė
Tarmių rašyba- sudėtingas klausimas, o svarbiausia nėra kur konkrečiai pasiskaityti, na, gal gerai paieškojus, bet ši esė būtent čia labai reikalinga daugeliui žmonių. Labai miela, kad autorius domisi šiuo klausimu ir dar galvoja apie skaitytoją. Ačiū autoriui.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-11 12:22
TomKomPotas
Pralinksmino (:
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-10 19:49
Žilis van Go
taip, kitąmet  — tarmių metai, aišku čia publikuoti nėra gera mintis, bet aš už tarmes.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2012-11-10 19:25
tictac_it
folkloras tipo ... gal kiek lingvistine prasme ir įdomu, bet, net žiūrint labai geranoriškai į šitus "egzercisus" :) - tai nėra labai įdomu ... geriau siūlyčiau saikingai išgerti atsipalaidavimui :D, 2+
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (2)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą