Rašyk
Eilės (72444)
Fantastika (2183)
Esė (1493)
Proza (10249)
Vaikams (2479)
Slam (49)
English (1094)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 1 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterPastaruoju metu ėmiau ir susidomėjau šiuolaikiniu rašytiniu folkloru. Vieninteliu (išskyrus SMS‘us), kurį „šiuolaikiniai“ žmonės vis dar rašo. Kur? Vienintelėje vietoje, kur rašyti turi galimybę. Taigi, ant sienų.

Susidomėti paskatino vieno lietuviško kaimo muzikos mokykloje, tolimame aklino koridoriaus kampe rasta skelbimų lenta - su telefonų numeriais ir adresais, dialogais, diskusijomis ir šiaip pareiškimais. Kada nors tai išanalizuosiu ir čia pateiksiu, bet dabar neturiu galimybės.

O kol kas tiesiog pasigilinau į šio meno istoriją. Ką ant sienų rašė žmonės prieš dešimt, dvidešimt, trisdešimt metų? Ar jiems rūpėjo tie patys klausimai, kaip ir šiuolaikiniams „rašytojams“? Kaip tikras archeologas leidausi į katakombas ir atlikau „a la kasinėjimus“.

Katakombų vaidmenį atliko mano namo rūsys, kuriame galima rasti visokiausio gėrio – pradedant „Anties“ plokštelėmis užkimšta skyle ir baigiant į grindis įbetonuotais dviračių rėmais. Bet atkreipkim dėmesį į sienas.

Vienas ryškiausių ženklų - žaliu pieštuku išvedžiotas užrašas „Čia kankinosi šernas“. Tiesiog šiaip sau, per tris baltas plytas, maždaug dviejų metrų aukštyje (ne kiekvienas pasiektų). Toliau - tarybinėse parduotuvėse naudotu trafaretu (per jį rašomos kainos, jei kas pamena) darytas mįslingas įrašas, kurio turinys - žodis „BOBA“. Kas turėta omenyje - ar „boba“, ar rusiškas „Vova“, lieka neaišku. Paslaptys... Dar į akis krenta juodi (grafitas arba anglis) rašmenys, besitęsiantys per visą sieną ir primenantys Pinkfloydų laikus. „VALIO NEGRŲ KVARTALUI!!!!“ - skelbia jie, ir užveda ant minties, kad į aštunto dešimtmečio Lietuvą (berods įrašas yra tų laikų) kukluksklanas tikrai nebuvo prasiskverbęs.
O dabar - mano mėgstamiausi. Visa serija, kuriai kadaise dažų nepagailėjo kažkoks vietinis pankas, tame rūsyje įsiamžindamas bene ant kiekvienos sienos. Jis tikrai mėgo roką, ir už tai vargšelį galima pagirti. Bet gramatika...
„Mettalika“ (klaidų netaisau) - skelbia vienas riebus juodas gafitis. Pareiškiam užuojautą Hetfildui ir keliaujame toliau. Iki užrašo „AS/DS“. Ant tos pačios sienos, kiek toliau - „Skorpijons“, už kampo - „Roling Stounes“. Ir kažkaip visai negražiai šiame parade atrodo vienintelis normalus užrašas „Katedra“. Meškėla turėtų jaustis įžeistas.

Fainai (kitokio žodžio nerandu) ryškia rožine spalva blizga bent dešimtmečiu vėliau darytas užrašėlis „Back stryt boys“, kurio autorius (nors greičiausiai - autorė), matyt, taikėsi prie pradininko stiliaus. Tame pačiame koridoriuje juoduoja kita rašysena išvedžioti „The Beatles“, „Animals“, ir (kažkodėl) „Ozzy Osbourne“ vardai, kuriose klaidų nėra. Net neįdomu.
Artėjant prie išėjimo, rajonuose, kuriuose daugiau šviesos, randami jau šiuolaikinių „rašytojų“ pėdsakai. Tipiniai tokių pavyzdžiai - „Ieva kalė“ ir „Agnė (necenzūrinis žodis) su (plotelis, kuriame nugremžtas tinkas. Turbūt buvo kažkieno vardas, kurį savininkas pernelyg energingai pašalino)“. Palyginus su giliau esančiais darbais jie meninės vertės neturi.
Daugiau nieko įdomaus rūsyje nėra. Bet aš, pagautas azarto, kylu aukščiau, ir randu namo laiptinę; joje - visas lobynas, vertas įamžinimo knygoje.

Iškart pasakau savo favoritą. Trečias aukštas, prie pat lango. Įrašas darytas juodu markeriu, numanomas amžius - apie penkiolika metų, gal ir daugiau (bent jau prieš dešimtmetį, kai atsikrausčiau į šį namą, jis jau buvo, ir ne pirmos jaunystės). Įsiskaitykit: „Ką, jūs manot aš ne Amerikonas? Žinokit aš turiu gumą. Tik dabar ją palikau šiūkšlių dėžėje, dėl to jums bus tris kartus skaniau!“. Va šitaip.

Daugiau panašaus pobūdžio pasisakymų nėra, vyrauja skaičiavimo operacijos, sudarytos iš dviejų vardų, pliuso, lygybės ženklo ir raidžių „KML“. Labai vertingi yra balta kreida daryti įrašai, esantys prie kiekvieno buto durų, deja - dažniausiai nepataisomai sugadinti, nuplauti arba subraukyti. Kelis man vis dėl to pavyko atkurt, ir aš nepasigailėjau.
„Aistukė kekšė aina ji“; „Mangės tėvai čia gyvena“; „Šičia negyvenu aš“ - tipiškiausi pavyzdžiai, kurių autentiškumą galiu patvirtint, kadangi mano bute seniau gyvenusi Aistė išsikraustė devyniasdešimt septintaisiais, jau būdama padoraus amžiaus, o įrašas darytas jos jaunystėje.

Pirmame aukšte, ant elektros skaitiklių dėžės yra tęsiamas populiariausių grupių sąrašas, greičiausiai - devinto dešimtmečio pradžios arba vidurio. „Aš myliu rokerį Luką“ (išgremžta dažuose, tam fizinės jėgos gali turėti tik vyras. Pedofilija klesti, ar kaip suprast?), „Puolerizuoti stiklai“, „Jūros akmenėliai“ (jei kas žino tokią grupę, praneškit), „Hiperbolė“, „Žas (kita spalva, kiek mažesnėmis raidėmis pridurta:) inai“ ir „SEL užmušiu“ (abu žodžiai rašyti tuo pačiu raštu ir spalva). Dar keleto keiksmažodžių neimsim domėn.

Finalinis akordas – menas penktajame aukšte. Maždaug keturių ar penkių metrų aukštyje sienoje yra skylė, vedanti į mano buto sandėliuką, kurią kadaise kažkas tiesiog užtapetavo iš vidaus. O išorėje ji uždengta nedideliu lapeliu, ant kurio matėsi paslaptingas užrašas. Aš nebūčiau aš, jei vieną gražią dieną neatsineščiau kopėčių ir jo neperskaityčiau. Ką gi jūs manote? „NEPLĖŠT!!!!“ - su keturiais šauktukais ir pabrauktas raudonai. Neverta ir kalbėti, kad popierėlis buvo beveik nuplyšęs ir vos tesilaikė.
Dar yra tuo pačiu stiliumi padarytas transparantas, skelbiantis „Valyt kojas!!!!“. Komiškiausia tai, kad jis buvo priklijuotas prie kopėtėlių, vedančių ant stogo. Deja, iki mūsų dienų neišliko.

Tai tiek. Dar galiu paminėti, kad ką tik atsikraustęs į šį butą kažkokiame kampe radau popieriaus lapą su užrašu „SKAMBUTIS NEVIAIKIA, BELST!!!!“, ir labai apsidžiaugiau. Linksmi žmonės buvo tie meno-ant-sienų pradininkai. =]

2009-03-16 17:15
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 15 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2009-09-13 14:07
Dominykas Markevicius
Haldir, išmok rašyt kultūringai.
o tave valkai tai sveikinu puikus kurinys
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-07-12 19:19
Damastas
Pas man lifte, tarp visu "Tomas + Milda =..."arba  "Serioga - 1987.VI.09" ir panasiai, viena diena atsirado  uzrasas: "ČIA BUVO JĖZUS". Argi reikia aiskint, kad man tuoj pat uzvire kraujas ir as pasiciupes markeri, nieko gudriau nesugalvojau, kaip daugmaz rastinga ir budistine ismintimi persunkta rasysena pridejau: "..IR ANDRIUS MAMONTOVAS".
Dabar musu liftas faktiskai sventas, galetu lankytis piligrimai is viso pasaulio ir savi paaugliukai taipogi koki aukura imanytu sukonstruot.
Ale nesilanko niekas is to pakyleto pasaulio.Tik chroniai ir sunys kartais dergia grindis, o vaikigaliai i visus plysius, kaip ir anksciau pairupina sandariai prikaisiot kramtuskes.

Pagarbiai,
Grafomanas Aerozolis
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-07-06 17:29
Haldir
Aš, išėjęs į lauką,kiekvieną dieną prieš akis matau užrašą "Fuck my bich".
Tai ir nesuprantu ar čia siųlo pist jo kalę, ar siūlo, kad kalė pysteltų jį patį. O gal omeny, ne kalė o "bičas" ? :/ :///

O pačioje laiptinėjė, prie lifto puikuojasi užrašas "Ezopai tu mano meilut", šalia parašyta "myliu sesę ir dukrą". Kažkaip net linksmai nuteikia :)))

fun :)

Puikus rašinys, Valkai. Spaudžiu abi dešines ir tą mažytę kairę irgi :)
Galėtum tęsinį. pvz surinkt info iš žmogų ir papildyt :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-05-14 00:06
dienmedis
„Puolerizuoti stiklai“ :)) joo :) tie užrašai ant sienų :) gyva istorija :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-05-11 16:26
Tilitė
Puikiai rašai. Nuoširdžiai juokiausi :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-05-10 23:19
Skiltelė saldaus
Super :) Labai patiko, tad priglausiu po savo sparneliu (:kad nesušaltų:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-04-28 22:59
varna
puikiai atlikta sienų grafoanalizė. galėtų būti preliudija į kokią apysaką.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-04-15 14:30
Stargazer
labau buvo įdomu skaityti
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-04-14 22:23
Laumių užmazgyta
Į mėgstamiausius.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-04-14 10:23
BlackSoul
"O dabar - mano mėgstamiausi. Visa serija, kuriai kadaise dažų nepagailėjo kažkoks vietinis pankas, tame rūsyje įsiamžindamas bene ant kiekvienos sienos. Jis tikrai mėgo roką, ir už tai vargšelį galima pagirti. Bet gramatika...
„Mettalika“ (klaidų netaisau) - skelbia vienas riebus juodas gafitis. Pareiškiam užuojautą Hetfildui ir keliaujame toliau. Iki užrašo „AS/DS“. Ant tos pačios sienos, kiek toliau - „Skorpijons“, už kampo - „Roling Stounes“. Ir kažkaip visai negražiai šiame parade atrodo vienintelis normalus užrašas „Katedra“. Meškėla turėtų jaustis įžeistas."
nemanau, kad pankas rasinetu tokius dalykus ant sienu.. :D.. metalas - taip, bet pankas..

Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-04-08 14:17
Ferrfrost
O, cia tai super! Man kazkada buvo ideja tokia tema parasyti, bet jus pirmiau spejote. Zveriskai gerai man susiskaite!
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-04-07 19:04
dėdė kurmis
Sunku patikėti AS/DS :)))
Labai smagus tekstas, džiugu, jog atradau. Beje, prieš porą dienų viename Londono parke ant stulpo atradau užrašą: "Lietuva - tėvynė mūsų." :)))
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-04-05 15:20
Aušrytė
Pirštas - ne teptukas,
Kaku - ne dažai.
Kam gi, mylimasai,
Sienas juo rašai?

-----------------------
Va, kas man susisapnavo. :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-04-03 19:23
Somnambulė
Labai gera idėja ir pralinksmino mane šitas tyrimas. Šiandien kaip tik tokį įdomų užrašą ant sienos mačiau :"Mirė 30-ies, palaidotas 70-ies" Nesupratau ar čia bajeris toks,ar kaip tik filosofinis tragizmas :D
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-03-21 20:24
Ogio
Jei ne už "kūrinį", tai bent jau už tyrimą :)))
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-03-18 23:15
zirzule
Nu, liux arch./žurn. tyrimas.
Tik šiek tiek paredaguoti ir pirmyn.
"užveda ant minties" ?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-03-17 15:42
Bartas Notangas
Tikrai pagirtinas nežurnalistinis tyrimas. Kai skaičiau apie aukštai parašytus užrašus, tai prisiminiau atskirą rašytinio meno rūšį, kuri reikalauja ne tik literatūrinių sugebėjimų, bet ir akrobatinių, ir taip pat didelės drąsos (ar labai jau didelės meilės). Tai - užrašai nepasiekiamose pavojingose vietose. Mačiau kažkas yra užrašyta aukštai ant pėsčiųjų tilto iš Žvėryno į vingio parką. Kažkas taip pat yra palikęs aistros drąskomų žodžių aukštai ant pastatų šalia dailės akademijos prie Sereikiškių parko. Paryžiuje esu matęs užraų ant metro sienų kitoje pusėje bėgių. Gerbiu tuos rašytojus. Jie dar supranta, ką reiškia rizikuoti savo gyvybe vardan literatūrinių įsitikinimų. Visi kiti paliekame savo grafiti čia.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-03-17 07:41
Varinė Lapė
Che, labai maloniai pasijuokiau :)
Ačiū Valkai ;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-03-16 18:41
Valkas
Beje, Klimb. Čia yra įrodymas, kad "šiūkšlių" tikrai yra parašytas su "Ū". Atsiprašau dėl prastokos kokybės. Nemėgstu, kai kas nors manim netiki =]
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-03-16 18:15
Valkas
Taip, pardon. Čia jau mea culpa.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
1 2
[iš viso: 26]
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą