“Triumfo arkoje” (1946) vaizduojamas Paryžius Antrojo Pasaulinio karo išvakarėse. Romano centre - politiškai persekiojamo, iš Vokietijos pabėgusio chirurgo Raviko ir artistės Žoanos meilė. Šiame romane, kaip ir visoje Remarque kūryboje, meilė, ko gero, vienintelė neabejotina, nors labai trapi, vertybė, padedanti gyvenimo audrų blaškomiems herojams nepulti į neviltį, išlikti optimistais ir net į beprotybės apimtą pasaulį žiūrėti su humoru ir ironija.
Žmogus be vietos, be pavardės, be dokumentų, be galimybės turėti asmeninį gyvenimą, besislapstantis nuo policijos – vienas iš
“refugies” – pagrindinis knygos veikėjas Ravikas. Jis klinikoje nelegaliai operuoja ligonius, be dokumentų gyvena pigiame viešbutyje ir daug geria. Prisimena ne taip jau seniai pasibaigusį karą, kuriame teko pačiam dalyvauti, o štai ir kito išvakarės. Prarastoji karta. Tokiomis aplinkybėmis Ravikas sutinka artistę Žoaną Madu ir jie vienas kitą pamilsta, tačiau šie santykiai - tik truputis šviesos ciniko gyvenime. Ir čia Ravikas negali būti laimingas. Vėliau pasirodo Pirmojo Pasaulinio karo šešėlis Hakė, tardytojas, padaręs Ravikui daug skriaudos. Jis vėl sujaukia protą.
Negaliu teigti, jog “Triumfo arka” prilygsta “Juodajam obeliskui” bei “Trims draugams”, tačiau ir ši knyga sugeba įtraukti į remarkišką herojaus gyvenimą, aplinką ir laikmetį. Čia akys užkliūva už pernelyg didelio, kaip E. M. Remarque, sentimentalumo (ypač Raviko ir Žoanos santykiuose bei epizoduose iš jų asmeninio gyvenimo) ir ironijos stokos, jei lygintume “Triumfo arką” su minėtais jo kūriniais. Vis dėlto knyga nepalieka skaitytojo abejingo. Neretai esu girdėjusi sakant: “Žinok, verkiau”. Nesistebiu jų žodžiais.
Net jei kam nors “Triumfo arka” nepatiks, turbūt retas, beskaitydamas ją, nesumanys paragauti mėgstamiausio Raviko gėrimo – kalvadoso...
2008-01-11 23:46
Geriausia Remarko knyga man. Sužavėjo, pravirkdė, privertė susimąstyti ir įsivaizduoti, ką galėjo jausti to laikotarpio vėjų blaškomas žmogus.
Gera recenzija.
2007-05-23 15:33
jus man galite isversti ka remarko knygose reiskia zodziai: fata morgana? dekoju ;)
2006-12-26 16:19
Paragavau per šią knygą aš kalvadoso... ;] visai skanu... įžvalgi, gera recanzija apie nuostabiausią knygą literatūros istorijoje.. [ kartu su "Trimis draugais"... ]
2006-12-09 18:16
<...>meilė, ko gero, vienintelė neabejotina, nors labai trapi, vertybė - taiklus pastebėjimas, bet taip, ko gero, parašyta knygos anotacijoje.
O geriausias, mano galva, Remarko kūrinys iš emigrantų gyvenimo - „Mylėk savo artimą".
Ir dar - vaikučiai, negerkit kalvadoso. :)
2005-12-20 23:41
na, tikrai nera ka lygint su trim draugais ir/ar keliu atgal.Perskaiciau, nes reikejo remarko.Pats rasymo stilius ir maniera, veikejai...Viskas Remarkiįka ir pazistama.ir to kartais truksta ilgelaiu neskaitant jo knygu.
2005-02-01 21:41
Hm. Nu man rašytojas taip patinka, kad tokią recenziją pirmiausia norisi užsipulti... Bet ką padarysi :D. Mano nuomonė: Antrą [t.y. pirmą nepaverstu raštu] paragrafą laikau labai vykusiu. Pirmas, pristatantis, visiškai nepatiko. Pabaiga- nieko, gera. Lyginimas Trims draugams ir Juodajam Obeliskui- šiek tiek ne vietoje, galbūt jam reikėjo šiek tiek parengti. Visumoje- džiaugiuosi, kad reęcenzentas pasirinko būtent šią knygą. Žemai lenkiuosi.
2005-01-24 20:46
man atrodo labai lux recenzija, tikrai. Siaip as si rasytoja labai gerbiu ir retkarciais:) paskaitau, bet sios knygos deja neskaiciau. Dar jo "Naktis Lisabonoj" labai jaudinanti (graudinanti), gal net geresne uz "Juodaji obeliska" yra, cia siaip ;)
2004-09-29 18:09
Seni geri dalykai nemirsta...graziai parasyta...tikrai