Knygos
Romanai (1925)
Poezija (616)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (900)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 253 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Roma

Roma 2016 metais jaunas poetas Mantas Balakauskas išleido pirmą poezijos knygą pavadinimu ,,Roma“,  kurią netrukus gerai  įvertino kritikai. Leidinį rėmė Lietuvos Kultūros taryba. ,,Roma‘‘ populiarumu pergalingai triuškina poezijos knygų legionus. 2017 metų pavasarį Mantui Balakauskui Naisių literatūros muziejuje įteikta 41- oji Zigmo Gėlės premija už pirmąją knygą.

Mantas Balakauskas gimė 1989 Buriatijoje. Gyveno ir baigė gimnaziją Panevėžyje. Vilniuje studijavo istoriją. Baigęs mokslus liko sostinėje. Vienas iš asociacijos ,,Slinktys“ įkūrėjų.

Manto Balakausko istorijos studijos, civilizacijų ir laikmečių pjūviai, kūrybinės saviraiškos paieškos susikoncentravo  idiomoje − ,,visi keliai veda į Romą‘‘. Poeto minčių reiškimo sistemą vizualizuoja dailininko Dariaus Rimeikos iliustracijos. Raudona knygos viršelio spalva sluoksniuojasi su dūmų plėmais, juodumą persmelkia žalvarinis akvilos žvilgsnis. Išskleisti erelio sparnai iš  pelenuoto mūšio lauko kyla vis kruvinesnėms batalijoms.

,,<...> praskelk mano galvą, iš kurios gims naujas pasaulis,/ mesk į mane akmenį ir pasėk mano kaukolę žemėje“, − Lacijaus autochtono rolę renkasi lyrinis herojus. Ir tai ko gero  charakteringiausias knygos tekstas. Tik vienas romėniškais žymenimis XLVII  numeruotas puslapis – Romos prabanga, klestėjimas, bet visa tai jau praeity: ,,toji Roma tuščia, nebėra vyno, nebėra datulių ir lieknųjų gražuolių,/ <...> termos atvėsusios“. Autorius meninei išraiškai pasitelkia morfologines formas, priešpastatymus, epochų transformacijas: ,,patvinusi kriauklėje Leta, bendrabučiai/ blokiniai, jau atšąlę mūsų lavonai, sąskaitos už mano ir tavo/kūnų šildymą/<...>toji Roma yra toliau , už viso šito pasaulio ribų‘‘. Tik vienas puslapis − ir prieš skaitytojo akis pralekia Antikos ir nūdienos  pasaulių panoramų dominantės.

Poeto lyrinis herojus keičia vaidmenis, kuriuos jam diktuoja istoriniai pjūviai. Knygos leitmotyvo – gladiatoriaus narsos ir tragizmo konfliktus – skaitytojas ras vidiniuose monologuose, kurie tinkami ir Senovės Romos, ir šiandienos laikmečiams: ,,mūsų nuostabus pralaimėjimas/ nebetenka prasmės“. Gladijai,  trys trumpi gladiatorių kalavijai, ženklina kiekvieno knygos teksto pradžią. Lyrinis herojus balansuoja ant epochų slenksčių: ,,turi sugrįžti atgal,/ sakau, kad miegama čia kitaip, tarsi žinotum,/kad dar turi atsidaryti duris iš anapus‘‘.  O jau dabarties  urbanistinė arterija −  gatvė − įgauna kovinės akustikos vibraciją ,,pilną žiauraus lapų tratėjimo‘‘.

Antikos Akropolio vardas  šiandien tapo komercinių kovų koliziejų simboliu, ,,kur galima kautis čia pat/ vietoje: šakėmis, kirviais ir peiliais,/ už ką tik norisi,/ nes jiems yra 95 procentų akcija‘‘.

Tekstų temperamentingą pulsaciją keičia ,,alkani kovos būgnai“, pilkas  urbanistines panoramas – įstabių raiškų gamtos atsivėrimai: ,,dubuo, pilnas varnų kranksėjimo,/ežero vandenio, iš kurio akių nusiprausdavo/ atklystančios vėlės‘‘, ,, <...>šokančiai saulei į kepenis“.

Manto  Balakausko  knygos sėkmę lėmė  pavadinimo ,,Roma“ parinkimas, profesionalūs viešieji ryšiai ir reklama, netikėtai skandalingas knygos videoklipas (knygos sudeginimas), autoriaus išsilavinimas, jaunatviškas maksimalizmas Tekstai turtingi meninės išraiškos priemonėmis, įžvalgomis, erdvūs išraiškų interpretacijoms, nepasiduodantys kanonizavimui. . Nors negalima nepastebėti  poetinių madų ir  įtakų poveikio autoriaus kūrybai.

,,Gladiator in arena consilium capit – gladiatorius apsisprendžia arenoje“− skelbia lotyniška sentencija. Kokią temą sekančiai knygai rinksis poetas?

Pirmosios Manto Balakausko knygos autoriaus Naisių muziejuje klausėme nenuobodžiaudami. Bibliotekose poezijos leidinys neužsiguli.
2017-07-03
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Poezija
Leidykla: Versus aureus
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2016
Puslapių: 64
Kodas: 978-9955-34-621-0
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 11 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2019-12-10 10:58
eddy
kur galima internete sita kyga paskaityti??? aciu
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-13 22:29
klimbingupthewalls
Pirmoj pastraipoj šokinėja laikai.
Kelis kartus perskaičiusi recenzija nesuprantu ko jai trūksta, bet faktas, kad kliūna. Ir nors atsiliepiate labai palankiai, knygos nenupirkčiau ir net į biblioteką jos nenueičiau.
Recenziją vertinu link 4
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-30 11:59
TomKomPotas
nepaisant to jog knygos piarui, viršeliui ir iliustracijoms skiriama kone tiek pat dėmesio kiek ir turiniui (minusiukas mano nuomone) kažkaip įsigudrinta perteikti pastarąjį taip, jog susidariau nuomonę apie recenzijos objektą (o čia jau pliusas). dar užkliuvo jog net penkios pastraipos pirmais sakiniais kala į galvą "Mantas Balakauskas" (ypač pirmosios trys). ir į pabaigą lyg išsikvėpus atsiradęs lakoniškumas. 4- 
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-29 02:10
varna
Labai gera recenzija.
Viena vieta visgi "neskani" - "profesionalūs viešieji ryšiai..." - tai apkalbų lygio teiginys.4,9
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-26 23:00
4 iš 40
trumpai ir aiškiai. knyga gera.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2017-10-28 21:53
Juozas Staputis
Puikiai, išraiškingai ir patraukliai parašyta recenzija. Stengsiuosi surasti šitą knygą.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2017-07-09 09:34
Erla
Pritariu komentatoriui Ziužiu dėl viešųjų ryšių efekto knygos populiarinimui. Bet reklamos tikslas ir yra padaryti reklamuojamą objektą įsimintinu.
Vienok negalima paneigti knygos meninio apipavidalinimo profesionalumo, idėjos, tekstų minties jėgos.
Ar reklama ar meninė vertė ar viskas kartu lemia knygos populiarumą - spręsti skaitytojui.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2017-07-08 22:58
Ziužiu
Įdomu, jaučiu savo kailiu. Teks paskaityti neatidėliojant. Nors žiūriu populiarumo siekiama bet kokia kaina. Pažvanginant ginklais ir laužą sukuriant lietingą dieną. Taip pat internete daug nuotraukų prikelta. Neišvaizdžių, šaržuotų, kad tik dėmesį platesnės auditorijos pritraukti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą