
Perskaičiusi pamąstymus apie Irvingo romaną „Pasaulis pagal Garpą”, panorau paneigti tą fenomeną, kurį perša kiti. Knyga - sukrečianti. Jei kam teko matyti senąjį knygos leidimą, vien viršelis - daug ką pasakantis. Pavaizduota iki pusės nuoga didžiakrūtė moteris, rankoje laikanti genitalijų formos kriauklę. Moters kūnas - mėlynos spalvos. Gal iš to galima spręsti, kad romano puslapiuose šmėžuos mirtis...
Romanas negali būti vertinamas vienareikšmiškai. Tai jokiu būdu ne amerikietiška realybė! Nejaugi tarp europiečių nepaplitusi išdavystė, susitaikymas su mylimojo aistra kitam žmogui? Na jau na jau. Bežiūrint
Nomedą, nesunku susidaryti įspūdį, kad išdavystė šiais laikais nesunkiai pateisinama. Na, bent jau didelei mažumai (?). Be to, amerikiečiai labiau linkę į veiksmus, o ne gilinimąsi į save.
Garpas savo kasdienybėje ieškojo atsakymų. Jis bandė rašyti, tačiau vyrui atrodė, kad jo knygos, jo parašyti straipsniai ne ko verti. Niekas nemėgo skaityti apie keistus išgyvenimus... bet visgi, pasisekimą Garpo knygos turėjo. Dėl motinos. Ji parašė sukrečiančią istoriją. Tikrą istoriją, kuri į gyvenimą atvedė sūnų Garpą. Moteris, kuri iki 25-erių neturėjo jokių santykių su vyrais, beprotiškai norėjo turėti kūdikį. Nesvarbu nuo ko, nesvarbu koks jis bus, nesvarbus, ir net visai nereikalingas tėvas. Ir vienintelį kartą gyvenime Dženė Garp leido prie savo kūno prisiglausti vyrui. Tiksliau ji pati prisiglaudė. Ji, būdama sesele, pasinaudojo savo padėtimi ir likusi viena su veik mirštančiu karo aviacijos lakūno parankiniu, pradėjo naują gyvybę. Tai nebuvo mylėjimasis iš meilės, iš geidulio ar dar kokio JAUSMO, tai buvo galimybė įgyvendinti savo svajonę - turėti jos nuosavą atžalą.
Tačiau tai nėra knygos kulminacija. Tai tik sukrečianti įžanga, vedanti į žvėrišką Garpo pasaulį. Pasaulį, kuris suposi ant mirties slenksčio kaip mago hipnotizuojanti švytuoklė rankose...
Ar kada nors kur nors girdėjote, kad išdavystė, kurią lydėjo klaikiai skaudi netektis, būtų suartinus išdavikišką žmoną su tikruoju vyru? Ar nėra keista, kad praradus sūnų dar įmanoma atleisti? Ar galima, žiūrint ir kas rytą matant vyresnįjį vaiką be akies, negalvoti apie tą įvykį, kuris sujaukė, o tiksliau - ramų gyvenimą pavertė košmaru? „Pasaulyje pagal Garpą” įmanoma. Realybėje... tikiuosi, ne. Būtina perskaityti, norint suvokti, kokia iš tikrųjų keista gyvenimiška situacija aprašoma. Neįmanoma jos apibūdinti keliais sakiniais. Ji skambėtų pernelyg gašliai. Nors, tiesą pasakius, toji knygos dalis buvo vulgari. Garpas savo žmonai atleido. Atleido už jų sūnaus mirtį.
Reikia turėti ryžto atleisti. Vėliau, po kelerių metų, šeima susilaukė dar vieno vaiko. Į mirusiojo vietą. Baugu, tačiau tokia skaudi realybė aprašoma romane. Ir ji nėra nei kiek pašiepiama, kaip tik - veik toleruojama. Romane išduoda vienas kitą mylintys žmonės, tačiau vėliau, pasisakę apie tai vienas kitam, gyvena toliau. Bando gyventi toliau. Ir netgi savo pačių egzistencijos nelaiko pernelyg svarbia. Paskutiniai Garpo žodžiai buvo: „Tai kas, kad nėra gyvenimo po mirties, bet, mieloji, yra gyvenimas po Garpo”.
Ir paskutinė citata iš knygos:
Man visai nesvarbu, kokie bus iš tikrųjų tie sumauti paskutinieji mano žodžiai; prašom pasakyti, kad jie buvo štai tokie: „Aš visuomet žinojau, kad tobulybės siekimas yra mirtinas atvejis”.
2010-12-26 00:59
Kaip matau: kokia knyga - tokie ir skaitytojai.
2006-12-03 19:43
Romanas patrauklus savo paprastumu, realistiškumu. Knyga įdomi, spalvinga. Man ji patiko, siūlyčiau paskaityti ir kitiems :D
2006-05-23 21:46
o kas joje patiko?
2006-05-20 17:30
Knyga patiko.
2005-06-08 00:45
knygos neskaičiau. recenzija silpna, bet su perspektyva tobulėti.
tekstas šokinėja. nei iš šio, nei iš to esamąjį keičia būtasis laikas. kai kur pilstoma iš tuščio į kiaurą arba bandoma svarstyti šiuolaikinio pasaulio realijas, pamirštant bent keliais sakiniais nuosekliai ir tvarkingai aprašyti knygos siužetą. iš šio teksto man nėra labai aiški nei siužetinė linija, nei tai, kokį fenomeną autorė panoro paneigti. kartu recenzija labiau primena atpasakojimą.
tobulybės siekimas nėra mirtinas atvejis. išmok valdyti tekstą, lai šoka pagal tavo dūdelę, o ne bet kaip. labai gaila, bet tik 2.
2005-03-26 12:28
ai, tiesa, patiko seno leidimo viršelio interpretacija (pirma pastraipa). nors aš tą iliustraciją siečiau labiau su Garpo pasaulio savotiškumu nei su mirtimi (kiekvienas turi savo nuomonę, aišku:) ).
2005-03-26 12:24
kaip supratau, recenzija parašyta tartum paildant (kartu panaigiant) kitas recenzijas?.. nes trūksta knygos aprašymo- čia daugiau siužeto aprašymas (ir komentuojamas būtent siužetas..).
2005-03-22 18:40
bet juk knyga ir gera tuo, kad neimanoma nuo jos atsiplesti. kad pasakojimas traukia su kiekvienu sakiniu. nejaugi ne?
2005-03-22 13:28
ten pyp kokia knyga man kiekvienas sakinys kaip kulminacvija, vobesm nup irmo sakinio iki galo skaitai ir negali atsidziaugti..
2005-03-22 12:51
tikrai ne slamstas ir tikrai ne tuscias laiko gaisimas.si knyga mano nuomone kiekvienam zmogeliui i smegenine istringa - nesvarbu ar patiko ar nepatiko, o tai ir yra kiekvieno kurejo tikslas.
2005-03-21 23:07
Knyga labai idomi.Zadu ja perskaityti antra karta.MAnau,kad tikrai verta ja skaityti ne viena karta.
2005-03-21 20:08
Tikrai negalima priskirti knygos prie šlamšto. Gyvenimiškai graži. Paprasta, bet gyli.
Recenzija tinkama.
2005-03-21 12:32
Normatas nežinau, koks tau čia atvejis.
Aš "pasaulį pagal Garpą" perskaičiau per 3 dienas. O juk knygutė tai tikrai ne iš plonųjų.
2005-03-21 11:12
Ši knyga, kaip ir visa Irvingo kūryba, - tuščias laiko švaistymas.