Knygos
Romanai (1924)
Poezija (620)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (904)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 5 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Nuodėmės istorija

Nuodėmės istorija Niekada neskaitau meilės romanų, tai tuščiai išvaistytas laikas. Bet... Stefan'as Žeromskis, kurio knygą  paveldėjome, voliojosi dar vis nesutvarkytų knygų krūvose šalia sofos. Nors toje vietoje dulkėjo ir spalvinimo knygelės, ančiuko Donaldo nuotykiai ir kitkas. Smalsus vaikas man atnešė būtent Žeromskio knygą ir pasakė, kad ant viršelio yra "tokia" graži dama, ir ar galima ją būtų išsikirpti?
Išsikirpti? Žinoma, galima, bet tai knyga, bloga ar gera, neaišku, matyt, bus pirma dalis romano, o kur antroji? Vartau, tai "Nuodėmės istorija" - neįdomi, nuodobi, tikras romantinis verkšlenimas, bliovimas į tuštumą. Apvertusi žiūriu, išleista 1988 m. tais metais, kai knygos dažniausiai būdavę plonais viršeliais, leidžiamos vos besilaikančiais lapais. Iš lenkų kalbos vertė Juozas Stanišauskas. Autorius kelia nerimą, ar tai tas pats tvirto žodžio Žeromskis? Knygos struktūra priminė, "...ir apims tingėjimas skaitant moralus". Galvojau atiduosiu "išsikirpti tą panelę", tegul veikalas žengia į nebūtį, bet pagailėsiu, perskaitysiu.
Naktinis arbatos gėrimo ritualas mane pakvietė į grafo Žeromskio valdas, tai buvo dvaras kažkokioje mistinėje Nalęnč vietovėje, kur gyveno vaikinas, vardu Lukašas Nepolomskis ir Eva Pobratynska. Pavarčius pora knygos lapų, panirau į  seceso laikų Varšuvą. Eskizuose nepažinta, nesuprantama ir vos atpažįstama Lenkija, o drauge viskas taip žinoma, matyta, pajausta, būta.
Pirma knygos dalis pasakojo apie merginą, jos individualų ir nepakartojamą būdą, atkaklų norą siekti Dievo. Rašė apie jos gyvenimą su tėvais, kaip sunkiai ir daug dirbo, padėjo jiems, sutiko netinkamą žmogų, o toliau seka Evos kelionė iš "kelio" į nuokrytį. Kitą dieną vėl skaičiau apie tą "išgalvotą" Evą, jos šeimą ir jų naują nuomininką Nepolomskį. Kuo jis geras, blogas, kvailas, reikalingas jai? Jis be ateities.
Vakare vėjas maloniai kuteno nosį, vėlyva vakarienė labai patiko ir šeimai ir svečiams, ir juos išlydėjom prieš dešimtą. Vartus užkėlė, paleido skaliką, šurmulys nurimo. Vaikai dar kiek klegėjo, norėjau miego. Ant naktinio stalelio nedegiau žibinto, laukiau kol visai sutems, o su naktim budo troškimas sužinoti istorijos tęsinį, perskaityti dar kelis puslapius. Kelintą skyrių praleidau, nepamenu. O kaip atrodė jaunystėje Žeromskis? Jis? Juk tai Nepolomskis? Ne, Lukašas Nepolomskis panašus į autorių, gal aprašo savo sąžinės klaidas, o gal. Na, ne. Negražu autorių tapatinti su personažais. Tad, tolyn. Žeromskio Eva žengia pražūtingą žingsnį ir ne vieną. Paskui autoriui pritrūksta jėgų, aprašinėjami paiki dalykai, o visuma, ar tai kas buvo svarbu - išnyksta.
Pirmosios dalies pabaiga užmena, kas gi dar gali būti, juk štai ir viskas. O santrauka - negailestinga. "Vienas labiausiai skaitytojų mėgiamų romanų..." Knyga intriguoja vien tuo, kad prieš akis kaip gyvi stojasi pagrindiniai personažai. Baisu, jie tikrai gali atgyti, atsidurs prieš mane, čia virtuvėj, terasoj. O kaip pasiteisinsiu? Kas jeigu Lukašas Nepolomskis ar grafas Ščerbicas iššoks ir kibs vienas kitam į atlapus?
Vaikai šauks:  nuramink tuos aktorius. Vyras ieškos revolverio norėdamas juos sutramdyti? O aš prakalbsiu būsiu mandagi, bandydama juos sušluoti į knygą. Bet, klaikiai gaila Evos, noriu jai padėti ir, puolu į pirmą pasitaikiusią karietą, vejuosi nevidoną Nepolomskį, kad nepatektų į kalėjimą, kitaip, bus...
Evos meilės istorija liūdina. Sutinku, autorius neblogai skaitytojo nervus ištampyti, jis rašo neleisdamas atsikvėpti...Tęsinys? Knyga baigėsi. Antros dalies neturiu, teks ieškoti.
Po savaitės senų, skaitytų knygų parduotuvėje randu 50 ct kainuojančią 1962 m. "Nuodėmės istoriją". Kad niekas netrukdytų, mažiems užsakau keliolika knygelių. Pagaliau ateina niūri žinutė: "dėl oro uosto darbo sutrikimo..." Žinau, žinau dar teks laukti.
Vartai atkelti, šuo užlojo, knygos atkeliavo. Antroje dalyje, Eva, Beko kavinėje, vis lūkuriauja grafo Ščerbico. "Tamsi iliuzija virš jos galvos". Gal man pavyks šią naktį vėl įkristi į knygą? Nenoriu sužinoti pabaigos, nesulaukus nakties perskaitau visą - išvada pribloškianti: ko nusipelnė štai ir tą gavo. Ar taip žiauriai turėjo viskas baigtis?
Antra dalis neverta pirmosios, neišvengta pilstymo, trūksta aiškumo, per daug veikiančių asmenų, eilutės persunktas kažkokio žiauraus keršto, nėra šiltų jausmų. Pasirodė, lyg kas čia būta neužbaigta, lieka klausimai į kuriuos nėra atsakymų. Nesutinku su tuo, nes per plačiai išreikštas visas romantinio gyvenimo blogis. Trečios dalies Žeromskis neparašė, ir visa laimė, o knyga suintrigavo ir nuvylė.
2017-07-19
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Pavadinimas
originalo kalba:
Dzieje grzechu
Tema: Romanai
Leidykla: Vaga
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 1988
Vertėjas (-a): Juozas Stanišauskas
Puslapių: 289
Kodas: 5-415-00186-7
Viena gyvenimo istorija virtusi nuodėme.
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 13 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-13 23:38
klimbingupthewalls
Patinka siužetas recenzijos, bet forma nelabai. Idėja taip, išpildymas galėtų būti kokybiškesnis.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-13 22:28
Nuar
Perskaičius iki vidurio supratau Alicijos sumanymą: pateikti savo perskaityto suvokimą per nuosavas mintis, kurios kilo perskaičius, bet ne paprastai jas išdėstant, o parodant kilusią nuotaiką. Tuo ši recenzija ir yra įdomi, bet tam reikėtų suvokti ir iš pradžios pajusti aprašomo laikotarpio tam tikros lenkų visuomenės dalies gyvenimo stilių, tam tikrą laikotarpio "skonį". Lenkų autoriai daug kur ir bando būtent šį "skonį" išgauti. Šią knygą skaičiau originalo kalba, todėl nesutinku su šia recenzija. Manu, kad ji klaidinga.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-30 13:03
Alicija_
Varna, labai Ačiū:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-29 23:24
varna
Viena įdomesnių konkurso recenzijų, bet dar neišpakuota, gimimo procese. Manau, kad pati recenzentė po kelerių metų įvertins šį savo rašto darbą kaip velnių prisišveitusios mamytės žaidimą su autoriaus tekstu. Momentais pykdantys asmeniškumai ištirpsta ir lieka šmaikštaus eksperimento įspūdis.
3,7
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-28 00:33
TomKomPotas
imponuoja tai jog ši recenzija gali būti traktuojama kaipo meno kūrinėlis. vis ne taip moksliškai skamba. bet, prisipažinsiu, į pabaigą pradėjau žiovauti. mea culpa. vienok ta mišrainė iš knygos veikėjų personai knygos neskaičiusiai (kaip pvz. aš) gali sukelti kančias ištrūkstant iš siužetų labirinto. taigi tas rezenzijos meniškumas galop ir pakiša koją informatyvesnei analizei ir aiškiau apčiuopiamam būsimo skaitytojo nuomonės formavimui. 3
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-23 15:09
tictac_it
Aha, čia ne visai recenzija, čia kūryba - tas sugalvojimas su išsikirpimu tikrai pigokas, netikiu :) bet pralinksmina. Ar ką nors sužinojau apie knygą - nelabai. Ir negooglinsiu :) Bet tokį bandantį refleksuoti kūrinėlį čia perskaičiau , visai pakenčiamas  3
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2017-10-25 14:24
Tiffany neskaitant šuns
Man buvo įdomu paskaityt tokią recenziją.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2017-07-26 09:42
Alicija_
tokiai knygai gana painu rašyti recenziją, bent man susidarė toks įspūdis:) dar pirmai daliai įmanoma, bet antroji? tiesiog kelianti pasibaisėjimą ir nusivylimą:(
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2017-07-22 14:50
mengelia
Dabar reiktų mane įtikinti palaukti su išvadomis. Pagalvoti dieną, dvi. Neskubėti tapti užsidegančiu degtuku. Ir visgi. Čia recenzijos tenka ieškoti su mano uždegtų degtuku. Ir pagaliau konstatuoti faktą: parašytas pasakojimas, nuotykis su knyga, vakaro elegija prie žibinto ir panašiai. Recenzija  pasimetė. Susimaišė su prieblanda.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą