Knygos
Romanai (1924)
Poezija (620)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (904)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 21 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Maži dalykai dideli

Maži dalykai dideli Naujų metų naktį vis kas nors įvyksta. Patikėkit, tą naktį nereikšmingų dalykų nėra. Taip atsitiko ir Samueliui, knygos „Maži dalykai dideli“ herojui.

Ispanų rašytojo, Francesc Miralles romanas ”Maži dalykai dideli”  tapo tarptautiniu bestseleriu ir yra išverstas į dvidešimt kalbų. Rašytojas, keliautojas, žurnalistas, gimęs 1968 m. Barselonoje, parašęs daugiau nei trisdešimt knygų, išverstų į daugelio pasaulio kalbų, tuo pačiu, ir į lietuvių.

Vienišo profesoriaus ir priklydusio katino gyvenimas – gera intriga įvadui lengvu filosofiniu stiliumi parašytam romanui. Po to įvykiai rutuliuojasi sparčiai – nuo Mėnulio tyrinėtojo iki neišsipildžiusios jaunystės meilės. Vokiečių literatūros dėstytojas, užkietėjęs vienišius, ir su tuo seniai susitaikęs, staiga patiria, jog jo gyvenimas priklauso ne tik jam. Kai vieną naktį pas jį užklysta katė Mišima, viskas ima keistis.

Pavarčius rankose knygą, mane sudomino skyrelis pavadinimu  „Traktatas apie kačių filosofiją“. Įnikau skaityti tokius žodžius:

Katė geba tobulai medituoti... gali valandų valandas išbūti rami, nė nekrustelėti, susitelkti į save, o paskui vienu šuoliu grįžti į išorinį pasaulį, visus pojūčius nukreipti į tai, ką daro.
Veikdama katė elgiasi taip, tarsi nuo to priklausytų jos gyvenimas, o kai ilsisi – regis, ji niekada nepabus.


Tai mane pritraukė tarsi magnetas. Rijau kačių“ filosofiją“, po to ir visą bestselerį (ko, pripažinsiu, nemėgstu) kaip in memoria mano katytei, išbuvusiai dvidešimt metų mano namų globoje. Buvau pagauta sentimentaliausio prisirišimo jausmo. Ir nei kiek to nesigailėjau.

Romano moto – pavadinime, tačiau tai nėra nuobodi, daug kartų girdėta sentencija, kaip ir kiti aforizmai, pabarstyti karts nuo karto romane, ir suteikiantys siužetui gilumos. Sutinku čia Hesės mintis, šokinėju nuo Brechto iki Kafkos.

Psichoanalizuojami  sudėtingi žmonių santykiai, nuvilti lūkesčiai, išdavystės, ir jokio slogumo, priešingai, filosofiniai apmąstymai, optimistiniai pasiryžimai veikti nesavanaudiškai, išėjimas iš vienatvės kiauto, – atsargiai perša išvadas, – verta džiaugtis mažais dalykais, dėkoti už kiekvieną išgyventą dieną.

Visi tie maži dalykai dideli, kur jie? Ieškant išeičių iš dvasinės izoliacijos, atkreipi dėmesį į esančius šalia tavęs, rodos, visai nereikšmingus žmones, tuomet, kai sureikšminti žmonės staiga tampa mažučiais, nes juos kažkada rinkaisi dėl savęs, iš egoizmo.

Kažkur esu girdėjusi, kad žmogus matuojamas akimirkomis, kai jis myli. Kitų išmatavimų paprasčiausiai nėra. Tampi vertas tiek, kiek sugebi save atiduoti, nesavanaudiškai suteikti gero kitam.Tampi meilės mediumu. Tačiau, tam reikalingas suvokimo kelias, patirtis ne tik malonių, bet ir skaudžių dalykų. Buvo įdomu eiti šį kelią su romano veikėjais, klaidžioti Barselonos gatvėmis, žavėtis keista architektūra, pramogauti  mažuose baruose.

Romanas nutrūksta meilės pasiglėbesčiavimais, ir tai ne pabaiga. Antroji to paties autoriaus knyga „Vabi Sabi“ pratęsia šią netobulą istoriją, savęs pažinimo link, nes: Žmogus dar niekada visą laiką nebuvo pats savimi, ir vis dėlto kiekvienas šito siekia... pagal savo sugebėjimus. H. Hesse.
2017-07-06
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Pavadinimas
originalo kalba:
Amor en minúscula
Tema: Romanai
Leidykla: Tyto alba
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2016
Vertėjas (-a): Alma Naujokaitienė
Puslapių: 293
Kodas: 9786094661532
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 13 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-13 22:59
klimbingupthewalls
Glumina tokio tipo sakiniai:
Romano moto – pavadinime, tačiau tai nėra nuobodi, daug kartų girdėta sentencija, kaip ir kiti aforizmai, pabarstyti karts nuo karto romane, ir suteikiantys siužetui gilumos.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-05-13 21:55
Nuar
Recenzijos autorių mušti reikia už tingėjimą. Vien dėl šios recenzijos aš nesirinksiu šios knygos skaityti, nes patikėjau, kad ten, tarp eilučių puslapiuose, yra liūdna ir nyku.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-29 21:15
varna
Pirmas sakinys pakankamai informatyvus ir intriguojantis, bet toliau įžanga "valdiška", sudaryta iš sausų internetinių faktų. Dėstymas kiek paviršutinis, o pabaigoje "Romanas nutrūksta meilės pasiglėbesčiavimais" nuteikia negatyviai. Jeigu to recenzentė siekė, go on, nors manyčiau, turėtų būti pateiktas aiškesnis verdiktas - imtie ir skaitytie ar ne. Pasigedau konkretesnės analizės, išvadų. 2,8
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2018-04-28 12:38
TomKomPotas
lakoniška ir abstraktoka. šiek tiek pritrūkau aiškiau suformuluoto privalumų trūkumų pabrėžimo. imponuoja šiluma recenzijos energetikoje ir lyriniai nuokrypiai į Hessę. bet turint galvoje recenzijos apimtį tie nuokrypiai ir į tekstą įpinta asmeninė patirtis kiek pridengia knygos esmę. 3+
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2017-07-19 07:35
laikas yra laikas
žmogus matuojamas akimirkomis, kai jis myli - puikus palyginimas.

Apie kates - įdomu būtų paskaityti, bet jei ten tie ,,pasiglėbesčiavimų'' maratonai, tai jau man nelabai būtų įdomu, meilės - seilės dabar ant viršūnės poniutėms. Man rimtesnių knygų reikia, dalykinių.

Ačiū Jums už recenziją.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2017-07-18 22:15
Erla
Sudomino recenzijuojama knyga, kačių pasaulio paslaptys, savita pasaulėjauta. 4
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2017-07-18 11:50
MacteAnimo
Geras palyginimas arba tiksliau sakant pusiausvyros įgavimui - užkrauni ant svarstyklių nereikšmingus ir reikšmingas asmenis. Te apsikeičia reikšmingumu ir iš aukščiausio taško leidžiasi žemyn. Ir katėms nepagailėta tinkamų citatų. okey
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2017-07-09 22:01
mengelia
Sunku išmokti gyventi, išmeta mus plūdurais vandenyno viduryje ir prasimanyk, kad miklus. Ir prasisuk, kad gudrus. Recenzija užtikrinta savo teisuoliškumu. Gali būti - viskas taip blizga ir nupoliruota, kad minusų nepastebėta. O sužinoti juos būti neprošal!
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą