Knygos
Romanai (1924)
Poezija (620)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (904)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 7 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Karas su salamandromis

Ši knyga, tiesiogine to žodžio prasme, nugriuvo man ant galvos. Kadaise atsikrausčiau į nuomojamą žiurkyną Užupyje ir kaip pridera savarankišką gyvenimą pradedančiam proletarui, neturėjau namuose jokių massmediu ir kitokių pramogų, tad ėmiausi aktyvaus skaitymo. Perskaitęs visas skolintas knygas, prisiminiau, kad šeimininkė minėjo palėpėje dulkančias knygų kapines. Ten radau jų pilną spintą ir iškart nusivyliau. Apart visokios sovietinės beletristikos, kalvių Ignotų teisybių, nieko daugiau nebuvo. Besikuičiant tame politizuotame šlamšte nuo viršutinės lentynos vožėsi kelios knygos ir gan skaudžiai užgavo mano tuščiąją makaulę. Taip pirmą kartą susipažinau su K. Čapeko kūryba. Iš nukritusiųjų akį patraukė nudrenkta, juodų viršelių knyga. Sakyčiau, intuicija. Pradžia bent jau nedvelkė ta soclagerio visuotine debilizacija. Veikiau priminė pasakas ale Džekas Londonas. Maniau, pasirinksiu mažesnį blogį ir pasidžiaugsiu pasakėlėm (kaip aš tada apsirikau, nešdamasis vieną savo mėgiamiausių knygų į žiurkyną).

Beje, tik vėliau sužinojau, jog tai prieškarinis (1937), pirmasis šios knygos lietuviškas leidimas. Sovietų kanukinimo sistema gerai apdirbo šios knygos savininkų smegenis ir šie išplėšė visus titulinius puslapius, su bet kokia užuomina į prieškarinę Lietuvą. Dvasios invalidams užteko proto palikt turinį. O jis...

Zundo salyne, kažkur į vakarus nuo Sumatros, tolimojo plaukiojimo kapitonas aptinka niekam nežinomą roplių salamandrų rasę. Šie, sulyg dešimtmečio vaiko ūgiu, padarai pasirodo labai sumanus ir mainais į peilius (gintis nuo ryklių) ima nešt perlus. Kapitalistinė mašina, užuodus pelną įsisuka ir salamandrų gyvenamasis arealas palaipsniui, nuo mažytės Tana Masos salelės, plečiasi į kitas Ramiojo ir Indijos vandenynų perlų versloves. Ir tai tik kelio pradžia. Greit šiuo padaru susidomi mokslas, kino industrija, spauda ir be abejo verslo pasaulis. Andriaso Šoichcerio (mokslininkas, kurio vardu jos pristatytos plačiajai visuomenei) evoliucionavimas stebėtinai greitas. Guvūs padarai išmoksta kalbėti, dirbti įvairius darbus, o kas svarbiausia - savarankiškai mąstyti. Antro sąmoningo individo atsiradimas žemėje palaipsniui perauga į interesų konfliktą. Salamandrų dauginimosi ciklas daug spartesnis nei žmonių, tad žūtbūtinė kova neišvengiama...

Tikrai nesidžiaugiu parašęs tokią kūrinio santrauką, bet tai užslėptas noras, kad žmonės šią knygą perskaitytų patys. Ji to verta. Nemažai skyrių skaičiau vos nemyždamas iš juoko, o visą knygą tiesiog surijau vienu atokvėpiu. Nesu matęs pokarinių leidimų, bet ta šrifto įvairovė, vyraujanti leidime, kurį turiu tiesiog užburia. Siužetas vystosi spėriai, nėra jokių nereikalingų pauzių. Tik didelis, didelis noras sužinoti, kas gi ten toliau. Man sunku rasti paralelių su kitomis panašaus žanro knygomis, bet pagrindinė mintis tiesiog šaudo į skaitytoją – žmonija pati sau priešas. Socioutopija, knygos žanras, autoriaus įtaigumo dėka atrodo tokia reali.

Beje, knygos parašymo laikotarpis iššaukia daug paralelių su tuo metu sparčiai puliuojančia pasaulio rakštimi – hitlerine Vokietija. Karo nuojautos sklandė ore, o šis romanas tarsi perspėjimas. K. Čapekas - savotiškas šauklys, kvietęs žmoniją atsitokėti. Deja, to meto politinė arena liko nebyli.

Ir po istorijos dulkėmis knyga išlieka aktuali, kviečianti sąmonėti. Neturiu supratimo, ar knyga įtraukta į mūsų mokslo įstaigų privalomąją programą, bet tai galėtų tapt tikrai geru skaitalu vyresniųjų klasių moksleiviams, ir ne vien grožinės literatūros kontekste.

Išsikeldamas iš žiurkyno, aš tą knygą nudžioviau. Ji apkeliavo daugelio mano draugų rankas, ir skurdžiausias atsiliepimas, kurį apie ją girdėjau – NUOSTABU.
2005-11-08
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Romanai
Leidykla: Dagonas
Leidimo vieta: Kaunas, Marijampolė
Leidimo metai: 1937
Vertėjas (-a): Pr. Ramutis
Puslapių: 384
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 10 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-16 21:34
Mrr Drugelių Paišytoja
recenzija patiko, sudominai :) keliausiu knygos ieškot...
tik, keletas klaidelių buvo:
"Eilę skyrių... " - dabartinė kalbos kultūra taip sakyt neleidžia, reiktų keist 'daug skyrių', ar panašiai...
"paralėlę" jau minėjo... "dėja" irgi rašomas "deja" :)
no offence, čia tik keletas pastebėjimų.
O recenzija tikrai gera ;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-09 12:46
fontanai_fontanai
Ūžianti recenzija, iškart darosi įdomu kas per knyga. Tik gramatines klaidas reikėtų ištaisyti (kurių nedaug, bet "paralėlės" skamba žiauriai)..
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-08 20:19
žirgullinis
Tai nupasakota mano būsena, ir nieko vulgaraus ar žeminančio pačią knygą čia nematau. Tokia, tad proletaro minčių raiška. Dėja tai pirma mano recenzija ir su šio žanro kanonais mažai susidūręs. Kagi, imu domėn ir mokaus.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-08 20:00
_I_
_I_
"vos nemyždamas iš juoko" mane galutinai pribaigė. Maždaug, "papasakosiu savo kiemo družbanams apie zjb knygą"
Žaismingumas - gerai, bet, mano galva, nereiktų persistengti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-08 17:56
2_in_1
gal visai ir nuostaboka
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-08 09:28
manukoshe
aha, tsiprašau, netyč
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-08 08:54
žirgullinis
buvo "kanukinimo", bet matyt košė ištaisė į kankinimo....:(
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą