Rašyk
Eilės (78145)
Fantastika (2307)
Esė (1554)
Proza (10911)
Vaikams (2714)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (370)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 20 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Dvidešimtasis atnaujintų „Varpų“ numeris

2007-05-11
Dvidešimtame numeryje skelbiamas Viktorijos Daujotytės straipsnis „Kontrapunktiškos minties vėliavininkas“, skirtas „Varpų“ sumanytojo Algirdo Juliaus Greimo 90-mečiui. Čia – ir paties A.J. Greimo atsiliepimas į lietuvių kalba pasirodžiusį Cervanteso „Don Kichotą“, perspausdintas iš „Varpų“ (1943, Nr. 1).

Publikuojamas karo metų „Varpuose“ išspausdintas režisieriaus Juozo Miltinio straipsnis „Butaforinė pantera su devyniom iltim“ ir su juo susijusi Leono Peleckio-Kaktavičiaus esė „Likimo ženklas“, kurios pagrindinis herojus – aktorius Donatas Banionis.

Daug geros poezijos: Gintaro Grajausko eilėraščiai iš būsimos knygos, Viktoro Rudžiansko eilėraščių ciklas „Partolsta“, Roberto Keturakio baladė ir keturios mažosios poemos, jakių poezija (iš anglų kalbos vertė Mindaugas Peleckis). Dėmesio vertas debiutantas Gediminas Kajėnas. Čia ir tragiškai mirusio Gedimino Anusevičiaus-Genio „Eilėraščiai, kurie buvo atrinkti pirmajai knygai“.

Toliau spausdinamas neskelbtas Jurgio Jankaus romanas „Niekam nereikalingi“, naujus apsakymus publikuoja Birutė Jonuškaitė, Rimantas Marčėnas, Vahe Pohosian (iš armėnų kalbos vertė Marytė Kontrimaitė), romano ištrauką pateikia Vytautas Čepliauskas. Naujame „Varpų“ numeryje – ir dar niekur nespausdintas Jono Avyžiaus kūrinys, kurį rašytojo jubiliejaus išvakarėse surado Irena Litvinaitė-Avyžienė, bei Vlado Vyšniūno legendos.

Yra ir daugiau įsimintinų tekstų: Valentino Sventicko „Aido Marčėno „Metrikai“ ir metrikai“, Leono Peleckio-Kaktavičiaus esė apie Viktorą Miliūną, pokalbis su Robertu Keturakiu, JAV gyvenančio profesoriaus Antano Klimo atsiminimai apie Vincą Krėvę, Pulgio Andriušio laiškai Kazimierui Barėnui ir kiti.

„Varpai“ atskleidžia įdomų dalyką: Pulgio Andriušio ir Aleksio Churgino verstas „Don Kichotas“ (tą faktą 1943 metų „Varpuose“ pažymi A.J. Greimas) tarybų Lietuvoje buvo spausdinamas kaip vieno vertėjo – A. Churgino – darbas, o Australijoje gyvenęs Pulgis Andriušis, skelbdamas savo darbų sąrašą, taip pat „pamiršdavo“ nurodyti kolegos pavardę.

Leidinį puošia Jono Daniliausko ir Juozo Bagdono tapybos darbai.


 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą