Rašyk
Eilės (72571)
Fantastika (2187)
Esė (1688)
Proza (10402)
Vaikams (2464)
Slam (49)
English (1092)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 21 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

William Styron

Apie:

Viljamas Styronas (William Styron) gimė 1925 m. birželio 12 d. Niuportnjuse, Virdžinijoje. Jo tėvas buvo laivų statybos inžinierius, kentęs nuo depresijos. V. Styrono motina mirė kai jam buvo 13 metų. Netrukus po to, maištingasis Styronas buvo išsiųstas į berniukų parengiamąją mokyklą. Perkelinėjamas iš vienos mokyklos į kitą jis galų gale baigė Djuko universitetą, kur gavo Menų bakalaurą. Kitais metais po baigimo jis įstojo į karinę tarnybą jūrų pajėgose, kur tapo pirmuoju leitenantu per Antrąjį pasaulinį karą.

Po tarnybos V. Styronas persikėlė į Niujorką, kur pradėjo rašytojo karjerą „Mcgraw Hill“ leidykloje. Rašytojas taip pat lankė pamokas kartu su Hiramu Haidnu Naujojoje socialinių tyrimų mokykloje. Haidno paskatintas V. Styronas stulbinamai debiutavo su savo pirmuoju romanu (Lie Down in Darkness, 1951 m). Ši knyga buvo jo karjeros pradžia ir pelnė V. Styronui Amerikos akademijos Prix de Rome apdovanojimą. Hirošimos susprogdinimo fone šis romanas pasakoja apie jauną  merginą savižudę.

Vėliau, 1957 m., išleistas romanas Ilgas kovas (The Long March), po to – Ir padegė tuos namus (Set This House on Fire, 1960 m.), Neto Turnerio išpažintis (The Confessions of Nat Turner, 1967 m). Pastaroji knyga išleista pačiame civilinių teisių judėjimo įkarštyje ir pasakoja apie siaubingą kruviną vergų maištą. Būtent  Neto Turnerio išpažintis pelnė V. Styronui Pulitserio premiją. Knyga apdovanota už drąsų įvykių atskleidimą, nors buvo manančių, kad tai tik šabloniškas pasakojimas apie juodaodžius.

Kitas V. Styrono romanas pasirodė po daugiau nei dešimties metų. Tai tragedija Sofi pasirinkimas (Sophie‘s Choise, 1979 m). Pagal šį romaną pastatytas filmas su garsiąja Meril Stryp grąžino V. Styronui populiarumą, jis vėl atsidūrė dėmesio centre kaip kontraversiška asmenybė ir svarbus rašytojas.

Kai pasirodė filmas Sofi pasirinkimas, V. Styronas išleido esė rinkinį The Quiet Dust an Other Writings. Kita garsi knyga pasirodė 1990 m., pavadinimu Darkness Visible: A Memoir of Madness, tai nuostabus ir asmeniškas pasakojimas apie depresiją.

Per visus 1990 metus V. Styronas nenustojo rašyti, leisti, redaguoti. Jis gavo ne vieną apdovanojimą  už nuopelnus Amerikos literatūrai, taip pat laimėjo „National Medal of Arts“ ir „Common Wealth Award“, taip V. Styronas užsitikrino vietą literatūros istorijoje. Jo susimąstyti verčiantys darbai dar ilgai išliks skaitytojų atminty ir kels susidomėjimą dabartinei visuomenei.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Sofi pasirinkimas : romanas / William Styron ; iš anglų kalbos vertė Auksė Mardosaitė. - Vilnius : Alma littera, [2002] (Kaunas : Spindulys). - 599 p.

Ir padegė šiuos namus : romanas / William Styron ; iš anglų kalbos vertė Irena Balčiūnienė. - Vilnius : Alma littera, 2004 (Vilnius : Spauda). - 575 p.Gimė: 1925-06-12
Mirė: 2006-11-01
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2009-09-17 15:30
divisadero
Vienas didžiausių pasaulio meistrų...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą