Rašyk
Eilės (73332)
Fantastika (2193)
Esė (1496)
Proza (10361)
Vaikams (2517)
Slam (49)
English (1112)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 23 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Vytautas Norbutas

Aš nenoriu būti originaliu ir nepakartojamu, noriu, kad pasiektų žmones tai, kas jiems praverstų
Vytautas Norbutas


Apie:

Vytautas Norbutas - vienas iškiliausių fantastikos kūrėjų Lietuvoje. Jis neretai vadinamas šiuolaikinės lietuviškos fantastikos pradininku, ir iki šiol jo kūryba pakankamai aukštai vertinama.

Rašytojas gimė 1939 m. gruodžio 24 d. Rietave (Plungės raj.). 1956 m. baigė Rietavo vidurinę mokyklą, vėliau įstojo ir studijavo Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute lietuvių kalbos ir literatūros fakultete. Būsimas rašytojas fantastas besimokydamas paskutiniajame kurse patyrė skaudžią dvasinę traumą, dėl to nebaigė studijų. Metęs mokslus dirbo Kauno respublikinėje „Raudonojo kryžiaus“ sanatorijoje meno vadovu. 1963 m. vedė, išsikėlė gyventi į Kėdainius. Po metų gimė sūnus.

Laikui bėgant, V. Norbutas dirbo elektriku, vėliau Naftos žvalgybos ekspedicijoje, po to skyriaus vedėju Plungės raj. Laikraštyje „Kibirkštis“ (dabar „Žemaitis“), korektoriumi „Tarybinėje Klaipėdoje“ (šiuo metu leidinys vadinasi „Klaipėda“). Nuo 1976 metų atsidėjo vien  kūrybiniam darbui.

1990 m. rašytojas  įstojo į nepriklausomą Rašytojų sąjungą, buvo priimtas į  Žemaitijos rašytojų sąjungą. Tais pačiais metais dalyvavo pirmajame fantastikos mėgėjų suvažiavime Lietuvoje „Lituanicon’ 90“, kuris vyko Kaune.

Iki pat mirties gyveno Kalakutiškių kaime, netoli Rietavo. Mirtis jį pasiglemžė staiga, tyliai ir paslaptingai. Rašytojas mirė 1991 m. balandžio 13 d.

Vytautas Norbutas nekantraudamas laukė savo trečiosios knygos Samariečiai  pasirodymo, kurią savo lėšomis skubėjo išleisti jo sūnus. Rašė dar vieną kūrinį, sąlyginai pavadintą Svetimų stichijų nelaisvėje. Bet rašytojo gyvenimas sustojo. Liko nebaigti kūriniai ir mįslingos istorijos apie jį.


Kūryba:

Pirmieji apsakymai publikuoti buvo „Pergalės“ (dabar „Metai“) žurnale 1968 m. 1970 m. „Vagos“ leidykla išleido pirmąją autoriaus fantastinę knygą – fantastinę apysaką Nemirtingumo lygtis. Po dviejų metų pasirodė ir antroji fantastikos knyga – Skorpiono ženklas. Joje išspausdinti saviti ir originalūs rašytojo fantasto kūriniai. Apsakymuose atsispindi autoriaus požiūris į žmogų, nors kūriniuose gausu tuo laikmečiu novatoriškų minčių ir idėjų. Kaip ir daugelis tuo metu kūrusių lietuvių fantastų, autorius nepataikavo privalomai madai liaupsinti tarybinę santvarką, komunizmo privalumus. V. Norbutas visuose kūriniuose akcentuoja žmogaus ir techninės - mokslinės pažangos sąveiką. Dėl to rašytojo apsakymuose ir apysakose nerasime nuotykinės fantastikos elementų. Jo kūryba – išgryninta mokslinė fantastika, kurios ilgaamžiškumas slypi kokybėje ir įžvalgume. Fantastas akivaizdžiai orientavosi į ateitį, todėl ir dabar jo kūryba nėra morališkai pasenusi.

Vytautas Norbutas  užsiėmė ir vertimais. 1974 m. „Vaga“ išleido  jo išverstą V. Savčenkos knygą „Savęs atradimas“. Tais pačiais metais laikraštyje „Kibirkštis“ publikavo dar tuomet tik rašomo fantastinio grotesko Samariečiai ištraukas. 1988 m. šio kūrinio fragmentai buvo išspausdinti ir „Tarybinėje Klaipėdoje“. Devintajame dvidešimto amžiaus dešimtmetyje (1986 –1988 m.) apsakymai Septynių žvaigždžių žvaigždyne, Pro laiko uždangą ir  222, Sirijus buvo publikuoti  prancūzų mokslinės fantastikos žurnale „Antanes“, leidžiamame leidėjo ir vertėjo Žano Pjero Mumono.  1988 m. rašytojo kūryba buvo įtraukta į pirmąjį lietuviškos fantastikos apsakymų rinkinį „Turangitas“, kurį sudarė G. Beresnevičius.

1991 metais, jau po fantasto mirties, pasirodė Samariečiai – knyga, kurios autorius nebesulaukė... Samariečiai – pagrįstai pavadinti fantastiniu grotesku. Savitu humoru V. Norbutas projektuoja totalitarinės visuomenės paveikslą. Tai ryški aliuzija į tarybinę santvarką ir partinius veikėjus, kitus asmenis, kurie figūravo tų laikų aplinkoje. Kūrinys nėra pigus ir lengvas skaitalas, skirtas atsipalaidavimui, lengvam laiko  „užmušinėjimui”, bet vertingas įdomiu turiniu, verčiančiais pamąstyti skyriais. Dėl aštrios ir neužslėptos totalitarizmo kritikos  šis kūrinys  daugelį metų buvo leidyklų atmetinėjamas dėl savaime suprantamų dalykų. Autorius buvo priverstas daug kartų perrašinėti groteską pagal leidėjų įgeidžius. Šios ir kitos nesėkmės (patirta trauma po avarijos ir kt.) gerokai atsiliepė rašytojo sveikatai.

Šiuo metu Vytauto Norbuto kūryba yra nepelnytai primiršta. Apie ją užsimena tik  lietuvišką fantastiką tyrinėjantys mėgėjai ir skaitytojai, kurie neabejingi tautiečių fantastikos palikimui…


Bibliografija:

Samariečiai : fantast. groteskas (su ne itin linksmais intarpais). - Vilnius : Valst. leidybos centras, 1991. - 232 p.
Skorpiono ženklas : fantast. apsakymai. - Vilnius : Vaga, 1972. - 190 p.
Nemirtingumo lygtis : mokslinė fantastinė apysaka. - Vilnius : Vaga, 1970. - 250 p.


Vertimas:

Savčenka V.I. Savęs atradimas : [moksl.-fantast. romanas] / iš rusų k. vertė V. Norbutas. - Vilnius : Vaga, 1974. - 286 p.Gimė: 1939-12-24
Mirė: 1991-04-13
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2007-06-02 11:43
Patriot
Viską Norbuto esu suskaitęs. Apie jį taip pat. O dabar ir dar kitox aprašymas. Puiku. *****
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-04-13 12:51
albinas_
Dar sovietmečiu perskaičiau "Nemirtingumo lygtį". Puiki knyga, o iš straipsnio sužinojau šiek tiek daugiau apie autorių. Ačiū. 5.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-04-17 18:33
shiogas
aš iš tų kraštų, teko rinkti jo poezijos tekstus...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-08-19 15:08
Tylusis monstras
Turiu tokia prastos kokybes jo foto, kad nežinau ka su ja daryti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-08-18 21:26
Mindauggas Nesvarbu
Mata, aš anou eso gėrdiejės, nes vėsai netuolėi monės gyvena.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-08-18 21:26
Mindauggas Nesvarbu
Gaila, ka nuotraukėkės nier, anuo darbum nesos skaitės, bet raša nebluoga vėsai, bent ėš nuogėrdum tep sprėndo...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-08-16 18:18
lyris
5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-08-01 21:17
Tylusis monstras
Įsivėlė nevykusi spausdinimo klaida viename pavadinime. Turi būti  žurnalas "Antares", o ne "Antanes". Matyt, tai mano klaida.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą