Rašyk
Eilės (73642)
Fantastika (2197)
Esė (1498)
Proza (10401)
Vaikams (2524)
Slam (49)
English (1127)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 7 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Vasilijus Pavlovičius Aksionovas

Василий Павлович Аксёнов

Apie:

Rusų prozininkas, dramaturgas, scenaristas, vertėjas. Gimė 1932 m. rugpjūčio 20 d. Kazanėje sovietinio valdininko šeimoje. Rašytojo vaikystė prabėgo Magadane, kur buvo ištremta jo motina (rašytoja Eugenija Ginsburg, kuri savo memuaruose aprašė Stalino koncentracijos lagerius). V.P. Asionovą augino ir prižiūrėjo senelė. Vidurinę mokyklą jis baigė Magadane. 1956 m. baigė aukštąją mokyklą ir gavo Leningrado medicinos instituto diplomą. Kurį laiką dirbo gydytoju. Savo kūrinius pradėjo spausdinti 1959 m. 1960 m. į rusų iš anglų kalbos išvertė E. Doktorou Regtaim ir Dž. Apdaiko Perversmas.

1960 m. V.P. Aksionovas paskelbė pirmą savo apysaką Kolegos (Коллеги), kurią iš karto pamėgo skaitytojai. Tokio pat likimo susilaukė ir antrasis romanas Žvaigždinis bilietas (Звездный билет) (1960 m.). Tuo laiku V.P. Aksionovas patikėjo savo rašytojo talentu ir nusprendė tapti profesionaliu rašytoju bei iš to uždirbti. 1960 m. pasirodė kūriniai Gaila, kad jūsų nebuvo su mumis (Жаль, что вас не было с нами), Užimtos statiniės, (Затоваренная бочкотара) ir kt. 1978 m. išspausdinamas kūrinys Žanro ieškojimas (Поиски жанра), kuris rašytojui buvo vienas svarbiausių eksperimentuojant su naujomis literatūrinėmis formomis bei bandant įvairias rašymo manieras.

Ne vieną savo kūrinį V.P. Aksionovas spausdino žurnale „Junost“ („Юность“). Jis buvo šio žurnalo redakcijos narys. 1959 m. V.P. Aksionovą, kartu su poetu E.A. Jevtušenka, pašalino iš šio laikraščio redakcijos dėl to, kad jis buvo savarankiškas ir sovietiškai nesuvaldomas. 1970 m. V.P. Aksionovas beveik nerašė, spaudoje pasirodė vos keli jo kūriniai. Galima paminėti tik vieną apysaką Meilė elektrai (Любовь к электричеству), kuriame vaizduojamas „liepsningasis revoliucionierius“ – L.B. Krasinas.

1979 m. V.P. Aksionovas buvo vienas iš iniciatorių, kurie sukūrė almanachą Metropolis (Метрополь). Jame buvo išspausdinti Aksionovo, Bitovo, Iskanderio, Voznesenskio, Achmadulinos, Visockio, Aleškovskio, Gorenšteino kūriniai. Almanacho nebuvo aprobavusi sovietinė cenzūra, todėl jo viešas ir „akiplėšiškas“ pasirodymas labai supykdė sovietinės valdžios atstovus. Jie įžvelgė pavojų, kad sovietinės šalies ir sovietiniai literatai nebenori klausyti partijos balso, bando ištrūkti iš valstybinės ideologijos gniaužtų. Jau kitais metais ne vienas almanacho autorius atsidūrė užsienyje. 1980 m. liepos mėn. ten išvyko ir V.P. Aksionovas.

1980 m. V.P. Aksionovas buvo pakviestas į JAV skaityti paskaitų apie rusų kultūrą ir tuoj po to iš jo buvo atimta sovietinė pilietybė. Gyveno Vašingtone, dėstė Pietų Karolinos universitete, Kenono Institute, dabar profesoriauja Vašingtone Džordžo Maisono universitete. Dėsto rusų literatūrą ir „kūrybinį rašymą“.

Iki istorijos su jaunųjų rašytojų sugalvotu almanachu Metropolis V.P. Aksionovo kūrinius noriai spausdino daugelis Rusijos leidyklų, jie buvo verčiami į daugelį užsienio kalbų, pagal jo apysakas buvo kuriami filmai, ruošiami spektakliai. Po to šis rašytojas Rusijoje, „partijai įsakius ir liaudžiai pageidaujant“ buvo visiškai „užmirštas“.

1990 m. rugpjūtį V.P. Aksionovui vėl buvo suteikta Rusijos pilietybė. Dabar jis dažnai lankosi Rusijoje. Toliau kuria. 1980 m pasirodė jo naujas romanas Nudegimas (Ожог), antiutopija Krymo sala (Остров Крым). Pastaraisiais metais anglų kalba parašė romaną Geltoni kiaušiniai (Желтые яйца).

Garborse (JAV) yra leidžiamas V.P. Aksionovo rinktinių kūrinių šešiatomis. Nuo 1987 m. šio rašytojo kūryba vėl pradėta spausdinti Rusijoje. Realistiniai V.P. Aksionovo kūriniai turi nemažai fantastinių priemaišų, parodijos ir satyros elementų, grotesko. Jo kūrybos lydiniui būdinga ironija ir lyrizmas, tam tikras ekskursas į eksperimentinį rašymą.


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą:

Kolegos / [vertė S. Skeivys]. - Vilnius : Valst. grož. lit. l-kla, 1962. - 221 p.Gimė: 1932-08-20
Mirė: 2009-07-06
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2018-08-20 13:10
____________
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-08-20 13:10
____________
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą