Rašyk
Eilės (75611)
Fantastika (2217)
Esė (1518)
Proza (10660)
Vaikams (2555)
Slam (50)
English (1165)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 6 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Peras Fabianas Lagerkvistas

Par Fabian Lagerkvist

Peras Fabianas Lagerkvistas (Par Fabian Lagerkvist) - Švedijos poetas ir rašytojas, Nobelio premijos laureatas, ekspresionizmo pradininkas švedų literatūroje. 

Gimė 1891 m. Vekšio mieste pietinėje šalies dalyje septynių vaikų šeimoje. Tėvas užėmė geležinkelio stoties viršininko pareigas, motina buvo kilusi iš smulkių valstiečių. Dar mokydamasis gimnazijoje, Peras įsiliejo į laisvamanių būrelį, o būdamas jaunuolis vis labiau domėjosi radikalia antifašistine veikla. Kurį laiką studijavo meno istoriją Upsalos universitete. 

1916 m. pasirodė pirmasis jo eilėraščių rinkinys Baimė (Angest), kuriame rašytojas drąsiai išreiškė savo priešiškumą, nukreiptą prieš karo baisybes, pasitelkdamas ekspresyvias ir ganėtinai groteskiškas formas. O 1920 m. šviesą išvydo Pero apysaka Amžina šypsena (Det eviga leendet), kurioje pasirinkta sakmės ir alegorinio pasakojimo forma nubrėžė gaires tolesnei rašytojo kūrybai. 

4-ajame dešimtmetyje Peras kuriam laikui išvyksta į Palestiną ir Graikiją. Kelionės metu pamatyti vaizdai ilgam įsirėžia į jo pasaulėžiūrą ir tampa akstinu vėlesniuose savo kūriniuose plėtoti tiesioginį protestą prieš fašizmo santvarką ir barbariškumą. Ir nors savo kūryba Peras niekada nesišliejo prie jokių literatūrinių grupių, visgi ilgainiui tapo aktyviu humanistinių vertybių šalininku ir propaguotoju.

1944 m. išleidžiamas rašytojo menine viršūne laikomas antifašistinis romanas Nykštukas (Dvargen). Jame rašytojas vaizduoja Renesanso epochos rūmų dvasią, despotizmą ir dvasinį skurdą, kurį perpasakoja kunigaikščio tarnas Nykštukas, įkūnijantis absoliutaus blogio sampratą. Nykštuko propaguojamos vertybės - tai karas ir žudynės, kuomet gėris, meilė ir grožis tik sukelia veikėjo neapykantą ir pasibjaurėjimą. Romanas kaip tik sutapo su fašizmo žlugimu, tad gimtojoje Švedijoje sulauklė plataus tėvynainių pripažinimo.

Pero plėtojamos žmogiškosios prigimties subtilybės, humanizmas ir gėrio paieškos buvo visuotinai įvertintos po jo romano Barabas (Barabbas) pasirodymo 1950 metais. Už jį rašytojas buvo apdovanotas Nobelio premija. 

Savo kūriniais Peras skatino humanistines paieškas, kovojo už vertybių pokario metais išsaugojimą, maištavo prieš nusistovėjusias to meto buržuazines normas. Didžiausią įtaką Pero pasaulėjautai darė Pirmasis pasaulinis karas ir grumtynės su visa griaunančia fašizmo sistema. Pasitelkdamas alegorijas, simbolius ir istoriją, rašytojas gilinosi į pačią blogio psichologiją, narstė bendras nuopuolio, despotizmo ir prievartos temas. Daugeliui jo kūrinių būdingi filosofiniai potėpiai, nagrinėjamos aktualios vienatvės ir žmogiškumo temos, pasitelkiami ir savaip interpretuojami religiniai bei bibliniai motyvai. 

Visą savo gyvenimą rašytojas nemažai keliavo, buvo vedęs du kartus. Mirė 1974 m. Stokholme.

Rašytojo kūrinių apžvalga:  

Angest (1916); Det eviga leendet (1920); Gast hos verkligheten (1925); Det besegrade livet (1927); Bodeln (1933); Mannen utan sjal (1936); Dvargen (1944); Barabbas (1950); Sibyllan (1956); Akasverus dod (1960); Pilgrim pa havet (1962); Mariamne (1967). 

Bibliografija (lietuvių kalba):

Nykštukas: romanas/ iš švedų kalbos vertė Eugenija Stravinskinenė. - Vilnius: Vaga, 1989. - 113 psl. (Ser.: XX a. literatūra. Pasaulinės literatūros biblioteka)

Sibilė: romanas/ iš švedų kalbos vertė Eugenija Stravinskienė. - Vilnius: Vaga, 1989. - 80 psl. (Ser.: XX a. literatūra. Pasaulinės literatūros biblioteka)

 Gimė: 1891-05-23
Mirė: 1974-07-11
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2013-04-18 15:57
pelkės kaukas
Mano mylimas rasytojas
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-10 16:15
bibliotekininkė
Rašytojo bibliografija gimtąja kalba bus nurodyta vėliau.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą