Apie:
Kendzaburas Ojė (Kenzaburo Oe) gimęs 1935 Sausio 31 dieną, yra svarbus asmuo šiuolaikinės japonų literatūros pasaulyje. Rašytojo darbus stipriai įtakojo prancūzų ar amerikiečių literatūra su Rašytojo knygose sprendžiamos politinės, socialinės ir filosofinės problemos, tame tarpe masinio naikinimo ginklai, visuomenės atstumtieji ir egzistencializmas. 1994 metais rašytojas apdovanotas Nobelio literatūros premija.
Oe gimė Ose-muros kaimelyje, Ehimo prefektūroje, Šikoku, Japonijoje. Jis buvo vienas iš septynių šeimos vaikų, kurių tėvas mirė, kai Oe sukako devyneri. Aštuoniolikos jis pradėjo studijuoti prancūzų literatūrą Tokijo universitete. 1957, vis dar būdamas studentu pradėjo publikuoti trumpas istorijas, stipriai įtakotas tuometinės vakarų literatūros.
Oe kūryba suskirstyta į kelias epochas, kuriose naršomos vis kitos problemos. Po jo pirmų studento darbų, išspausdintų universiteto laikraštyje, autorius rašė toliau. Pirmieji jo romanai - Lavish Are The Dead (1957), Someone Else‘s Feet (1957), Prize stock (1957) ir Nip the Buds, Shoot the Kids (1958), kuriuose rašytojas savo dėmesį skyrė jauniems vaikams, gyvenantiems idiliškuose pasikeitimuose, pačio Oe kaimiškoje Šikoku vaikystėje. Vėliau autorius sutapatino tas vaikų figūras, kaip priklausančias „vaikų dievų“ tipui, kuris apibūdinamas kaip laisvų, hermafroditiškų, nenugalimų, beasocijuojančių su pradžia ir pabaiga. Pirmos dvi charakteristikos pasirodo jo ankstyvose istorijose, kai paskutiniai du bruožai pasirodo, tik po rašytojo pirmojo sūnaus gimimo.
Šiuose darbuose Oe sunkiomis seksualinėmis metaforomis kalbėjo apie Japonijos okupaciją.. Jis visą temą apibendrino kaip užsieniečio su didele galia (Z) ir Japono, kuris užima žemesnę socialinę padėtį santykius(X). Kartais būdavo trečiasis asmuo, prostitutė, kuri teikdavo malonumus tik užsieniečiams(Y). Visuose darbuose japonas X yra neaktyvus, susikertantis perimti iniciatyvą, kad išspręstų situaciją ir nerodydamas jokios psichologinės ar dvasinės raidos. Grafiškai seksuali šios grupės prigimtis paskatino kritikų nepasitenkinimą, Oe knygų serijos rašymo pabaigoje pasakė: „Aš asmeniškai mėgstu šį romaną, nes nemanau, kad aš kada nors rašysiu kitą romaną, kuris bus tik iš seksualinių žodžių“.
1958 metais Oe gauna Akutagatavos Prizą. 1960 metais rašytojas vedė. Tais pačiais metais pasileido į kelionę po pasaulį, aplankydamas savo mėgstamiausią rašytoją Jean- Paun Sartre.
Kitas Oe etapas, jis pasitraukė iš seksualinio kūrinių turinio, šįkart atsinaujinant į visuomenės smurtą. Seventeen (1961), A Personal Matter (1964), Aghvee the Sky Monster (1964). Šie darbai buvo įtakoti egzistencializmo ir pikareskinės literatūros.
1967 metais Tanizaki Prizas.
Hikari stipriai įtakojo tėvo darbus: Father, Where are you Going? (1968), Teach Us to Outgrow Our Madness (1969), The Day He Himself Shall Wipe My Tears Away (1972). Trys romanai, kuria atstato tą pačią prielaidą – suluošinto vaiko tėvas bando atkurti savo tėvo gyvenimą, kuris atsiskyrė ir numirė. Tėvo ignoracija Oe, yra lyginama su jo sūnaus negalia suprasti jį; informacijos trūkumas apie jo tėvo istoriją padaro užduotį neįmanomą įvykdyti, bet uolus nuolatinis kartojimas ir kartojimas tampa istorijų „gamykla“.
Teach Us to Outgrow Our Madness pristato „\\\'Mori\\\' kaip \\\'idioto-sūnaus\\\' vardą.“ (Oe); \\\'Mori\\\' reiškia mirtį, silpnaprotystę (lotynų) ir mišką (japonų). Asociacija tarp suluošinto berniuko kyla ir vėlyvesniuose autoriaus kūriniuose The Waters Are Come in unto My Soul ir M/T and the narrative about the marvels of the forest (1986).
1994 m. įteikta Nobelio literatūros premija.
Dabar Oe su savo trimis vaikais gyvena Tokijuje.
Bibliografija:
Vertimai į lietuvių kalbą:
Pavėlavęs jaunimas : [romanas] / iš rusų kalbos vertė J. Žemaitis. - Vilnius : Vaga, ©1975. - 306 p.
Asmeninė patirtis : [romanas] / iš japonų kalbos vertė Dalia Švambarytė. - Vilnius : Charibdė, 2001 (Kaunas : Spindulys). - 286, [1] p.