Rašyk
Eilės (74896)
Fantastika (2210)
Esė (1513)
Proza (10619)
Vaikams (2541)
Slam (50)
English (1153)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 26 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Jaroslavas Hašekas

Yaroslav Hashek

Čekų rašytojas, satyrikas Jaroslavas Hašekas gimė Prahoje 1883 m. balandžio 30 d. mokytojo šeimoje. Tėvas neturėjo pedagoginio išsilavinimo, todėl gaudavo sumažintą atlyginimą ir šeima gyveno vargingai. Nuo pat vaikystės Hašekas niekieno nebuvo varžomas, galėjo išdykauti ir išdaigauti kiek tinkamas. Kai sukako trylika metų, mirė tėvas, o dar po dviejų teko atsisveikinti su gimnazijos suolu. Motina jį įtaisė į parduotuvę, kur visą laiką teko bendrauti su žmonėmis. Vėliau jam vis dėlto pasisekė baigti komercinę mokyklą, bet jis nenorėjo dirbti banke, traukė tolimos kelionės, prasidėjęs Būrų karas su Anglais, Makedonijoje prasidėjęs 1903 m. sukilimas. Jis dar jaunystėje pėsčias buvo išvaikščiojęs Austro – Vengrijos imperiją, gretimas šalis ir prisirinkęs geros medžiagos literatūriniam darbui.

Jaunystėje mėgo kompanijas, kuriose aštrino ir tobulino savąjį žodžio sarkazmą. Kadangi buvo bet kokios priespaudos priešas, žavėjosi anarchistų idėjomis. Jis redagavo anarchistų laikraščius, platino jų literatūrą, kartą už tai mėnesiui buvo patupdytas už grotų. Po kurio laiko jo nebežavėjo nei anarchistai, nei kitos opozicinės partijos, kurios viena nuo kitos bemaž niekuo nesiskyrė.

Buvo barų lankytojas, pašaipūnas. Tačiau po linksma išore slėpėsi rimta ir mąsli asmenybė. Geraširdžio genijaus kūryba ir gyvensena buvo neatskiriami. Jis vertėsi šunų prekyba ir redagavo žurnalą „Gyvūnų pasaulis“. Jis taip pat buvo kandidatu į Austrijos parlamento deputatus, vienos progresyvios partijos lyderiu, Bugulmos miesto komendanto pavaduotoju.

Ikikariniu laikotarpiu J. Hašekas parašė šimtus apsakymų, apybraižų, feljetonų ir humoreskų. 1911 m. pirmą kartą apsakymuose pasirodė ir būsimas pagrindinis knygų personažas šaunusis kareivis Šveikas. J. Hašekas kūrinyje „Lėto progreso partijos politinė ir socialinė istorija, kuri veikė įstatymų rėmuose“ aštriu žodžiu ir šaržu išjuokė politikų susitaikėliškumą ir liberalizmą. Tačiau knyga, jei neskaitysime skelbtų atskirų jos ištraukų, pasaulį teišvydo tik 1960 m.

Patys audringiausi J. Hašeko gyvenimo metai susiję su Pirmuoju pasauliniu karu. Per tuos metus jam teko tarnauti trijose skirtingų valstybių kariuomenėse, pabūti belaisviu, dalyvauti mūšiuose. Ne kartą jo gyvybė kabėjo ant plauko. Buvo atvejis, kai jis grįžo iš karinės žvalgybos su peršauta kepure. Tačiau jis liko net nesužeistas mūšyje prie Sakalio, kur buvo sužeistas ar užmuštas kas antras kareivis. Pavolgyje jis slapstėsi 4 mėn., kur galėjo būti sučiuptas kiekvieną dieną. Visa eilė įdomiausių ir tikrą mirtį žadančių įvykių jis pergyveno 1918 m, net du kartus sirgo šiltine, bet vis iš tų situacijų, kaip žmones sako, išeidavo „sausas“.

Pergyvenimų J. Hašekas patyrė tiek, kad jų būtų užtekę dešimčiai rašytojų. Dėl to nenuostabu, kad nuo satyriko plunksnos 1921 – 1922 m. nusirito „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“. Dabar dokumentaliai patvirtinta, kad buvo gyvas Šveiko prototipas. Tai Juozas Šveikas prancūzų amatininkas, gyvenęs 1892 – 1965 m. Šveikas visais galimais būdais išjuokia karą, jo vadovus, karinės prievartos sistemą.

Kai Jaroslavas Hašekas mirė, jo draugas Hegonas Ervi Kišas sušuko: „Jarda ne pirmą kartą kvailioja, vedžioja visus už nosies. Neteisybė. Kiek kartų jis jau mirė! Hašekas neturi teisės mirti. Juk jam dar nėra nė keturiasdešimties.“

Jaroslavas Hašekas mirė 1923 m. sausio 3 d.


Bibliografija

Vertimai į lietuvių kalbą:

J. Hašekas / Šaunusis kareivis Šveikas. - Kaunas : Naujas žodis, 1932. - 177 p.
J. Hašekas / Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai pasauliniame kare- Vilnius : Valstybinė grožinės literatūros leidykla, 1956. - 2 t.
J. Hašekas / Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai pasauliniame kare. - Vilnius : Vaga, 1998. - 701 p.
J. Hašekas / Šaunusis kareivis Šveikas prieš karą ir kitos ne mažiau įdomios istorijos. - Kaunas : Helix, 1993. - 176 p
J. Hašekas / Juokai pro ašaras. - Kaunas : Mokytojų knygynas, 1938. - 223 p.
J. Hašekas / Procesija : ateistinė satyra ir humoreskos. - Vilnius : Vaga, 1966. - 295 p.
J. Hašekas / Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai pasauliniame kare. - Vilnius : Mintis, 1987. - 671 p.
J. Hašekas / Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai pasauliniame kare - Vilnius : Tyto alba, 2000. - 521 p.
J. Hašekas / Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai pasauliniame kare. - Vilnius, 2006.


Gimė: 1883-04-30
Mirė: 1923-01-03
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2011-01-03 16:35
Weird Star
Kiekvieną kartą, kai skaitau "Šauniojo kareivio Šveiko nuotykius", liūdina pabaigos žodis: "Šį skyrių rašytojas padiktavo sirgdamas..." Taip ir nepabaigė.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2008-11-10 14:37
Ar tikrai prototipo vardas buvo Juozas,o ne Jozefas ?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą