Rašyk
Eilės (77272)
Fantastika (2263)
Esė (1538)
Proza (10804)
Vaikams (2638)
Slam (65)
English (1199)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Jaroslav Seifert

Apie:

Čekų rašytojas Jaroslavas Seifertas (Jaroslav Seifert) gimė 1901 m. rugsėjo 23 d. Prahos rajone – Žižkovoje. Nors Seifertas nebuvo stropus mokinys ir nebaigė mokyklos, jis sugebėjo gerai susipažinti su literatūra, muzika ir išmokti užsienio kalbų. Energingas ir gabus jis greitai gavo darbą periodinių leidinių redakcijoje, vertė prancūzų ir rusų literatūrą.

J. Seifertui žurnalistika buvo jo idėjų įgyvendinimo būdas. Daug laiko jis skyrė ir kultūriniam Prahos gyvenimui: įkūrė dailininkų avangardistų grupę „Devetsil“ ir pradėjo redaguoti to paties pavadinimo žurnalą. Kiek vėliau prie tos grupės prisijungė ir literatai.

Pirmąją poezijos knygą Miestas ašarose (1921) J. Seifertas išleido būdamas dvidešimties metų. Jaunasis poetas savo eiles lygino su gražiausia Žemės planetos gėle, kurią būtina saugoti. Žmogaus individualybės ir dvasingumo tema iš pirmojo poezijos rinkinio keliavo per visą poeto kūrybą.

Dvidešimt penkerių metų poetas susirgo – jam buvo paralyžuotos kojos. Prie to dar prisidėjo plaučių uždegimas, kuris pailgino jo buvimą ligoninėje keliais mėnesiais. Liga ir ilgos vienatvės valandos suteikė J. Seiferto poezijai lyrizmo, sentimentalizmo, nors sieloje poetas vis dar buvo socialistas ir kovotojas. 1926 m. išėjo jo kitas poezijos rinkinys Pati meilė. Po dvejų metų jis vedė Marią Ulrichovą ir išleido naują eilėraščių rinkinį TSP bangomis.

Toliau sekė poezijos rinkiniai: Lakštingala prastai čiulba, Obuolys iš skreito, Veneros rankos, Pašto karvelis. Jis nutolo nuo avangardistų ir įgijo naują savitą stilių.

1938 m. nepritardamas Miuncheno sutarčiai, išleido naują knygą – eiliuotą protestą Užgesinkite ugnis. J. Seifertas intensyviai rašė ir dirbo žurnalisto darbą. Vokiečių okupacijos metais pasirodė jo rinkiniai Boženos Nemcovos vėduoklė, Akmeninis tiltas, Molio šalmas, Mirusieji Lidicėje.

Pokarinėse poezijos knygose: Mocartas Prahoje, Ėjo per pasaulį vargšas dailininkas, Berniukas ir žvaigždės, Praha J. Seifertas vengia politinių temų, jam rūpi tautos kultūra, žmogaus asmenybės unikalumas, žmogaus santykiai su artimaisiais, amžinosios vertybės.

1984 m. poetui įteikta Nobelio premija. Po to pasirodė jau paskutinės poeto knygos Visos pasaulio grožybės ir Būti poetu. Jaroslavas Seifertas mirė 1986 m. sausio 10 d. Prahos ligoninėje, Strahove.


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą:

Grumtynės su angelu; Retransliacijos bokštas; Skėtis iš Pikadilio: [Eil.] / vertė A. Grybauskas // Poezijos pavasaris: Almanachas. – V.: Vaga, 1986Gimė: 1901-09-23
Mirė: 1986-01-10
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2007-07-12 17:13
majonezas
6. lygiuoju.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą