Rašyk
Eilės (78027)
Fantastika (2303)
Esė (1549)
Proza (10903)
Vaikams (2707)
Slam (72)
English (1198)
Po polsku (368)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 6 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

George Orwell

Apie:

Džordžas Orvelas (George Orwell) – britų rašytojo Eriko Blero slapyvardis, žinomas geriau už tikrąjį jo vardą.

Dž. Orvelas gimė 1903 m. birželio 25 d. Indijoje. Jis buvo tikras maištininkas, kurio gyvenimo tikslas – kova prieš bet kokį totalitarizmą.

Dž. Orvelo knygos išverstos į 70 kalbų, o garsiausių jo kūrinių ištraukas, aforizmus nuolat cituoja politikai ir paprasti piliečiai. Net ir didžiulio populiarumo sulaukęs realybės šou „Didysis brolis“ pavadinimą pasiskolino iš šio rašytojo. Dž. Orvelas savo knygose skaitytojams parodo tai, ko jie niekada nesitiki išvysti, atskleidžia slaptus žmogaus sielos užkaborius, būtent jis pirmasis suprato, kad totalitarinis instinktas, noras paklusti kažkam stipresniam, slypi pačiame žmoguje.

1949-aisiais Dž. Orvelas išleido bene labiausiai jį išgarsinusį kūrinį, kurį literatūros kritikai linkę vadinti antitotalitarine utopija arba totalitarine antiutopija – romaną 1984–ieji. Laimei, kad tai, kas aprašyta šioje knygoje, netapo realybe. Nei A. Hitleris, nei J. Stalinas, nei joks kitas diktatorius netapo tuo baisiuoju knygoje aprašytu Didžiuoju Broliu.
Sovietmečio disidentams Dž. Orvelo kūriniai prilygo Biblijai. Juo tikėjo visi, net ir tie, kurie neturėjo progos perskaityti bent vieną jo knygą. Inteligentai stebėjosi, kaip niekada Sovietų Sąjungoje nesilankęs anglas sugebėjo taip puikiai atskleisti žvėriškas komunizmo užmačias sunaikinti žmogaus asmenybę. Tuo tarpu komunistai manė, kad rašytojas taip pašiepia visas baisiąsias kapitalizmo ydas. Na, o dabar, praėjus beveik dviem dešimtmečiams po 1984-ųjų, ir daugiau nei dešimtmečiui po Sovietų Sąjungos žlugimo, akivaizdu, jog Dž. Orvelas rašė ne apie komunizmą konkrečiai, bet apie kiekvieną žmogaus teises paminantį režimą, jo kūriniuose valdžią turintys asmenys kelia siaubą ir pasibjaurėjimą, valdžios troškimas atskleidžiamas kaip pati didžiausia nuodėmė.

Šiandien klasikiniais tapusius romanus 1984–ieji ir Gyvulių ūkis neretai mėginama vertinti tik pagal politinius ar moralinius kriterijus, nepelnytai pamirštant rašytojo talentą. Jo sukurtas utopijas skaityti nėra nuobodu: skaitytoją pakeri veikėjai, taiklios frazės, kurių neįmanoma pamiršti net ir po daugelio metų, dviprasmiškos ir absurdiškos situacijos. Dž. Orvelas tikėjo žodžio galia. Ne vienerius metus jis dirbo BBC radijuje, manė, jog gerai įvaldęs žodį tam tikra prasme gali valdyti ir pasaulį. Viename iš interviu jis sakė: „Laisvė – tai galimybė sakyti tai, ko nenorima klausyti“.

Su komunistais ir anarchistais Dž. Orvelui teko susidurti vos keletą mėnesių 1936-aisiais, pilietinio karo Ispanijoje metu. Jam neteko gyventi diktatoriaus valdomoje šalyje ar sėdėti kalėjime. Tačiau niekam kitam nepavyko taip atskleisti totalitarinėje visuomenėje įkalinto žmogaus kasdienybės, kaip šiam britui. Kai Sovietų Sąjungą pasiekė jo kūriniai, daugelis netikėjo, kad jų autorius – užsienietis. Žmonės buvo įsitikinę, kad po anglišku pseudonimu slepiasi koks nors žymus disidentas.

Romanas 1984–ieji aktualumo neprarado iki šiol. Pagal šio romano šabloną ne vienas rašytojas rašo ir rašys knygas apie valdžios bijančią visuomenę, kurioje svarbus vienintelis instinktas – besąlygiškas paklusnumas, o bet kokia individualybės išraiška smerkiama. Didysis Brolis tapo asmenybės kulto simboliu, kuris komunistinėje visuomenėje užėmė religijai skirtą vietą.

Gyvulių ūkyje  sovietinė sistema atskleidžiama kiek kitu rakursu: aprašoma visur klestinti korupcija ir dviveidiškumas, kuris anksčiau ar vėliau atves į pražūtį. Frazė „visos kiaulės lygios, tačiau kai kurios lygesnės“  Vakaruose tapo komunistinės visuomenės simboliu. Dž. Orvelas sugebėjo įsiskverbti į totalitarinėje visuomenėje gyvenančio žmogaus buitį, įžvelgė kruopščiai slepiamą skurdą ir nepriteklius. Maistas neskanus, gėrimai tiesiog šlykštūs, nuo žmonių trenkia prakaitu, trūksta būtiniausių daiktų. Valdžia sąmoningai stengiasi, kad gyventojams nuolat ko nors trūktų. Materialinė gerovė gali sukelti maištą, tuo tarpu alkanas pilietis priverstas galvoti tik apie savo pilvą. Prekės gaminamos tam, kad jos vėliau būtų sunaikintos. Valstybė nuolat su kuo nors kariauja. Vieną visuomenės sluoksnį nuo kito skiria tam tikros menkutės privilegijos, o ribą tarp skurdo ir turto nubrėžia gabalėlis arklienos. Teisybės Ministerija kasdien iš naujo perrašo šalies istoriją.

Paradoksalu, tačiau Dž. Orvelas simpatizavo kairiesiems ir pats buvo socialistas. Partijos kolegas piktino tiek 1984–ieji, tiek Gyvulių ūkis. Vieniems atrodė neįmanoma susieti socializmą su totalitarine visuomene, kitus šiurpino faktas, jog veiksmo vieta pasirinkta Anglija. Tačiau dešinieji liaupsių negailėjo. Socializmu Dž. Orvelas susižavėjo dirbdamas administracinį darbą britų valdomose kolonijose. Tiesa, pirmuosiuose šio rašytojo literatūriniuose mėginimuose – jokių užuominų apie politiką. Tuo metu Dž. Orvelą labiausiai domino tai, kas kelia estetinį pasigėrėjimą, tačiau rašydamas apie kolonijose klestintį skurdą jis nevengė kritikos britų pareigūnų atžvilgiu.

Rašytoją gąsdino tam tikrų socializmo idėjų pavertimas griežta ideologija. Pavyzdžiui, vokiškojo marksizmo „patobulinimas“ Rusijoje. Na, o komunizmas, pasak jo, Europoje neįmanomas, įvairiose šalyse susibūrusios komunistų partijos neveikė nieko kita, tik reklamavo Maskvoje veikiantį režimą.

Pirmuoju bestseleriu 1945–aisiais tapusį Gyvulių ūkį  pats autorius vadino pasišaipymu iš Rusijoje įvykusios revoliucijos. Tokia revoliucija, kurios metu vieną valdančiąją klasę kita pakeičia jėga, gali pagimdyti tik diktatūrą. O bet kokia diktatūra yra pavojinga. Romaną 1984–ieji Dž. Orvelas sakėsi parašęs ne kaip pranašystę, bet kaip tam tikrą įspėjimą, tuo paneigdamas kaltinimus, esą jis šmeižiąs gimtąją Angliją.

Dž. Orvelo plunksnai priklauso dar keturi romanai, keturi autobiografiniai esė, eilėraščių rinktinė, keturi tomai publicistikos ir laiškų. Tačiau visame pasaulyje jį išgarsino 1984–ieji ir Gyvulių ūkis, knygos, kurias rašytojas parašė po pilietinio karo Ispanijoje, privertusio susimąstyti apie totalitarizmo baisumus. Pats rašytojas tvirtino, jog kiekviena po 1936 metų jo parašyta eilutė tiesiogiai ar netiesiogiai nukreipta prieš šį reiškinį.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Gyvulių ūkis ; 1984-ieji / Džordžas Orvelas ; [vertė Arvydas Sabonis, Virgilijus Čepliejus]. - Vilnius : Vyturys, 1991. - 331, [2] p. [kitas leidimas - 1952 m.]Gimė: 1903-06-25
Mirė: 1950-01-21
 


Įvykiai

  • George Orwell: „Netvarka visada turi daug bendro su laisve“
    2013-01-31
    1984 m. žurnale „Buisness Software Review“ pasirodė interviu su George’u Orwellu. Jame „ICP“ redaktorius Scottas Palmeris bando apžvelgti rašytojo kelią literatūrinės utopijos link ir išsiaiškinti, kaip „1984-ųjų“ vizija išsipildė tikrovėje. Straipsnio pabaigoje randame pastabą: „Nuovokiam skaitytojui turėjo kilti klausimas, kaip „Business Software Review“ pavyko prakalbinti autorių, mirusį prieš daugiau nei trisdešimt metų....
     
  • „Katalonijai pagerbti”.


Knygos

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2021-06-25 11:16
bitezole
"Gyvulių ūkis" - nepaprasta knyga, labai lakios fantazijos, didelės meninės išmonės kūrinys...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-08 11:54
Taip, pritariu - 1984-ieji tikrai isskirtine knyga. Labai gili fantastine vizija, isbaigta ideja. Net pats pradedi dziaugtis, kad dabar situacija visai kitokia, negu pasakojama romane :) Ir "Gyvuliu ukis" idomus apsakymas, ypac tiems, kas supranta politini konteksta :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2009-06-25 11:39
Weird Star
"Gyvulių ūkis", "1984-ieji" ir "Dienos Paryžiuje ir Londone" - mano mėgstamiausios:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-08-08 19:32
iozhik v karmane nozhik
1984 tai nereali knyga... visi turetu but perskaite
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2006-01-21 21:06
a pčy
geriau pats parašyk
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (2)
Blogas komentaras Rodyti?
2006-01-21 00:20
Somnambulas
- nesilankau bibliotekose:D -
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-12-07 23:16
čiunga čianga
bibliotekose pilna :)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-09-07 10:37
Somnambulas
- 1984-ieji.

padovanokit -
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą