Rašyk
Eilės (77849)
Fantastika (2280)
Esė (1536)
Proza (10855)
Vaikams (2678)
Slam (67)
English (1203)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 15 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Françoise Sagan

Apie:

Françoise Sagan (tikrasis rašytojos vardas Françoise Quirez) – prancūzų romanistė, pjesių ir scenarijų autorė. Jos kūriniai yra išversti į daug kalbų. F. Sagan pirmąjį romaną Sveikas, liūdesy (Bonjour tristesse) išleido 1954 m., tada autorei buvo vos devyniolika metų.
Rašytoja gimė Cajarc kaimelyje, pietvakarinėje Prancūzijoje. Françoise buvo trečias vaikas Pierre Quirez, pasiturinčio gamybininko, ir Marie (Laubard) Quirez šeimoje. Antrojo pasaulinio karo pradžioje rašytojos šeima persikėlė į provinciją, ilgiausiai gyveno  Lijone; taip pat dalį laiko rašytoja praleido Šveicarijoje.  Prancūzijai atgavus nepriklausomybę 1944 m. rašytojos šeima sugrįžo į Paryžių.

F. Sagan mokėsi vienuolynų mokyklose ir baigė Sorbonos universitetą. Savo pseudonimą „Sagan“ rašytoja „pasiskolino“ iš Marcel Proust knygos personažo. Jos romanas Sveikas, liūdesy iškart tapo viena populiariausių knygų ir išgarsino F. Sagan ne tik Prancūzijoje,bet ir užsienyje. Pagal šį romaną 1957 m. buvo pastatytas filmas. Viešėdama JAV rašytoja susipažino su keletu amerikiečių rašytojų, tarp jų su Truman Capote. 1957 m. F. Sagan padarė avariją, kurioje pati vos nemirė. Rašytoja garsėjo ne tik pomėgiu greitoms mašinoms, bet ir alkoholiui, azartiniams žaidimams.  Kartą ji yra pasakiusi: „Aš gyvensiu blogai, jei nerašysiu ir aš rašysiu blogai, jei nesimėgausiu gyvenimu“.

Kai pasirodė pirmasis F. Sagan romanas, rašytoja tapo maištinga paaugle. Jos antrasis romanas Tikra šypsena (1958), taip pat buvo vienas perkamiausių. Šioje knygoje vaizduojama mokinės ir suaugusio vyro meilės istorija. Kitame romane Ar mylite Brahms? (Aimez-vous Brahms?; 1959) pasakojama panaši istorija, tik šįkart jaunas vaikinas įsimyli suaugusią moterį.

Nors F. Sagan kūriniai apie meilę, vedybas vyrų kritikų yra vadinami tiesiog pramoga, tačiau rašytojos ankstesni romanai, pasak moterų kritikių, nusipelno daugiau dėmesio. F. Sagan rašymo stilius ir klasikinis, vientisas, išlaikytas, griežtas, tęsiantis prancūzų psichologinio noveau roman tradicijas. Kaip Jean-Paul Sartre ir Simone de Beauvoir kūriniuose, F. Sagan personažai yra vieniši, nusivylę asmeniniais santykiais ir bandantys gyvenimo tuštumą užpildyti malonumais.

1958 m. F. Sagan ištekėjo už Guy Schoeller, leidėjo. Pora išsiskyrė po poros metų. 1962 m. rašytoja ištekėjo už Bob Westhof, su kuriuo susilaukė sūnaus. Ši santuoka taip pat baigėsi skyrybomis.

Septintajame dešimtmetyje rašytoja pradėjo kurti pjeses. Jos pirmieji kūriniai Pilis Švedijoje (Chateau en Suède; 1960) ir Les violons parfois (1961), nesulaukė didelio susidomėjimo. F. Sagan dar parašė tokias pjeses kaip Purpurinė Valentinos suknelė (La Robe mauve de Valentine; 1963), Pranykstantis žirgas (Le cheval évanoui; 1966) ir kitas.

F. Sagan romane Širdies sargybinis (Le Garde du coeur; 1968) veiksmas vyksta Holivude. Šiame romane vaizduojama kaip suaugusi moteris vardu Dorothy, globoja jauną vaikiną Lewis. Kitas rašytojos knyga Sielos randai (1974) yra esė, autobiografijos ir romano derinys. Romane Tyki audra (Un Orage immobile; 1983) vaizduojamas mažas provincijos miestelis ir aistringas meilės romanas tarp gražios našlės ir jauno notaro.

F. Sagan buvo apkaltinta kokaino vartojimu.  Vėliau jos vardas buvo siejamas su „Elfo“ skandalu: rašytoja gavo pinigų už tai, kad įkalbėjo socialistų lyderį François Mitterrand sudaryti sutartį su Uzbekistanu. Pati rašytoja teigė, kad pinigus gavo iš draudimo kompanijos, po jos namo šiaurinėje Prancūzijoje gaisro 1991 metais. Dėl blogos sveikatos F. Sagan negalėjo dalyvauti teisme Paryžiuje. 2002 m. rašytoja gavo lygtinio įkalinimo bausmę už sukčiavimą mokant mokesčius.

Françoise Sagan mirė 2004 m. rugsėjo 24 dieną. Savo kalboje Prancūzijos prezidentas Žakas Širakas pasakė: „rašytojai mirus, Prancūzija neteko vienos geriausių ir jautriausių rašytojų – svarbaus žmogaus mūsų literatūriniame gyvenime“.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Sveikas, liūdesy ; Truputis saulės šaltam vandeny : romanai / Fransuaza Sagan ; vertė L. Rapšytė. - Kaunas : Šviesa, 1991. - 157 p. [kitas leidimas - 1979 m.]
Prarastas profilis : romanas / Fransuaza Sagan ; iš pranc. k. vertė E. A. Kryžanauskaitė. - Vilnius : Žaltvykslė, 1994. - 154 p.
Netekęs vilties : romanas / Françoise Sagan ; iš pranc. k. vertė Jūratė Navakauskienė. - Vilnius : Alma littera, 1995 (Kaunas : Spindulys). - 190 p.
Po mėnesio, po metų ; Ar mėgstate Bramsą? ; Kapituliacijos signalas : romanai / Françoise Sagan ; iš prancūzų kalbos vertė Vitalija Gylikienė. - Vilnius : Tyto alba, 1996. - 266 p.
Sveikas, liūdesy : [romanas] / Françoise Sagan ; iš prancūzų kalbos vertė Laima Rapšytė. - Vilnius : Alma littera, [2005] (Kaunas : Spindulys). - 125 p.
Po mėnesio, po metų : romanai / Françoise Sagan ; iš prancūzų kalbos vertė Vitalija Gylikienė. - Vilnius : Tyto alba, 2005 (Vilnius : Vilniaus spauda). - 356 p.


Gimė: 1935-06-21
Mirė: 2004-09-24
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2009-03-26 01:58
Šaltukas
Geras aprašymas.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-09-24 09:47
silmariena
5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą