Rašyk
Eilės (78095)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 21 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Erazmas Roterdamietis

Prieš pusę tūkstančio metų, 1513-ųjų pirmąją pusę, Erazmas Roterdamietis (Desiderius Erasmus  Roterodamus, tikr. Erasmus Gerardus ar Erasmus Rotgerii) kelintą kartą viešėjo Anglijoje. Sausio 5-ą dieną Londone užbaigė pratarmę pataisytam Patarlių (Adagia) leidimui. Buvo praėję beveik ketveri metai nuo sėkmingiausio jo kūrinio, Pagiriamojo žodžio Kvailybei, parašymo Tomo Moro namuose 1509 m. pavasarį per kelias dienas.

Šios satyros sumanymas jam kilo, iškeliavus iš Romos ir jojant ant žirgo Šveicarijos Alpių kalnų perėjomis bei prisimenant Tomą Morą, su kuriuo turėjo greit vėl pasimatyti. Tai buvo šmaikščiausias ir išmintingiausias iš jo bičiulių, kuriam visai netiko pavardė Moros, graikiškai reiškianti “kvailys”.

Nusiteikus smagiems pokštams, kurių Erazmas vėl tikėjosi iš Moro patirti, jam ir kilo Pagiriamojo žodžio kvailybei (Moriae Encomium, arba kitaip Laus Stultitiae) sumanymas. Atvykęs į Londoną, apsistojo pas bičiulį ir, nors kamuojamas inkstų akmenligės skausmų, per kelias dienas parašė šedevrą, turbūt kelionėje visą susiklosčiusį galvoje.

Šias ir daugybę kitų konkrečių Erazmo Roterdamiečio (lot. Erasmi Roterdami) gyvenimo aplinkybių sužinome iš Johano Huizingos (1872-1945) parašytos mokslinės, su daugybe išnašų biografijos Erazmas. Dauguma nuorodų knygoje – į Erazmo laiškus ir kitus jo raštus. Erazmas, puikiai išverstas iš nyderlandų kalbos poeto ir vertėjo Antano Gailiaus, išleistas Vilniuje Aidų leidyklos 2000 m.

Apie:             

Erazmas gimė 1469 (ar 1466) m. spalio 28 d. Roterdame iš neteisėto moters ryšio su kunigu. Bene ketverių metų būdamas ėmė lankyti mokyklą. Dvylikos ar trylikos metų tapo našlaičiu, toliau kartu su broliu gyveno ir mokėsi vienuolių – bendrojo gyvenimo brolių namuose, 1488 m. davė vienuolio augustino įžadus, o dar po ketverių metų (1492 m.) priėmė kunigo šventimus. 1495 m. vasaros gale atkeliavęs  į Paryžiaus universitetą, ketino siekti teologijos daktaro laipsnio, bet netrukus nusivylė sausais teologų ginčais ir pasuko poeto bei literato keliu.Norint išgyventi, reikėjo ieškotis mecenatų. Rašė lotyniškai, kaip buvo įprasta viduramžiais.

Išgarsėjo, galima sakyti, ne savo paties originaliu kūriniu, o lotynų literatūros studijų vaisiumi – įžvalgiai parinktų apie 800 lotyniškų sentencijų ar patarlių rinkiniu Adagiorum Collectanea, išleistu Paryžiuje 1500 m. Vėliau rinkinį Erazmas daug kartų papildė, posakių jame susikaupė tūkstančiai, greta lotyniškų išminties perlų atsirado ir graikiškų.

Lotynų kalbą tobulai išmoko vienuolyne, o noras išmokti senąją graikų kalbą atsirado po pirmosios viešnagės Anglijoje1499 m. Tenai iš bendravimo su teologu Džonu Koletu (John Colet) radosi pirmasis Erazmo teologinis veikalas – lotyniška knyga Disputėlis apie Jėzaus būgštavimus, baimę ir liūdesėlį. Jame išdėstyta dviejų ginčo dalyvių nuomonės apie Kristaus baimes Getsemanės sode.

Koletas aiškino apaštalo Pauliaus laiškus, buvo susipažinęs su Platono ir Plotino raštais, bet ne originalo (graikų) kalba, o tik lotyniškais vertimais. Koletas ir sudomino Erazmą teologijos studijomis. Bet Erazmas negalėjo, kaip Koletas, tenkintis intuityviu Biblijos (Naujojo Testamento) aiškinimu, nemokėdamas pirminės – graikų kalbos. O dar tryliktajame amžiuje Roma pripažino, kad Vulgatos – lotyniško Biblijos vertimo – tekstas nėra nepriekaištingas.

Per kelerius metus atkaklių savarankiškų studijų, dažnai net naktimis, Erazmas išmoko graikų kalbą. 1504 m. jis iškėlė sau užduotį atkurti gryną viso Naujojo Testamento tekstą. 1506 m. Turine gavo teologijos daktaro laipsnį, kas suteikė jam oficialią teisę rašyti teologijos klausimais. Erazmas tapo Katalikų Bažnyčios pripažintu teologu, bendravo su vyskupais ir kardinolais, susirašinėjo su popiežiais. Popiežius Leonas X 1517 m. atleido Erazmui padarytus bažnytinės teisės prasižengimus ir pareigos dėvėti ordino drabužius sulaužymą, leido jam gyventi pasaulyje (ne vienuolyne) ir naudotis bažnytinėmis beneficijomis, nepaisant tam tikrų kliūčių dėl neteisėto gimimo.     

Veikale Pagiriamasis žodis Kvailybei buvo kritikos bažnyčios ir vienuolių adresu, Erazmas skeptiškai atsiliepdavo apie šventųjų garbinimą ir išpažintį, drįso peikti karalius ir popiežius. Todėl jam ieškodamas draugystės ne kartą rašė Martynas Liuteris, bet Erazmas šios draugystės nepriėmė. Sykiu bažnyčios dignitorių net labai raginamas vengė kritikuoti Martyną Liuterį. Bet ir netapo reformatu, liko ištikimas Katalikų Bažnyčiai.

Mirė Erazmas Bazelyje 1536 m. liepos 12 d . Jis buvo tikras Europos pilietis, gyvenęs po kelerius metus įvairių jos šalių miestuose.

Be jau minėtų Erazmo Roterdamiečio darbų, pažymėtini naujas Naujojo Testamento vertimas iš graikų kalbos ir naujas graikiškojo teksto leidimas su savo komentarais (1516 m. Bazelyje išėjo pavadinimu Novum Instrumentum – išgrynintas graikiškasis tekstas su komentarais ir vertimu į lotynų kalbą), didžiojo bažnyčios tėvo Jeronimo raštų leidimai, Lukiano, Euripido, Plutarcho, Senekos veikalų vertimai ir kita.

Bibliografija (vertimas į lietuvių k.):

Pagiriamasis žodis kvailybei: satyros/ vertė M. Račkauskas. – Kaunas: Valstybinė grožinės literatūros leidykla, 1947. – 199 psl.



Gimė: 1469-10-28
Mirė: 1536-07-11
 


Knygos

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2013-02-01 20:35
Abadani
Regis, tas pats Erazmas. Kito garsaus Erazmo gal ir nėra?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-30 16:40
bibliotekininkė
O čia kažin tas pats Erazmas, kurio garbei atsirado Erasmus Socrates studentų mainų programa?
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-30 15:27
Abadani
Dar nesusilaikiau šiek tiek pridūręs apie Erazmą kitoje vietoje:) 

http://litvinas.blogspot.com/2013/01/erazmas-roterdamietis-literatas.html
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-30 15:25
Abadani
Ačiū:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-30 14:35
bibliotekininkė
Puikus aprašymas, pačiai buvo labai įdomu skaityti apie tokią iškilią anų laikų asmenybę:)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą