Rašyk
Eilės (75827)
Fantastika (2218)
Esė (1521)
Proza (10680)
Vaikams (2570)
Slam (50)
English (1166)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 3 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Elmore Leonard

Apie:

Elmore John Leonard gimė 1925 m., spalio 11 d., Naujajame Orleane. 1934 m. jis su šeima persikėlė gyventi į Detroitą, kur E. Leonard lankė katalikišką pradinę mokyklą, o ją baigęs įstojo į Detroito universiteto mokyklą. Čia jis studijavo Jėzuitų ordino dogmas ir su tuo sieja savo sugebėjimą "mąstyti aiškiai ir skaidriai". Dar besimokant išryškėjo jo aistra beisbolui, kuri lydi jį visą gyvenimą. Baigęs mokyklą prisijungė prie Jūrų pėstininkų ir karo metu tarnavo netoli Naujosios Zelandijos. Po karo įstojo į koledžą, kur besimokydamas susidomėjo Ernesto Hemingvėjaus kūryba ir ėmė brandinti mintį išreikšti save rašymu ir galbūt tapti rašytoju. Baigęs koledžą E. Leonard vedė, pradėjo dirbti reklamos agentūroje ir kūrė reklaminius tekstus Chevrolet kompanijai.

E. Leonard nusprendė pasireikšti fantastikos srityje, o kadangi tuo metu paklausą turėjo vesternų romanai, jis tiesiog sujungė šiuos du žanrus. Pirmas jo kūrinys buvo išspausdintas viename iš žurnalų 1951 m. ir vadinosi Apačio teismas (The trial of the Apache). Šeštame dešimtmetyje autorius derino darbą reklamos agentūroje ir rašymą, todėl kurti jam tekdavo anksti rytais prieš darbą ir vėlai vakare po jo. Pagal porą jo kūrinių buvo pastatyti filmai, tačiau septinto dešimtmečio pradžioje vesterno žanras prarado savo populiarumą ir E. Leonard nusprendė jo atsisakyti ir surasti naujas kryptis savo kūriniams, neatsisakant fantastikos elementų. 1966 m. jis parašė pirmąją kriminalinę novelę Didelis šuolis (The big bounce). Pritaikydamas savo kūrinį Karas mėnulio šviesoje (The moonshine war) filmui, E.Leonard pradėjo savo kaip scenaristo karjerą. Scenaristo darbas suteikė finansinį pragyvenimo šaltinį ir tai leido autoriui atsisakyti darbo reklamos agentūroje ir laisvu nuo scenarijų laiku rašyti savo malonumui.Pradedant 1970-aisiais, pasaulį išvydo jo kūriniai Nežinomas žmogus Nr. 89 (Unknown man No. 89), Grobis (Swag), kuriuose buvo vaizduojamas Detroito kriminalinis gyvenimas. Kritikai ėmė šiuos kūrinius vadinti kultiniais, dėl jų drąsaus, kiek šiurkštaus realizmo ir tikroviško dialogo su gyvenimu. Tačiau didysis E. Leonard prasiveržimas įvyko 1984m., pasirodžius jo knygai Blizgesys (Glitz), po kurio jis buvo vadinamas "Detroito Dikensu". Nuo tada šis autorius beveik kasmet parašydavo po knygą, susilaukiančią plataus dėmesio. Net būdamas 76-erių, jis vis dar įsitraukdavoį naujus savo knygų ir filmų pagal jas projektus.

E. Leonard gyveno Detroito apylinkėse su savo žmona Christine ir mėgaudavosi vaikų ir anūkų bendrija. Paklaustas, kodėl jis vis dar gyvena Detroite, kai galėtų gyventi bet kuriame žemės kampelyje, E. Leonard visada atsakydavo: "Aš gyvenu Detroite, nes man čia patinka, nes aš žinau kiekvienos gatvės ir gatvelės pavadinimą".


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą

Stikas : [romanas] / Elmore Leonard ; iš anglų kalbos vertė Arnoldas Daškus. - Vilnius : UAB "Baltų lankų" leidyba", [2002] (Vilnius : Vilspa). - 271, [1] p.Gimė: 1925-10-11
Mirė: 2013-08-20
 


Knygos

Stikas
Elmore Leonard
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2018-08-20 13:10
____________
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą