Rašyk
Eilės (77847)
Fantastika (2279)
Esė (1536)
Proza (10855)
Vaikams (2678)
Slam (67)
English (1203)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 35 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Džeromas K. Džeromas

Jerome K. Jerome

Apie:

Džeromas Klapka Džeromas (Jerome Klapka Jerome) gimė 1859 m. gegužės 2 d. nedideliame Volsolo miestelyje, centrinėje Anglijoje (Stafordšyre). Jo tėvas, pamokslininkas evangelistas ir smulkus prekeivis anglimi bei metalo dirbiniais, buvo sumanus ir energingas optimistas, tačiau jam nesisekė, ir šeima vertėsi kasmet vis sunkiau.

Kai Džeromui K. Džeromui ėjo dvylikti metai, tėvas mirė. Šeima persikėlė į Istendą Londone. Mokslą ir knygas keturiolikmečiui jaunuoliui teko padėti į šalį ir imti rūpintis šeima. Vaikinas dirbo pačius įvairiausius darbus: buvo klerkas geležinkelio stotyje, prekybinių įstaigų agentas, mokytojas, aktorius, žurnalistas. Rašytojas vėliau yra pasakęs: „Esu vaidinęs visus „Hamleto“  vaidmenis, išskyrus Ofeliją“. Ši pažintis su įvairios profesijos žmonėmis tapo svarbiu faktoriumi būsimoje jo kūryboje.

Nuo mažų dienų svajojęs apie rašytojo darbą, Dž. K. Džeromas stebino aplinkinius šmaikštumu ir lakia vaizduote. Būdamas paauglys pradėjo rašyti rašinėlius, siuntinėjo juos į laikraščių ir žurnalų redakcijas, kurios, deja, grąžindavo kūrinėlius atgal.

Scenoje ir užkulisiuose (On the Stage - and Off) – pirmoji autoriaus knyga, išleista 1885 m. Tai nuotaikingų esė apie teatro gyvenimą rinkinys, to meto skaitytojų itin šiltai priimtas ir įvertintas. Antrasis esė rinkinys Dykos dykinėtojo mintys (Idle Thoughts of an Idle Fellow, 1886) susilaukė dar didesnio pasisekimo. Sėkmė paskatino Dž. K. Džeromą rinktis žurnalisto ir rašytojo profesiją.

1888 m. rašytojas vedė Džordžiną Elžbietą Henrietą Stenli Meris ir apsigyveno Čelsi Gardens rajone Londone, kur ir parašė savo žymiausią kūrinį – apysaką Trise valtimi (neskaitant šuns) (Three Men In A Boat (To Say Nothing Of The Dog), 1889). Ši knyga tapo bestseleriu ne tik Anglijoje, bet ir už jos ribų.

Nuo 1892 m. Dž. K. Džeromas įsitraukė į aktyvią žurnalistinę veiklą. Aplink jo redaguojamą žurnalą The Idler susibūrė daug žinomų menininkų, žurnalistų. Šiame iliustruotame mėnesiniame humoristiniame žurnale buvo spausdinami Roberto Luiso Stivensono, Marko Tveno, daugelio kitų žinomų ir tik pradedančių karjerą rašytojų kūriniai. Žurnalui sustojus eiti, Dž. K. Džeromo dėmesys nukrypo į teatrą – rašytojas ėmė rašyti pjeses.

Taigi Dž. K. Džeromas paliko įvairaus žanro kūrinių. Be žymiosios apysakos Trise valtimi bei jos tęsinio Trise dviračiais (Three Men on Wheels, 1900), išleista daug rašytojo romanų, apysakų, apsakymų esė rinkinių, pjesių, 1926 m. publikuota jo autobiografija Mano gyvenimas ir epocha (My Life and Times). Didžioji ir svarbiausia Dž. K. Džeromo kūrybos dalis – humoristika. Tačiau savo kūryboje rašytojas nevengė ir graudaus melancholiškumo.

Džeromas Klapka Džeromas mirė 1927 m. birželio 14 d. Prieš tai jį ištiko paralyžius ir jam teko dvi savaites gulėti Nordhemptono centrinėje ligoninėje.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Trise valtimi (neskaitant šuns) / Džeromas D.K. Džeromas. – Vilnius, 1958. – 235 p.
Trise valtimi (neskaitant šuns) : apysaka / Džeromas, Džeromas K. ; iš anglų kalbos vertė Elena Kuosaitė-Jašinskienė. – 2-asis leid. – Vilnius : Mintis, 1986. – 238 p.
Trise valtimi (neskaitant šuns) / Jerome K. Jerome ; iš anglų kalbos vertė Elena Kuosaitė-Jašinskienė ; [iliustravo Kazimiera Lyvienė]. – 3-iasis patais. leid. – Vilnius : Pasviręs pasaulis, 2000 (Kaunas : Aušra). – 238, [2] p.
Kaip mes rašėme romaną : romanas / Jerome K. Jerome ; iš anglų kalbos vertė Rasa Drazdauskienė. – Vilnius : Tyto alba, 2005 (Kaunas : Spindulys). – 223, [1] p.
Trise dviračiais : [apysaka] / Jerome K. Jerome ; iš anglų kalbos vertė Jonas Čeponis. – Vilnius : Pasviręs pasaulis, 2005 (Kaunas : Aušra). – 237, [3] p.Nuorodos:

Puslapis, skirtas Dž. K. Džeromui: http://www.jeromekjerome.com/

Apysaka Trise valtimi (neskaitant šuns) originalo kalba: http://jerome.thefreelibrary.com/Three-Men-In-A-Boat

Dž. K. Džeromo esė originalo kalba: http://jerome.thefreelibrary.com/Idle-Thoughts-of-an-Idle-Fellow


Gimė: 1859-05-02
Mirė: 1927-06-14
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2016-05-02 11:55
G Šuo
Trise valtyje nesidrovint šuns.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-06-14 11:39
Balta Baltaitė
trise valtimi neskaitant šuns
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-09-04 11:46
Somnambulas
- trise valtimi (neskaitant šuns) - keistai įdomi knyga. arba įdomiai keista. -
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą