Rašyk
Eilės (72435)
Fantastika (2183)
Esė (1493)
Proza (10249)
Vaikams (2479)
Slam (49)
English (1094)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 11 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Bronius Radzevičius

Apie:

Bronius Radzevičius – vienas iškiliausių sovietinių laikų prozininkų. Rašytojas gimė 1940 m. gruodžio 24 d. Radviliškyje, bet jo vaikystė prabėgo Utenos rajono Vyžuonių kaime. Tėviškė – prie miško, šalia Vyžuonos upelio.

Būsimo rašytojo jautrumą, matyt, lėmė našlaičio dalia – anksti mirusios motinos jis beveiki neprisiminė. Dvejus metus gyveno internate, sovietiniuose našlaičių prieglaudos namuose. Dėl sunkių materialinių sąlygų gausioje pamotės šeimoje anksti pradėjo savarankišką gyvenimą, dirbo gamyklose. Išeities, gyvenimo šviesos jaunas žmogus ieškojo moksle, kultūroje. Įstojo į Vilniaus universitetą, kur studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą (baigė 1968 m.). Kurį laiką mokytojavo, dirbo įvairiose redakcijose, moksliniame metodiniame kultūros centre. Labai intensyviai švietėsi, skaitė žymiausius Vakarų literatūros, filosofijos, psichologijos autorių veikalus, juose ieškodamas atsakymų į savo gyvenimo prasmės klausimus. Filosofija jam buvo ne abstrakti disciplina, bet asmeninės reikšmės dalykas. Matyt, svarbiausias atsakymas, kurį Radzevičiui teikė šios studijos, buvo nepaprasta kūrybos reikšmė. Kūrybinis veiksmas, anot Radzevičiaus, yra autentiška egzistencija, ne tik keičianti žmogaus sąmonę, bet ir tikrovę.

Pirmieji apsakymai pasirodė 1967 m. Pirmoji knyga – novelių rinkinys Balsai iš tylos (1970). Svarbiausias kūrinys – autobiografiškumu, egzistenciniais ir filosofiniais klausimais pasižymintis romanas Priešaušrio vieškeliai. Tai istorija apie žmogaus, literato tapsmą – jo vaikystę pokario kaime, tradicinę žemdirbių šeimos buitį, ją sujaukiančią kolektyvizaciją. Priešaušrio vieškeliai yra pirmas lietuviškas romanas, kuriame sąmonės srauto technika skamba natūraliai ir įtikinančiai. Ji perteikia centrinio veikėjo patirtis, emocijas, jo komplikuotos, jautrios, nervingos psichikos turinį Kitos knygos – apsakymų rinkiniai Link Debesijos (1984), Žolė po šerkšnu (1994), rinktinė Vakaro saulė (1996).

Rašytojo kūrybą savotiškai pratęsia ir paaiškina jo žmonos Genės Radzevičienės atsiminimų knyga Buvusio laiko vieškeliais (2000).

Savo gyvenimą rašytojas nutraukė 1980 m. spalio 10 d. Vilniuje, palaidotas Vyžuonose.


Kūrybos bruožai:

Į lietuvių literatūrą Bronius Radzevičius atėjo kaip ir daugelis lietuvių autorių – iš kaimo, atsinešdamas iš jo dvasinį žemdirbio kultūros palikimą, atitinkamus pasaulėjautos bruožus ir patirtis. Tačiau totalitarinio režimo sąlygomis menininkas buvo priverstas naujai apmąstyti visus idealus, savo santykį su kaimo tradicija ir miesto kultūra, suteikti naują reikšmę žmogaus idėjai, padėsiančiai išsaugoti tikėjimą asmens verte, kūryba ir pačiu gyvenimu. Radzevičiaus proza yra skausmingas klausinėjimas apie žmogaus būties prasmę, humanizmo principų išbandymas sudėtingoje istorinėje situacijoje.
B. Radzevičius sovietiniais laikais ryškiai išsiskyrė iš lietuvių prozininkų intelektualumu, filosofine žmogaus būties samprata, subtiliu psichologizmu, nepaprastu pasakojimo savitumu. Jo kūryba, susitelkusi ties individualia žmogaus būtimi ir asmenybės problemomis, artima egzistencializmo filosofijai. Radzevičiaus prozoje sprendžiamos asmens laisvės, dorovinio pasirinkimo ir atsakomybės problemos, joje vyrauja nerimo, netikrumo, trapumo nuotaikos, vaizduojamas giliai mąstantis ir jaučiantis, bet pažeidžiamos dvasios žmogus, išreiškiamas prasmingo gyvenimo ilgesys, siekiama būties tikrumo. Nagrinėdamas žmogaus susvetimėjimą ir vienišumo būsenas, rašytojas daugiausia dėmesio skiria individualiems žmonių santykiams, tikėdamas, kad tik juose gali atsiskleisti dorovinė asmenybės vertė ir pasiekti aukštieji gyvenimo tikslai.

Rašytojo kūryba – pirmasis sovietiniu laikotarpiu ryškus moderniosios prozos proveržis, skausmingai atskleidęs pokario kartos egzistencinę aklavietę, savitai reiškęs niūrią laiko dvasią ir žmogaus bejėgiškumo totalitarinės sistemos gniaužtuose. Pirmą kartą lietuvių literatūroje atsiranda toks sudėtingas žmogus, komplikuotas dvasinis pasaulis. Jis paženklintas nuolatinio nepasitenkinimo savimi ir aplinka. Tai  - „nervinga literatūrą“, uždaros, įkalintos sąmonės reiškinys, simptomiškas, laikotarpiui būdingas psichikos bruožas.


Bibliografija:

Balsai iš tylos : [apsakymai]. - Vilnius: Vaga, 1970. - 94 p.
Link Debesijos: apsakymai. - Vilnius: Vaga, 1984. - 383 p.
Žolė po šerkšnu: apysaka, novelės. - Kaunas: Varpas, 1994. - 215 p.
Priešaušrio vieškeliai: romanas: 2 t. - Vilnius: Viltis, 1995. [kiti leidimai: 1985; 1979]
Vakaro saulė: apsakymų rinktinė. - Vilnius: Baltos lankos, 1996. - 197 p. - (Skaitinių serija; 10).


Gimė: 1940-12-24
Mirė: 1980-10-10
 


Knygos

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2015-07-21 03:31
zolon
"Priešaušrio vieškeliai" - mėgstamiausias mano romanas. Iš pradžių perskaičiau tik pirmą tomą ir tik vėliau supratau, kad yra ir antra dalis (pirmajame leidime, 1979 m., nepaminėta). Ką gi, joje nuotaika truputį liūdnesnė, bet apskritai romanas išties įspūdingas. Gan melancholiški apmąstymai, saviti veikėjai su savo vidiniu pasauliu, galų gale tiesos ieškojimas, filosofija, pats stilius - viskas neįtikėtinai patraukliai papasakota. Jeigu svarstote, ar skaityti, tikrai patariu tą padaryti. Tai romanas mąstantiems, ieškantiems, svajojantiems.
Anksčiau esu perskaitęs Marselio Prusto epopėjos "Prarasto laiko beieškant" pirmą dalį, ir, tiesą sakant, nelabai supratau, kaip žmonės gali tokia knyga žavėtis. Galbūt kultūrinis kontekstas buvo svetimas? Tačiau perskaitęs Radzevičiaus romaną (kuris turi panašumų - pasakotojas "Priešaušrio viešekliuose" mini, kad kartais jaučiasi rašantis kaip mėgstamiausias rašytojas - gal jis Radzevičiui ir buvo Prustas?) supratau, jog tokio tipo knyga gali būti itin įtraukianti.

Kiek suprantu, šis romanas taip ir neišverstas į jokią užsienio kalbą. O gaila...
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-05-08 19:32
Jis mano mamos dėdė, močiutės brolis. Iš pasakojimų žinau, kad jis tikrai buvo nepaprasta asmenybė..
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-02-04 22:37
saulAž
bene pirmasis novelistas, kurio negalėjau taip lengvai paleisti.
net keista, kad tiek mažai informacijos. Tiesa, neskaičiau romano, bet gal kada nors ,
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-08-10 12:02
371110
geras visai rašytojas, teko „Link debesijos“ apsakymus skaityt,
savitą pasaulį susikūręs
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-01-31 17:15
Ghetto_Cat
Kažkur jau mačiau šitą tekstą.. Jei neklystu, tai Literatūros vadovėlyje 12 klasei. Bet šiaip, Radzevičius vertas pagarbos žmogus.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-09-10 05:39
Jaunuolis
Nuo pavasario iki dabar beveik vien tik teskaitau Radzevičių- ištisą pasaulį. Gaila, kad taip anksti pasitraukė  iš gyvenimo. Gal būtumem dabar turėją pirmąjį nobelistą.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-11-15 08:38
Hesed
VIENAS IŠ MIELIAUSIŲ RAŠYTOJU. Nors ir depresuojanti jo aplinka, bet mielas>>>
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-08-10 18:02
lyris
5
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą