Rašyk
Eilės (72525)
Fantastika (2187)
Esė (1688)
Proza (10392)
Vaikams (2464)
Slam (49)
English (1092)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 124 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Aischilas (Eschilas)

Αἰσχύλος

Apie : 

Aischilas (arba Eschilas; graikiškai: Αἰσχύλος) buvo senovės Graikijos dramaturgas. Aischilas yra vadinamas tragedijos tėvu, nes suformavo tragediją kaip dramos veikalą, apvalydamas ją nuo lyrinių elementų. Jis vienas iš pirmųjų ir žymiausių graikų tragedijos kūrėjų, kartu su Sofokliu ir Euripidu. Jis įvedė antrąjį aktorių ir orchestroje jau galėjo vykti veikiančiųjų asmenų konfliktas bei dialogas. Vėliau kūrė dramas trims aktoriams. Dramaturgas parašė apie 90 tragedijų, iš kurių, deja, iki mūsų laikų išliko tik 7: Persai (472 pr. Kr.), Septynetas prieš Tebus (467 pr. Kr.), Prašytojai (463 pr. Kr.), trilogija Orestėja (458 pr. Kr.): Agamemnonas, Choeforos, Eumenidės ir Prikaltasis Prometėjas (dėl kurios autoriaus abejojama).

Aischilas gimė 525 metais pr. Kr. Eleusyje, nedideliame miestelyje apie 30 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Atėnų. Šeima buvo turtinga ir įsigalėjusi apylinkėse; jo tėvas Euforionas buvo Eupatriados, senovės aukštuomenės Atikoje narys. Jaunystėje Aischilas dirbo vynuogynuose, kol vėliau savo draugui Pauzanijui tvirtino, jog jam sapne apsireiškęs dievas Dionizas  ir liepęs visą savo dėmęsį skirti į beatsirandantį tragedijos meną. Kai tik pabudo iš sapno, jaunasis Aischilas pradėjo rašyti pjeses. Pirmasis jo pasirodymas vyko 499 metais pr. Kr., kai jis buvo vos 26 metų. 

Deja, jo teatro karjerą sustabdė karas. Persijos imperijos armijos, kurios jau buvo užkariavusios Joniją, įsiveržė į pagrindinę valstybės teritoriją. 490 metais pr. Kr. Aischilas kartu su broliu kovėsi kartu prieš Persijos armiją prie Maratono. Pergalė Aischilui nebuvo saldi, kadangi jo brolis buvo nužudytas mūšio lauke. Aischilas vėl pradėjo rašyti pjėses pertraukoje tarp pirmojo ir antrojo persų įsiveržimų. Graikų dramos menas buvo pagerbiamas religiniuose festivaliuose, dažniausiai skirtuose Dionizui. Atėnuose buvo du didžiausi teatro festivaliai: Lenaja vasarį ir svarbesniu laikytas Dionizija pavasarį. 484 metais pr. Kr. Aischilas laimėjo kasmetinį Dionizijos dramaturgų konkursą Atėnuose. Nuo 480 iki 479 metų pr. Kr. jis vėl kovėsi graikų armijoje prieš persus Saliamio ir Platėjos mūšiuose. Atėniečių pergalė įkvepė Aischilą parašyti pjesę Persai. Tai buvo pati pirmoji ir seniausia išlikusi iki mūsų laikų pjesė, kuri dar kartą uždirbo Aichilui pergalę dramaturgų konkurse. Pakviestas Hierono, Syrakūzų tirono, Aischilas kelis kartus aplankė Siciliją. Nuo 473 metų pr. Kr. po Friniko, vieno iš pagrindinių konkurentų, mirties, Aischilas buvo Dionizijos konkurso favoritas ir beveik kievienus metus iš eilės jį laimėdavo. 

458 metais pr. Kr. jis grįžo į Siciliją. 456 metais pr. Kr. lankydamasis mieste Geloje mirė, kai didžiulis sakalas, sumaišęs dramaturgo pliką viršugalvį su akmeniu, numetė ant jo galvos vėžliuką. Po dramaturgo mirties, jo darbai buvo taip gerbiami, jog valdžia leido Dionizijos konkurso dalyviams statyti Aischilo sukurtas pjėses, vietoje jų pačių sukurtų originalių. Jo sūnūs Euforionas ir Eujonas, bei sūnėnas Filoklas pasekė jo pėdomis ir patys tapo dramaturgais. Po jo mirties ant antkapio buvo išraižyta užuomina apie jo dalyvavimą graikų pergalėse prieš persus, bet net neužsiminta apie jo nuopelnus tragedijai, nors Aischilas net 13 kartų buvo užėmęs pirmąją vietą Dionizijos dramaturgų konkurse, bei vadinamas tragedijos tėvu. 


Bibliografija

Vetimai į lietuvių kalbą: 

Prikaltasis Prometėjas / Aischilas; vertė R. Mironas; dailininkas A. Pakeliūnas; Kaunas : Šviesa, 1967 m., 50 p. 2 leid. – 1971 m.. 3 leid – 2005 m..
Septynetas prieš Tebus / Aischilas; vertė R. Mironas; įvadas ir komentarai J. Dumčiaus; Vilnius: Valst. grož. lit. l-kla, 1953 m., 75 p.
Prikaltasis Prometėjas / Aischilas; Kaunas : 1937 m., 75 p. 2 leid – 1947 m..
Prikaltas Prometėjis : drama / Eschilis ; vertė J.Š ;Vilnius : "Vilniaus Žinių" sp., 1905 m., 33p.
Antikinės tragedijos / Eschilas, Sofoklis, Euripidas ; sudarė Henrikas Zabulis; Vilnius : Vaga, 1988 m., 533 p. 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2007-10-15 21:53
371110
oh, koks piktas dėdė dramaturgas :D
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą