Rašyk
Eilės (78093)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 16 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Abdulrazak Gurnah

A. Gurnah gimė 1948 m. gruodžio 20 d., užaugo Zanzibaro saloje Indijos vandenyne, anuometinėje britų kolonijoje, arabų kilmės musulmonų šeimoje. Į Didžiąją Britaniją atvyko kaip pabėgėlis septintajame dešimtmetyje, kai buvo priverstas bėgti iš Zanzibaro po kilusios revoliucijos pradėjus masiškai žudyti arabus.

„Būtent gailestingumo stinga visuose negailestinguose turtingų Europos valdžių pareiškimuose, kai jos susiduria su į neviltį puolusiais žmonėmis iš pačių įvairiausių vietų. Ir iš tiesų jų skaičiai visai ne astronomiški, tačiau su šiais žmonėmis elgiamasi kaip su ligoniais, kaulytojais, todėl trūksta jų atžvilgiu gailestingumo. Ir supratingumo atsakant į klausimą, kaip seniai vyko tie patys dalykai, prieš tris–keturis dešimtmečius daugelis žmonių Europoje buvo atsidūrę sudėtingoje situacijoje“, – žiniasklaidai kalbėjo A. Gurnah.

Anglijoje gyvenantis A. Gurnah yra Kento universiteto profesorius, literatūrologas ir anglakalbės pokolonijinės literatūros tyrinėtojas. A. Gurnah yra išleidęs dešimt romanų, taip pat apsakymų. Išgarsėjo romanais „Atsiminimas apie išvyką“, „Rojus“, „Prie jūros“ ir kt. Į lietuvių kalbą autoriaus kūrinių nėra išversta. Į kitas – taip pat, plačiam skaitytojų ratui jis kol kas nežinomas.

A. Gurnah yra parašęs 10 romanų, tarp jų „Rojų“ (Paradise), 1994 metais pretendavusį į prestižinę „Booker“ grožinės literatūros premiją. A. Gurnah į Angliją kaip pabėgėlis atvyko praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio pabaigoje.Rašyti jis pradėjo būdamas 21-ų, jau Anglijoje, ir nors jo gimtoji kalba yra suahelių, literatūriniu įrankiu jam tapo anglų kalba. Labiausiai jis garsėja savo „Rojumi“, kurio veiksmas vyksta kolonijinėje Rytų Afrikoje Pirmojo pasaulinio karo metais. Pabėgėlio tema ryški visoje jo kūryboje.

Abdulrazak Gurnah – ketvirtas Afrikos atstovas, tapęs 2021 metų Nobelio literatūros premijos laureatu.

Švedijos akademijos pranešime sakoma, kad A. Gurnah apdovanotas „už jo bekompromisį ir atjaučiantį skverbimąsi į kolonializmo padarinius ir pabėgėlio likimą prarajoje tarp kultūrų ir žemynų“. „Jo romanai atsitraukia nuo stereotipinių aprašymų ir atveria mums akis į Rytų Afrikos kultūrinę įvairovę, nepažįstamą daugeliui kitų pasaulio šalių“, – pridūrė Nobelio fondas. A. Gurnah Nobelio premijų interneto svetainei.

„Pabėgėlio griūties tema driekiasi visoje rašytojo kūryboje. Jis pradėjo rašyti būdamas 21 metų tremtyje Anglijoje, ir nors suachili buvo pirmoji A. Gurnah kalba, anglų kalba jam tapo literatūrine priemone“, – pabrėžiama Nobelio komiteto tinklalapyje.

Ketvirtą savo romaną „Rojus“ (1994 m.), kurį išskyrė Nobelio komitetas, A. Gurnah parašė po tiriamosios išvykos į Rytų Afriką apie 1990-uosius. „Tai pasakojimas apie brendimą ir graudi meilės istorija, kurioje susiduria skirtingi pasauliai ir skirtingos tikėjimo sistemos“, – rašo komitetas. Anksčiau ši knyga buvo patekusi į trumpuosius „Bookerio“ ir „Whitbread“ premijų sąrašus. Taip pat komiteto nariai vertingais įvardijo A. Gurnah kūrinius „Dezertyravimas“ ir „Pomirtinis gyvenimas“.



Gimė: 1948-12-20
 


Įvykiai

  • 2021 metų Nobelio literatūros premiją pelnė Abdulrazakas Gurnah
    2021-10-09
    Spalio 7 d. Švedijos akademija paskelbė 2021 metų Nobelio literatūros premijos laureatą. Laureatu paskelbtas rašytojas Abdulrazakas Gurnahas „už bekompromisį ir atjaučiantį skverbimąsi į kolonializmo padarinius ir pabėgėlių likimą prarajoje tarp kultūrų ir žemynų“ . Abdulrazakas Gurnah gimė 1948 m., užaugo Zanzibaro saloje Indijos vandenyne, tačiau septintojo dešimtmečio pabaigoje kaip pabėgėlis atvyko į Angliją. Jis išleido dešimt romanų ir nemažai apsakymų. Visoje jo kūryboje...
     
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2023-12-20 17:27
RenapoezijaPlaštakė
Sveikinimai!
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą